dziwne zachowania szczurów

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

dziwne zachowania szczurów

Post autor: karolzmc »

Witam, od grudnia posiadam 2 szczurzyce. Zawsze bawiły się razem, jadły, spały. Wczoraj zobaczyłem, że jedna gryzie drugą, śpią oddzielnie nie chcą bawić się razem, rywalizują o jedzenie. Szczurzyce mają 17 tygodni. Czego tak się zachowują? Są to moje pierwsze szczurki. Może zaczyna im się okres dojrzewania??
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: karolzmc »

Dodam, że jedna próbuje wejść na plecy drugiej albo stawiają na tylne łapy.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: Paul_Julian »

Najprawdopodobniej zaczynają walkę o dominację. Jedna chce rządzić i być ważniejsza, i to normalne zachowanie. Rywalizacja o jedzenie to akurat zupełnie normalne zachowanie. Jesli zauwazysz, ze jedna drugą gryzie do krwi, to przewróć tę dominującą na plecy i tak przytrzymaj przez dłuższą chwilę. A póki nie ma rozlewu krwi to sie nie przejmuj piskami.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: karolzmc »

Paul_Julian pisze:Najprawdopodobniej zaczynają walkę o dominację. Jedna chce rządzić i być ważniejsza, i to normalne zachowanie. Rywalizacja o jedzenie to akurat zupełnie normalne zachowanie. Jesli zauwazysz, ze jedna drugą gryzie do krwi, to przewróć tę dominującą na plecy i tak przytrzymaj przez dłuższą chwilę. A póki nie ma rozlewu krwi to sie nie przejmuj piskami.
Tak myślałem, że zaczynają pokazać kto tu rządzi ale wolałem się upewnić :)
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
3dziewuchy
Posty: 9
Rejestracja: pn mar 31, 2014 9:52 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: 3dziewuchy »

Ratunku! mam 3 wistarki z jednego miotu, mają po 3i pol tyg. wzielam je z laboratorium, tam karmili je suchym brykietem i wodą.
Chciałam powoli przestawić je na bardziej wartościowe ( w mojej opinii) jedzonko i dostały dzis po fistaszku, kilka kiełków rzodkiewki, suszona żurawine i morele (jako dodatek do karmy). Na poczatku jadły kiełki po czym rzuciły się na fistaszki. Zurawiny i moreli nie tknely.
Gdy skonczyly jesc fistaszki, dziewczyny zaczely nagle zgrzytac zebami, wsciekle skakac i atakowac siebie nawzajem :-\
Moje pytanie: czy to jest normalne zachowanie w stadzie szczurów przy posiłku? do tej pory miałam jednego szczura, który nigdy tak sie nie zachowywał ;/
Chilli Obrazek Bajka Obrazek Kola Obrazek
Awatar użytkownika
3dziewuchy
Posty: 9
Rejestracja: pn mar 31, 2014 9:52 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: 3dziewuchy »

dodam, że szarpały też legowisko i atakowały klatke ;/
Chilli Obrazek Bajka Obrazek Kola Obrazek
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: Malachit »

Raczej niepotrzebnie łączysz to zachowanie z jedzeniem - jeśli naprawdę mają po 3,5tyg to do tej pory karmione były raczej mlekiem matki, suchym jedzeniem w niewielkiej ilości. I niestety od matki zostały zabrane za wcześnie, ale teraz niewiele na to poradzisz. Staraj się urozmaicać im suche jedzenie np. kaszką dla dzieci czy gerberkiem - żeby nadrobić zbyt wczesne oddzielenie od matki. Co zaś do zachowania - tak małe szczury tylko się bawią, nie atakują naprawdę - to tak samo, jak walczące ze sobą małe kotki czy psy ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
3dziewuchy
Posty: 9
Rejestracja: pn mar 31, 2014 9:52 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: 3dziewuchy »

zdaje sobie sprawe, ze sa jeszcze małe ale gdybym nie wziela ich teraz to za kilka dni bylyby juz uspione, bo samic niestety do badan zbyt czesto nie biora ze wzgledu na cykl hormonalny, ktory "przeszkadza" w doswiadczeniach..

taka głupia polityka niestety..

Wasze szczurki tez miewają takie nagłe zrywy, podskoki i napady głupawki? powiem szczerze, ze wystraszyłam się bo dziewczyny większość czasu są mega spokojne :-\ a tutaj taka histeria, że nie wiedziałam czy ingerować czy tylko patrzec >:D
Chilli Obrazek Bajka Obrazek Kola Obrazek
juliux
Posty: 23
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 1:23 pm

Re: dziwne zachowania szczurów

Post autor: juliux »

Moje 6 tygodniowe paskudy też tak mają...jak się ożywia to latają po klatce jakby były na prochach...skaczą po sobie nawzajem, piszczą i ogólnie wielki szał :):):) ale to raczej normalne, zabawa, ćwiczenia no i oczywiście pokazywanie który jest ten ważniejszy :D:D:D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”