Wapienko jabłkowe

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Ratatouilea
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 01, 2014 5:24 pm

Wapienko jabłkowe

Post autor: Ratatouilea »

Kupiłam moim szczurasom przedwczoraj małe wapienko jabłkowe Vitapolu, by urozmaicić im trochę świat.
Jestem zaskoczona, bo teraz widzę, że znika w zastraszającym tempie! Już pół kostki zjadły. Czy aby taka ilość wapna im nie zaszkodzi?
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: yss »

Nie wiem? Czytałam kiepskie rzeczy i niepewnych wapienkach.
Kup sepię następnym razem :) Taką dla ptaków. Tania i dobra. Mój szczur zabierał swoją sepię do hamaka celem pogryzania przed snem ;)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Ratatouilea
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 01, 2014 5:24 pm

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: Ratatouilea »

Nie chodzi o to, że wapno to zawiera nieodpowiednie dla zdrowia szczurów substancje, tylko o to,czy tak duża dawka wapna nie zaszkodzi szczurom. Co za dużo to niezdrowo - mawiają. ??? dlatego też się pytam. A najlepsze jest to, że miałam wapno, ale naturalne i szczurasy 1/4 w dwa miesiące zjadły , a jabłkowego dwa razy więcej i to w dwa dni, a nie dwa miesiące. ;)
Ratatouilea
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 01, 2014 5:24 pm

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: Ratatouilea »

A za sepia rozglądałam się już nie raz. Masz może pomysł, gdzie można taką sepie kupić? :D
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: Paul_Julian »

Sepia jest w każdym zoologicznym w dziale dla ptaków :)
http://animalia.pl/produkt,3067,94,trix ... 12-cm.html

http://www.emusklep.pl/ptaki/przysmaki/ ... 50523.html

To jest skamieniała mątwa, przyklejona na tekturkę i naprawdę jest bezpieczna i smakuje ogonom. Najlepiej kupić naturalną, bo te kolorowe sa sztucznie barwione.

Tu http://www.papugi.dt.pl/forum/forum/for ... 15334&PN=9 do poczytania, jak powinna i nie powinna wyglądać sepia.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Ratatouilea
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 01, 2014 5:24 pm

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: Ratatouilea »

Skorzystałam z okazji, że byłam w Poznaniu i zajrzałam do jednego ze sklepów zoologicznych. Znalazłam sepię. Kosztowała grosze, a skoro mówicie, że sepia na pewno nie zaszkodzi szczurkom to czemu nie?
Moje szczurasy ją pokochały! <3 Chyba jutro nic z niej już nie zostanie... :)
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: yss »

Ratatouilea: ano bardzo tania jest sepia, ostatnio kupiłam fajną grubą sepię z trixie za 2,50 :)
Niektóre szczury jedzą wapno jak są chore, a inne ot tak sobie pogryzają - myślę, że same wiedzą, ile im potrzeba i nigdy nie zabierałam wapna wapnolubom :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: Paul_Julian »

podgryzanie wapienka jest u przysadkowców. Ale wydaje mi się, ze szczury też gryzą rózne rzeczy z bólu. A sepia jest fajna, naturalna i przynajmniej wiadomo, co tam jest, a nie , że nie wiadomo czy to jadalne.
Moje ogony to nawet tę tekturkę, do której sepia jest przyklejona gryzą ;D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: yss »

Paul, jak jedna z moich dostała zapalenia płuc to całe zjadła :o
Pędzel zjada wapienko od czasu do czasu, mały Przecinek też. Ale Pędzel ma swoją jedną i tę samą sepię odkąd tu jest, ponad pół roku, to chyba można uznać za normalne tempo spożywania? Czy mam go pakować do torby i krzyczeć na weta aż stwierdzi przysadkę? :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wapienko jabłkowe

Post autor: Paul_Julian »

Yss, oczywiscie, ze nie , to chodzi o przypadek, ze nagle zaczyna zżerać wapno.
ol. pisze: Z wapienkiem jest taka teoria, że z jakichś względów szczurki z guzem przysadki oddają więcej moczu, wraz z nim tracą makroelementy, a pożerając wapienko uzupełniają te straty, także ani dobrze ani źle, po prostu wapienko pomaga szczurom radzić sobie w tej sytuacji.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”