Czy karmie je odpowiednio ?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Pacifysto
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 14, 2014 4:30 pm
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: Pacifysto »

Witajcie !
Ostatnio otrzymałem w prezencie od mojej siostry dwa szczurki średniej wielkości. Nie są chyba rasowe, kupione w sklepie zoologicznym, a tam raczej nie ma w cenach dla zwykłych śmiertelników rasowych pociech.
Jest to moje pierwsze zwierze ze które ponoszę pełną odpowiedzialność, lecz z racji iż nie jestem zbyt obeznany w tematach szczurzej gastronomii i zapotrzebowaniu na witamy pospolitego Stuarta, postanowiłem napisać tutaj.
Przyznam się bez bicia że nawet mnie nie interesowało co powinien jeść szczur, ale spostrzegłem że jeden z mioich podopiecznych ma "większą objętość" niż drugi. Nie wiem czy to zasługa jego odmiennej "tradycji rodzinnej" czy tego co wcina i w jakiej ilości Toteż piszę do was aby dowiedzieć się co powinienem kupować moim szczurkom.
Obecnie ich bardzo drogie i zdobywane (nierzadko przypłacane ucieczką od sąsiada) w pocie czoła wyżywienie wygląda następująco :
- wapienko na haczyku ( kupione aby nie wypadły im kły, mało tego wcinają, ale według mnie lepiej żeby było niżeli nie)
- zielsko ( codziennie zrywam im garść mniszka lekarskiego i otaczający go liści, szybko to pochłaniają)
- mieszanka karmy Megan- owocowy przysmak gryzonia i Koliber Karma dla szczurów( pomieszałem je ponieważ było mi tak wygodniej, poza tym z owocowej jakoś mało wyjadały przysmaki)
- woda ( 250 ml w poidełku, zmieniam im co tydzień, średnio w tyle je opróżniają)
- sezamki miodowe tastino ( są grzeczne więc rozpieszczaj je łakociami, taki tam ze mnie kochany ojczulek :) same sobie w końcu nie kupią prawda? O0 )
- suche bułeczki czy chleb czyt. zeschnięte na wiór (lubią strasznie chrupać wszystko co się schrupać da, więc grzechem jest ich tym nie dokarmiać)

To by było na tyle. Ogółem mogę od siebie dodać że jestem niezadowolony z wyrobów Kolibra, ponieważ szczurki jedzą go w ostateczności. Ma także krótką datę przydatności do spożycia, a szczur jak to szczur nie wpier**** na masę jak jakiś kulturysta. Więc teraz proszę was abyście doradzili mi co mam im kupować jako podstawową karmę. Mieszanka starczy co prawda pewnie jeszcze na 1-2 miesiące ale przezorny zawsze ubezpieczony. Jeśli robię coś źle prosze mi to bez litości wytknąć i pouczyć jak to isę powinno robić.
Pozdrawiam

PS Zauważyłem że moje lube zwierze lubią coś sobie chrupać, a jak już wspomniałem o chlebie nie wiem czy jest on pełnowartościowy. Chodzi mi o taki zwykły, bez żadnych kiełków czy zbóż. Czy mógłbym jako zamiennik stosować jakieś płatki kukurydziane czy coś w tym stylu ?
Polecam Pozdrawiam
Pacifysto
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: smeg »

Podstawą żywienia szczurów powinna być sucha karma, odpowiednio zbilansowana. Szczury - w przeciwieństwie do wielu innych gryzoni - potrzebują też białka zwierzęcego, samym ziarnem się nie wyżywią. Optymalna ilość białka w karmie to 12-14%. Warto zwrócić także uwagę na zawartość tłuszczu - powinna wynosić ok. 4-5%, przy bardziej tłustej karmie szczury mogą zacząć tyć. Najlepiej kupować karmę przez internet, wychodzi wtedy dużo taniej. Polecam np. Vilmie Premium z zooplus.pl. Zarówno Megan, jak i Koliber to niestety niepolecane firmy - mają produkty niskiej jakości, stosują sztuczne barwniki (można poznać po chrupkach w jaskrawych kolorach).

http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=29332 - tutaj masz listę rzeczy, które można podawać szczurom.

Wapienko nie jest konieczne, ale można dać, jeśli szczury lubią. Zielsko też jak najbardziej można podawać, ale również zwykłe "ludzkie" warzywa w dowolnej ilości. Z owocami lepiej nie przesadzać, bo niektóre mogą być tuczące. Wodę warto zmieniać częściej, taka tygodniowa nie jest już raczej zbyt dobra.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: smeg »

Chleb można podawać do pochrupania, ale najlepiej taki ususzony na kamień i w małych ilościach, żeby nie zapchały się nim, tylko jadły karmę. Na niej też dobrze będą ścierać sobie zębby.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: Wilczek777 »

Ja od siebie tylko dodam, że zamiast wapienka można dać im sepię dla ptaków którą ogonki chętniej chrupią bo jest naturalna. Resztę pięknie napisała smeg :)
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Awatar użytkownika
Pacifysto
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 14, 2014 4:30 pm
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: Pacifysto »

Rozumiem. Jedyne co, z czym nie poradził sobie mój powolny tok rozumowanie jest kwestia podawania jajek szczurkom. Czy można im je podać na surowo ? Była informacja że można ale jedynie w przypadku przepiórczych, które jak mniemam są z natury bardzo małe, natomiast chciałbym na próbę podać jajo kurze.
Jeszcze tylko powiedzcie mi drogie koleżanki, czy mógłbym im podawać płatki Corn Flakes ? Zwykłe, kukurydziane, firmy Nestle, jako drobna przystawka po udanym śnie i przed moim wyjściem do szkoły( szczury pozostają na pastwę pełnej miski i poidełka przez 9 godzin)
Polecam Pozdrawiam
Pacifysto
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: Wilczek777 »

Ja surowego jajka nie podaję bo syf i poklejone jakiem szczury to nic fajnego ;) Ugotowane na twardo jajko w nadtłuczonej skorupce to świetna zabawa i pożywny posiłek. Pamiętaj tylko by szczurki białka nie dostawały zbyt często bo obciąży to nerki. Możesz płatki podawać ale z doświadczenia wiem, że taką "smaczną miłością" można szczurki bardzo skrzywdzić. Pamiętaj, że dając smakołyki musisz je odjąć z dziennej racji żywnościowej.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: smeg »

Płatki kukurydziane Nestle są dość mocno słodzone ;) Więc podawałabym raczej po kilka sztuk na głowę w ramach przysmaku podawanego z ręki, a nie sypniętego do miski. Poza tym nic się szczurom nie stanie, gdy przez 9 godzin nie będziesz im dosypywał żarcia do miski. Wręcz nie powinno się tego robić, dopóki nie zjedzą wszystkiego. Dosypując im karmy do niezjedzonej porcji uczysz je wyjadania samych ulubionych składników i czekania na dokładkę, zamiast zjadania wszystkiego jak trzeba ;) Ja swoje szczury karmię raz dziennie, wieczorem po wybiegu, taką ilością karmy, żeby została zjedzona w całości do kolejnego karmienia (ok. 15 g na szczura). Jak kilka godzin posiedzą głodne, to też im w żaden sposób nie zaszkodzi ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Pacifysto
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 14, 2014 4:30 pm
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: Pacifysto »

A jest jakiś inny sposób na odmierzanie wagi pokarmu niżeli wagowo? Rozumiecie, nie jestem na tyle zamożny aby popierniczać po domu z bardzo dokładną wagą i odmierzać kolejno próbki żarcia. Można by to jakoś objętościowo pobierać ? Nie wiem, powiedzmy że połowa garści ?
Kolejnym pytaniem jaki chciałbym wam zadać byłaby kwestia podawania witamin ogonom. Czy jest to wymagane ? Chodzi mi tutaj o podawanie im jakichś tabletek rozpuszczonych uprzednio w wodze, coś ala musujące tabletki które na pewno są w każdego w domu w szafeczce ze specyfikami medycznymi. Ogółem chciałbym mojemu gryzoniowi takie coś udostępnić, ponieważ jeden z nich "kicha" odkąd tylko go mam. Niepokoje się że to może być coś poważnego. Co zaskakujące drugi gryzoń się nie zaraził, więc raczej jest dobrze.
Polecam Pozdrawiam
Pacifysto
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy karmie je odpowiednio ?

Post autor: Wilczek777 »

Fajną wagę można dostać już za 25 zł także nie jest to duży wydatek a ułatwia życie (ważenie pokarmu, kontrolowanie wagi szczurów). Dodatkowych witamin normalnie ogonki nie potrzebują (dobrej jakości karmy mają dodatki wit.). Jeśli ogonek kicha może nie wystarczyć kuracja witaminkami i konieczny będzie wet. Jeśli chcesz wzmocnić ogonki to kup vibovit bobas i rozpuść w poidełku (trzeba taki roztwór chronić przed światłem np. owinąć w jakiś materiał poidło) saszetkę :)
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”