Strupki na karku i uchu

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
paulinea
Posty: 17
Rejestracja: sob lis 29, 2014 2:52 pm

Strupki na karku i uchu

Post autor: paulinea »

Zaobserwowałam u mojego starszego szczura małe strupki na karku, przy uszach, wcześniej wyczułam też kilka w okolicach bioder. Ma je już od dłuższego czasu, zanim dołączył do niego kolega i nie przejawia kompletnie żadnych innych objawów. Wczoraj zobaczyłam także większego strupa na uchu, można go zobaczyć na tym zdjęciu: http://oi62.tinypic.com/2wfqwee.jpg . Skoro nie dzieje się nic innego, dać sobie z tym spokój? W moim mieście nie ma raczej weterynarzy specjalizujących się w małych zwierzętach, więc trochę boje się do nich iść.
paulinea
Posty: 17
Rejestracja: sob lis 29, 2014 2:52 pm

Re: Strupki na karku i uchu

Post autor: paulinea »

Dodam, że u drugiego, białego szczura żadnych strupków na pewno nie ma, a skoro śpią razem przytulone do siebie, jeśli to byłyby jakieś pasożyty, nie powinien być już dawno zarażony?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Strupki na karku i uchu

Post autor: nienazwana »

To niekoniecznie świerzb, może być jakaś alergia lub przebiałkowanie. Przy świerzbie uszka są charakterystycznie "postrzępione". Na pewno nie jest to jednak normalne i nie można tego zostawić, zmiany skórne świadczą że jest coś nie w porządku. I szczura swędzi albo boli. Gdzie mieszkasz? Może w większym mieście obok znajdziesz jakiegoś polecanego weta? Do byle konowała faktycznie nie ma co iść i tracić kasy. Ja do pulsvetu dojeżdżam np ponad 40 kilosów w jedną stronę i nie ma że boli, tam gdzie mieszkam też nie ma dobrego weta od szczurów.
Może też być tak, że u drugiego szczurka nie zauważasz podobnych objawów lub też jeszcze ich nie ma ale niedługo będą. Ale to niekoniecznie pasożyty. W czym trzymasz szczury? Masz siano lub troty albo coś innego co może uczulać? Spróbuj na tydzień-dwa wywalić ściółkę z klatki, wymyć klatkę i wyłożyć papierowymi ręczniczkami takimi najtańszymi bez kolorowych nadruków i niebielonymi. To trochę kłopotliwe bo ręczniczki szybko przemakają, śmierdzą i robi się syf, więc trzeba je non stop zmieniać ale pozwala wyeliminować alergię na ściółkę. I ogranicz do minimum białko zwierzęce w diecie szczurów (biały ser, jajka, mięso, nabiał, strączkowe itp). Ale bez weta moim zdaniem się nie obejdzie jeśli zależy ci na zdrowiu szczurasków, w co nie wątpię. ;D
paulinea
Posty: 17
Rejestracja: sob lis 29, 2014 2:52 pm

Re: Strupki na karku i uchu

Post autor: paulinea »

Właśnie go gruntownie przebadałam i ten strupek na uchu zniknął, jest tylko maleńka czerwona kropeczka. Na całym ciele strupki ma tylko i wyłącznie dwa- przy lewym uchu. Trochę dziwnie. Jakby drapała go tylko lewa noga, czy ciął się za ostrymi pazurami. W klatce mam plastikowy pojemnik z granulatem. Faktycznie co kilka dni dostaje trochę mięsa czy jajek, postaram się mu nie dawać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”