Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Weron
Posty: 13
Rejestracja: śr sty 11, 2012 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa zachód

Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące?

Post autor: Weron »

Witam
Mam szczurki od pół roku(samiczki). Na początku ich siuśki i kupa nie były strasznie śmierdzące. Koleżanki co do mnie przychodziły nie zwracały uwagi na niemiły zapach. Teraz boję się je zapraszac. Od 3 miesięcy mam straszne problemy z okropnym smrodem z klatki - nawet jak ją umyję, zmienię ściółkę, następnego dnia jest straszny smród. Ja jeszcze tak bardzo na to nie zwracam uwagi, bo z nimi przebywam, lecz osoby co do mnie przyjdą i rodzina czuje straszny smród. W klatce nie ma nic co mogłoby śmierdziec(oprócz domku, lecz sprawdzałam i jak go wyjmę, to nie ma różnicy) W letnie, ciepłe noce szczurki przebywają niestety na balkonie z rozkazu mamy :/
Czym mam karmic zwierzaki, żeby ich odchody nie były tak intensywne?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: smeg »

Moim zdaniem to nie jest kwestia karmienia, tylko sprzątania ;) Kupy nigdy nie będą pachniały perfumami. Jak często sprzątasz klatkę? Jak często zmieniasz hamaczki? Jakie masz w niej półki? Szorujesz też pręty klatki podczas sprzątania? Nie wierzę, że 2 szczury, i to samiczki, mogą śmierdzieć tak strasznie, żeby nie dało się zapraszać koleżanek :P Ja mam 11 szczurów w swoim pokoju i owszem, czuć je, ale nie jest to jakiś "straszny smród", żeby znajomi uciekali z mojego domu :D

Noce wcale nie są już takie ciepłe, więc radzę nie wystawiać szczurów na balkon - łatwo mogą się przeziębić albo zachorować na coś gorszego.

Powinnaś zmienić swój system sprzątania:
- używać ściółki, która pochłania zapachy (nie trociny, nie siano, najlepiej koci żwirek)
- do ściółki można dodać neutralizator zapachów (http://www.kacikpupila.pl/certech-benek ... p-362.html)
- sprzątać całą klatkę ok. raz w tygodniu - łącznie ze zmianą ściółki, szorowaniem pod prysznicem prętów, kuwety, wszystkich elementów wyposażenia
- wyrzucić wszystkie drewniane i kartonowe elementy z klatki
- CODZIENNIE przecierać mokrą szmatką albo nawilżanymi chusteczkami półki w klatce - to zajmie Ci góra 5 minut
- codziennie zmieniać najbardziej zasikane hamaczki, co kilka dni te rzadziej używane
- co kilka dni możesz wyjmować kupy ze żwirku - ja tak robiłam, żeby oszczędzać żwirek i pieniądze

Najlepiej wrzuć zdjęcie swojej klatki, może coś jeszcze uda się wymyślić ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Weron
Posty: 13
Rejestracja: śr sty 11, 2012 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa zachód

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: Weron »

Właśnie napisałam, że już następnego dnia śmierdzi po wyszorowaniu wszystkiego. :/
Kiedy wywalę drewniane elementy,hamaczki i inne jest to samo. :/
Może mogą byc na coś chore?
Weron
Posty: 13
Rejestracja: śr sty 11, 2012 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa zachód

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: Weron »

Chcę jeszcze dopisac, że nie mam półek,a szczególnie nie zdecydowałabym się na drewniane.
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: ssylvusia »

Jakiej ściółki używasz? Jest w klatce siano? Jak duża jest klatka? (w małej klatce dużo szybciej wszystko zaczyna śmierdzieć).
Jeśli masz ocynkowane pręty, a klatka jest już dość "zmęczona życiem" one też mogą szybko się zasmradzać. Tak, jak pisała smeg, najlepiej daj fotki klatki lub napisz co dokładnie się w niej znajduje.
Nie podałaś żadnych informacji nt diety dziewczyn, więc ciężko cokolwiek Ci zasugerować.

Zapachu szczura nigdy nie wyeliminujesz, nie ma takiej możliwości. Możesz go ograniczać częstym sprzątaniem, ale nic więcej nie zrobisz. Biorąc je pod swoją opiekę powinnaś się z tym liczyć. A trzymanie ogonów w nocy na balkonie... :-\ Co zrobisz w zimie, kiedy w mieszkaniu okna są pozamykane i zapewne będzie jeszcze gorzej?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: smeg »

Zapomniałam dopisać też o wietrzeniu pokoju, w którym stoją szczurki ;) Czym je karmisz dokładnie (jaka marka karmy, co poza karmą)?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: mikanek »

a ja zapytam jak wyglądają te kupki? Może mają rozwolnienie co spowodowane może być złą dietą bądź chorobą.. I pokaż klatkę, napisz jakiej ściółki używasz.. Też dla mnie dziwne, żeby dwie samiczki aż tak śmierdziały
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym karmic szczurki, by ich odchody nie były śmierdzące

Post autor: IHime »

Zaczęłabym od diety szczurków: czym je karmisz? Jakiej firmy karma, jakie dodatki, przysmaki? A może coś z mikroflorą układu pokarmowego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”