Jakich używacie ściółek?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)

Jakich ściółek używasz ? ( ankieta od 2011 r.)

trociny/wiórki
68
27%
siano
10
4%
żwirek drewniany
102
41%
żwirek silikonowy
3
1%
żwirek zbrylajacy(takie szare albo białe granulki)
43
17%
inna- napisz jaka
11
4%
nie używam
12
5%
 
Liczba głosów: 249

majulina
Posty: 646
Rejestracja: ndz lip 15, 2012 11:59 am
Numer GG: 2708907

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: majulina »

uzywalam chipsi mais, bardzo dlugi czas jednak co do zapachów to Pinio- nie zbrylający wydaje mi sie bardziej sensownym zakupem.
nasz temat http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... 3&start=45

Ze mna PUszysława NÓzia Rózia KOko i LOko

Mysia kochana, Loko (Sucharek) mój [*]
Jinx
Posty: 196
Rejestracja: czw sie 30, 2012 5:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Jinx »

Ja się zastanawiam czy ściółka jako taka jest niezbędna. ???
Powiem szczerze, że średnio się orientuję we wszystkich żwirkach, trocinach itp.
Przy szczurkach poszłam trochę "szablonowo" i urządziłam klatkę wg. modelu, który stosuję przy pozostałych moich zwierzakach:
- są kocyki i hamaczek -> jak u moich fretek
- jest kuweta z pinio (żwirek wybrany wg. sugestii pani wet... żeby się rozpadał, bo nawet w razie spożycia po prostu "przeleci" przez układ trawienny i nie narobi szkód) -> jak u królika i szynszyli (u fretek używam papierowych ręczników)
- natomiast reszta dna klatki jest po prostu pusta -> jak u wszystkich moich potworków

Co prawda dzięki temu łatwiej się sprząta, ale jeśli jednak powinno coś być na "podłodze", to będę musiała się przyzwyczaić do większej ilości sprzatania.
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: ol. »

nie ma musu wypełniania ściółką całego dna klatki :)
sporo osób ma też tylko kuwety narożne, kocie lub coś na kształt, co jest bardzo praktyczne bo szczury raczej szybko podłapują sztukę kuwetkowania, zużywa się mniej ściółki i mniejsza jej ilość jest rozsypywana poza klatkę'
trzeba tylko codziennie wytrzeć "gołą" część podłogi, bo szczury mają tendencję zostawiania za sobą kałuż ( ;)), a nawet jeśli nie higiena na plastiku jest ważna, bo bez ściółki szybciej zaczyna brzydko pachnąć...
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: smeg »

Niekoniecznie ściółka musi być na całej powierzchni kuwety, wiele osób ma ją tylko w kuwetach narożnych, zwłaszcza przy większych klatkach. Ja mam klatkę Royal Suite 95 i 4 narożne kuwety ze ściółką Chipsi Extra XXL wewnątrz. Resztę dna klatki można wykorzystać na inne "atrakcje", szczury nie lubią pustej przestrzeni, wolą klatki urządzone "na gęsto" ;) Jeden hamaczek to za mało :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Jinx
Posty: 196
Rejestracja: czw sie 30, 2012 5:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Jinx »

ol. pisze:sporo osób ma też tylko kuwety narożne, kocie lub coś na kształt, co jest bardzo praktyczne bo szczury raczej szybko podłapują sztukę kuwetkowania, zużywa się mniej ściółki i mniejsza jej ilość jest rozsypywana poza klatkę'
No właśnie u Dziurki w klatce jest narożna kuwetka (taka: http://allegro.pl/trixie-kuweta-toaleta ... 78901.html )... w zasadzie to pewnie całe dno bym wysypała trocinkami, albo czymś w ten deseń, ale bałam się to robić zwg. na oseski.
ol. pisze:trzeba tylko codziennie wytrzeć "gołą" część podłogi, bo szczury mają tendencję zostawiania za sobą kałuż ( ;)), a nawet jeśli nie higiena na plastiku jest ważna, bo bez ściółki szybciej zaczyna brzydko pachnąć...
No właśnie Dziurex lubi czasem jeziorko zostawić za sobą, więc kilka razy dziennie (jak zauważę, że jest mokro) przecieram dno klatki szmatką nasączoną wodą z szarym mydłem i potem wycieram dokładnie na sucho.

No i może sprostuję - mała ma tylko jeden hamaczek, bo jest w niskiej klatce pełniącej funkcję porodówki - odchowuje teraz maluchy i bałam się dawać ją do wysokiej i "zagraconej" klatki, żeby kluskom nie stała się krzywda. Jak kluseczki podrosną, to zamieszkają w wyższej, większej i "gęściej" urządzonej klatce. ;)
Awatar użytkownika
havoria
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 07, 2012 3:33 pm
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: havoria »

Ja mam wysypane pół kuwety żwirkiem Cat's Best Universal, a w drugiej połowie "dywanik" z ręczników papierowych, bo tam lubią siedzieć i na ręcznikach jest bardziej miękko. :P Nie używam kuwet narożnych, bo nie posiadam, aczkolwiek jakbym w zoologicznym gdzieś trafiła jakąś tanią to może bym zainwestowała i przetestowała. Panny i tak robią w jeden kąt głównie, więc może i kuwetkowania by się nauczyły. :3
Havoriowe kluchy ♥
Ze mną: Calico, Francis, Liliana, warciakowy Alex
Za TM: Psota, Pippi, Felicja, Helena, Bonny, Kidd, Mary (*)

Żaden szczur nie przychodzi na świat samotnie, niech więc żaden sam nie umiera.
majulina
Posty: 646
Rejestracja: ndz lip 15, 2012 11:59 am
Numer GG: 2708907

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: majulina »

Napewno się nauczą. Wsztystkie szczurki, które mam nie były nauczone kupania do kuwet. Bez problemu nauczyly sie tego. Oczywiscie zdarzają się wypadki ze po drodze paczka nie zostanie nadana w odpowiednim miejscu, ale wtedy należy takową przenieśc do kuwety i luz. Ja mam polar na kuwecie dolnej a na tym 3 kuwety.
nasz temat http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... 3&start=45

Ze mna PUszysława NÓzia Rózia KOko i LOko

Mysia kochana, Loko (Sucharek) mój [*]
Awatar użytkownika
Ksyna
Posty: 136
Rejestracja: czw gru 27, 2012 1:25 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Ksyna »

Moje mają w klatce Cat's Best wysypany w całej kuwecie i w narożnej :)
Moje dzieci: Sassy, Pansy, Rifle, Sky
Za TM: Nena 15.12.2012 - 16.03.2013, Mia 14.06.2012 - 05.01.2015, Joy 12.09.2012 - 09.03.2015
Nasz temat: http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38876
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Agusta »

Ksyna pisze:Moje mają w klatce Cat's Best wysypany w całej kuwecie i w narożnej :)
Świetny, polecam! :)
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
agatron
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 31, 2012 10:37 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: agatron »

Moje ogony mają żwirek silikonowy w kuwetce narożnej i w koszyku, gdzie zdarza im się z lenistwa nasikać. Kuweta wysypana jest cienką warstwą Cat's Best, aczkolwiek zastanawiam się nad dry bed'em. Osobiście żwirek silikonowy jest moim faworytem do "toalet", gdyż pochłania cały smrodek, nawet gdy już jest do wymiany to nie ma przykrego zapachu.
gabka
Posty: 398
Rejestracja: ndz gru 09, 2012 11:47 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: gabka »

Witam uważam ,że ściółka cat's best eco plus jest najlepsza na świecie . Jest niewiarygodnie wydajna.Bardzo bardzo ją polecam :):)
Awatar użytkownika
Jawajka
Posty: 29
Rejestracja: czw sty 24, 2013 3:20 pm
Lokalizacja: Polanica-Zdrój

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Jawajka »

Ja na razie nie cudowałam i kupiłam zwykłe wióry (tylko do kuwety narożnej ) i sprawdzają się bardzo dobrze i tanie są :)
Nie uczulają moich :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=39923 - nasz wątek :)

https://www.facebook.com/FundacjaPodPsiaGwiazda -moja strona Fundacji dla psów

Ze mną: Brego
Za Tęczowym Mostem: Elton [*], Felix [*]
Awatar użytkownika
arachne666
Posty: 16
Rejestracja: pn lut 18, 2013 11:50 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: arachne666 »

Ja kupuję moim szczurkom sianko z hibiskusem do którego dodaję też suszone zioła paszowe dla gryzoni takie jak pokrzywa i mniszek. Szczurki mają miękko i w dodatku mogą pałaszować smaczne ziółka...:-)
Mój kochany Sefcio już po drugiej stronie tęczowego mostu...Przy mnie Heniuś, Felek i Kokos.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: nienazwana »

Siano i zwykłe trociny są niepolecane. Często zawierają pasożyty, mogą również zawierać pleśnie i grzyby. Często uczulają i pylą. Zawierają także roztocza (razem z kurzem). Są co prawda sposoby na oczyszczenie /wymrażanie i wypiekanie w piekarniku/ ale sama nie próbowałam nigdy tego robić. Ogólnie lepsze i mniej ryzykowne są dobre żwirki drewniane lub bentonitowe. Zobaczcie w wątkach, już całe historie na ten temat napisano ;)
Awatar użytkownika
Selka
Posty: 36
Rejestracja: wt cze 25, 2013 8:31 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Selka »

Żwirek drewniany "Pionio" i trochę sianka w jednym rogu (Sasha uwielbia w nim spać). Żwirek świetnie się sprawdza. Polecam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”