2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Malinowa
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 1:38 pm
Lokalizacja: zachód

2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Malinowa »

Witam, mam taki mały problemik... chłopaki mają 7 miesięcy, jeden z nich jest waży 730 gram - to chyba w sumie i tak dużo jak na szczura, ale ogólnie jest szczupły, dużo biega, skacze i w ogóle jest go zawsze wszędzie pełno :) Drugi natomiast to leniuch ... nie wiem ile dokładnie waży, bo wpadł w panike jak go chciałam na wage postawić, no ale myśle że koło 850 gram i ogólnie widać, że jest pulpecikiem :) Lubi jeść nie powiem pierwszy leci do michy, ale też w przeciwieństwie do brata znacznie mniej się rusza. Do jedzenia dostają różnego rodzaju warzywa i owoce, od czasu do czasu mięsko gotowane, albo rybkę,makaron suchy i chlebek do pogryzienia, biszkopty, chrupki kukurydziane - ale to niecodziennie. Czy to możliwe, że jeden ma lepszą przemiane materii, a drug gorszą? Jak mogłabym odchudzić małego grubaska, przy czym żeby drugi z braci na tym nie ucierpiał?
Dodam jeszcze, że oba chłopaki są zdrowe
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Sky »

Jeżeli chcesz ustabilizować ich wagę, jednocześnie żeby drugi nie ucierpiał, to polecam granulat. Chłopaki będą jadły to samo, nie będzie wybierania z miski co lepszych kąsków. Z drugiej strony jak ten większy jest leniwy, nie wiadomo czy zmiana karmy coś da, jeżeli nie będzie się odpowiednio dużo ruszał.

Tak po za tym obydwaj dużo ważą jak na szczury :)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Malinowa
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 1:38 pm
Lokalizacja: zachód

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Malinowa »

Sky pisze:
Tak po za tym obydwaj dużo ważą jak na szczury :)
Musze chyba inną wagą je zważyć, bo możliwe, że waga niedokładnie mierzy :P Pomijając to , to chłopaki do małych ogólnie nie należą, ale jak mówiłam wcześniej chudszy ok 24 cm długości + 20 cm ogon) wygląda bardzo dobrze, natomiast drugi powinien pare gramów zrzucić. Nasiona i granulaty mają cały czas dostepne, więc jak już świeże jedzenie zjedzą to sobie poprawiają właśnie suchym ( jak ają ochote)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: smeg »

850 g to strasznie dużo! Taka waga może być niebezpieczna dla szczura, np. jeśli będzie konieczna jakaś operacja - otłuszczone narządy mogą nie zmetabolizować narkozy i szczur się nie wybudzi. Nadwaga nie jest zdrowa.

Powinnaś odstawić biszkopty, chrupki kukurydziane i owoce. Szczuplejszy nie ucierpi na tym, bo dobrej jakości karma i tak zapewni mu wszystkie niezbędne składniki. Warzywa możesz podawać, nie mają zbyt dużo cukru, więc nie tuczą. Jakiej konkretnie marki karmę dostają?

Oprócz tego musisz zachęcać grubaska do ruchu :) Zabawiać go, zadbać o urozmaicone wybiegi, żeby nie nudził się i nie szedł spać w kąt, tylko faktycznie się poruszał.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Malinowa
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 1:38 pm
Lokalizacja: zachód

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Malinowa »

smeg pisze:850 g to strasznie dużo!
Może troche przesadziłam, bo określiłam na oko, bo niestety nie dał się zważyć.
smeg pisze:Jakiej konkretnie marki karmę dostają?
Karmy dostają różne Vitapol, Vitakraft, Rat Nature, na wage też kupowałam. Karmy mieszam i sama dodaje im smakołyki: suszone owoce, rodzynki, orzechy itp. Także wydaje mi się, że jedzonko mają zróżnicowane
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Sky »

Rodzynki i orzechy są tuczące, nie powinnaś ich sama dodawać do karmy, tylko czasem jako smakołyki :) Dobra karma jest wystarczająco zbilansowana i nie trzeba nic dodawać. Tak samo jak pisała Smeg - odstaw biszkopty, chrupki kukurydziane. Owoce raz na jakiś czas nie zaszkodzą, wyeliminuj tylko te najbardziej tuczące jak winogrona.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: smeg »

Oprócz winogron banany też są bardzo tuczące. Orzechy również. Vitapol to bardzo niskiej jakości karma, powinnaś ją odstawić. Vitakraft jest taki sobie, a Rat Nature jest bardzo dobrej jakości, ale zawiera dość dużo tłuszczu. Najlepiej kup jakąś karmę z małą zawartością tłuszczu (tutaj masz zestawienie: http://szczury.org/viewtopic.php?p=844611#p844611). Warto też kupić granulat - to coś w stylu psiej karmy, kiedy wszystkie składniki są zmielone na identyczne granulki, dzięki czemu szczury nie wybierają tylko ulubionych składników, tak jak w zwykłych karmach z ziarnami.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Malinowa
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 1:38 pm
Lokalizacja: zachód

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Malinowa »

Karmy starałam się kupować różne, żebym wiedziała, co im najbardziej smakuje. O dziwo najbardziej pasuje im karma kupowana na wagę ... na 1 kg dodaję z pół garsteczki rodzynek, do tego pare orzechów i banana suszonego, czasem kilka niteczek makaronu suszonego, tak więc moje dodatki są TYLKO dodatkiem :)
Ten granulat to oczywiście dokupię. Dzięki za rady:)
Oczywiście pomijając ich diete, może być tak, że choćbym nie wiem jak się starała, odstawiała to i owo szczurek może po prostu ma słabszą przemianę materii i taka jego uroda ? Z tego co zaobserwowałam to on naprawde lubi jeść :)
alinak
Posty: 524
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 8:38 pm

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: alinak »

To ja odswieze temat. Mam dwie samiczki maja mniej wiecej 5 i 6 miesiecy. Duzo biegaja bawia sie skacza i ogolnie sa radosne. Dostaja po rowno jedzenia. Moje Tequilla mimo iz jest zawsze pierwsza przy misce uwielbia warzywa troche gardzi owocami jest chuda normalnie czuje jej kregoslupek. Natomiast Misha rowniez lubi pojesc ale nie jest tak łakoma jak Tequilla, a mimo to wyglada normalnie nie jest ani za chuda ani za gruba. Do jedzenia dostaja oprocz suchej karmy warzywa i owoce, miesa im nie daje bo jestem srednio przekonana do tego. Doradzcie mi co mam zrobic i czy mam sie czym martwic skoro jedza wszystko normalnie, chcialabym aby Tequilla choc troche przytyla.
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: Sky »

Możliwe, że taka jest już jej uroda, widocznie szybciej spala to, co zje, może jest odrobinę aktywniejsza - jeżeli obydwie jedzą w normie, to nie ma co się martwić. W swoim stadzie mam 3 szczury i każdy wygląda zupełnie inaczej, choć ruszają się i jedzą podobnie. Pamiętaj też, że często szczuplejsze szczury są na ogół zdrowsze. To, że kręgosłup jest lekko wyczuwalny również jest w normie.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
alinak
Posty: 524
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 8:38 pm

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: alinak »

No jesli tak jest to dobrze jak patrze na ta chudzine to az mi jej szkoda :P normalnie jak sie rozciagnie ma wklesle boczki, ale skoro nie ma sie czym martwic to kamien spada mi z serca :)
Awatar użytkownika
iwciunia11
Posty: 310
Rejestracja: czw sty 26, 2012 4:04 pm

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: iwciunia11 »

Jak chcesz ja utuczyc to mozesz podawac jej banany, winogrona i orzechy. Tylko, zeby ta druga zaraz sie przez to nie roztyla :). Ja mam szczurke, ktora jest chudziutka, ale je wszystko i duzo, wiec mysle ze to kwestia spalania i przemiany materii ! :D Nie martw sie :D

A co to tego, jak odchudzic szczurka - niech wybiegi beda dluzsze, daj im cos, co ich zainteresuje, kup moze miotelke, biegaj po pokoju - jak ja biegam to szczury za mna. I ogranicz im tlustego zarcia. Po ok. miesiacu powinnas zaczac widziec rezultaty...

W ogole przepraszam, ze bardzo zmieniam temat, ale nie wiem jak namowic brata do odchudzenia chomika ;(. Biedny chomik, on sie tarza po podlodze, a nie chodzi. Rzadko dostaje owoce, warzywa, za to bardzo czesto popcorn. Prosilam go, aby przestal, bo ten chomik to chodzaca kulka, zeby dawal mu wiecej zdrowego jedzenia, w ogole zeby popcornu w diecie nie bylo no i zeby czesciej sie z nim bawil.
A brat ma to wszystko w wysokim powazaniu....
Ze mna - Pusia, Mycha i Latunio ;3
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: 2 szczury - jeden gruby, drugi szczupły

Post autor: katkanna »

A u mnie pełne zróżnicowanie.
Ogon i Kaukaz - masywne chłopaki, Łatek jest przy nich drobny, ale OK, inny miot, może też z powodu choroby i leczenia jadł mniej, chociaż w klatce dominuje i zawsze zjada pierwszy, więc problemu typu odganianie od michy nie ma.
Natomiast ostatnio Kaukazik zrudział na dupce, reszta nie. A jest najgrubszy (ok 250 gram). Jedzą to samo. Zgłupiałam. Czytałam, że rudziejąca pupa to skutek złego karmienia, ale nie bardzo wiem, co mam zmienić, bo dwa pozostałe są z futrem OK.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”