Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: Sabathani »

Witam. Moje pytanie nie raz zapewne pojawiało się na tym forum, jednak w moim jest pewna różnica. Do rzeczy. Wczoraj za TM poszedł mój ukochany Gizmo zostawiając swojego braciszka Sparky'ego. Już zauważam, że maluch zrobił się taki lekko przymulony. Jakby nie do końca zdawał sobie sprawę co się dzieje. (był przy Giźmie do ostatnich chwil, lizał go po pyszczku i przytulał się do niego). Myślę o znalezieniu mu towarzysza, zważywszy na to, że jest dość młody (ma niecałe dwa lata) i nie chce, by teraz resztę życia przeżył bez kontaktu z innym szczurkiem.

Jednak cały sek w tym, że mimo iż jest to samczyk, to daleko mu niestety do "męskiego charakteru" :) Jest to taka mała ciapa. Wstydliwy, lekko strachliwy, troszkę nieogarnięty :) Taka dosłownie ciepła klucha. Na pewno nie dominowałby w stadzie, nie mówiąc już o tym, że miałby brać udział w jakiś walkach o dominacje. Przez prawie dwa lata on i jego brat Gizmo NIGDY, dosłownie nigdy nie się nie bili. Dlatego tez boje się, że znalezienie nowego szczurka, samczyka, może okazać się dla Sparky'ego złym rozwiązaniem.

Proszę o jakąś poradę w tej sytuacji. Na co powinnam zwracać uwagę przy wyborze szczurka, czy może powinnam wziąć młodszego ogonka? Słyszałam, że w takich niepewnych sytuacjach jest to chyba najlepszym rozwiązaniem. Sparky ma taki charakter, że wątpię iż ewentualnie on byłby prowokatorem sprzeczek.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: Morgana551 »

Po pierwsze prawie 2 letni szczurek nie jest już młody. Szczury teoretycznie żyją 4 lata jednak w praktyce to średnio 2,5 roku.
Ja na Twoim miejscu adoptowała bym 2 maluszki. Dwójkę z tego względu, iż maluszki będą miały kompana do zabaw i nie będą tym męczyć starszego ogonka, który ma jednak woli inne zajęcia (spanie) niż użeranie się ze smarkaczem. Do tego łączenie powinno być proste. Nie zalecam brania pod swój dach tylko jednego maluszka, bo będzie się nudził i męczył starszaka.
Druga opcja jest taka aby przygarnąć szczurka w wieku ok. 2 lat.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: yss »

Wiem, co masz na myśli, miałam takiego lękliwego, poczciwego, przyjaznego ogonka bez odrobiny agresji :)
Bał się przeraźliwie nieznajomych dorosłych szczurów, ale mały szczurek na pewno by mu się spodobał. A może dwa szczurki? :) Dwuletni szczur najprawdopodobniej nie ma przed sobą hiper długiego żywota niestety i potem znów maluch zostanie sam, na twoim miejscu przygarnęłabym dwa od razu. Jeżeli twój szczur jest naprawdę jak mój, to łączenie będzie bardzo szybkie i nadadzą się spokojnie np 6tygodniowe chłopaczki. Niestety jak podrosną, mogą wszczynać bójki i licho wie jak na tym wyjdzie starszy pan, z drugiej strony brutalnie mówiąc w czasie, gdy tamci wezmą się za łby, problem ten może już dla niego nie istnieć.

....Albo dopytać się starannie o charakter branego dorosłego szczura i wziąć drugą absolutną ciapę :) Ale w to trudniej utrafić. Ja szczupaka nie dałam rady połączyć ze stadem, bo jak tylko ktoś go postraszył, on zaraz wpadał w depresję, stał w kącie i się nie ruszał, psychicznie sparaliżowany. Musiał razem ze swoim kumplem od serca mieszkać osobno :)

....Ale musisz brać pod uwagę, że co przyjaciel to przyjaciel i szczur tak czy owak musi tęsknić, jeśli zabraknie kogoś najbliższego. Szczury też potrafią zawierać przyjaźnie :) Stado stadem, a kumpel kumplem.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: smeg »

Ciapa dogada się z ciapą, a dominującemu szczurowi ulegnie i też będzie ok. Nie widzę tu większych problemów, dużo gorzej byłoby łączyć dwa dominujące szczury ;) Ale w tym wieku rzeczywiście przygarnęłabym chłopakowi dwa maluchy do towarzystwa, chyba że nie planujesz mieć już więcej szczurów.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: yss »

smeg: wiesz co, mój szczur ciapa był hiperuległy, ale co z tego, jak zobaczył wyszczerzone zęby, wyciągniętą łapę, dostawał autentycznego paraliżu, przez kilka godzin siedział na górnej półce w klatce i bał się zejść nawet na jedzenie, nawet jak już go nikt nie zaczepiał, a smutny był jak nie wiem co. Wyjęty z ogólnej klatki zaczynł kicać i radować się z całego serca.
To był ten jeden z wyjątków i obawiam się, że ciapa autora wątku może mieć podobny charakter, dlatego odradzam dominującego szczura.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: Sabathani »

Tzn myślałam bardziej nad jednym, ale jeżeli w takim wypadku wymogiem są dwa, to muszę się jakoś do tego przekonać :) Więcej "puszystego ciałka" do kochania, jak i najlepsza opcja dla Sparky'ego. Klatkę mam naprawdę dużą- 79x52x99, więc i 3 ogonki bez problemu powinny się pomieścić, mieć sporo miejsca do brykania, wtedy, kiedy nie ma mnie w domu.

Jednak mam jeszcze dwa pytanka: Młody, czyli tak mniej więcej na oko ile powinien mieć? Czy powinień przysłowiowo "pachnieć jeszcze mleczkiem", czy mówimy tutaj o szczurasku około 1 roku? No i przede wszystkim, czy powinnam myśleć o wykastrowaniu tych dwóch? Sparky nie jest wykastrowany, ma tyle latek, że raczej już nie będę go narażać na taki zabieg.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: yss »

Młody = ok 2 miesiące? nie mniej raczej.
Dwa byłyby ok, a gdyby się okazało, że zamęczają staruszka i jednak woli samotność, można je trzymać razem, staruszka osobno.... :) No i jaka to przednia okazja do szukania fajnych klatek >:D
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: Sabathani »

Tutaj byłby raczej duży problem z trzymaniem osobno. Niestety moje mieszkanie jest małe, nie mówiąc już o moim pokoju. Sama klatka na szczura zajmuje jego sporą przestrzeń. Prawdopodobnie na druga klatkę nie byłoby miejsca. Zwłaszcza, że mówimy tutaj o "klatce dla szczura", czyli na pewno nie małej :) Dlatego też szukam takiego rozwiązania, które nie tyle zagwarantowało by mi, ile zwiększyło maksymalnie szanse na to, że nie będę musiała ich rozdzielać.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: yss »

To stawiam na szczura ciapusia drugiego :)
Ale byłoby pewnym rozwiązaniem zaproszenie kogoś zaszczurzonego i sprawdzenie, czy twój szczur zareaguje na drugiego (młodszego) szczura paniką, czy zaciekawieniem. :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Nowy szczur pasujący charakterem do "starego"

Post autor: Sabathani »

Cóz, na chwilę obecną myślę nad dwójką, ale jak trafi się drugi ciapciak, to tez będzie dobrze :)
Dziękuje bardzo za pomoc. Temat można zamknąć.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Zablokowany

Wróć do „Stadko”