Szczurek za gruby? Co robić?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
harleyquinn
Posty: 994
Rejestracja: czw wrz 13, 2012 4:04 pm
Numer GG: 1877527

Szczurek za gruby? Co robić?

Post autor: harleyquinn »

Jeden z moich szczurków ostatnio przytył i to bardzo. Jak mogę to zmienić, skoro wszystkie dostają jedną miskę i jedzą to samo?
Leoś, Czarek, Enzo oraz Oskar

http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=45350
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurek za gruby? Co robić?

Post autor: smeg »

A co dokładnie jedzą? Ile karmy dostają? Mają ją dostępną przez cały czas, czy dostają wydzieloną porcję?

Wybierz kamę, która nie ma w składzie za dużo tłuszczu. Ok. 4-5% jest optymalne dla szczurów, 7-8% to za dużo. Karm je raz dziennie (np. wieczorem po wybiegu) i wydzielaj porcję ok. 15 g karmy na szczura dziennie. Nawet jak zjedzą wszystko kilka godzin przed kolejnym karmieniem, to nic im nie będzie, wręcz przeciwnie. Ja np. mam 7 szczurów i sprawdziłam, że 7 x 15 g to ok. cztery garści karmy i tyle im sypię, nie stoję codziennie z wagą przy klatce :P Dzięki temu wszystkie szczury się najedzą, a gruby nie będzie zapychał się tym, czego nie zjadły pozostałe. Dodatkowo podczas karmienia przetrzymaj go jeszcze trochę na wybiegu, pobaw się z nim, zachęć do biegania - tak, aby najlepsze kąski karmy zostały już wyjedzone. Dopiero wtedy pozwól mu wrócić do klatki na jedzenie. Nie warto karmić szczurów przed wybiegiem, bo potem najedzone nie chcą się ruszać.

Różne szczury mają różne skłonności do tycia, niektóre jedzą tylko tyle, ile potrzebują, a inne się obżerają, wtedy niestety trzeba zastosować te metody.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurek za gruby? Co robić?

Post autor: smeg »

Nie podawaj też żadnych dodatkowych smakołyków, ewentualnie surowe warzywa można dawać bez ograniczeń. Z owocami lepiej nie przesadzać, bo niektóre z nich też są tuczące (zwłaszcza np. banany, winogrona). Żadnych orzeszków, pestek słonecznika/dyni (poza tymi, które są w karmie), dropsów, kolb do czasu schudnięcia szczurka ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”