szczury-roznosiciele chorób??

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: szczury-roznosiciele chorób??

Post autor: limba »

Problem chyba dotyczyl nagminnego mycia rak po kontakcie ze szczurami ;) albo ja zle zrouzmialam.
Co do mycia szczegolnie po powrocie np z dworu to wlasciwie sprawa tez naszej higieny ;), no i faktycznie lepiej myc po spalaszowaniu czegos co moze zostawic atrakcyjny zapach na palcach.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
szpaczek
Posty: 877
Rejestracja: sob gru 09, 2006 10:43 pm
Lokalizacja: Sosnowiec rulezz:D

RE: szczury-roznosiciele chorób??

Post autor: szpaczek »

hmm szczura mam od 3 miesięcy i 12 dni:P
a alergie miałam kiedyś na sierśc psów i kotów? jakoś tak,ale miałamm potem dwa psy i kota i nic mi nie było... a badań nie miałam z 10 lat robionych..
od 07.03.2008 Mgiełka :)
od 20.12.2008 Iris:)

za TM:Pixi ['] (14.01.2007-17.11.2008) ;(
Patula_20
Posty: 45
Rejestracja: wt mar 13, 2007 6:38 pm

RE: szczury-roznosiciele chorób??

Post autor: Patula_20 »

Chodziło mi o mycie rąk po kontakcie ze szczurem, a jak siadam z nimi do zabawy to zawsze myje ręce, bo to fakt ze lubią podgryzać moje paluszki jak czuja cos pysznego!!
Asia87
Posty: 2
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 11:25 am
Lokalizacja: zachód

Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Asia87 »

Witam, jest to mój pierwszy post tak więc proszę o wyrozumiałość :) Mam nadzieję, że napisałam w dobrym dziale ... Przestudiowałam caaałe forum wzdłuż i wszerz i o szczurkach wiem już chyba wszystko to co powinnam (w niedalekiej przyszłości zamierzam zaadoptować 2 szczurki). Mam jednak pytanie - może troche głupie i dziecinne ... koleżanka dowiadując się o moim zamiarze posiadania tych zwierzątek ostrzegła mnie, żebym uważała, żeby szczur mnie nie ugryzł ponieważ, jej kolega po ugryzieniu szczura dostał ... łuszczycy ::) Wydaje mi się to niedorzeczne i głupie. Ale wolałam się zapytać specjalistów czy rzeczywiście szczurki mogą przenosić jakieś choroby, niekoniecznie być przyczyną łuszczycy ? Rozumiem gdyby to były szczury dzikie, ale nie oswojone domowe pieszczochy przecież ?
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: greenfreak »

Masz rację - to jest niedorzeczne. Jeśli szczur Cię ugryzie, może Ci coś uszkodzić (np. chrząstkę, jak źle wceluje), a jak wybrudzisz ranę, to zakażenie też możesz mieć. Ale tak oprócz tego, większość szczurzych pasożytów może sobie co najwyżej wpełznąć na człowieka, bo nie jest dla nich odpowiednim żywicielem i szybko zginą.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: smeg »

Przenoszenie chorób polega na tym, że trzeba je skądś wziąć i na kogoś przenieść ;) Szczury nie wychodzą z mieszkania, nie mają więc gdzie się zarazić żadnymi chorobami zakaźnymi. Już więcej chorób możesz złapać od psa, który ma kontakt z innymi psami, zwierzętami i ludźmi poza domem, niż od szczura ;) Co do plagi dżumy, o której przenoszenie posądzano kiedyś szczury - tak naprawdę przenosiły ją pchły, bytujące na tych szczurach. A nasze domowe szczury nie mają pcheł ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Niamey »

Łuszczyca to nie jest choroba którą można się zarazić ::) właśnie przez takie dziwne przesądy, jakie rozsiewa Twój kolega, ludzie z tą chorobą mają ciężko :-\
Szczury, które trzymamy w domu nie zarażają chorobami, no bo niby skąd mają je wziąć? To prędzej człowiek może je czymś zarazić.
Awatar użytkownika
Entreen
Posty: 1747
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:55 am
Lokalizacja: Racibórz

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Entreen »

Czytałam niedawno (ale to dość stara publikacja), że szczury mogą być nosicielami niektórych chorób, którymi człowiek może się zarazić, ale w praktyce nigdy się z tym nie spotkałam, więc albo są to dane przeterminowane, albo ekstremalne ;).
Cynamon Imbir Karmel Wanilia

Za TM Wirus Speedy Wąglik Piksel Limfocyt Mikrob Flanelka Kaszmir Szczura
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Niamey »

Ale jakie szczury ;) Naprawdę warto precyzować wypowiedzi :) Żeby zostać nosicielem trzeba najpierw mieć kontakt z danym patogenem.
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Niamey »

Poza tym ciekawe, że nikt się nie zastanawia, jakimi chorobami można się zarazić od słodkich króliczków, albo ślicznych świnek morskich ;)
Asia87
Posty: 2
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 11:25 am
Lokalizacja: zachód

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Asia87 »

Niamey pisze:Ale jakie szczury ;) Naprawdę warto precyzować wypowiedzi :)
Nie no, chodzi oczywiście o szczurki takie domowe, nie dzikie, bo wypowiedź koleżanki że można się zrazić ... bla bla bla nie miała by w ogóle sensu :) Tymbardziej, że wypowiedziała się osoba po studiach - wydawałoby się, że inteligentna.
Niamey pisze:Poza tym ciekawe, że nikt się nie zastanawia, jakimi chorobami można się zarazić od słodkich króliczków, albo ślicznych świnek morskich ;)
Bo jak człowiek zobaczy takiego malusieńkiego króliczka, albo świneczke, to aż mordka sama mu się uśmiecha :) A na widok szczurków ... no sami wiecie jak jest, nie każdy reaguje tak samo :) :):)

Dlatego warto obalać takie głupie przesądy !!!
Awatar użytkownika
Entreen
Posty: 1747
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:55 am
Lokalizacja: Racibórz

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Entreen »

Ja tez piszę o domowych. Jedyny wyjątek tam podany - Leptospira icterohaemoragghiae - dotyczył szczurów dzikich. Przy czym Leptospira rzadko u nich się ujawnia a jest bardzo groźną zoonozą - ostrzeżenie dla posiadaczy dzików, bo kwarantanna nic nie daje, jako że jako nosiciel może być całe życie ;)

Nie tylko też o wygląd chodzi. Nie zapominajmy, że u ludzi zakorzeniło się wielowiekowe przekonanie, że szczur i mysz to szkodnik.
Cynamon Imbir Karmel Wanilia

Za TM Wirus Speedy Wąglik Piksel Limfocyt Mikrob Flanelka Kaszmir Szczura
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Afera »

Niamey pisze:Poza tym ciekawe, że nikt się nie zastanawia, jakimi chorobami można się zarazić od słodkich króliczków, albo ślicznych świnek morskich ;)
Nie wspomniałaś jeszcze o kiciusiach, od których można zarazić się Toksoplazmozą.
Duże niebezpieczeństwo wiąże się natomiast z zakażeniem ciężarnej kobiety, która wcześniej nie chorowała i nie ma przeciwciał, mogących uchronić organizm dziecka przed zarażeniem. Może dojść do ciężkich uszkodzeń płodu (wad wrodzonych, np.: głuchota, upośledzenie umysłowe, ślepota), a nawet poronienia. Czasami taka toksoplazmoza wrodzona daje objawy dopiero po kilku latach. Kobiety planujące dziecko, nie tylko te posiadające koty, powinny zbadać się w kierunku obecności przeciwciał na toksoplazmozę. Brak przeciwciał oznacza dokładniejszą kontrolę pod tym kątem w czasie ciąży.
Wg mnie szczury domowe przenoszące choroby to mit, lepiej przyjrzyjmy się o wiele bardziej popularnym psom i przede wszystkim kotom, z którymi kontakt jak widać jest niebezpieczny... w cytacie nie jest jeszcze wspomniane o przepuklinie rdzeniowo-oponowej u płodu wywołanej właśnie przez toksoplazmozę u matki.
9 duszyczek za TM [*]
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Niamey »

swoją drogą, większość zakażeń toksoplazmozą jest z ziemi lub mięsa, a nie od domowych kotów ;)
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Choroby przenoszone przez szczurki

Post autor: Afera »

Statystyka statystyką, ja jak będę się starać o dziecko to pierwsze co to zrobię badania w kierunku tokso, bo mam kontakt z kotami i nie raz zostałam podrapana. Ginekologowie przecież w kółko trąbią o tym by się badać pod kątem tokso, tym bardziej jak się ma koty. To nie jest mój wymysł. Z tego co wiem są też akcje w szkołach średnich, gdzie pielęgniarki opowiadają o tym, puszczają filmy i rozdają ulotki dziewczynom.
9 duszyczek za TM [*]
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”