Kwarantanna

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Kwarantanna

Post autor: wesola »

Wyobraźcie sobie, że tu w Stanach na wszelkich forach, grupach itd. panuje taki zwyczaj, że nowy szczur, nawet ze zrzeszonej hodowli musi przejśc miesięczną kwarantannę. Jak kupowałam Swiftiego, to musiałam podpisac zobowiązanie, że 30 dni będzie sam zanim dołączę go do innych szczurów. Co o tym myslicie? Ja, oczywiście zaraz wrzuciłam go do klatki Galileuszka i tyle... Pomyślałam, że skoro z renomowanej hodowli, to będzie dobrze. Dziwi mnie to, bo znów tu na forum wszyscy mówią, że szczur nie powinien byc sam przez miesiąc... W Stanach oczywiście też panuje ostre przekonanie, że szczurki są jak czipsy, nie można mie tylko jednego, ale jednak panuje tu ta zasada na kwarantannę...
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
Awatar użytkownika
Astry
Posty: 529
Rejestracja: śr lut 24, 2010 7:52 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Kwarantanna

Post autor: Astry »

Akurat u mnie Juna przebyła przymusową kwarantannę, bo nie chciały jej zaakceptować :P. Ale w sumie ja bym nie chciała trzymać szczura aż 30 dni samego, w końcu szczurze dni są jak tygodnie...
Ze mną: już żaden szczurek... :(
Oraz piesek Czika, tymczas Antoś, tymczas kotek Oczko :)
Za TM [*]: Schizia, Tequila, Ciapek, Nina, Sepsa, Kokaina, Heroina, Emi, Sonic, Juna, Filiżanka, Jacky
I dwa skoki Kleopatra i Nefretete [*]
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Kwarantanna

Post autor: merch »

kwarantanna jest jak najbardziej wskzana conajmniej 2 tygodniowa, gorzej jak sie nie ma warunkow. Ja staram sie kwarantannowac szczury conajmniej 2 tygodnie. Nie musza byc same - mozna brac dwa szczury z miotu czy od jednego hodowcy.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwarantanna

Post autor: Kameliowa »

ale miesiąc? dwa tygodnie jestem w stanie zrozumieć, zwłaszcza jeśli szczur nie wiadomo skąd pochodzi. ale z hodowli? iesiąc aż?
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Kwarantanna

Post autor: wesola »

No dokładnie - i nikt się tu temu nie dziwi. Jeszcze organizatorzy Rodfestu, który odbył się 2 tygodnie temu wysyłali do uczestników kilka emaili, żeby przypomniec o 30 dniowej kwarantannie. No, ale to zrozumiem, bo było tam dużo szczurków do adopcji, itd. Może hodowcy tutaj poprostu mają obowiązek dac kupującemu oprócz kilometrowej ankiety i ton wskazówek jeszcze taką kartke do podpisu. Wyobrzźcie sobie, że dzwonili do mojego weta, żeby dał mi referencje zanim zdecydowali się mi sprzedac Swiftusia:)
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Kwarantanna

Post autor: merch »

Calkiem dobry pomysl chyba zastosuje :) w swojej hodowli.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Kwarantanna

Post autor: wesola »

Prawda?:) Bo zwykle spotykałam się z referencjami od znajomych, ale to wiesz - dasz telefon siostry i kuzynki i powiesz im co mają mówic, a skoro masz już zwierzęta, to musisz miec i weta no i taki wet jest w stanie powiedziec co z ciebie za właściciel:)
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kwarantanna

Post autor: alken »

eee 30 dni kwarantanny, przecież to wieki dla szczura :-X i co niby miałoby się objawić w tym czasie, jaka choroba? gdyby się po 3 tygodniach okazało że szczur ma np. zapalenie mózgu to co by dała kwarantanna, jak to samo mogłoby mu się przytrafić tuż po niej.
ja osobiście nigdy nie stosowałam kwarantanny, szczur był sam kilka dni, pewne rzeczy wychodzą do razu np. pasożyty czy choroby układu oddechowego. zastosowałabym kwarantannę gdyby to był np szczur od terrarysty czy z zoologa gdzie były mieszane płciami (dot samiczek)czy w ewidentnie złych warunkach.
i też nie wiem w czym rzecz w tej kwarantannie gdy szczur jest z hodowli, żeby nowy nie zaraził czymś starych czy odwrotnie?
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Kwarantanna

Post autor: Mycha »

wesola, napisz coś więcej o tych zasadach i jaką miałaś umowę do podpisania :)
Z tym wetem to świetny pomysł tylko z drugiej strony porównajcie sobie lecznice w PL i w USA :-\ Tam każde zwierzę ma kartę zdrowia, ogólnie inaczej to wszystko wygląda.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Kwarantanna

Post autor: wesola »

1.No, najpierw musiałam podac wszelkie dane osobowe, telefony itp.
2.Jeśli mam poniżej 18 roku zycia to rodzice muszą się zgodzi i podpisa, że będą ponosi koszty leczenia itp.
3. Musiałam napisac czy chce szczura jako pet, czy na pokazy czy z mozliwoscia rozmnazania. Zwykle hodowcy nie chca sprzedawac szczurow do rozmnazania w tym samym stanie, chyba, że jestes juz hodowca od jakiegos czasu. Wtedy wiadomo, że krzyzuja swoje szczurki miedzy soba itd, ale nie chca nowych hodowcow, bo potem trudno znajdowac domy nowym szczuraskom. Co racja to racja. Wiec podpisujesz zobowiazanie, ze ten szczurek (mimo, ze ma rodowod) nie bedzie do rozmnazania w tym stanie.
4. Potem jest pytanie o doswiadczenie ze szcurami - czy sie ma, mialo, rozmnaza, rozmnazało itd
5. Jesli mam juz szczury w domu to ile i jaki typ i płec
6.Czy rozumiesz na czym polega kwarantanna i czy bedziesz ja stosowac?
7. Jakie jedzenie bedziesz podawac szczurom - jesli domowa mieszanka to z czego sie sklada? Czy potrzebujesz informacji na temat zywienia szczurów?
8. Jaką klatkę zapewnisz szczurom (marka, typ, lub opis)
9. Imię, nazwisko i numer telefonu weta, którego masz zamiar używac i czy używałaś go wcześniej do opieki nad szczurasami? (dzwonią do niego, żeby sprawdzic)
10. No i potem wypytują czy chcesz:
a. dziew/chłop
b. standard/dumbo/bez znaczenia
c. standard/dwarf/manx/bez znacz.
d. Self/Berkshire/Hooded/Blazed/Headspot/Varigated/Small Amount of Color on body (Possum, masked etc)/SiameseHimilayan
No Preference
ewentualnie podac im, które z ich obecnych szczurasów nam się podobają
11. Potem pytają jakie raty w przyszłości by nam się chciało kupic
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Kwarantanna

Post autor: wesola »

Potem trzeba podpisac kontrakt:
Raciarnia Taka a Taka - kontrakt adopcyjny
[ ]- tylko jako pet - zwierzę nie może by rozmnażane pod żadnym pozorem, będzie zarejestrowane w związku (tu podane jakim) wyłącznie jako pet (nierozmnażalny) - sorrki za tłumaczenie na kolanie
[ ]- do rozmnażania - w tym wypadku podpisuje się osobny, dodatkowy kontrakt
Teraz następuje opis szczura
Dane osoby kupującej
Obie strony zgadzają się na następujące warunki:
- Kupujący zgadza się na zapewnienie szczurowi opieki i warunków, które zapewnią szczurowi zdrowie i dobre samopoczucie. Kupujący będzie zapewniał szczurowi odpowiednie pożywienie, świeżą wodę, mieszkanie, wybieg, wiczenia i w razie potrzeby opiekę weterynaryjną, etc.
- Kupujący nie będzie pozwalał aby młodsze dzieci bawiły się ze szczurami bez nadzoru i odpowiednich wskazówek.
- Kupujący zgadza się, że w razie, gdy nie będzie mógł się zajmowa szczurem i sam nie znajdzie szczurowi dobrego domu, to odda go do tego hodowcy a nie odda do schroniska, czy wypuści na wolnośc. Jeśli kupujący będzie zmuszony znaleźc szczurowi nowy dom, to jest zobowiązany zgłosic do hodowcy dane nowych właścicieli, bo będzie musiał byc podpisany nowy kontrakt.

Kupujący rozumie, że w przypadku, jesli nie będzie zadowolony ze szczura, może go oddac hodowcy (zapewniony zwrot kosztów lub wymiana na innego szczura)

Kupujący zgadza się na kwarantannę nowego szczura od obecie posiadanych gryzoni na okres minimum 3 tygodni.

No i tu data i podpisy
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Kwarantanna

Post autor: wesola »

Jeśli w umowie było zaznaczone, że do hodowli, to kolejny kontrakt:
Znów te wszystkie nagłówki, potem opis szczura i:

[ ] Samiec - nie może byc rozmnazany przed ukonczeniem 5 miesiaca zycia. Lepiej blizej roku, bo wtedy znany jest juz jego temperament. Nie ma specyficznego czasu na "emeryturę" dla samce dopóki jest zdrowy i radosny. Nie ma okreslonej liczby ile razy samiec moze byc reproduktorem pod warunkiem, ze jego dzieci są zdrowe i nie pojawią się żadne problemy w jego linii.

[ ] Samiczka - Nie mozna rozmnaża ponizej 5 miesięcy. Pierwszy raz należy zapłodnic ponizej 10 miesiąca zycia pod warunkiem, ze zdrowie jest bez zarzutu. Samiczka nie moze byc rozmnazana po ukonczeniu 1.5 roku. Zadna samiczka nie powinna byc w ciągu życia w ciązy więcej niż 3 razy, gdyz trzeba jej zapewnic odpowiedni czas odpoczynku między miotami. Jeśli przy pierwszym poroddzie są kłopoty typu ciężki poród, utrata większości miotu, urodzenie tylko jednego martwego dziecka nie może by więcej zapładniana. Problemy takie często się powtarzają i rozmnażanie może skończyc się smiercią samiczki.

Dotyczy obu płci:

- Hodowca musi byc powiadomiony o wszelkich problemach zdrowotnych szczurów i ich potomstwa. Włączając, ale nie ograniczając sie do: nowotworow, problemow drog oddechowych, agresji, problemow ze stopami, wad genetycznych, problemow z porodami, megacolon (co to jest?)
- Szczur nie bedzie rozmnazany ze szczurem bez znanych linii bez uprzedniego przedyskutowania z hodowcą
- Szczur nie będzie krzyzowany ze szczurem, ktory wiadomo, że produkuje megacolon potomstwo, lub ze szczurem u którego występuje prawdopodobienstwo wyprodukowania megacolon potomstwa. Jesli nie jestes pewien prosze skontaktuj sie ze mna (hodowca)
- Ani szczur ani jego potomstwo nie bedzie porzucone ani uzyte jako karma dla zwierzat
- Prawa do rozmnazania tego szczura nie moga byc przekazane innej osobie bez uprzedniego skontaktowania się z hodowcą
- Hodowca zarejestruje szczura w NARR (organizacji) i namawia, żeby potomstwo tego szczura równiez było rejestrowane. Proszę również updatowac dane w związku jesli nastąpią jakieś problemy zdrowotne lub temperamentowe.
- Jesli nie wspólpracowalismy jeszcze jako hodowcy zanim zdecydujesz się na skrzyzowanie swojego szczura z mojej hodowli wymagam, zeby sie ze mna skontaktowac zanim dojdzie do skrzyzowania szczurow. W ten tylko sposob moge zapewnic, ze szczury z mojej hodowli tworza linie, która moim zdaniem ulepsza gatunek.
- Zanim zdecydujesz sie na rozmnozenie tego szczura prosze sprawdzic w organizacji, czy nie ma zdrowotnych lub temperamentowych updatów w jego/jej linii. To dotyczy rodzicow, dziadkow, ciotki, wujków i rodzenstwa.
- Jesli z mojej linii kiedykolwiek wyjdzie manx (bezogon) nigdy nie będzie rozmnażany. ROzmnażanie manxów uznawane jest za bardzo ryzykowne i może spowodowa ich śmierc.
- Zawsze rozmnażaj ze względu na polepszenie gatunku. Krzyżuj tylko ze szczurami równymi, lub lepszymi jakościowo.
- Jeśli szczur będzie rozmnażany bez uwzględnienia powyższych punktów i rozmnażanie nie będzie wcześniej uzgadniane ze mną, potraktuję to jako zerwanie kontraktu i zarówno szczur jak i jego potomstwo będą musiały wrócic do mnie na koszt obecnego własciciela.
Podpisy i data.

Sorrki, że często brakuje mi polskich znaków i tłumaczenie jest chaotyczne, ale chyba w miarę zrozumiałe:)
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Kwarantanna

Post autor: Mycha »

Dziękuję z całego serduszka :)
Zwłaszcza hodowcy powinni być zadowoleni z tych informacji.

Odpowiadając na Twoje pytanie - megacolon jest chorobą (najczęściej wrodzoną), która polega problemach jelitowych co prowadzi do zablokowania się kału w dolnej części jelita grubego szczurka. Choroba jest nieuleczalna.
http://ratguide.com/health/figures/mega ... ure_1a.php
Tu masz jak to wygląda.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
wesola
Posty: 262
Rejestracja: sob wrz 26, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: Yorktown Heights, NY USA

Re: Kwarantanna

Post autor: wesola »

O. dzięki - to się biedy muszą męczyc - dobrze, że nie można rozmnażac! A przy okazji dowiedziałam się czemu taka długa kwarantanna. Bo jeśli chcesz zwrócic szczura hodowcy, bo cos tam jest nie tak, to chodzi o to, żeby on też był bezpieczny od Twoich szczurów...No ja swojego nie oddam choby nie wiem co, więc nie czuję się już winna, że olałam tą kwarantannę:)
Z nami: Velma, Daphne, Jannette Jr., Midnight, Galileo, Secret, Astrid, Swiftstick
Po drugiej stronie: Jannette...
Człowiek zrównoważony ma szczury na obu ramionach
Awatar użytkownika
Beliar
Posty: 19
Rejestracja: ndz sie 12, 2012 8:16 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nowy szczur w domu, czyli czas na kwarantannę

Post autor: Beliar »

Masz już szczura/szczurki, postanawiasz dopełnić szczęście w twym domu. Odnajdujesz (najlepiej z adopcji) tą/tego właściwego. Radośnie przynosisz kluskę do domu. I tu rodzi się pytanie:
Robić czy nie robić kwarantannę?
Moim zdaniem robić! Robić zawsze i nie tylko z ogonami ale z każdym zwierzakiem nowym w domu. Nie ważne czy jest z hodowli, zoologa, fermy, wpadki, zaplanowanej ciąży czy w ogóle z nieba!
Po co kwarantanna? Cel jest prosty i niby znany, by ustrzec swoje stado przed chorobą!:)
Jak do tego się zabrać...
1. Druga klatka, porządnie wyczyszczona, pachnąca i nie skalana naszymi szczurasami.
2. Miseczki, poidełko, zabawki czy hamaki nie pachnące naszym stadem
3. Wszystko to lokujemy w innym pokoju niż są nasze ogony, tak by nie miały ze sobą styczności
4. Przez pewien czas obserwujemy, sprawdzamy i pilnujemy, optymalny czas to od tygodnia do dwóch.
5. Oczywiście po każdym kontakcie z nowymi myjemy dokładnie ręce, najlepiej mydłem antybakteryjnym.

Dzięki tej prostej czynności możemy zaoszczędzić cierpienia naszym gnojką ( moje zjadły mi ostatnio książki do Mikrobiologi... ale nadal je... kocham... chyba:p ) i pieniądze. Taniej wyleczy się 1 czy 2 ogony niż 7.
A co wy sadźcie o kwarantannie? Robicie ją?
"Bierz tego arbuza i dawaj mi melona k".... Eris....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”