Dziwne zachowanie szczurka - POMOCY1

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
LanaMercedes
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 13, 2015 5:21 pm
Lokalizacja: Pzń/Wrocław

Dziwne zachowanie szczurka - POMOCY1

Post autor: LanaMercedes »

Witam,

Przepraszam jeśli piszę to w złym dziale, przepraszam, jeśli podobne tematy istnieją (a na pewno istnieją), ale nie mam siły już niczego przeglądać, uwierzcie mi.

Od kilku dni zauważyłam u mojej Lany (szczurzyca, ma ponad 1,5 roku, jakoś w marcu 2016 będą dwa latka) dziwne zachowania. Stała się bardziej osowiała, kiedy puszczam ją po domu nie lata energicznie jak dawniej, tylko chowa się do pudła i najchętniej śpi. Całymi dniami w klatce też śpi. Zaczęła mniej pić. Apetyt dalej ma (zawsze była wielkim żarłokiem, jest ogólnie dosyć dużym szczurem, waży prawie 500gr). Zauważyłam też, że porusza się w inny sposób, ruchy są wolniejsze, ostrożniejsze, bardziej nieudolne. Może to moja nadopiekuńczość i chora wyobraźnia, ale wydaje mi się, że ma również problem z utrzymaniem równowagi, kiedy staje na tylnych łapkach albo wspina się na coś. Chociaż są chwile, kiedy dostaje "speeda" i zaczyna nagle biegać. No i jeszcze raz powtórzę, że stała się OSOWIAŁA. Kiedy biorę ją na ręcę zazwyczaj wyrywała się, żeby już zacząć latać po pokoju. A teraz spokojnie leży z przymkniętymi oczami i po jakimś czasie delikatnie się wyrywa. Najbardziej martwi mnie to, że mało pije. Drugi szczur przez ten sam okres wypił o połowę więcej (dodam, że jest o ponad rok młodszy i energiczny, typowe adhd).

Byłam u weterynarza (co prawda nie jest typowo od gryzoni, obejrzała ją przy okazji szczepienia psa), osłuchała szczura, obejrzała i stwierdziła, że wszystko jest ok.

Ale sama nie wiem. Chyba wybiorę się do specjalistycznej lecznicy dla gryzoni, mogę to zrobić dopiero w środę.

Wiem, że może to być spowodowane wiekiem, ale ja chyba nie jestem na to przygotowana. Codziennie ryczę po nocach, bo tak strasznie się o nią boję. Kocham tą małą łobuzicę nad życie, mimo milionów zniszczonych kabli, pudeł i rzeczy osobistych. Jestem gotowa wydać wszystkie pieniądze, byle tylko jej pomóc....

Doradźcie mi błagam, bo ja się wykończę.....

Z góry dzięki.
"You can judge a man's true character by the way he treats his fellow animals.”

"Bronimy je, nawet mają swoje prawa (ile to w nas budzi emocji), a jednocześnie je zjadamy bez żadnego zastanowienia..."


~~ Go veggie!
Awatar użytkownika
rat_Madziula
Posty: 32
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:12 pm

Re: Dziwne zachowanie szczurka - POMOCY1

Post autor: rat_Madziula »

Sytuacja specjalnie fajnie nie wygląda. Zwłaszcza ze kiedyś szczur był inny. Moja ma już prawie 2 lata i tez ma te objawy. Na pewno jeszcze nie odejdzie. Ale jednak skoro bardzo cie to niepokoi udaj się do specjalisty leczenia zwierząt futerkowych. To tyle co mogę napisać.
Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie szczurka - POMOCY1

Post autor: Paul_Julian »

Lana, może to coś sercowego ? Idż do specjalisty, mozna tez podac przez 3 dni z rzędu furosemid ( 2-3 krople dopyszcznie 1 x dz., popros weta o receptę na Furosemid w ampułkach). Potem przerywamy i sprawdzamy czy jest róznica w zachowaniu. Jesli jest lepiej mozna spróbowac nasercowy Vetmedin. Tez do dostania u weta - > Vetmedin 2.5 mg albo zamiennik Cardiosure 2.5 mg ( podajemy 1 x dz. 1/8 tabletki).
A potem , jesli jest dobry efekt to mozna przejśc na Prillium, bo wychodzi taniej.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
LanaMercedes
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 13, 2015 5:21 pm
Lokalizacja: Pzń/Wrocław

Re: Dziwne zachowanie szczurka - POMOCY1

Post autor: LanaMercedes »

Problemy z sercem to ostatnia rzecz o jaką bym ją podejrzewała.... Myślisz, że to może być to?

Dodam, że szczur kilka dni temu "skoczył" (a raczej spadł) sobie z wysokości ponad 0,5m... Ale podniósł się i poleciał dalej (wystraszył mnie nie na żarty). I zauważyłam też, że Lana robi mniej kupek... Mniej i mniejsze niż zazwyczaj. Kiedy je to ma trudności z siedzeniem (siedzi jakby bardziej na pupie a nie na łapkach), trudności z trzymaniem jedzonka w łapkach i kręci się czasami, jakby zapomniała gdzie jest i co ma zrobić... I przednimi łapkami czasami macha przed sobą, kiedy np. próbowała złapać szmatkę (ale trafiła trochę obok). Obserwowałam ją cały wieczór. Jeszcze w sobotę było wszystko w porządku. Może ma problemy z błędnikiem? Tak strasznie chciałabym jej pomóc, nie wiem jak... Dałam jej płynny pokarm, trochę marchewki, słonecznika... I o dziwo zabrała się najpierw za ten miękki pokarm, a nie za twarde nasiona (zawsze było na odwrót).
.
"You can judge a man's true character by the way he treats his fellow animals.”

"Bronimy je, nawet mają swoje prawa (ile to w nas budzi emocji), a jednocześnie je zjadamy bez żadnego zastanowienia..."


~~ Go veggie!
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie szczurka - POMOCY1

Post autor: Paul_Julian »

Taka osowiałośc to może kierowac podejrzenie na serce, szczególnie jesli przedtem szczur był wiercidupa.
A robi mniej kupek - bo mniej je.
Co do siedzenia na tyłku- szczurka jest już w wieku, gdzie zaczyna sie niedowład tylnych łapek i zanik mięsni. Pomacaj, na pewno zauwazysz, ze sa delikatniejsze, a na szczurzych kolanach mozna wyczuć kostki. I własnie w ten sposób siedzą - łapki sa bardziej takie wyprostowane.
I jak chodzą, to kładą płasko stopy - takie bardziej człapanie "w za dużych klapkach".

Ale przeczytaj jeszcze ten temat i obejrzyj filmiki http://szczury.org/viewtopic.php?f=169&t=47499& Moze coś zabrzmi znajomo.
Aha, i zajrzyj jej do pyszczka lub popros weta - może ma za dlugie ząbki albo jakiś ropień który jej przeszkadza ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”