Rana podczas pierwszego spotkania

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

Hej. Mam taki problem z moją Sandwicha i nową Capricą, którą zaadoptowałam od MaxiM. Zastosowałam się do rad jakie znalazłam tutaj na forum dotyczące pierwszego spotkania samiczek i nie wyszło z tego nic dobrego. Sandwich'a ma dosyć dużą ranę na szyi... Proszę pomóżcie mi, bo nie wiem co dalej robić. Tzn wiem, że muszę iść z nią do weterynarza, ale co jeszcze? Czy będzie coś z tego?

Poniżej fotki.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

Trochę za ogólnie to napisałam, więc teraz to na spokojnie napisze.
Capricę przywiozłam dzisiaj z Krakowa od MaxiM. Ok 19 byłyśmy w domu. Zgodnie z tym co pisze na forum dałam Sandwichę i Capricę na neutralny grunt, czyli na łóżko którego obydwie nie znały. Łaziły tak sobie z godzinę, Sandwicha trochę uciekała i ogólnie to wąchały się ale bardziej unikały. Po godzinie dałam je do jednej klatki którą wcześniej dobrze umyłam i dałam nową ściółkę... Schowałam jedzenie, żeby się o nie nie kłóciły. Na początku dalej się unikały, ale nagle zaczęło się coś dziać. Czyli takie przekomarzanie i wstępne ustalanie hierarchii... Po kotłowały się i Sandwicha uciekła. Nie piszczała ani nie wydawała żadnych dźwięków, więc myślałam, że jest ok. No ale jak jej się przyjrzałam, to zobaczyłam tą ranę.

Chyba bardziej szczegółowo nie umie tego opisać.
Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: zalbi »

spotykanie na neutralnym gruncie ma nie trwa jeden dzień a tydzień, dwa... itd.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

"Łączenie samic:

1 Wieczorem zabierz dwie samice na łóżko nieznane żadnej z nich
2 Puść je w pewnej odległości od siebie aby same do siebie podeszły(ok 0,5m)
3 Daj im możliwość obwąchania się wzajemnie.
4 Niech spędzą ze soba na wolności godzinę
5 Zmień trociny w starej klatce, daj im w tym uczestniczyć- niech biegaja w poblizu Ciebie.
6 Opróżnij miskę z jedzeniem i umyj ją
7 Nie napełniaj miski jedzeniem
8 Wpuść najpierw nową samicę
9 Po chwili wpuść stara samicę
10 Obserwuj je przez długą chwilę
11 Bądź w pobliżu i w pogotowiu gdybys usłyszał piski
12 Pozostaw przez 12h pustą miskę
13 NIE FAWORYZUJ ŻADNEJ Z NICH!! "

Nie ma tu nic o neutralnym gruncie przez tydzień... Jak początkujący "trzymacz" szczurków ma zrobić to dobrze, skoro w FAQ pisze tak????
Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: zalbi »

prawie w każdym poscie ktoś pisze, że łączenie może potrwa nawet miesiącami i to nie jest wrzucenie do klatki i już.

przejrzyj:
http://szczury.org/viewforum.php?f=16
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

Aha super. A może mi ktoś przynajmniej napisać, co mam zrobić teraz skoro to już się tak skończyło? Jakaś porada? Czy ta rana wygląda fatalnie, że jej mięśnie widać? Czy nie jest tak źle?

Aha i ciekawe, że jak pisałam w innym temacie, że za dwa tyg wyjeżdżam, to wszyscy mnie namawiali, żebym i tak załatwiła dla Sandwichy towarzyszkę, żeby nie była sama jak pojadę. A teraz nagle "przecież to może miesiącami trwać."
Obrazek
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Mycha »

Możliwe, że będzie potrzeba zszyć ranę.
Cóż, mi osobiście nie wydaje mi się, aby mimo tego jak ta rana wygląda była to reakcja związana z jakąś agresją. Samice ustalały hierarchię i jedna zahaczyła o drugą.
Jeśli zaczynają się mocno kotłować to szczury trzeba rozdzielać - dmuchasz, tupiesz, oblewasz pistoletem na wodę. Jedna z samic jak widać poddała się i uciekła. Szczur, który gryzie z agresją zwykle towarzysza jeszcze przytrzymuje i chwyta bardzo mocno. Wg mnie wygląda to na makabryczne, głębokie zadrapanie.
Poszukaj w dziale o chorobach jak możesz ulżyć zranionej dziewczynce do czasu wizyty u lekarza.
Daj samiczkom odpocząć od siebie i przeprowadź łączenie jeszcze raz - wolniej, na neutralnym gruncie. Przestaw też klatkę w nowe miejsce. Może albinoska byla też zestresowana jeszcze podróżą.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie uspokoiłaś. Przepraszam za moją wcześniejszą reakcję, ale bardzo się zestresowałam tą cała sytuacją.

Pójdę z nią jutro do weterynarza. Mam nadzieję, że założą jej szwy i wszystko się dobrze się skończy. Ogólnie to ta rana wygląda masakrycznie, ale Sandwich'a nie zachowuje się jakby bardzo cierpiała. Dałam jej czyste chusteczki zamiast wyściółki, żeby jak co nie wdało się zakażenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: zalbi »

spróbuj wykapac obie szczurki (jeżeli to będzie możliwe w przypadku zranionej) a potem wysmarowac olejkiem do ciasta. to zwykle pomaga. ja tak smarowałam przez tydzień a potem szczury spały juz razem.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Nina »

Mi to nie wygląda na rane, która sama sie zasklepi, duża i otwierająca sie... Ale jednocześnie nie jest to wynik jakiejś poważnej bójki, z tego co napisałaś. U mnie w ostatnim czasie dwukrotnie były rany cięte w daaaaawno połączonych stadach. Ot, pazur zaczepiony o skóre i szarpnięcie trzymanego szczura - wystarczy.
Kolejną próbe łączenia podejmij dopiero jak szczurka sie całkiem wygoi.
Puszczaj szczurki w ograniczonym miejscu, z którego nie mogą zejść, dopóki nie będą sie całkowicie ignorować i w pełni tolerować.

zalbi, w przypadku Twoich samców może to poskutkowało, u mnie już trzykrotnie nie dało żadnego efektu, w przypadku samic.

EDIT
I prosze o linka do posta w którym jest ten 'przepis', dodam do niego komentarz.
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

Obrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: smeg »

Przepis nie jest taki zły, ale nie sprawdza się we wszystkich przypadkach. Moje samiczki spędziły ze sobą godzinę na łóżku, potem zostały włożone do nowej klatki i spały grzecznie razem. Nie ma reguły, początkującemu trudno wyczuć, ile czasu szczury będą musiały ze sobą spędzić na neutralu.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: alken »

smeg pisze:Przepis nie jest taki zły, ale nie sprawdza się we wszystkich przypadkach. Moje samiczki spędziły ze sobą godzinę na łóżku, potem zostały włożone do nowej klatki i spały grzecznie razem. Nie ma reguły, początkującemu trudno wyczuć, ile czasu szczury będą musiały ze sobą spędzić na neutralu.
Ja łączyłam tak samo i już po jednym dniu mieszkały razem a po tygodniu stały się nierozłączne, choć na początku raczej tylko się biły a nie spały ze sobą ;).
Aczkolwiek to nie jest wina ani przepisu, ani opiekunki, tylko zwyczajnie nieszczęśliwy wypadek. Po prostu rozcięcie skóry a nie wynik ataku i agresji.
Chociaż ja osobiście (to jest tylko moje zdanie ;) ) połączyłabym je dopiero po powrocie z wyjazdu. Można poprosić osoby zajmujące się szczurkami, żeby wypuszczały je razem ale żeby mieszkały jednak osobno.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Nina »

Na dole tamtego posta jest bardzo fajny dopisek yss:
"zalecam wszystkim łączącym szczury, żeby zapoznawanie na neutralnym terenie kontynuowali dopóty, dopóki nie zobaczą ewidentnych oznak szczurzej przyjaźni [tulenie, iskanie, wspólne drzemki], a na to można czekać nawet kilka tygodni [a czasem jest to przyjaźń od pierwszego wejrzenia, wszystko niestety zależy od charakterku naszych szczurzastych!]."

Ja tez miałam przypadki, że szczury od razu sie pokochały, ale też takie, gdy łączenie trwało miesiąc czy dwa. To trzeba wyczuć.
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
Ragno
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 16, 2009 12:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Rana podczas pierwszego spotkania

Post autor: Ragno »

Nina pisze:"zalecam wszystkim łączącym szczury, żeby zapoznawanie na neutralnym terenie kontynuowali dopóty, dopóki nie zobaczą ewidentnych oznak szczurzej przyjaźni [tulenie, iskanie, wspólne drzemki], a na to można czekać nawet kilka tygodni [a czasem jest to przyjaźń od pierwszego wejrzenia, wszystko niestety zależy od charakterku naszych szczurzastych!]."
Ech... No i nie doczytałam do końca. :-\ Byłam u weta dzisiaj. Sandwicha dostała antybiotyk i muszę jej przemywać ranę takim płynem. Mam nadzieję, że wszystko się dobrze skończy, a raczej zacznie się przyjaźń.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”