[RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
oster
Posty: 36
Rejestracja: pn sty 29, 2007 7:22 pm

RE: dziwne drgawki

Post autor: oster »

dzięki. zauważyłam to kilka razy może faktycznie była czymś zdenerwowana, na szczęście-cokolwiek to jest- nie powtarza się często :)
Awatar użytkownika
Magamaga
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 2996
Rejestracja: sob paź 06, 2007 7:22 am
Lokalizacja: Gdynia

Tuptanie i ocieranie się - rujka?

Post autor: Magamaga »

Jest u mnie na tymczasie szczurzynka Łatka - obserwuję jej zachowanie, bo głupio byłoby mi ją przekazywac chorą (no i oczywiście nie chciałabym, żeby chorowała;) ). Niestety ma ugryziony paluszek, który lecze Tribitociem (wystarczy?).
Zaobserwowałam u niej dość dziwne zachowanie - gdy się drapie i nie tylko tupta przednimi łapkami, tak ugniata podłoże i ociera się o przedmioty (ściany, szafki itp.).
Na skórze nie widzę żadnych krostek.
Czy to objawy rujki? ???
Obrazek
Ze mną: kotka Luna i kocurek Borys

Za TM- Tuptuś [*] Fiona [*] Milejka [*] Batman [*] Mania [*] Lolek [*] Zefir [*] Bobek [*] Zawsze będę pamiętać....[/size]
Awatar użytkownika
Elly
Posty: 1127
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 2:22 pm

Re: Tuptanie i ocieranie się - rujka?

Post autor: Elly »

Wydaje mi sie, ze wlasnie tak jak mowisz - rujka. Albo przed rujka. Znam ciure, ktora tak robi i tez mnie to zawsze bardzo zastanawiało dlaczego. Moja Greta chyba też swojego czasu takie coś odsawiała :D
Awatar użytkownika
Magamaga
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 2996
Rejestracja: sob paź 06, 2007 7:22 am
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tuptanie i ocieranie się - rujka?

Post autor: Magamaga »

Jak sobie poczytałam tematy - to widzę, że kilka innych objawów też występuje - zaczepianie ręki, widoczne sutki.
Moje ciury takich cudów nie wyrabiają - cudnie to wygląda jak szczura tak "ugniata ciasto" łapkami.
Obrazek
Ze mną: kotka Luna i kocurek Borys

Za TM- Tuptuś [*] Fiona [*] Milejka [*] Batman [*] Mania [*] Lolek [*] Zefir [*] Bobek [*] Zawsze będę pamiętać....[/size]
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tuptanie i ocieranie się - rujka?

Post autor: limba »

Moje sie nie ocieraly nigdy, ale jak to kobiety kazda ciezkie dni ;) przechodzi inaczej.

Mi jeszcze od razu przyszlko do glowy apropos ocierania sie, to znaczenie terenu. :)
Awatar użytkownika
sophiya
Posty: 459
Rejestracja: pn lip 16, 2007 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tuptanie i ocieranie się - rujka?

Post autor: sophiya »

wczoraj po raz pierwszy widziałam, że Anton, który jest w pełni facetem zaczął ugniatać pościel jak ciasto. Obok siedziała moja koleżanka, do której się wiecznie pakował na kolana i na plecy i oznaczał ją jako swój teren. Myślę, że limba ma rację, że to ma coś wspólnego z terytorium.
chociaż ja mu zawsze tłumacze, że nie można być takim imperatorem :P

BTW np. psy drapią ziemię, aby oznaczyć teren jako swój - na łapach mają gruczoły zapachowe. Może ze szczurami jest tak samo.
Awatar użytkownika
Anula
Posty: 28
Rejestracja: pn gru 24, 2007 3:57 pm

pręży się i... trzęsie??

Post autor: Anula »

pomocy - nie mam pojecia co to jest. nie zawsze ale czasami moj ogonek ma takie dni - jest apatyczna, nie ma ochoty do zabawy. po za tym jak ja dotykam to albo nerwowo podskakuje albo wypręza grzbiet sztywnieje a potem nie wiem jak to nazwać... trzęsie sie?? bardzo szybko... hmm... drga? nie mam pojęcia jak to określić. szczególnie to widać po uszach bo bardzo szybko... no właśnie, trzęsą się.. (?) ale nie jest tak co dzień. zdarza sie czasem raz na tydzień czasem raz na dwa tygodnie a czasem dwa razy w tygodniu. i tak cały dzień, a nastepnego dnia znów wszystko w porządku. nie wiem o co chodzi, czy powinnam sie udać do weta? czy takie zachowanie cos wam przypomina? bardzo prosze o sugestie i rady bo na prawde sie martwię. to nie wygląda na miłe dla niej doświadczenie. i na prawde nie mam zielonego pojęcia z czym to skojarzyc...
prosze o pomoc
Gosia K
Posty: 74
Rejestracja: śr sty 16, 2008 5:28 pm

Re: pręży się i... trzęsie??

Post autor: Gosia K »

hehe nie masz co się martwić twój ogonek ma rójkę ;) takie dni płodne hehe to normalne (jeśli to szczurka)
Awatar użytkownika
sophiya
Posty: 459
Rejestracja: pn lip 16, 2007 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: pręży się i... trzęsie??

Post autor: sophiya »

haha, Anton robi tak codziennie, kiedy próbuję go dotknąć/podnieść. Ale o rujkę go nie podejrzewam : >
Po prostu tego nie lubi.
Koniec OT.
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

Re: pręży się i... trzęsie??

Post autor: Arbor Vitae »

Hmmm...
Szczur ma swoj cykl plciowy co 4 - 5 dni. Rujka trwa kilka godzin, zazwyczaj pojawia sie wieczorem lub w nocy lub bardzo wczesnie rano. Wszystko byloby ok, gdyby nie to, ze napisalas, ze takie trzesienie sie moze trwac nawet caly dzien. Sprostuj to prosze lub potwierdz, bo jesli to faktycznie trwa dluzej niz 4 h, wtedy mozna miec podejrzenie zmian hormonalnych wynikajacych z nadczynnosci przysadki i/ lub jajnikow.
Poza tym staraj sie zaobserwowac dokladniej co jaki czas wystepuja takie objawy rujki. Jak napisalem - norma to co 4 - 5 dni.
Zatem poobserwuj swoja mala przez 2 - 3 tygodnie i napisz, jesli takie zachowania pojawiaja sie czesciej niz 4 dni, lub jesli trwaja dluzej niz 4 godziny :)
Awatar użytkownika
Anula
Posty: 28
Rejestracja: pn gru 24, 2007 3:57 pm

Re: pręży się i... trzęsie??

Post autor: Anula »

ojej az mi ulżyło. wogóle na początku to miał być szczurek. ale całkiem niedawno zorientowałam sie że to szczurka... no i jako że mam ja od jakis 3 miesięcy i nie przyzwyczaiła sie do imiena przechciłam ja na kredka ::)
na prawde mi ulżyło...
postaram sie zaobserwowac dokładniej. ale np wczoraj mała miała taki dzień - znaczy od ok 16 do ok 22 bo nie wiem jak wczesniej. dzis zupełnie jej pszeszło biega jak szalona :) własnie po raz klejny rozkopała mi kwiatek :P
chciałam o tym napisać wcześniej ale zawsze nastepnego dnia jej przechodziło (noo, wtedy to jeszcze byłam pewna że to on)
bardzo dziękuje za pomoc :) :) :)
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: RUJA vel. RUJKA

Post autor: Hanka&Medyk »

Hmm, piszecie o wyginaniu grzbietu w dół, podnoszeniu ogona i trzęsieniu łebkiem...

A ja u Dziuni mam grzbiet wygięty ostro w górę, ogonek w dół i uszy chodzące jak skrzydła u trzmiela (jak to ładnie określiła Yss :) ). Nie wydaje żadnych odgłosów. Wszystko to, gdy tylko nowa samiczka próbuje się do niej zbliżyć na neutralnym terytorium.

Czy to też może być ruja? Czy raczej nie za bardzo?
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: RUJA vel. RUJKA

Post autor: sachma »

jak dla mnie to bardziej sygnał ostrzegawczy niż ruja.. ruja jest ściśle związana z zachowaniami rozrodczymi.. dlatego ogonek idzie w górę - żeby ułatwić penetrację ;)
takie stroszenie widziałam tylko raz.. u mnie baby przeważnie robią z siebie szyszkę ;) ale Lacky kiedy zbliżają się nowi koledzy właśnie tak się wygina.. robi koci grzbiet, spuszcza łepek w dół, jak mimo to szczur podchodzi Lacky zaczyna piszczeć, lub też nie, i sprzedaje kopniaki... czasem też podskakuje na czterech łapkach w takiej pozycji (chyba żeby wydać się większym niż jest ;) )
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: RUJA vel. RUJKA

Post autor: Hanka&Medyk »

Ciekawsze jest to, że Dziuńka się nie stroszy właśnie :D W każdym razie problemy mamy już za sobą - młode śpią spokojnie przytulone w prowizorycznej norce z ligniny :)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: RUJA vel. RUJKA

Post autor: Nakasha »

To bardziej niż na ruję wygląda na przygotowanie do ataku ;). A przynajmniej sygnał ostrzegawczy: uwaga, jestem duża, proszę mnie nie zaczepiać ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”