ZANIM COŚ NAPISZESZ - FAQ

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

ZANIM COŚ NAPISZESZ - FAQ

Post autor: jutka »

I. WŁAŚNIE PRZYNIOSŁEM SZCZURA DO DOMU, CO MAM ROBIĆ NA POCZĄTEK?

Są dwie szkoły: "na siłę" i "po dobroci". Każda ma swoich zwolenników i każdy może wybrać tę metodę, która mu bardziej odpowiada, jest tylko jedna ważna zasada - trzeba być konsekwentnym i nie mieszać dwóch sposobów. Albo "na siłę", albo "po dobroci", ale nigdy raz "na siłę", a raz "po dobroci".

Do obydwu metod odnoszą się
Podstawowe zasady przy oswajaniu
- trzy razy C - Ciepło, Cicho, Ciemno
- jesteśmy spokojni i opanowani
- nie wykonujemy gwałtownych ruchów
- nie hałasujemy, mówimy łagodnie i spokojnie
- nie łapiemy szczura za ogon, nie ściskamy, nie tłamsimy
- nie boimy się szczura - zwierzę potrafi wyczuć strach
- jesteśmy baaardzo cierpliwi

A. Oswajanie "na siłę" - dla szczurków młodych. Jeżeli chcemy osiągnąć szybkie rezultaty a szczur nie wygląda na szczególnie znerwicowanego, można od samego początku zmusić go do przebywania z nami:
- po przyniesieniu do domu nie wkładamy szczura do klatki, tylko bierzemy go na kolana. Siadamy na krześle z dala od innych mebli, tak żeby szczur nie miał dokąd uciec i żeby nie mógł też zeskoczyć na podłogę.
- uwaga - szczur bez wątpienia obkupka nas i obsiusia - do oswajania lepiej przebrać się w ubranie niewyjściowe
- robimy nad szczurem nieruchomy "domek" z dłoni - powinien uznać je za bezpieczne schronienie. W ten sposób od razu skojarzy nasze dłonie i nasz zapach z bezpiecznym miejscem. Jeśli szczur chce się schować pod naszą bluzę - pozwólmy mu na to. Jest tam ciepło i ciemno, co się szczurowi spodoba, a jednocześnie oswoi się z naszym zapachem.
- siedzimy tak w spokoju przynajmniej pół godziny
- codziennie wyjmujemy szczura z klatki - pewnym ruchem dłoni, stanowczo ale nie bardzo szybko, żeby nie zrobić szczurowi krzywdy (może zahaczyć nóżką o pręt od wewnętrznej strony otworu klatki) - i nosimy go na ramieniu, w kapturze albo pod bluzą - co najmniej około godziny dziennie. Uwaga - trzeba się przy tym pilnować, żeby szczur nie mógł uciec. Można też wypuszczać szczurka na łóżko albo na biurko i bawić się nim, również cały czas pilnując, żeby nie uciekł.
- jeśli szczur nie chce wyjść z klatki, wyciągamy na siłę - jeśli chowa się w domku, zabieramy mu domek. Musi się nauczyć, że to my jesteśmy bezpiecznym miejscem, a nie domek.

B. Metoda "po dobroci" - dla szczurów znerwicowanych lub starszych, a z drugiej strony - dla właścicieli, którzy wolą oswajać szczurka bezstresowo.  W tym przypadku nie zmuszamy szczura do kontaktu z nami, lecz wykorzystujemy jego naturalną ciekawość. Oswajanie tą metodą może trwać długo.
- po przyniesieniu do domu wpuszczamy szczurka do klatki i na jeden dzień zostawiamy go w spokoju, żeby oswoił się z otoczeniem.
- do klatki wkładamy mu jakieś swoje stare ubranie, przeznaczone do zniszczenia. Powinno być nieuprane i przesiąknięte naszym zapachem, tak żeby szczur mógł się z nim oswoić
- po jakimś czasie stawiamy klatkę w odsłonietym miejscu, żeby szczur mógł nas widzieć - musi oswoić się z naszą obecnością
- siadamy codziennie obok klatki i mówimy łagodnie do szczura - długo i cierpliwie - po jakimś czasie oswoi się z naszym głosem
- codziennie wkładamy rękę do klatki - łagodnie i powoli. Trzymamy rękę nieruchomo i pozwalamy szczurowi ją obwąchiwać. Kiedy szczur oswoi się z dłonią nieruchomą, możemy zacząć powoli nią poruszać, jeśli nie będzie się bał ruchu dłoni - możemy spróbować go dotknąć.
- w następnym kroku możemy nauczyć szczura wychodzenia z klatki na naszą rękę. Podstawiamy rękę do wyjścia i przybliżamy łyżeczkę z jakimś smakołykiem, za którym nasz szczur przepada. Może to być jogurt, gerberek, soczek - ważne, żeby było to coś płynnego, czego szczur nie może porwać do klatki. Żeby zjeść smakołyk, szczur musi wejść na naszą rękę i jakiś czas na niej posiedzieć. W ten sposób uczy się, że nic mu w tym miejscu nie grozi i jest to bezpieczne. Pilnujemy przy tym, żeby szczur nie uciekł z ręki na podłogę.
- następnie zaczynamy postępować tak samo, jak przy oswajaniu "na siłę" - nosimy szczurka na sobie i przebywamy z nim jak najwięcej.
- nigdy nie wyciągamy szczura z domku (oprócz przypadków, gdy jest to absolutnie konieczne, np. trzeba posprzątać klatkę albo wyjść do weterynarza) - jeśli szczur wchodzi do domku, to znaczy, że nie ma ochoty z nami przebywać.

II. MAM SZCZURA OD DWÓCH (TRZECH, CZTERECH... TRZYDZIESTU) DNI, A ON SIĘ CIĄGLE BOI I UCIEKA PRZEDE MNĄ!!! JEST NIEUFNY, PŁOCHLIWY, NIE DA SIĘ WZIĄĆ NA RĘCE... CO MAM ROBIĆ?!?!?!
- po pierwsze, uzbroić się w cierpliwość. Szczur nie oswaja się w kilka godzin, ani w kilka dni - nawet jeśli wykazuje oznaki oswojenia, każde niespodziewane wydarzenie może go wystraszyć - i znowu zacznie przed nami uciekać. Musimy stale go uczyć, że jest przy nas bezpieczny. Należy wybrać jedną z metod oswajania: "na siłę" albo "po dobroci" (patrz pytanie nr I) i konsekwentnie ją stosować.
- jeżeli szczur ucieka nam za każdym razem, kiedy weźmiemy go na ręce, zeskakuje z krzesła, stołu, łóżka - możemy spróbować wejść z nim do wanny (bez wody), albo na przykład do zamykanej kabiny prysznicowej. Szczur nie ma gdzie uciec, a jedyne schronienie zapewniamy mu tylko my - tylko pod naszą bluzą będzie ciepło i ciemno.
- inną metodą, która sprawi, że szczur poczuje się z nami bezpiecznie, jest położenie się z nim pod kołdrą - o ile szczur nie stara się zeskoczyć z łóżka.

III. KIEDY BIORĘ SZCZURA NA RĘCE, ROBI KUPKI/OBSIKUJE MNIE. JAK GO TEGO ODUCZYĆ???
- szczur załatwia się ze strachu - kiedy przestanie się bać, przestanie się też załatwiać
- młode szczurki nie zawsze umieją powstrzymać mocz czy kupkę - kiedy podrosną, nauczą się tego
- czasami można poznać po szczurze (już oswojonym), że chce udać się do toalety - kręci się wtedy niespokojnie i próbuje zejść z ręki
- jeśli chodzi o siusianie - trzeba odróżniać prawdziwe siusianie (wielka kałuża) od znaczenia (pojedyncze kropelki lub wąska ścieżka moczu). Siusiania na właściciela można oduczyć, ale znaczenie jest oznajmieniem, że szczur uznaje nas za swoje stado - w pewnym sensie jest to komplement i nie da się tego wyeliminować.

IV. ILE ZAJMUJE OSWOJENIE SZCZURA?
To zależy od osobowości szczura. Bywają szczury, które nie oswajają się nigdy, bywają i takie, które oswajają się w godzinę. Przeciętnie oswajanie zajmuje od kilkunastu dni do kilku tygodni.
Oczywiście zależy to także od tego, ile czasu i serca poświęcamy szczurowi.
Z drugiej strony oswajanie trwa właściwie całe życie - szczur może być oswojony w mniejszym lub większym stopniu. Naprawdę oswojone szczury przychodzą na zawołanie, kładą się na plecach i chcą, żeby je drapać po brzuchu - ale taką ufność osiąga się po wielu miesiącach. Znaczenie ma też wiek - szczury starsze, powyżej 1 roku, stają się bardziej przytulaśne.

V. SKĄD WIADOMO, ŻE SZCZUR JEST JUŻ OSWOJONY?
Można powiedzieć, że szczur jest oswojony, jeżeli daje się bez strachu wyjmować z klatki i brać na ręce.
Inne oznaki oswojenia (według stopnia ufności i poczucia bezpieczeństwa):
- jeżeli szczur siedząc na naszej ręce/ramieniu zaczyna się myć - to znaczy, że czuje się naprawdę bezpiecznie
- jeżeli liże i delikatnie podgryza naszą dłoń - jest to oznaka sympatii, szczur traktuje nas jak członka stada
- jeżeli przybiega do nas kiedy wchodzimy do pokoju - szczur nas lubi
- jeżeli przy głaskaniu zgrzyta zębami i "pulsuje" oczkami - jest to oznaka odprężenia i zadowolenia, szczur uwielbia nasze towarzystwo
- jeżeli kładzie się na boku albo na plecach i daje się głaskać po brzuchu - ma wobec nas bezgraniczne zaufanie.

VI. JAK NAUCZYĆ SZCZURA REAGOWANIA NA IMIĘ/SYGNAŁ?
- naukę rozpoczynamy ZANIM wypuścimy szczura na pokój - przywołujemy szczura w klatce, żeby podszedł do wyjścia, możemy uczyć też szczura wypuszczonego na łóżko albo na biurko.
- najpierw cmokamy (czy też dajemy inny sygnał, wypowiadamy imię itp.) przy wkładaniu do klatki karmy lub jakiegoś smakołyku.  Szczur zaczyna kojarzyć sygnał z jedzeniem. Potem zmieniamy kolejność: najpierw cmokamy i dopiero gdy szczur podejdzie, wstawiamy do klatki miseczkę z jedzeniem albo podajemy smakołyk. Kiedy to już mamy opanowane, powtarzamy naukę poza klatką.
- nie każdego szczura można nauczyć reagowania na imię, natomiast każdego można nauczyć reagowania na sygnał: cmokanie, kląskanie, stukanie, skrobanie albo kliker. Podobno szczury regaują też na szeleszczące dźwięki "sz" i "cz" - można więc nadać imię zawierające te głoski, albo wołać po prostu "szczur!" ;)
- poza klatką jest wiele interesujących rzeczy, czasem ciekawszych dla szczura - dobrze jest najpierw dać się wybiegać szczurom i dopiero potem przystępować do nauki.

VII. WIEM, ŻE SZCZURA TRZEBA WYPUSZCZAĆ Z KLATKI, ALE BOJĘ SIĘ, ŻE UCIEKNIE! CO ROBIĆ?
- szczura można wypuszczać na pokój dopiero wtedy, gdy nie będzie się nas bał ani uciekał przed nami i gdy zacznie reagować na imię/sygnał.  
- w pierwszych tygodniach, zanim jeszcze szczur się oswoi, można go wypuszczać na biurko albo na łóżko - młode szczury boją się zeskakiwać na podłogę. Trzeba jednak pilnować szczurka, bo kiedyś nadejdzie ten pierwszy raz i szczur zeskoczy.
- nawet szczur oswojony po wypuszczeniu na pokój może się nagle zacząć zachowywać jak dzikus - nowe, nieznane otoczenie może zdenerwować i wywołać naturalne zachowania. Szczur chowa się wtedy w ciemnych kątach, nie reaguje na wołania i nie pozwala się dotknąć. Dlatego  jeżeli decydujemy się na wypuszczenie szczura, zagródźmy wszystkie szczeliny i zabezpieczmy kable.
- nie wypuszczajmy na pokój szczura najedzonego - jeśli gdzieś się schowa, może uda się go wywabić jedzeniem.

VIII. KIEDY MOŻNA WYJŚĆ ZE SZCZUREM NA DWÓR? CZY NIE UCIEKNIE?
- można wyjść ze szczurem na dwór, jeśli umie siedzieć spokojnie na ramieniu i nie ucieka. Musimy mu zapewnić jakieś schronienie - kaptur, bluzę, torbę lub plecak - żeby mógł się schować. Oczywiście nie możemy też szczura przegrzać czy zaziębić.
- lepiej nie wypuszczać szczura na trawę - może gdzieś odbiec, a potem nie odnajdzie drogi powrotnej. Nawet jeśli z reguły szczur trzyma się właściciela i nie odchodzi dalej niż na 10 cm, może mu znienacka coś strzelić do głowy. Może go też coś wystraszyć tak, że ucieknie.
- dobrym pomysłem jest zrobienie szeleczek/smyczy dla szczura. Trzeba się tylko upewnić przed spacerem, czy na pewno nie jest w stanie ich zdjąć.

IX. POMOCY, SZCZUR MNIE GRYZIE!
Szczury gryzą na kilka różnych sposobów i ugryzienie ugryzieniu nierówne. Dlatego po pierwsze trzeba sprecyzować, z jakim ugryzieniem mamy do czynienia:

A. Szczur gryzie, kiedy wkładam palec przez pręty klatki
Niemal KAŻDY szczur gryzie, kiedy wkłada się palec przez pręty. Najlepsza rada to nie wkładać palca :)

B. Szczur gryzie, gdy podajesz jedzenie
Jeśli twoja ręka pachnie jedzeniem, szczur może ją pomylić z jedzeniem. (Szczury są niemal ślepe). Może też uznać twoją dłoń za słabszego szczura, który pozwala sobie odebrać jedzenie i którego można bezkarnie ugryźć. Jedyna rada - nie podawać jedzenia ręką, tylko w miseczce. No i myć ręce po jedzeniu.

C. Szczur gryzie palec oklejony plastrem
Nie wiadomo czemu, ale szczury zawsze atakują plastry i opatrunki. Jedyna rada to nie podtykać szczurowi palca oklejonego plastrem.

D. Szczur jest mlody i gryzie, ale nie do krwi
Ten biedny, malutki szczurek strasznie się ciebie boi! Musisz go przekonać, że jest przy tobie bezpieczny - wybierz jedną z dwóch metod oswajania i czekaj na rezultaty.

E. Szczur łapie zębami palec i delikatnie gryzie, nie do krwi
To nie jest ugryzienie, tylko oznaka sympatii - tak podgryzają się szczury w stadzie, jest to odpowiednik naszego małpiego iskania.

F. Szczur gryzie, gdy próbujesz go złapać
Nie wolno łapać szczura z zaskoczenia, zawsze należy go o tym powiadomić spokojnym ruchem ręki w Jego kierunku, powolnym zbliżeniem się do klatki, pogłaskaniem od przodu czy choćby odezwać się najpierw do niego. Nie należy łapać śpiącego szczura - lepiej go najpierw  obudzić. Nie wolno szczura znienacka łapać za pupę - dla niego to oznacza, że został zaatakowany (szczury, które walczą w stadzie atakują właśnie pupę - ugryzienie jest bolesne, ale nie uszkodzi żadnych ważnych organów) albo że probujesz go zgwałcić. Tego rodzaju ugryzienia zazwyczaj są bolesne, ale niegroźne, chyba że przez przypadek szczur trafi na tętnicę.

G. Szczur gryzie, gdy wkładasz rękę do klatki
Tak się może zdarzyć, jeśli szczur nie jest do końca oswojony, a klatkę traktuje jak własne terytorium. Twoja ręka jest intruzem w jego domu. Może na to pomóc oswojenie szczura - wywabiamy go z klatki jedzeniem a potem poza klatką bawimy się z nim, oswajając go z naszą dłonią.
Jeśli z jakichś powodów musisz włożyć rękę do klatki, wsuń ją łagodnym ruchem, wewnętrzną stroną dłoni do góry i z wyprostowanymi palcami (jest to znak poddania się).
Jeśli szczur jest bardzo agresywny, a musimy włożyć rękę do klatki - na przykład wstawić miskę z jedzeniem - można odstraszyć go uderzając drugą dłonią w pręty klatki. Przez chwilę będzie wystraszony, ale z drugiej strony nauczy się, że nasza ręka nie zrobiła mu nic złego, wręcz przeciwnie - przyniosła jedzenie :)

H. Szczur gryzie tylko jedną, konkretną osobę
Coś musi być w tej osobie - może zachowuje się w sposób, który szczura denerwuje albo wystrasza? Może używa perfum, płynu do kąpieli albo dezodorantu, którego zapach doprowadza go do szaleństwa? Jedyną radą jest wyeliminowanie tego czynnika.

I. Szczurzyca w ciąży/karmiąca zachowuje się agresywnie i gryzie
Samice w ciąży (nie tylko u szczurów :) ) mają swoje humory i bywają wredne. Nie ma rady, trzeba przeczekać.

J. Szczur ma około 4-5 miesięcy, przedtem był kochany, a teraz nagle zaczął gryźć
Szczur dojrzewa :) W tym wieku na nowo ustala się hierarchię w stadzie, dlatego szczur próbuje zdominować swojego właściciela. Rozwiązaniem jest przewrócenie szczura na plecy i przytrzymanie, aż przestanie się wyrywać. Trzeba to powtórzyć kilka razy przy różnych okazjach, w końcu szczur dojdzie do wniosku, że to my dominujemy w stadzie.

K. Szczur gryzie naprawdę mocno, również poza klatką
Jeśli szczur czuje się naprawdę zagrożony albo jest bardzo agresywny - wtedy możemy doświadczyć naprawdę przerażającego ugryzienia. Przy tym ugryzieniu dolne zęby rozchylają się na boki, a górne wchodzą pomiędzy nie, tak żeby mocniej uchwycić i pozostawić paskudną ranę. uchwyt jest tak mocny, że nie można odczepić szczura od ręki.
Na szczęście zazwyczaj szczury ostrzegają, zanim zadadzą tak poważny cios, m.in.:
- stroszą futro
- machają ogonem
- stają na tylnych łapach i syczą
- a przede wszystkim mają taki wyraz twarzy...

Żeby złapać gryzącego szczura uzbrajamy się w grube rękawice albo ręcznik.

Jeżeli ugryzienia mają miejsce również poza klatką, mamy prawdziwy problem. Można na to pomóc:
- podając neospazminę
- stosując trening zaufania
- jeśli agresję powodują hormony - kastrując samca (żeby ustalić czy właśnie hormony powodują agresję, zobacz artykuł Natalie Baldwin)
Ostatnio zmieniony śr sty 31, 2007 11:53 am przez jutka, łącznie zmieniany 1 raz.
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
Keyrane
Posty: 60
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 9:05 am

"Prosba"

Post autor: Keyrane »

Słuchaj, napisz ten dalszy ciag, bo świetnie Ci idzie :)
Czy GMR jest nieuleczalne? Jeśli tak to biada mi i mojej rodzinie, która ma już dosyć dwóch szczurków. A to przecież tylko dwa szczurki! Ja chcę całą hodowlę, łeee!
Agatha
Posty: 16
Rejestracja: pt sie 18, 2006 8:21 pm

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: Agatha »

Pisz dalej! To bardzo fajne i co najważniejsze-działa!!! :D :D :D
lilia
Posty: 43
Rejestracja: pn wrz 11, 2006 1:15 pm
Lokalizacja: Warszawa

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: lilia »

Jezu, ta metoda z łyżeczką jest boska, tylko ja nie jestem gotowa na wypuszczenie z klatki,moja szczurka już się niecierpliwi. na razie wzięłam na rękę ręcznik,bo mnie wcześniej gryzła szczurzyca.ale nic nie robiła,na początku sobie moczyła łapki i uciekała do klatki,ale potem wlazła mi na rękę i lizała, lizała, lizała....

DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :przytul:
:lol2:
Walcz Piranio! Nie przechodź na drugą stronę, bo cię potrzebuję!
lilia
Posty: 43
Rejestracja: pn wrz 11, 2006 1:15 pm
Lokalizacja: Warszawa

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: lilia »

Jednak za wcześnie się cieszyłam :roll: zamiast 2 ugryzień do krwi mam 4 :sad2:
Co ja takiego zrobiłam???? :sciana2: :sad2: :sad2: :sad2:
Walcz Piranio! Nie przechodź na drugą stronę, bo cię potrzebuję!
Awatar użytkownika
Vella
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 1706
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:19 pm

Re: ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: Vella »

Tekst do poprawienia:
[quote="jutka"]
KAŻDY szczur gryzie, kiedy wkłada się palec przez pręty. Jedyna rada to nie wkładać palca :)[/quote]

Nie każdy szczur gryzie przez pręty (na forum jest wiele przykładów takich "bezpiecznych" szczurów).
Z pewnością dużo zalezy od szczura, ale i od odpowiedniego traktowania.
Szczur może gryźć przez pręty klatki gdy:
1. mysli, że to jedzenie (zanim się zorientuje, ze paluch jest niedobry tenże spływa juz krwią)
- by zaradzić temu nie należy podawać jedzenia przez kratki. Wsuwane ukradkiem smakołyki będą tak samo traktowane jak wsuwany palec...
Aby szczura nakarmić klatke lepiej otworzyć i podać jedzenie z reki albo włozyć do miseczki.

2. wykazuje agresję, atakuje palec, bo ten mu się kojarzy z czymś przykrym. Może ktoś szczurasa poszturchiwał przez pręty klatki? Drażnił go, budził ze snu, etc. Takich zachowań trzeba unikać samemu i uprzedzić rodzinę i znajomych.
Czy znasz różnicę między także, a tak że?
Czy wiesz kiedy napisać zresztą, a kiedy z resztą? Czy znasz język polski?

Obrazek
tygrys1985
Posty: 615
Rejestracja: wt cze 06, 2006 10:09 pm

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: tygrys1985 »

poza tym szczur trakruje palec jak intruza, Ty pewnie tez tak traktujesz osoby pchajace sie do domu bez zaproszenia ;)
lilia
Posty: 43
Rejestracja: pn wrz 11, 2006 1:15 pm
Lokalizacja: Warszawa

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: lilia »

No chyba racja,ale jak ją karmiłam łyżeczką to jadła, a po skończonej uczcie wychyliła się z klatki i mnie użarła :evil: :zlosc: :sciana2:
Walcz Piranio! Nie przechodź na drugą stronę, bo cię potrzebuję!
Awatar użytkownika
szymek18
Posty: 190
Rejestracja: śr cze 28, 2006 4:44 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: szymek18 »

Kurczaki żeby tak to na Boo działało :/
Ash nazg durbatulûluk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: Ewqa »

A. Szczur gryzie, kiedy wkładam palec przez pręty klatki - jak bo oduczyć tego zwyczaju.

1. Nie karmić szczura przez kratki, dopuszczalne karmienie przez otwarte drzwiczki.
2. Ręka nie może pachniec ani jedzeniem ani świeżo po umyciu mydłem (nie wiem czemu ale moje szczury zapach mydła traktują jak zapach jedzenia)
3. Kilka razy dziennie wkładac palec przez kratki aż szczur zrozumie że to ani do jedzenia ani wróg.
Opcja dla bojących się szczurzego dziabnięcia, albo dla posiadaczy bardzo-gryzących szczurów:
na początku na rękę założyć gumowe rękawiczki do sprzątania, jakoś szczury przez gumę nie chcą gryźć ręki. To pozwoli przyzwyczaić szczura do wtykanego do klatki palca. Dalej patrz punkt 3.

PS- Zróbcie z tym co chcecie, sposób wypróbowany na 2 średnio-bojowych samiczkach, jedna bardzo oswojona, druga nerwowa i trochę dzikus.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
mazoq
Posty: 1795
Rejestracja: pn lut 13, 2006 11:35 pm
Kontakt:

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: mazoq »

[quote="Ewqa"]3. Kilka razy dziennie wkładac palec przez kratki aż szczur zrozumie że to ani do jedzenia ani wróg. [/quote] potwierdzam, najlepiej wiercić szczurowi palcem dziurę w brzuchu, bardzo szybko się oduczają ;)
Awatar użytkownika
Vella
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 1706
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:19 pm

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: Vella »

[quote="mazoq"]potwierdzam, najlepiej wiercić szczurowi palcem dziurę w brzuchu, bardzo szybko się oduczają [/quote]
Po czyms takim sama bym odgryzła komuś palec :twisted:
Czy znasz różnicę między także, a tak że?
Czy wiesz kiedy napisać zresztą, a kiedy z resztą? Czy znasz język polski?

Obrazek
awa
Posty: 18
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 12:22 pm

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: awa »

to jest z jakiejs innej strny co nie?
bo juz to czytalam kiedys dawno.
asz293
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 13, 2006 11:53 pm

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: asz293 »

Proszę o więcej .Piszesz ciekawie i konkretnie.Wiele można się dowiedzieć.
Pisz dalej.
Malina
Posty: 8
Rejestracja: sob wrz 23, 2006 12:41 pm

ZANIM CO? NAPISZESZ - FAQ

Post autor: Malina »

mam kolejne pytanie:
Co zrobic kiedy moje oba szczury gryza do krwi uszy ? (moje i mojego partnera).Innych nie mialy okazji pogryzc bo nie kazdy nie boi sie szczurkow. Dla bezpieczenstwa wypuszczamy je tylko przy nas. Ja jeszcze zaslonie sie rozpuszczonymi wlosami lub kapturem ale wole czuc sie komfortowo przy swoich gryzoniach. Na poczatku zdazalo sie ze ktorys ugryzl mnie w nos lub mojego partnera w brode. Dlaczego tak robia i czy mozna ich tego oduczyc?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”