Czym myć szczura?

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czym myć szczura?

Post autor: smeg »

Jeśli samce cierpią na nadmierną ilość testosteronu (bo to jest przyczyna samczego łupieżu), należy je wykastrować. Nawet codzienne mycie nie pomoże w tym przypadku, a poza tym nie usunie przyczyny.

Nieprzyjemny zapach szczura jest spowodowany przez mocz, a nie hormony same w sobie. Wystarczy częściej sprzątać klatkę, żeby się go pozbyć.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Ruku
Posty: 24
Rejestracja: wt lis 12, 2013 12:14 pm
Kontakt:

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Ruku »

Saaa pisze:Ruku zaczynam się zastanawiac nad twoją wiedzą na temat szczurów. Od kilku miesiecy posiadam 2 chłopców ostatnio przygarnęłam 3 kąpałam ich może 2 razy ( z konieczności) jeden od 2 miesięcy ma swój łupież i absolutnie nie śmierdzi. Szczury same w sobie są czyściochami i nie ma potrzeby kąpac ich bez potrzeby. Tutaj w tym momencie toczy się dyskusja nie na temat kąpac czy nie tylko na temat czy w razie potrzeby kąpac w takim czy innym specyfiku.
Tak zgodzę się z tobą. Moja kuzyna ma samczyki i z jej mówienia doszedłem do takich wniosków. Ja mam samiczkę(niestety jedną ale już pisałem w jednym z postów dlaczego).
I co do mojej wiedzy na temat ogoniastych. Tu też się zgodzę, że moja wiedza na temat szczurków jest średnia wręcz lekko uboga. Ale po to tu jestem aby się nauczyć i dopełnić swoją wiedzę. Czyż nie?
Chyba nie powiecie, że od razu jak tylko dostaliście ogoniastego wszystko wiedzieliście? Wasze uwagi dla mnie są bardzo istotne bo dzięki nim, widzę w jakich kwestiach robię błąd i mam szansę aby go poprawić. Pewnie dla was jestem jednym albo jedynym najgorszym opiekunem ogoniastych. Nom ale nie wiem przez co.. :(.
Nie mogę mieć dwóch szczurków ale o tych powodach opisałem w jednym z postów.. :) Pozdrawiam Jeżeli chce ktoś popisać ze mną i podzielić się swoi doświadczeniem zapraszam do rozmowy na E-mail: ksiakucharska@poczta.pl :)
Z nami Hanhii i Ranii
daria35
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 08, 2014 7:25 pm

Re: Czy mozna umyc szczurka w szapmonie dla psow

Post autor: daria35 »

W sklepie zoologicznym mowia o szamponach dla szczurkow ale to nie jest typowo dla nich czy mozna by bylo umyc go szamponem dla psow?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Czym myć szczura?

Post autor: nienazwana »

Szampon dla psów ani inny szampon nie nadaje się dla szczurów. szczurów się nie kąpie w detergentach. Po co kąpać??? szczury generalnie nie lubią wody a już z szamponem lub jakimś innym mydłem to tym bardziej.
Kaja228
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 11, 2014 4:56 pm

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Kaja228 »

ja po prostu daję mojego szczurka do wanny obok mam miskę, i mokrą ręką go głaszczę i ochlapuję go wodą. Fakt- nie lubi tego ale trzeba ;/ Później wycieram go ręczniczkiem i jest czyściutki ;) a mycie ogona to podstawa!
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Czym myć szczura?

Post autor: nienazwana »

U mnie nie ma takiej potrzeby. Moje dziewuchy mają czyste futra i ogonki......zawsze. Same się myją. A mi pozostaje częste mycie półek, co by po kałużach nie chodziły i w siurach nie leżały ;)
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Sabathani »

Mam pytanko do osób, które posiadają samczyki. Czy myliście ich kiedyś szamponem Nizoral? Weterynarz polecił mi go na ich "hormonalny łupieżyk", ale jakoś nie jestem co do niego przekonana. Boje się, że uczuli malucha.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Osna »

Po przeczytaniu tego wątku: http://szczury.org/viewtopic.php?f=172&t=4893 stwierdziłam, że skoro nie cierpią z powodu pomarańczowej skóry, to nie będę ich stresować żadną kąpielą. Ewentualnie gdy przyjdą upały może spróbuję się pobawić, ale nic na siłę.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
Hexxe
Posty: 126
Rejestracja: sob maja 03, 2014 7:45 pm

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Hexxe »

Sabathani pisze:Mam pytanko do osób, które posiadają samczyki. Czy myliście ich kiedyś szamponem Nizoral? Weterynarz polecił mi go na ich "hormonalny łupieżyk", ale jakoś nie jestem co do niego przekonana. Boje się, że uczuli malucha.
Post trochę sprzed miesiąca, ale odpowiednikiem Nizoralu, który jest drogi, jest Zoxin, który jest o połowę tańszy. Ja mojego ogona pucowałam w Zoxinie i żadnych reakcji uczuleniowych nie zaobserwowałam. Jednak używałam tylko do momentu kastracji, bo potem zniknął i łupież i zadrapania :).
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Czym myć szczura?

Post autor: nienazwana »

Moim zdaniem szczurów się nie myje, szczur to nie jest generalnie zwierzę wodolubne, to nie wydra ;) . Zdrowy sprawny szczur trzymany w czystej i sprzątanej klatce sam dba o higienę i się myje. Kąpiel dla szczura, a już kąpiel w jakimś szamponie dopiero, to wielki stres, który należy szczurowi fundować tylko w stanie najwyższej konieczności. Szampony i mydła podrażniają delikatną skórę zwierza. Ja mam moje panny już prawie 2 lata i nigdy nie było konieczności ich myć czymkolwiek. Futerka czyste, ogonki i łapki czyste. Muszę tylko bardzo często myć półki w klatce oraz prać hamaczki żeby moje panny nie taplały się w szczochach i nie leżały w przelanych hamaczkach bo są świnki ;) . Ale o higienę osobistą dbają same.
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Tofcia »

nie myje wcale ::)
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Tofcia »

edit nie ma no to mam pytanie czy po takiej kąpieli nie osłabiły szczura? Czy jest to dobre rozwiązanie w upalne dni i by zahartować szczury?
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Czym myć szczura?

Post autor: yss »

W upały nie, bo szczur się może przeziębić, z tym hartowaniem to też nie rozumiem za bardzo.
Postaw szczurom płaską miskę, pojemnik jakiś z wodą - letnią - i wrzuć jakiś groszek, kawałki marchewki, tak, żeby to widziały - a nuż ci się nurki trafią. I taka zabawa na upał jest ok, bo moczy się tylko łepek, łapki, kawałek brzuszka ewentualnie.
Moczenia dla hartowania - raczej nie :)

A propos kąpieli: czy pozbawiony detergentów eko żel do mycia twarzy (sylveco) nadaje się do wyprania szczura, gdyby była taka nieprawdopodobna potrzeba? Bo mowa o szamponach, które wysuszają, a tu same roślinki w składzie i hypoalergiczny. Mała kropelka roztarta na dłoni, żadne tam lanie z butli - tylko aby wspomóc działanie wody.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Tofcia »

W szamponiku dla dzieci wiem, ze niektórzy myją taki powinien byc łagodny tej firmy nie kojarze.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Sky »

yss, chodzi Ci o ten rumiankowy? Patrząc na skład to pewnie nie zaszkodzi, ALE jak ja go miałam dla siebie :P to mi nieźle skórę wysuszał. Ale ja nie szczur.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”