Smród

Jaka ściółka? Jaka klatka? A może coś jeszcze?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
asiaa93
Posty: 3
Rejestracja: czw mar 07, 2013 10:33 am

Re: Smród

Post autor: asiaa93 »

Witam Was ;)
Mam mały problem i chciałam się poradzić bardziej doświadczonych SzczurkoOpiekunów ;)
Otóż mam 2 szczury, samce, 6 tygodniowe. Mam je dopiero od poniedziałku ale już dwa razy trzeba było zmieniać im ściółkę bo po prostu śmierdziało.
Zamiast żwirku pani w sklepie poleciła mi klocek włókna kokosowego ,które rozrabia się w wodzie i powstaje coś na kształt piasku.
http://www.gady-gady.pl/shop/components ... c9acaf.jpg

Karmię je suchą karmą Vitapol + dodatkowo jakieś smakołyki w postaci warzyw i owoców. Na dole klatki mam narożną kuwetę, która zajmuje pół powierzchni parteru. W niej zostawiam kupki i dodatkowo wrzuciłam trochę żwirku drewnianego. Z tego co zdążyłam zauważyć szczurki sikają w kącie (nie w ogromnej kuwecie), w którym też śpią. Klatka jest duuża, podzielona na pół półką, w górnej części znajduje się duży polarowy hamak. Po wymianie kokosowej ściółki smród jest już po jednym dniu.
Kobitka w sklepie mówiła, że jej ten kokosowy bajer starcza na cały tydzień. Nie wiem co jest przyczyną tego smrodu. ???

Czy to że są małe i sikają gdzie popadnie? Może jak urosną to będą sikać w kuwetę i nie spać w tym.
Czy może to kwestia tego, że mam je od niedawna i nie jestem przyzwyczajona? Może nie wiem co to prawdziwy smród >:D
Może ta ściółka czy karma są nieodpowiednie? Nie wiem czy nie lepiej przerzucić się na klasyczny żwirek.
Nie wiem, może polecicie jakieś sprawdzone preparaty pochłaniające zapachy... Czekam na porady. :(
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Smród

Post autor: ssylvusia »

A cóż to za wynalazek ta kokosowa ściółka, mogłabyś pokazać, z czym to się je, bo mnie zaciekawiłaś :)

Wg mnie w Twoim przypadku podstawową rzeczą powinna być zmiana karmy, Vitapol to jedno z najgorszych świństw na rynku (odpowiednia dieta daje baaardzo dużo przy eliminowaniu niepożądanych zapachów).
Jeśli masz w klatce jakieś drewniane elementy, to również się ich pozbądź - mocz w nie wsiąka i zapaszki są nie do usunięcia.
Nie licz na to, że przestaną sikać pod siebie, szczury tak mają i Nobla temu, kto je tego oduczy ;) Rozwiązaniem może być bentonit (pod warunkiem, że Twoi chłopcy nie podjadają żwirku). U mnie przy piątce panów sprawdza się jako jedyny, wystarczy go przesiać i co dwa tygodnie wymienić na świeży.
Przy ocynkowanych klatkach smrodek może być też bardziej intensywny. Mówię to z własnego doświadczenia, kiedy miałam ocynk smród był nie do zniesienia, przy malowanych praktycznie zniknął.
Polecam na początek zmianę diety i dokładne przejrzenie wyposażenia klatki, wszelkie szmatki muszą być często wymieniane, a półki czyszczone (ja przecieram półki raz dziennie nawilżanymi chusteczkami dla niemowląt).
ObrazekObrazek
cotty
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 08, 2014 8:10 pm

Re: Smród

Post autor: cotty »

Podłączę się do temat. Mam pytanie troche z innej beczki, ale dotyczy utrzymania czystości klatki.
Mam dwóch chłopców, z małą różnicą wieku. Starszy załatwia się bez problemu do kuwety wysypanej żwirkiem dla kotów, a mały dopiero się uczy. Maluszkowi zdarza się załatwić do hamaku czy tunelu. Mam hamaczki i tunele na zmianę, ale nie wiem jak mam wyprać te zabrudzone. Boję się, że od jakiegoś proszku czy detergentu moje ogony mogą dostać jakiegoś uczulenia. Proszę o radę :)
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: Smród

Post autor: gosja1 »

Najlepiej stosować środki dla alergików, a jeszcze lepiej dla dzieci. Oczywiście wszystko musisz dobrze wypłukać :)
Ja akurat wrzucam wszystkie hamaki itp. do pralki, jak mi się dużo uzbiera, używam płynu do prania dla dzieci (kupuję jakieś tanie w marketach). Chłopakom nie przeszkadza. Mieli problemy z drapaniem i szukałam jakiegoś rozwiązania i okazało się, że jakieś najprostsze niezbyt mocne płyny są najlepsze.
Przede wszystkim chodzi o szczurkową skłonność do alergii, ale druga sprawa, to bardzo wyczulony węch, dlatego lepiej nie przesadzać z zapachami :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Kisio
Posty: 5
Rejestracja: pn gru 07, 2015 3:58 pm

Re: Smród

Post autor: Kisio »

Też miałem z tym problem przy 4 samcach, używałem pinio i zwirek dla kota do kuwety, po 2 dniach juz nie było przyjemnie, Zamówiłem zrebki bukowe 1kg 2.55 zł od tej pory właśnie dziś mija tydzień i nadal nie śmierdzi, a do kuwety sypie zwirek z zrebkami pół na pół
Etche
Posty: 233
Rejestracja: czw lut 06, 2014 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Smród

Post autor: Etche »

gdzie je kupujesz tak z ciekawosci?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółka, klatka i akcesoria”