Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Steryd dostała tylko raz jedyny i faktycznie w mięsień tej nogi. Samo leczenie anty czy steryd nie pomagało i faktycznie ruszyło się dopiero po kabergolinie, spróuje go teraz nie podać majac oczywiście w zapasie kabergoline. Sam wet po drugiej wizycie niestety powiedział, że już więcej nie zrobimy, dał tylko NIVALIN, więc na własną rękę poprosiłem go o Galastop (wet był trochę w szoku, że tak się leczy, ale przy mnie zaczął coś czytać i powiedział, że faktycznie można tak tylko o dawce nie ma pojęcia), a sam w miedzy czasie ogarnąłem tabsa kabergoliny. Sterydu już nie mam. Jedynie na innym forum doczytałem, że warto spróbować z innym anty - Unidox, podaje go też.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Unidox nie działa na stany zapalne tak dobrze jak enro. Nivalin jest na niedowłady i na neurologię, i jest faktycznie bardzo dobry.
Steryd jest tez taki długodziałający, bodajże chyba nawet tydzień czy dwa. Podpytaj weta, bo warto wesprzeć kabergoline sterydem, bo to może pomóc na wyprostowanie łebka.
Możliwe, ze szczurka ma tez po tym skręcie uszkodzony błędnik, dlatego sie wywraca. Ale może sie tez nauczyć ogarniac okolicę ze skręconym łebkiem i nie będzie mieć aż takich problemów.
Jeśli zauwazysz, ze jedno oko ma nagle wyłupiaste - nie panikuj od razu. Przy przekręconym łebku szczurek nie jest w stanie zobaczyć wszystkiego, i wtedy to oczko które jest na górze ( dalej od podłogi) stara się zobaczyć wszystko i bardziej "odstaje".
Ale jesli za bardzo by było powiększone, albo nie wracało do normy - to moze swiadczyć o jakimś guzie pod spodem.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Endrobioflox podaję razem z Unidox. To co mam pojechac do swojego weta, bez specjalizacji :) i powiedzieć mu ze potrzebuje jeszcze steryd?

Endrobioflox kończy mi się, mam jeszcze na dwa dni, czyli od początku to będzie 14 dni, przedłużać? Nivalin też za 2 dni się skończy, przedłużać? Pytam bo nie mogę liczyć na mojego weta, wszystko co robię powiedział że jest na moją odpowiedzialność, bo nie zna tych metod z kabergolina,ale był na tyle otwarty, że powiedział że gdy będę potrzebował jakiegoś leku czy recepty to wypisze.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Ja bym kontynuował i nivalin, i enro i steryd. Enro jeszcze jakieś 10 dni. Tylko jak teraz dajesz jeszcze Unidox, to koniecznie podawaj lakcid, bo ta mieszanka bardzo mocno dziala na żołądek. Unidoxu nie powinno sie podawac dłuzej niz chyba 20 dni, enro mozna dłuzej.

Nivalin 2.5 mg to lek dla ludzi , ale wet spokojnie moze wypisac recepte http://www.doz.pl/leki/p2241-Nivalin Jest drogi ( ok. 50 zł) , ale na długo wystarcza, a w pudełku jest 10 fiolek.
Podaje sie 1 x dziennie 0.1 ml i zastrzyk jest podskórny, łatwo sie go nauczyć.

Podpytaj o steryd działający dłuzej, taki bodajże 7 dmiowy.

I jesli Twój wet jest otwarty na wypisanie recept, to warto skorzystać. Jesli chodzi o leczenie przysadki, mozesz wetowi podrzucić ten artykuł : ( w pdf ) po polsku http://www.vetpol.org.pl/prawo-projekty ... 07-artykul

"Spontaniczne guzy przysadki u szczurów"
Agata Godlewska, Wojciech Bielecki, Karolina Barszcz
z Przychodni Weterynaryjnej OGONEK w Warszawie oraz Katedry Patologii i Diagnostyki
Weterynaryjnej i Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie

Nie ma tutaj dawkowania, ale wystarczy, ze Twój wet zadzwoni do Ogonka czy Pulsvetu w Warszawie i zapyta o dawkowanie.
Faktycznie dla lekarza nie obeznanego ze szczurami dawki są "jak dla 70kilowego psa" ( jak to kiedys skomentował jeden z wetów i potem przyznał mi rację po konsultacji z zaszczurzoną wetką).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

A jak w ogóle szczurka się czuje ? I czy radzi sobie z poidełkiem ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Enro właśnie mi się dzisiaj skończył. Po 15 dniach. Nie wiem czy iść do weta po kolejne dawki?
jutro mija 3 dzień po podaniu kabergoliny i problem jest taki że nie mam skąd załatwić już tej tabletki, pytałem na forach i na Facebooku. Bez odzewu. Jeżeli pogorszenie nastąpi to pewnie pojadę do weta po galastop.
Nivalin mam jeszcze na 2 dni. Podaję też w między czasie Unidox i osłonę, ale inna niż Lakcid.
Stan taki w miarę stabilny, nawet ostatnio zauważyłem jak szczurek wspiął się na miskę z sucha karma i w niej zapspal, a niedawno nawet nie mógł wejść na jeden szczebel klatki.

Ta jedna łapka dalej jest na początku przykurczona. Zauważyłem że radzi sobie z tym w taki sposób, że skacze na jednej nodze przeciwnej żeby ją nie wywrocilo i tak łapie równowagę. Po dłuższym rozchodzeniu problem z łapka częściowo znika, jak wrócę z pracy może uda mi się nakręcić filmik jak tak podskakuje.

Mam też jeden problem, bo zakupiłem nowa klatkę, jest dwa razy większa z myślą o powiększeniu stada. Tylko blokuje mnie jej stan, siedzą narazie wszystkie w starej klatce, a nowa stoi nieużywana. Nie chcę jej stresować nowa klatka i nowymi szczurami. Co o tym myślisz? Przenieść ich do nowej klatki? I wpuścić nowe szczury? Próbować łączyć?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

A pytałeś o kabergoline na grupie szczury na fb ? https://www.facebook.com/groups/szczurki/
Ona w tej chwili siedzi sama ? Dobrze by bylo dac jej do klatki jakąś spokojną koleżankę, którą zna i lubi. I wtedy nowe szczury niech siedzą w wiekszej klatce i powoli mozna by je łączyć z resztą stada. A chorutka i kolezankę w starej klatce. Z czasem mozna dołozyc jej jeszcze jedną lubianą kolezankę i dopiero wtedy jakoś powoli pojedynczo łączyć z nowymi szczurami.
Co do łaczenia z calym stadem, to trudno mi powiedzieć, ale chyba lepiej by było jeszcze troche poczekać. Łączenie to stres, a akurat stres jest teraz najmniej potrzebny. Zobaczysz jak szczurka bedzie sie czuć.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Szczurka jest z całym stadem w głównej klatce.
Dostałem kabergoline od koleżanki z innego forum (na tej grupie FB pytałem co podałeś i niestety nikt sie nie odezwał, a prób było przez kilka dni), wysłała ją dzisiaj, może dojdzie na piątek. Póki co staram się odłożyć kabergoline (, żeby zobaczyć czy to na to reagowała, czy np zaczał działać antybiotyk, czy Nivalin lub po prostu czas.

Enro i Nivalin dzisiaj mi się skończyła.
Będę jej podawać teraz tylko Unidox i wit B, jeżeli się pogorszy to do weta po Enro, Nivalin
Dzisiaj mija właśnie trzeci dzień bez kabergoliny. Obserwuje.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Obserwuj :) Mozesz tez robić sobie notatki, czy jeszcze lepiej filmiki, to wtedy łatwiej będzie zobaczyć jak co działa. Niestety, w takich przypadkach to wlasnie na wyczucie już najczęsciej trzeba.
Jesli się jej nagle pogorszy - to wtedy daj kabergolinę. Jak bedzie miec stan stabilny, to mozna próbowac zmniejszac dawkę np. do 0.25 mg.
Powodzenia, i trzymam kciuki!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Podałem jej zapobiegawczo kabergoline 0,5mg. Przed podaniem byłą w miarę aktywna, po podaniu mamy już jakieś 5h, a ona całkowicie spadła z formy, osowiała leży w klatce. To normalne, że szczur tak reaguje na kabergoline? Przed podaniem kabergoliny nagrałem filmik żeby porównać jej stan przed i po, jednak o ile przed w ogóle chodziła, teraz 5h po podanie jest smutna, leniwa, jak upada to nawet nie chce wstawać i straciła apetyt.

Zauważyłem też od kilku dni jak się z nią bawię, że jak się przewraca co kilka kroków, pomaga jej potrzymanie tyłu gdy idzie np od boku palcem (strone w która się przerwaca żeby nie upadała) lub np za ogon. Po kilku metrach z moim trzymaniem boku, gdy puszcze jest w stanie sama iść bez upadku. Tak jakby zaprogramowany szczur.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Moze jutro idz po steryd ? Steryd jednak zawsze pomaga i daje kopa organizmowi. BYć mzoe ten spadek jest nie z powodu kabergoliny, ale akurat sie zbiegło.
Trudno mi powiedzieć :( Zwykle jak kabergolina nie pomaga, to oznacza, ze to nie jest przysadka, ale trudno to wszystko ocenić bez tomografii.
I na Twoim miejscu wrociłbym do Enrobiofloxu, bo Unidox nie ma mozliwosci penetracji bariery krew-mózg. Jest jest stan zapalny gdzies w okolicy przysadki, to unidox sobie z tym nie poradzi. Enro ma większe szanse.
Nie jestem wetem, i pisze wszystko tylko z wlasnego doświadczenia i rozmyślania co moze pomóc, korzystając z wiedzy jaką mam.

Zadzwoń np.
do Zwięrzętarni https://www.zwierzetarnia.pl/contacts
albo do Pulsvetu http://pulsvet.com.pl/kontakt/
albo do przychodni Morska http://www.morskavet.pl/kontakt/
i zapytaj czy mozesz im podeslac filmiki i podpytac o pomoc.

Podejzrewam, ze przychodnia Morska nie będzie miec problemu z pomocą na odleglośc.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Stosowalem Enro przez 2 tyg, znaczącej zmiany nie było. Jest sens wracać do tego?
Szczurnięta8
Posty: 75
Rejestracja: pt wrz 01, 2017 6:55 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Szczurnięta8 »

mam nadzieję że wyzdrowieje :)
:D Ze mną: Pysia ok 8 miesiące, Lawenda ok. 3 miesiące, Poppy 3 miesiące.

:'( Przeszły przez tęczowy most: Gwiazdka, Kropka
nie fizycznie ale nadal obecne....
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Ok sprawa wygląda tak, wczoraj z rana podałem jej kabergoline (zaczyły się ślinotoki itd) i ze szczura w miarę aktywnego przerodziła się w ciągu 3h w warzywko, nie chciała jeść, chodzić, leżała na boku , nie podejmowała próby wstania, ogólnie była mocno osowiała, budziłem się w nocy co chwile żeby zobaczyć czy w ogóle żyje. Czy mogło jej jakimś cudem poszkodzić podanie kabergoliny? Przed podaniem jej kabergoliny specjalnie nagrałem jej zachowanie, żeby porównać (a nie było żle przed podaniem) i 10h po podaniu była już całkowicie zmięta. Dzisiaj czyli w sobota poszedłem do pracy, zaraz po niej do weta, postanowiłem wrócic do antybiotyku jeszcze, dostaliśmy Nivalin i Dexafort. Gdy wróciłem od weta jej stan dalej był tragiczny, myślałem już o eutanazji. Po podaniu wyżej wymienionych odżyła. Ma apetyt, chodzi, nie wywraca się, a jak to zrobi to za sekundę wstaje. Pytanie co zadziałało? Nie mogę jej do końca życie kłuć. Zastrzyki robiłem sam w domu, bo nawet nie miała sił, żeby mi się wyrwać, nawet nie piszczała przy kłuciach, teraz już wieczorem jak ją puszcze to ciężko mi ją złapać tyle ma siły. trochę dziwna sprawa bo początkiem leczenia dostałą steryd i było zero reakcji. Ciężko postawić diagnozę...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Zadziałał Dexafort - czyli steryd. Sa sterydy dłuzej działające np. kilkudniowe.
Ja bym wrócił do enro ( np. dopyszcznie), bo moze byc stan zapalny cały czas, i czasem trzeba po prostu podawac leki duzo dłuzej.

I spróbował bym przede wszystkim mieszanki kabergolina + steryd+ enro + wit. B lub Nivalin. I jak najbardziej mozna kłuć szczurka codziennie jesli tego wymaga leczenie. Najlepiej robić zastrzyki rano, kiedy jest śpiący.
Mozna tez podawać steryd dopyszcznie - w tabletkach, ale nie pamiętam dawki.

Steryd pomaga przy wylewach czy udarze i neurologii, a Twoja szczurka ma skręcony łebek, wiec mógł byc jakiś wylew też. Jesli przestanie reagowac na steryd, to wtedy bedzie źle. W tym przypadku steryd jest jako lek, a nie jako środek dorazny.

Mozesz tez np. podawac tylko steryd + enro , bez kabergoliny i zobaczyć czy pomaga. Jesli nie bardzo , to włacz do leczenia ( oprócz sterydu) kabergolinę. Nie rezygnuj ze sterydu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”