Szczurki zapomniały, do czego służy kuweta

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Kaliska
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 25, 2013 8:20 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczurki zapomniały, do czego służy kuweta

Post autor: Kaliska »

Domyślam się, że narożną, ale na allegro są trzy rozmiary ale przy żadnym nie jest napisane która kuwetka jest dla szczurów. jaki twoja ma rozmiar?
Nasz wątek: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=39566
Razem: Viserion, Rhaegal, Drogo i Biszkopt
Po drugiej stronie tęczy: Kaliska, Balerion, Drogon
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurki zapomniały, do czego służy kuweta

Post autor: Arau »

@Kaliska, Ja mam dwie, jedna ma 20x20cm i jest główna, na dole, a druga na górze jest malutka, "myszkowa" 10x10cm i jest traktowana jako dodatkowa, kiedy nie chce się im na dół schodzić (wcześniej robiły w tym rogu bez kuwety). Najlepiej szukaj kuwet dla fretek są większe.

@Sardyna, A czemu nie z dnia na dzień? ;) Wyobraź sobie, że jedna szczurka, strasznie zaspana musiała iść do "toalety". Ale stwierdziła, że jej się nie chce tyłka ruszać i pierwszy raz narobiła pod siebie. Stwierdziła "Hej! Po kiego grzyba ja zawsze latałam na dół, skoro można równie dobrze robić tutaj!" Druga ją nakryła. "Co robisz? Robimy to na dole!", "Nie chciało mi się schodzić. Tutaj też można, spróbuj!" ;)

Oczywiście parafrazuję, ale chodzi mi o to, że szczury są inteligentne, przez co uczą się bardzo szybko (głównie brzydkich nawyków) i od siebie nawzajem. Ja mam tylko dwóch chłopaków, ale ten grzeczniejszy ostatnio zaczął strasznie podłapywać niechciane zachowania drugiego, a nie na odwrót.
Z kupkaniem poza kuwetą, poradziłam sobie w ten sposób:
- Dodałam nową kuwetę w kącie w którym się załatwiały najczęściej. Od razu wrzuciłam tam kilka świeżych bobków.
- Używam dwóch rodzajów żwirku - Betonit tylko do kuwet i drewniany na dno. Nawet przy zmianie żwirku, np na trociny na dnie, w kuwetach zawsze jest betonitowy. Jak miały drewniany tu i tu, robiły równo po całej powierzchni dna.
- Przez dwa tygodnie systematycznie wrzucałam znalezione bobki do obu kuwet.
- Kolejna, ważna sprawa - tak jak u kotów, szczury lubią mieć czysty żwirek, dlatego ważne jest częste sprzątanie kuwet. Ja po wymianie żwirku w kuwecie, od razu wrzucałam tam bobki "z okolicy".

Może nie osiągnęliśmy pełnego sukcesu, bo zdarza się im narobić do koszyczka, polaru czy dno, ale jest o wiele lepiej :P

Spróbuj też zaobserwować, gdzie najbardziej lubią się załatwiać. Moje np. ukochały sobie wszelkie kąty i ciemne zakamarki, jak już wcześniej pisałam. Może Twoje lubią wymoszczone grajdołki w polarach? Albo jak mają miękko pod łapami? Albo załatwiać się "pod daszkiem"? To pomoże znaleźć rozwiązanie.

PS: Teraz mi jeszcze przyszło do głowy, z doświadczenia po moich kotach... Nie zmieniałaś może proszku/płynu do płukania polarków? Może zapach jest bardziej intensywny i chcą go zabić własnym?
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
Awatar użytkownika
Sardyna
Posty: 193
Rejestracja: pn gru 24, 2012 11:50 pm
Numer GG: 10588149
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurki zapomniały, do czego służy kuweta

Post autor: Sardyna »

Rozważałem taką opcję, ale odkąd szczurki są ze mną, zawsze polarki czyszczę im tym samym, więc to nie to.

Spróbuję zastosować się do Twoich rad i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że druga kuweta w jakiś sposób sprawi, że dziewczyny przestaną załatwiać się tam, gdzie nie trzeba. Akurat z czystością żwirku nie ma problemu, wymieniam regularnie, czyszczę w klatce systematycznie, więc tu raczej też nie ma problemu.
Ze mną: Chrupka, Parówka, Kawa, Śrubka, Marcelka 2

Za TM: Marcelka, Fasolka, Łatka, Usia, Kluska, Plamka, Perła

Obrazek
Awatar użytkownika
Kaliska
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 25, 2013 8:20 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczurki zapomniały, do czego służy kuweta

Post autor: Kaliska »

Trzymam kciuki :) ja niebawem też chcę chłopaków przyuczyć. Zakupię kuwetę na allegro i zobaczymy.
Nasz wątek: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=39566
Razem: Viserion, Rhaegal, Drogo i Biszkopt
Po drugiej stronie tęczy: Kaliska, Balerion, Drogon
Awatar użytkownika
Sardyna
Posty: 193
Rejestracja: pn gru 24, 2012 11:50 pm
Numer GG: 10588149
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurki zapomniały, do czego służy kuweta

Post autor: Sardyna »

Pamiętam, że u mnie w sumie samo z siebie wyszło, że dziewczyny zaczęły się do kuwety załatwiać ;) Zawsze robiły w jedno miejsce, ale potem, gdy zamontowaliśmy w klatce koszyk z materiałem, zaczęły robić tam. Wtedy też kupiliśmy narożną kuwetę, wsypaliśmy żwirek, ale mimo wszystko robiły do koszyka, więc po prostu koszyk umyłem, a szmatkę wrzuciłem do kuwety ze żwirkiem. Poleżała tam dwa dni, później już nie była potrzebna, bo dziewczyny doskonale wiedziały, że za potrzebą mają chodzić do kuwety. Dopiero później im się coś odwidziało, ale walczę z tym :)
Ze mną: Chrupka, Parówka, Kawa, Śrubka, Marcelka 2

Za TM: Marcelka, Fasolka, Łatka, Usia, Kluska, Plamka, Perła

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”