Oszczędzanie łapki

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Czytam różne podobne tematy ale może jak skonkretyzuję problem to ktoś mi odpowie także konkretnie. :)
Wczoraj wieczorem mój szczur zaczął się dziwnie zachowywać. Nagle zaczął oszczędzać jedną z tylnych łapek. Gdy idzie początkowo podskakuje na jednej, a gdy już zaczyna nim wahać to odgina obie łapki do zewnątrz i tak człapie. Próbuje jakby łapać równowagę wyginając dziwnie, esowato ogon. Łapka jest tak samo ciepła jak druga, nie boli poruszana i lekko uciskana. Zachęcony smakołykiem staje na łapkach ale krócej niż zwykle. Dużo leży, gdy nie ma potrzeby się nie rusza. Teraz wypuszczony pobuszował trochę w swoim ulubionym kocyku ale szybko się położył i sobie wypoczywa.
Zrobił się tak jakby bardziej uległy. Nigdy nie był pieszczochem a teraz daje się głaskać i ciągle liże, kładzie przy tym uszy. Jakby wiedział że nie ucieknie (chociaż tak na prawdę nigdy nie uciekał, chyba że za długo się go trzymało).
Ma 2 lata i 1 miesiąc. Niedawno stracił brata (rak przysadki) a próby łączenia z innym szczurkiem nie powiodły się. Wydaje się że samotność nawet mu pasuje, zawsze miał gdzieś swoje rodzeństwo. :P Wręcz dopiero jak braciszek zachorował to przestał go dręczyć.
Widzę że mało osób się udziela w tym podforum ale bardzo prosiłbym o jakąś poradę. Na 100% pójdę z nim do weterynarza w poniedziałek (niestety dopiero po weekendzie, małe miasto i w niedzielę nic z tego) ale może mogę coś jeszcze zrobić, sprawdzić sam?
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Nie widzę tu opcji edycji ale jeszcze coś dopiszę, może jakiś moderator połączy posty. Przed chwilą usłyszałem dziwny dźwięk jaki wydaje. Coś jakby ze środka, takie pryknięcie, mi się skojarzyło jakby coś mu się w kiszkach przewracało. Ale je i załatwia się normalnie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Paul_Julian »

Bardzo mozliwe, że gdzies sobie te łapkę stłukł albo nadwyręzył. Może gdzieś żle stąpnął i teraz boli. Jest już w bardziej podeszłym wieku, i powoli zaczyna się starzeć, możliwe, ze trochę wczesniej złapały go problemy z nózkami.
To normalne, że dwulatki ( szczególnie samce) stają się bardziej ciapowate i juz nie wariują jak młodziaki. Możesz mu dawac 1 tabletkę wit. b complex codziennie- pomaga na neurologię.
Zwróć jeszcze uwagę czy oprócz tej łapki nie męczy się za szybko, nie ma duszności czy czkawki - takie objawy mogłyby wskazywac na serce.
Jeśli np. stłukł albo zwichnął łapkę to samemu niewiele się zrobi, bo lepiej żeby sobie spokojnie poleżał, niż latał na p/bólowych. Jesli by łapka spuchła można zrobic zimny kompres, albo z altacetem.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Właśnie ten dźwięk to może coś z oddechem i ewentualnie sercem? Czkawką bym tego nie nazwał ale gdy wydaje ten dźwięk co jakiś czas to tak jakby był "na wdechu". Tylko jaki to może mieć związek z łapką? Krążenie tam jest raczej ok, łapka ciepła jak inne.
Dzięki za odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Paul_Julian »

Czkawkę to rozpoznasz, bo szczur podskakuje :D
Szczurek z chorym sercem lub płucami oddycha troszkę inaczej, szczególnie gdy jest bardzo chory - tu sa filmiki http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=32626
Może się też pojawić łapanie powietrza pyszczkiem, szczególnie po stresie.
Mogą sie kiedys przydać ( oby nie).

Łapka może byc ciepla, ale byc może nie ma tak dobrego przewodnictwa nerwowego jak zdrowa łapka.

Sprawdź, jak szczurek reaguje gdy np. wezmiesz go pod pachy i podniesiesz, a potem sprawdz jak sie zachowują łapki, gdy odkładasz szczurka z powrotem ( stawiając najpierw tylnie lapki). Paluszki powinny być rozczapierzone i reagować oporem.
Szczurek powinien próbowac oprzeć nóżki o podłoże.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Dźwięki są podobne do tego http://www.youtube.com/watch?v=v_hy989Z ... re=related tylko znacznie rzadsze. Czasem seria, 3-4 razy. Trochę krótsze, jakby pojedyncze mruknięcia. W poniedziałek weterynarz, nie ma bata. Przydatny temat.
Przy podnoszeniu szczurek się próbuje podciągać ale jest jakby nieco słabszy. Przy odkładaniu kładzie łapkę bokiem łącząc paluszki, po chwili poprawia ale powoli.
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Z oddechem ma problemy troszkę przez sen, jutro do weta.
Zauważyłem że nie manewruje w ogóle ogonem. ??? Kręgosłup? Może to też powodować problem z łapką? Ciągnie go za sobą tylko.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Paul_Julian »

A jest możliwe, ze szczurek jest starszy niż podajesz ? Brak manewrowania ogonem i zanik mięsni tylnich łapek pojawia sie u starszych szczurków ( neurologia i wiek)
Moja Malwinka miała ponad 2.5 r i miała niedowład tylnich łapek. Tu jest filmik jak chodziła, odpychając się kolankami
http://youtu.be/iBr0irYcVNE
Zwykle dośc szybko sie czołgała, był tylko problem z utrzymaniem higieny i dusznościami.

Jesli chodzi o niedowład:
Mozna dawać wlasnie wit. B, albo robić codziennie zastrzyk z Nivalinu w zastrzyku. Nivalin jest na receptę w ludzkiej aptece, podaje sie 1 x dziennie 0.1 ml ( czyli 2-3 kreski strzykawki insulinowej z podziałką 1ml=40 kresek).
Mozna np. zrobić taką kurację przez miesiąc, i w razie poprawy zrezygnowac znowu na jakiś czas. Albo codziennie podawać 1/6 Lucetamu 200mg ( też ludzki lek).

Dla mnie najwygodniejszy był Nivalin. Zastrzyk podskórny sie robi szybko i sprawnie :)

Ale jak na razie myślę, ze wazniejsze sa te dzwięki. Moze początek jakiejś choroby płuc ?

Jak bedziesz u weta to wszystko sobie zapisz i pytaj co podaje, i zapisuj :D Dawki też, bo czasem weci podaja po prostu za małe dawki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Lekarz chyba średnio kompetentny ale jedyny co w miarę zna się na gryzoniach. Oddechowe problemy od wczoraj ustały (sam podawałem malutkie ilości rutinoscorbinu, biseptolu - tak wyliczone wg. dawki na kg ciała z ulotki, b complex), osłuchanie wykazało delikatne szemranie w płuckach i zalecił by trzymać się tego skoro pomogło. Co do łapki i ogona - zwyrodnienie kręgosłupa, ucisk na rdzeń i że nic się nie zrobi bo stare szczury tak mają. :-\ Żadnych recept nie dostałem, tylko 20zł za wizytę. Tanio ale nic się nie dowiedziałem.
Nie wiem czy brać się za zastrzyki... Kawałeczki tabletki zjada bezproblemowo. Dziwak. :)
Starszy nie jest, wzięty jako maluszek z uczelnianej zwierzętarni. Miał być pokarmem dla małego węża, uratowałem go. ;) Niestety, z chowu wsobnego.
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Byłem u drugiego weterynarza. Dostał zastrzyk z antybiotyku na "er", taką mam dziurawą pamięć. Ery...cyna? I mam mu to podawać doustnie z sokiem z czarnej porzeczki. Nie został osłuchany, pani uznała że charczenie to płuca a z nóżkami musiał być jakiś uraz. ??? Nie ma u mnie więcej wetów.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Paul_Julian »

Enrobioflox = Enrofloksacyna = Enroflox=Baytril
To najbardziej popularny antybiotyk.

Enro najczęsciej jest w tabletkach 15 mg o nazwie Baytril. I takiej tabletki daje się 1/6 1x dziennie. To dawkowanie od zaszczurzonej wetki (dr Hanny Szczędziny z Gdyni i innych)

Nie pamiętam ile mg jest w Enro w płynie, i nie wiem czy dostałeś rozcieńczone czy nie. Ale jesli lek nie pomoze np. do środy( trzeba dac te kilka dni do działania) , to poproś weta o Baytril 15mg i powiedz oczywiscie o tym dawkowaniu 1/6.
Możliwe, ze dostaniesz wieksze tabletki np. enrobioflox 50mg, bo takie sa dla większych zwierząt. Tez będą dobre, tylko wtedy oczywiscie dawka będzie mniejsza.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Problemy oddechowe zażegnane, antybiotyk widocznie pomógł. :)
Szczurek zaczął ruszać ogonem ale łapki dalej ciąga za sobą, dziwnie stawia, chyba mu tak zostanie (?). Co ciekawe nie ma problemu by stanąć słupka czy podskoczyć na 20cm.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Paul_Julian »

Witamina B mu nie zaszkodzi. Najważniejsze, ze choróbsko sobie poszło.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Goshawk
Posty: 11
Rejestracja: wt cze 04, 2013 1:39 am
Lokalizacja: mazury

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Goshawk »

Nie wiem o co chodzi więc podepnę się tutaj...
Dziś mój szczur dostał jakiegoś ataku. Zaczęło nim trząść w tył i przód, chodził w kółko klatki i pogryzał pręty, mocno węszył wpychając między nie nosek. Nie mógł postawić równo kroku, stracił orientacje, nie reagował na dotyk. Jak próbował popić wody to stukał zębami o rurkę. Siedzi teraz zdezorientowany i przestraszony. Co to było? Czytałem że przy czkawce raczej siedzi spokojnie. Zawał, padaczka?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Oszczędzanie łapki

Post autor: Paul_Julian »

Poszukaj w szukajce tematów o padaczce. Bo to faktycznie wygląda na jakiś atak padaczkowy ...
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”