Ustawa

Polecane przez Was książki adresy stron WWW - o szczurzej i nie tylko tematyce.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Ustawa

Post autor: sadir »

Cześć,

chciałabym prosić kogoś, kto się orientuje w temacie o link do treści ustawy dotyczącej hodowli, zakazach pseudohodowli itd. Na wielu wątkach czytam 'ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt'. Przeczytałam całą- nic nie ma o ww. Dlatego też nie wiem do końca gdzie szukać jakiejś innej ustawy, jak może się ona nazywać.. nie mogę również po tagach znaleźć treści w 'Internetowym Systemie Aktów Prawnych'.

Szukałam również po tagu 'ustawa' na forum, ale nigdzie nie było połączenia tego z tematem hodowli (a jeśli nawet to tylko 'bo ustawa mówi'.. a guzik prawda, bo ta ustawa nic nie mówi- z tego co przeczytałam).

Pozdrawiam :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawa

Post autor: nienazwana »

Jest nowelizacja z 2013 roku. Wystarczy w google wpisać "ustawa o ochronie zwierząt 2013" i pojawia się całe mnóstwo stron. Nie umiem wrzucać linków na forum :-\ bo bym ci od razu podrzuciła.
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ustawa

Post autor: sadir »

ok, mam tekst.
Przeczytałam.
Nadal nie ma nic o szczurach, jedynie koty i psy.
Wzmianka o prowadzeniu hodowli (tu nie jestem pewna czy dot ogólnie zwierząt domowych czy psów, ponieważ w artykule dalej jest coś na temat ras psów niebezpiecznych) jest, ale dotyczy uzyskania zgody burmistrza lub prezydenta miasta.

Nie ma nic o pseudohodowlach a także o konieczności rejestracji hodowli w związkach (jedynie psów- jest o związku kynologicznym).

Czy jest gdzieś w ustawach wzmianka, ale nie na około tylko wprost na temat obowiązku zgłaszania hodowli (nawet ogólnie- zwierząt domowych) do związku. Czy ktoś może mi podać chociaż cytat na ten temat- naprawdę nie mogę znaleźć czarno na białym takiej informacji :(
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawa

Post autor: nienazwana »

W ustawie nie ma nic na temat szczurów faktycznie. Ale hodowla w Polsce chyba musi być zarejestrowana w Stowarzyszeniu Hodowców Szczurów Rasowych w Polsce i to oni wyznaczają standardy. Wejdź sobie na ich stronkę oficjalną. Jako takiego zakazu hodowli szczurów w Polsce nie ma.
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ustawa

Post autor: sadir »

Właśnie chodzi mi o typowe podstawy prawne, a nie że ktoś tak sobie powie, czy 'tak jest przyjęte to tak musi być'. Kwestia mnie zastanawia, ponieważ wiele osób na forum (i nie tylko) odnosi się do tekstu ustawy, w której de facto nic nie ma- stąd moje pytania. Ponieważ kolejne zagadnienie jakie mnie nurtuje (jeśli gdzieś w prawie jest to zagrzebane jednak)- jak to jest z hodowlami, które zaopatrują sklepy zoologiczne. W końcu sklepy muszą mieć legalne źródło (nie chodzi mi tu całkowicie o moralne aspekty- jedynie prawne), a nie sądzę, że jakakolwiek domowa hodowla dałaby swoje młode do sklepu (poza tym byłyby inne ceny). Czy ktoś wie jak to jest?
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Ustawa

Post autor: Kameliowa »

nienazwana pisze:W ustawie nie ma nic na temat szczurów faktycznie. Ale hodowla w Polsce chyba musi być zarejestrowana w Stowarzyszeniu Hodowców Szczurów Rasowych w Polsce i to oni wyznaczają standardy. Wejdź sobie na ich stronkę oficjalną. Jako takiego zakazu hodowli szczurów w Polsce nie ma.
To jest dyskusyjna sprawa, bo jak wiadomo część z hodowców zrezygnowała z członkostwa w SHSR ze względu na prywatne sprawy i jak ktos kiedyś rzucil, "kolesiostwo". Z różnym skutkiem niestety, ale co zrobić. Równie dobrze w Polsce funkcjonują hodowle zarejestrowane za granicą.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ustawa

Post autor: smeg »

sadir pisze:Właśnie chodzi mi o typowe podstawy prawne, a nie że ktoś tak sobie powie, czy 'tak jest przyjęte to tak musi być'. Kwestia mnie zastanawia, ponieważ wiele osób na forum (i nie tylko) odnosi się do tekstu ustawy, w której de facto nic nie ma- stąd moje pytania. Ponieważ kolejne zagadnienie jakie mnie nurtuje (jeśli gdzieś w prawie jest to zagrzebane jednak)- jak to jest z hodowlami, które zaopatrują sklepy zoologiczne. W końcu sklepy muszą mieć legalne źródło (nie chodzi mi tu całkowicie o moralne aspekty- jedynie prawne), a nie sądzę, że jakakolwiek domowa hodowla dałaby swoje młode do sklepu (poza tym byłyby inne ceny). Czy ktoś wie jak to jest?
Niestety, ustawa jest niekompletna i rzeczywiście reguluje tylko sprawę hodowli psów i kotów. Nie ma podstaw prawnych do tego, aby zabraniać działania niezrzeszonym pseudohodowlom gryzoni, dopóki są w nich jako takie warunki bytowe zwierząt. Nad czym zresztą bardzo ubolewam. Inną sprawą jest za to Urząd Skarbowy - hodowca powinien mieć zarejestrowaną działalność i odprowadzać podatek od dochodu ze sprzedaży zwierząt. Sklepy zoologiczne powinny więc zaopatrywać się w takich miejscach, jako "legalnym źródle", np. hurtowni. Wiele domowych pseudohodowli oddaje jednak młode do sklepów (jeśli za pieniądze, można to zgłosić do US), często sklepy też same rozmnażają zwierzęta na zapleczu i nie jest to jakoś specjalnie uregulowane.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawa

Post autor: nienazwana »

Oprócz założenia działalności gospodarczej pt "Chów i hodowla pozostałych zwierząt" i odprowadzania podatków i opłat naszego państwa już nic nie obchodzi. >:( W praktyce warunki w "hodowlach" nie są w ogóle sprawdzane i nie spotkałam się z żadnymi wytycznymi na ten temat (tzn w kwestii gryzoni). Nie podlegają one tak naprawdę ani pod "zwierzęta gospodarcze" ani pod "zwierzęta domowe". Wiele sklepów zoologicznych faktycznie bez mrugnięcia bierze zwierzęta "na czarno" od bylekogo bo taniej. No i tworzą się pseudohodowle albo raczej obozy koncentracyjne dla myszek, szczurów i innych drobnych zwierząt, często w garażu lub w piwnicy. :-\
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki i Linki”