Dlaczego oni się tak zachowuję?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

Witam. W domu mam dwa śliczne ogonki, które mają ok roku i trzech miesięcy.. Niestety jeden ostatnio staje się coraz bardziej nieznośni dlatego, że ciągle mnie podgryza a czasem nawet mocno gryzie.. Przeważnie celem Intruza (tak się nazywa) są moje stopy:P jak nie pięta to palec oberwie lecz ostatnio zaatakował mój nos i oderwał mi kawałek skóry i bolało to nieziemsko :( nie mówię już o podgryzaniu mi warg czy powiek:/ staję się to coraz bardziej wkurzające... ostatnio nawet chciałam go oddać jednak nie mam serca w końcu kiedyś to było moje kochane maleństwo! nie wiem skąd ta nagła zmiana zachowania.. Czym to jest spowodowane? czy on mnie już nie lubi? co mam zrobić, abyśmy znowu stali się jednością?!Bardzo proszę o fachową pomoc jest to dla mnie naprawdę ważne:)
Oto zdjecie ogonow Czarny to Intruz a ten obok to Łazik.
Obrazek
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: albireo »

Hmm. To chyba dosyć późno na burzę hormonów, powodującą u niektórych chłopaków agresję, ale może spróbuj mu przyponieć, kto jest alfą w tym stadzie?
Wydaje mi się, że można spróbować go zdominować (przewrócić na plecki i przytrzymać przez moment) tak by pamiętał, kogo nie powinno się zaczepiać?
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

albireo pisze:Hmm. To chyba dosyć późno na burzę hormonów, powodującą u niektórych chłopaków agresję, ale może spróbuj mu przyponieć, kto jest alfą w tym stadzie?
Wydaje mi się, że można spróbować go zdominować (przewrócić na plecki i przytrzymać przez moment) tak by pamiętał, kogo nie powinno się zaczepiać?
Próbowałam tak robić wiele razy i nic to nie daje. >:(
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
Licho
Posty: 652
Rejestracja: sob sty 10, 2009 10:07 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Licho »

Poobserwuj go, może coś go boli, dlatego przy dotyku reaguje agresją.
Obrazek
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

Licho pisze:Poobserwuj go, może coś go boli, dlatego przy dotyku reaguje agresją.
Nie jestem 100% pewna, że nic go nie boli..
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: noovaa »

A ja podejżewam że z jakiegoś powodu uznał siebie za alfę w tej rodzinie.... i po prostu zaczepiając Ciebie, udowadnia sobie i Tobie, że ten stan dalej trwa. Jeśli tak jest, to wydaje mi się że tylko konsekwentna dominacja po każdej zaczepce może przynieść skutki.

Jeśli stanie się agresywny .. ale tak naprawdę, można pomyśleć o kastracji .. .ale póki to tylko skubanie, to raczej bym dominowała.

Mnie tam Jagódka też po nogach skubie ... ale u niej to raczej zachęta do zabawy ... Krzywdy mi nie robi i bólu nie sprawia.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

noovaa pisze:A ja podejżewam że z jakiegoś powodu uznał siebie za alfę w tej rodzinie.... i po prostu zaczepiając Ciebie, udowadnia sobie i Tobie, że ten stan dalej trwa. Jeśli tak jest, to wydaje mi się że tylko konsekwentna dominacja po każdej zaczepce może przynieść skutki.

Jeśli stanie się agresywny .. ale tak naprawdę, można pomyśleć o kastracji .. .ale póki to tylko skubanie, to raczej bym dominowała.

Mnie tam Jagódka też po nogach skubie ... ale u niej to raczej zachęta do zabawy ... Krzywdy mi nie robi i bólu nie sprawia.
Hmm.. no to chyba będę musiała mu pokazać kto tu rządzi.. :D A gdybym zwiększyła wybiegi o godzinę to jest szansa, że szybciej zrozumie, że moje palce czy pięty to nie jedzonko..?
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: noovaa »

Tzn. Chyba wszyscy tu jesteśmy zgodni, że im dłuższy wybieg, tym lepiej :P.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

noovaa pisze:Tzn. Chyba wszyscy tu jesteśmy zgodni, że im dłuższy wybieg, tym lepiej :P.
Moje ogony latają tylko 1h.;/ ponieważ przy obecności taty nie ma mowy o puszczaniu szczurów a zawsze gdy wracam ze szkoły to zaraz za godzinę tata przychodzi dlatego tak mało czasu biedactwa latają ;/
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: noovaa »

Krótki wybieg też może przyczyniać się do agresywnego/nieracjonalnego zachowania.

Szczury w klatce się nudzą, cały dzień śpią, nie mają się czym zająć .... przez to rośnie irytacja ... szczur który na za dużo energii i nie ma co z nią zrobić, bo jest zamknięty, może być poddenerwowany i może wyładowywać złość na właścicielu albo drugim szczurze.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

noovaa pisze:Krótki wybieg też może przyczyniać się do agresywnego/nieracjonalnego zachowania.

Szczury w klatce się nudzą, cały dzień śpią, nie mają się czym zająć .... przez to rośnie irytacja ... szczur który na za dużo energii i nie ma co z nią zrobić, bo jest zamknięty, może być poddenerwowany i może wyładowywać złość na właścicielu albo drugim szczurze.
Też myślałam, że to przez krótkie wybiegi..
Ale co mam zrobić, aby tatę przekonać na to aby szczury mogły latać chociaż w jednym wyznaczonym miejscu przez niego? próbowałam już wielu sposobów na przekonanie go do szczurków to zawsze kończy się wielka aferą.. :( Gdyby tata wyraził zgodę to szczurki mogły by latać nawet cały dzień...
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: albireo »

Myślę, że musisz z nim poważnie porozmawiać i wyjaśnić, że to nie Twoje widzi-misie, tylko wynika z dobra zwierząt. Umówcie się na jakieś konkretne godziny i pomieszczenie. Rozumiem, że Twój tata nie przepada za szczurkami i nie chciałby się na niego natknąć. Może się także obawiać, że go nadepnie. Myślę, że jeśli ustalicie gdzie i kiedy szczury mogą biegać i będziesz tego konsekwentnie przestrzegać powinno się udać.
Jakiej wielkości masz klatkę? Może spróbuj urozmaicić jej wnętrze, tak by nawet siedząc w klatce szczury miały co robić i się mniej nudziły?
Potaraj się także urozmaicić ich nawet krótkie wybiegi, baw się z nimi, zaczepiaj, buduj tory przeszkód i labirynty. Daj im jakieś zabawki (i w klatce i poza) - gdy zamykałam swoje szczury w klatce i wychodziłam do pracy dawałam im np całego orzecha włoskiego. Próba dostania się do niego to w pewnym sensie rozrywka dla szczura. Jajko przepiórcze ugotowane na twardo też może być dla nich motywujące (kurze oczywiście też mogą jeść, ale jest po prostu duże).
Może noś także szczura na ramieniu? Jeśli ojciec się zgodzi możesz oprócz godzinnego wybiegu dać im poeksplorować mieszkanie z Twojego ramienia?
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

albireo pisze:Myślę, że musisz z nim poważnie porozmawiać i wyjaśnić, że to nie Twoje widzi-misie, tylko wynika z dobra zwierząt. Umówcie się na jakieś konkretne godziny i pomieszczenie. Rozumiem, że Twój tata nie przepada za szczurkami i nie chciałby się na niego natknąć. Może się także obawiać, że go nadepnie. Myślę, że jeśli ustalicie gdzie i kiedy szczury mogą biegać i będziesz tego konsekwentnie przestrzegać powinno się udać.
Jakiej wielkości masz klatkę? Może spróbuj urozmaicić jej wnętrze, tak by nawet siedząc w klatce szczury miały co robić i się mniej nudziły?
Potaraj się także urozmaicić ich nawet krótkie wybiegi, baw się z nimi, zaczepiaj, buduj tory przeszkód i labirynty. Daj im jakieś zabawki (i w klatce i poza) - gdy zamykałam swoje szczury w klatce i wychodziłam do pracy dawałam im np całego orzecha włoskiego. Próba dostania się do niego to w pewnym sensie rozrywka dla szczura. Jajko przepiórcze ugotowane na twardo też może być dla nich motywujące (kurze oczywiście też mogą jeść, ale jest po prostu duże).
Może noś także szczura na ramieniu? Jeśli ojciec się zgodzi możesz oprócz godzinnego wybiegu dać im poeksplorować mieszkanie z Twojego ramienia?
Moje szczurki mają klatkę 80x70 w której jest hamak, pelno gałązek, domek, kuweta, drabinki, koszyki, taki sznurkowany trójkąt na którym się wieszają,pięterko i rurkę :D
A co do ramienia to na ramieniu u mnie nawet z godzinę np odrabiam lekcje :)
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Awatar użytkownika
albireo
Posty: 92
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 10:11 am

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: albireo »

Przeczytaj pierwszy wpis w wątku: http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=8733
Sam wątek jest o kastracji ale w pierwszym wpisie znajdziesz mnóstwo wyjaśnień, co może być przyczyną agresji i jak sobie z tym radzić - pobserwuj, czy gryzienie następuje w jednej z opisanych tam sytuacji.

Może ostatnio zaczęłaś używać innego płynu do kąpieli lub perfum i jest w nich coś co drażni szczurka?

Skoro celem ataku są głównie stopy, może problemem jest ich zapach - spróbuj zmienić proszek do prania, sprawdź, czy szczurek atakuje, gdy nosisz inne buty.

Spróbuj w takim razie tego systematycznego dominowania - niech pamięta, kto u was rządzi (i dzięki komu mają tak fantastyczne warunki - Twój opis brzmi jak totalny wypas, wiele szczurków może pozazdrościć tak dużej i bogato urządzonej klatki).
Awatar użytkownika
Youki
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:16 pm

Re: Dlaczego oni się tak zachowuję?

Post autor: Youki »

no chyba zacznę :D dziś mnie ani razu jeszcze nie podgryzł więc nie musiałam działać :P
Ze mną:Łazik,Intruz ;*
Odeszły:Sindy,Farcik,Cekin,Gwiazdek :( [*]
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”