zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestraszone

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
agnieszka_091
Posty: 8
Rejestracja: śr paź 15, 2014 10:48 pm

zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestraszone

Post autor: agnieszka_091 »

Witam. Mój szczurek najstarszy Ozi był samcem alfa, od jakiegoś miesiąca boi się młodszych, około 9 miesięcznych braci, gdy do niego podchodzą macha końcówką ogona, ucieka do klatki, lub chowa się koło mnie. Bardz chciałabym, żeby wrócił mój Ozi, który umiał się postawić, zdominować, ale unikał krwawych walk. co robić szczurek jest niepewny, przestraszony? w klatce jednak często śpią razem i się iskają, lecz ozi jest ostrożny i podchodzi do młodszych dystansem. Nie chciałabym ich rozdzielać. Gdy Ozi jest wypuszczony sam, często podchodzi do klatki, kładzie się koło niej i patrzy na kolegów ze zdziwieniem, że one są w klatce a nie na zewnątrz... ostatnio stał się bardzo spokojny, często kładzie sie na podłodze niczym płaski szczur , wcześniej kradł wszystko, teraz nawet nie chce na zewnątrz ulubionych dropsów, co robić
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestras

Post autor: Malachit »

W jakim wieku jest Ozi?
Generalnie szczury w pewnym wieku robią się mniej żywiołowe, częściej odpoczywają na wybiegach. Nie zauważyłaś żadnych dodatkowych, niepokojących objawów? Jeśli szczur uspokoił się nagle, niemal z dnia na dzień, podejrzewałabym, że coś mu dolega.
Wyszukiwarka nie gryzie
agnieszka_091
Posty: 8
Rejestracja: śr paź 15, 2014 10:48 pm

Re: zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestras

Post autor: agnieszka_091 »

Ozi ma ponad rok. Na jego uszku pojawił się guzek, który wcześniej już był badany i nie jest zmianą nowotworową, odpadłi nie zostało po nim śladu, teraz odrósł, szczurek był też osłabiony, gdyż miał alergię, lecz po wyeliminowaniu alergenów wyzdrowiał. Myślę, że młodsze zauważyły że ozi osłabł i postanowiły go zdominować.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestras

Post autor: smeg »

Młodsze mogły też po prostu wkroczyć w okres dojrzewania (wiek się zgadza) i stać się bardziej dominujące z powodu hormonów. Jeśli zauważysz, że mocno tłuką Oziego lub staną się agresywne w stosunku do ludzi, najlepiej będzie je wykastrować. Po zabiegu szczurki znowu stają się spokojne. Jeśli nie ma krwawych walk, nie rozdzielałabym. Ozi też musi się pewnie przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Warto też zbadać go pod kątem serca - roczny szczur nie powinien się jeszcze zachowywać jak staruszek, szybko męczyć i kłaść plackiem. Czy Ozi ma jakieś problemy z otyłością?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestras

Post autor: Malachit »

Hmm, a jakiej wielkości jest ten guzek na uchu i jaki weterynarz go badał? Wielu wetów niezbyt zna się na gryzoniach, bo specjalizują się w większych zwierzakach - a guzek na uchu może oznaczać świerzb. Masz możliwość zrobienia mu zdjęcia i wrzucenia tutaj?
Wyszukiwarka nie gryzie
agnieszka_091
Posty: 8
Rejestracja: śr paź 15, 2014 10:48 pm

Re: zmiana zachowania, z alfa na bardzo uległego i przestras

Post autor: agnieszka_091 »

byłam u innego weta dziś . To nie świerzb, to poprostu narośl- tkanka twarda lita. Zmiana jest stosunkowo mała jak na szczurka o takich gabarytach. Ozi waży około 0,5 kg i ma ok 27cm bez ogonka. Jest duży ale nie jest otyły. Tkanka składa się z dwóch guzków, jeden na drugim, ten na górze w ciągu nocy praktycznie obumarł i odpadnie, pewnie z drugim po czasie stanie sie to samo. Ozi mniej sie drapie, mam interweniować gdy będzie miał stan zapalny- on na niego nie zwraca praktycznie uwagi. Kilka miesięcy temu miał to samo i też wyschło i odpadło, weterynarka powiedziała że zakorzenione jest to głębokie i gdyby to usunąć musieliby usunąć małżowinę uszną, mam obserować, jeśli będzie rosło wtedy trzeba będzie interweniować. Możliwe, że zmiana powróci za kilka miesięcy, lecz to nic groźnego, nie jest to nowotwór (miał wymaz), świerzb ani ropień. Myślę, że Oziego zaskoczyła zmiana zachowania kolegów, bo naprawde się rozbrykali, Ozi unika walk, ale zwykle jest to badziej popychanie niż walka. Gdy chłopaki dorosną myślę, że wszystko wróci do normy. W poniedziałek będę miała bardzo dużą latkę, gdzie każdy będzie miał swój kącik. nie chce ich rozdzielać, bo aż tak źle nie jest.

Co do zachowania, leżenie nie trwa długo, minutke, dwie, po czym znów biega, dziś rano był troszeczkę niesforny, bardzo chciał gryźć wszystkie gumowe, napotkane przez siebie rzeczy: kable, wycieraczkę, klapki... myślę, że poświęcenie mu większej uwagi i przeczekanie buntu młodszych zaowocuje sukcesem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”