Sztuczki po jakim czasie?

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
hadziu89
Posty: 21
Rejestracja: wt lut 18, 2014 11:22 pm

Sztuczki po jakim czasie?

Post autor: hadziu89 »

Witam mam pytanie po jakim czasie od jego nabycia mozna uczyc szczurka sztuczek? tak zeby pewnie byl ze mna oswojony? mam ok 3 tyg. Jeden jest taki troche dzikusek wiec chyba bd potrzebowal wiecej czasu?
rockshoot
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 10:40 pm
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Sztuczki po jakim czasie?

Post autor: rockshoot »

Jeśli szczurek jest oswojony, nie ucieka ani nic to w każdej chwili ;)
hadziu89
Posty: 21
Rejestracja: wt lut 18, 2014 11:22 pm

Re: Sztuczki po jakim czasie?

Post autor: hadziu89 »

Nomi nie ucieka ale 2 wlansie ucieka a jak juz wezme ja na rece to sie chowa w jakies ciemne miejsce np do kieszeni albo na lozko jak puszcze to chowa sie pod poduszke. moze jakies rady zeby sie przekonala do mnie od bardziej doswiadczonych?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Sztuczki po jakim czasie?

Post autor: nienazwana »

Cierpliwość, czas, smakołyki (zdrowe!), cierpliwość i czas ;) i jeszcze czas i cierpliwość.
Najpierw szczur musi się do Ciebie przyzwyczaić i oswoić, a to trwa kilka tygodni lub czasem więcej w zależności od ilości poświęcanego mu czasu i w zależności od szczurka. Np. generalnie samiczki są bardziej niezależne i indywidualistki a samczyki przytulaski do miziania i głaskania. Lepiej i szybciej też oswajają się zawsze szczurki w stadzie (co najmniej 2 sztuki). Jeden zawsze będzie osamotniony i nieszczęśliwy, niepewny.
I łatwiej oswajają się zazwyczaj maluszki niż szczurki starsze (czasem z nienajlepszą przeszłością :-\ ).
Ale konkretnego czasu nikt Ci nie poda. To sprawa indywidualna, nie da się przewidzieć. Na pewno trzeba spędzać ze szczurem dużo czasu, nosić go i pozwalać wchodzić pod koszulkę/bluzkę i oswajać z naszym zapachem. Starać się przy zabawie ze szczurem nie używać różnych lub mocno pachnących kosmetyków, bo u szczurów węch (i nasz zapach) jest bardzo ważny i będą miały mętlik ;). I każde "dobre" - w sensie pożądane (np. przyjście do ręki lub na zawołanie lub chociażby wystawienie łba z kryjówki gdzie się zamelinował) zachowanie nagradzamy zdrowym przysmakiem. To zawsze działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”