ODMIANY, KOLORY

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Krówka.
Posty: 958
Rejestracja: pt mar 12, 2004 7:26 pm
Kontakt:

BerkShire?

Post autor: Krówka. »

nezu mi się wydaje, że Pajda jest bareback, tylko z wadą.


[ Dodano: Pon Wrz 12, 2005 11:04 pm ]
[quote="WildMoon"]No to w takim razie oddaje paleczke i zapraszam do dalszego zgadywania ;) :P Jakis odpowiednik w ratteriach non-francuskich musi przeciez byc :)[/quote]
mi się wydaje, że Vache to poprostu kaptur, Francuzi mają bardziej rozbudowany podział odmian -m.in. na podstawie wygladu pregi u kapturów :geek:

[ Dodano: Pon Wrz 12, 2005 11:20 pm ]
właśnie zauważyłam, że mataforgana mniej wiecej to samo wcześniej napisała

[ Dodano: Pon Wrz 12, 2005 11:24 pm ]
fajna stronka, tylko mogłby być więcej zdjęć http://www.hawthorn.org.uk/varieties.asp

[ Dodano: Pon Wrz 12, 2005 11:43 pm ]
mataforgana tak się przyglądam i porównuje i wychodzi mi, że Iskara jest champagne, milva black roan(husky)
tris black hooded, falka black american irish
nitka nie mam pojęcia :drunken:
Awatar użytkownika
Mona i Kuba
Posty: 200
Rejestracja: sob cze 25, 2005 7:10 am
Lokalizacja: Poznań

BerkShire?

Post autor: Mona i Kuba »

Mataforgana dziękujemy jeszcze raz za tłumaczenie. Dobra robota :thumbleft:

I tak jak się spodziewaliśmy na tej francuskiej stronie coś się znalazło. Lila to raczej Vache, a jeżeli ktoś będzie się upierał, że to kaptur, to my powiemy, że to hooded vache :wink:

A co do podziału znaczeń, czemu nie przejąć tego bardziej rozbudowanego. Przecież kapturki są tak różne i czemu zaraz z wadą... :-(
Teraz z nami: Zoe, Layla i Koja
Obrazek
Aniolki [']: Abi, Nevi i Lila
mataforgana
Posty: 1399
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 7:10 am

BerkShire?

Post autor: mataforgana »

Mona i Kuba: z przyjemnością, nie ma za co :D cieszę się, że moge pomóc :thumbleft:
co do tego słówka o którym wczesniej wspominałam - loupes z akcentem nad e - niestety pani prof. nie była w stanie pomóc, przekopawszy Małego Roberta ( taaaaki słownik francusko-francuski ) doszła do wniosku, że to musi być jakieś żargonowe wyrażenie używane przez hodowców szczurów, bo nie daje się sensownie przetłumaczyć w normalnym kontekście. ale mniejsza o większe, to nie jest raczej istotny szczegół.
w każdym razie Francuzi czekają na zdjęcia, Lila to zdecydowanie modelowa krówka 8)

Krówka: dzięki :) najbardziej mnie zastanawiała Iskra, bo ona niby albinos, ale biała bynajmniej nie jest :D a Falka ma brzusio ładny... Nitulec zaś kapturzysko, z tyłkiem zrudziałym, ale fajnie ma ta dupkę pociapkaną, takich łat to chyba nie ma w żadnej klasyfikacji ;)
BEZSZCZURZEWIE
['] Agrafka,Iskierka,Milva,Ryjek,Nitka,sunia Iskra,Zu,Bea,Arsen,Nan,Nezumi,Eskel&Askaro,Aslan&Amber,Nike,Sepia,
Ryu,Risa,Don,Ori,Diego,Gringo,Effe,Jamajka,Saskia,Imbir,Firmin,Cynamon,Paddy,Karmel,Phoenix,Geralt,Anemon
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

BerkShire?

Post autor: nezu »

No coz..:)

Krowka, Pajda nijak nie jest bareback. Bareback jest bez plamek na ciele, jakichkolwiek. Kiedy sie pojawiaja po prostu nie jest bareback.

Na ktorejs stronie szczurek z takimi paroma cetkami na ciele zostal okreslony jako.... hooded.

Cos w tym jest..;)
mrs.jingles
Posty: 180
Rejestracja: śr sie 10, 2005 12:53 pm

BerkShire?

Post autor: mrs.jingles »

a co powiecie o takim husky? http://szczury.reporter.pl/galerie/008/20.jpg niby agouti, a troche szarawy bardziej ;) mam 3 takie i sie zastanawiam... :)

a marzy mi sie jakis niebieski albo himalayan... :drunken:
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

BerkShire?

Post autor: WildMoon »

Przepraszam za chwilowa nieobecnosc.
Widze, ze mam nawal pytan i juz sie staram na wszytkie odpowiedziec.

Na poczatku szczury pani mataforgany: Iskra, o ile nie jest czyms ubrudzona (czesto u albinosow i szczurow jasnej masci rozprowadza sie w czasie mycia futerka porfiryna po calym ciele. I wcale sczur nie musi byc chory. Zmienia to wtedy kolor futra na 'beige'. Zchodzi po myciu) jest koloru champagne

Przykladowy champagne w Spoiledratten a tutaj Iskra. Prosze sobie porownac.

Czy Milva bedac malutka nie byla czasem aguti-husky? Ale husky z niej jak sie patrzy. No i juz ma kilka miesiecy, co widac po bieli ;)

Nitka jest black hooded, czyli czarnym kapturkiem ktoremu slodka pupcia brazowieje :) Niestety brazowieje bardzo wiele szczurow - moje tez ;)

Triss to tez black hooded. Ale pupcia raczej czarna (?)

Szczur z kapturem, czyli hooded ale z prawdziwego zdarzenia to taki, ktorego kaptur jest idealnie (symetrycznie) rozlozony poczawszy od ramion az po ogon, a nawet az do jego koncowki. Mozna sobie o tym poczytac tutaj.

U Falki - black waham sie miedzy berkshire a american irish. Tutaj to tylko jakis sedzia moze ocenic...:roll: Z biala koncowka ogonka ;)

Ponadto wszystkie Twoje szczury sa odmiany slodziastej :D I tu bynajmniej nie wchodze nikomu w pupcie ;) :lol:

[ Dodano: Sro Wrz 14, 2005 5:02 pm ]
[quote="an"]Wild: zglaszam sie do Ciebie, jako ekspertki:) czym sie rozni kolor beige od topaz? dla mnie to jest to samo, na zdjeciach nie widze konkretnej roznicy, ale moze zle zdjecia ogladam...[/quote]
Moze faktycznie trafily Ci sie kiepskie zdjecia... Ale nie martw sie, nawet ja mam trudnosci pstryknac mojej cinnamon porzadna fote :?

Topaz (Fawn) jest zazwyczaj 'marchewkowy' Szczegolnie koncowki siersci sa az pomaranczowe. Calosc przeplatana jest srebrnym wlosem oslonowym. U nasady wlos jest bialy.
A beige jest bezowy, taki piaskowy, szarawy, bez kapki rudego.
Tutaj porownanie: Beige i Topaz (Fawn)

Poza tym Fawn (Topaz) to szczur z grupy (genetyka) agouti. Beige nie nalezy do tejze grupy.

[ Dodano: Sro Wrz 14, 2005 5:07 pm ]
[quote="nezu"]Wild specjalistko..;)

To mi jeszcze powiedz co wyroslo z Pajdy, siostry mojej Zszywki ktora mieszka u mojej sis w Warszawie...
http://szczury.org/album_page.php?pic_id=216
O tu ja widac, po srodku, pomiedzy dwiema czarnymi diablicami berkshire..;)

Zerknijcie na te cetki...I mi powiedzcie.
Jak byla mniejsza wygladala jak bareback, ale na pewno nim nie jest. Latki jakie sa kazdy widzi oO'[/quote]
W dniu dzisiejszym tez bym powiedziala, ze Pajdka to Vache. Ale pewna nie jestem. Ty nam pokaz Spinke, wtedy bede dopiero w kropce ;)

[ Dodano: Sro Wrz 14, 2005 5:16 pm ]
[quote="Nakasha"]Hmmm ja się zastanawiam, czy moja 2 kapturki to przypadkiem nie variegated, bo właśnie tak wyglądają.... Ich plamy są w miarę drobne i "rozmyte", może nie aż tak jak na modelowych zdjęciach, ale też nie mają równych i wyraźnych krawędzi.[/quote]
Nakasha, juz teraz moge Ci powiedziec, ze zerkajac na zdjecia widze kapturki, ale nie variegated, bo wtedy rozmazane plamki musialyby wyraznie schodzic na boczki. ...Ale wiecie co, doszlam do wniosku, ze dupa! Nic a nic sie nie znam :lol: Za duzo tego, oj za duzo... Te odmiany powinno sie studiowac! 8) ;)

[ Dodano: Sro Wrz 14, 2005 5:24 pm ]
[quote="mrs.jingles"]a co powiecie o takim husky? http://szczury.reporter.pl/galerie/008/20.jpg niby agouti, a troche szarawy bardziej ;) mam 3 takie i sie zastanawiam... :)[/quote]
mrs.jingles, faktycznie! Nawet dla mnie to wyglada jak blue agouti husky :shock: Tylko glowy sobie nie dam sciac, bo za chiny nie potrafie w tej chwili sklecic jakiegos kodu genetycznego. Tzn. nie pamietam jakie geny trzeba skrzyzowac, by takowy wyszedl. A przodkow Otylii nie znasz czasem?
Humm, very interesting. Ciekawa jestem, jak bedzie ten szkrab wygladal po uplywie powiedzmy 3 miesiecy, kiedy sie ostatecznie wybarwi.
----------------------------------------------------------------

Podsumowujac: Kazdy kolor powinno sie widziec na wlasne oczy. Wtedy kazdy z Was bedzie mial okazje przekonac sie, czym sie rozni beige od fawn, czym sie rozni prawdziwy albinosek od pearl lub champagne, czym sie rozni standardowy agouti od blue agouti lub cinnamon agouti... Najwazniejsza role odgrywaja tutaj jednak geny, ktore sa odpowiedzialne za ten lub tamten kolor :)

Warto by bylo organizowac wystawy szczurow, co o tym sadzicie?
Ostatnio zmieniony śr wrz 14, 2005 2:05 pm przez WildMoon, łącznie zmieniany 1 raz.
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
mrs.jingles
Posty: 180
Rejestracja: śr sie 10, 2005 12:53 pm

BerkShire?

Post autor: mrs.jingles »

Wildmoon, fajnie :D dodam, ze ta fotka nie jest moim ogonkiem, ale moja wygladaja tak samo, tu linki do zdjec tego samego malucha: http://szczury.reporter.pl/galerie/007/27.jpg
http://szczury.reporter.pl/galerie/008/11.jpg
http://szczury.reporter.pl/galerie/008/63.jpg

to wyraznie jest agouti, ale znacznie bardziej szare niz normalne ;) ale agouti blue brzmi zbyt dumnie... blue to moje marzenie :lol: przodkow Otylii nie znam, bo sis ja w sklepie kupila, ojciec malych tez NN :? ale dzieci jak marzenie... ;)
mataforgana
Posty: 1399
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 7:10 am

BerkShire?

Post autor: mataforgana »

dzięki, Wild :D

Iskra z całą pewnością nie ubrudzona, to Nitulec zazwyczaj upapraną ma sierść, ale Iskierka od początku była taka, a nie czysto biała - miałam porównanie kiedy ją wzięłam, jej siostra była bielusieńka, a Iskra - taka właśnie 'beżowa' :) no i moja pierwsza szczura, Agrafka - też była biała. Iskra nie jest, kapana była pare razy i ten jej 'beżyk' nie schodzi ;)

no i fajnie :)

Trisiakowi tyłek rudzieje minimalnie, widać tylko z bliska :)

a Milva - Wild, masz rację, we wczesnym dzieciństwie była agouti husky, z czasem jej się zszarzało i zbielało, obecnie ma prawie roczek :)

brawo, pani Wild! :)
BEZSZCZURZEWIE
['] Agrafka,Iskierka,Milva,Ryjek,Nitka,sunia Iskra,Zu,Bea,Arsen,Nan,Nezumi,Eskel&Askaro,Aslan&Amber,Nike,Sepia,
Ryu,Risa,Don,Ori,Diego,Gringo,Effe,Jamajka,Saskia,Imbir,Firmin,Cynamon,Paddy,Karmel,Phoenix,Geralt,Anemon
pani_rotten
Posty: 219
Rejestracja: czw sie 11, 2005 3:30 am

BerkShire?

Post autor: pani_rotten »

[quote="WildMoon"]Black Self - czyli jednolicie czarny.[/quote] no wlasnie nie jestem pewna, po bokach widac sporo przebijajacych sie bialych wlosow, brzuszek ma grafitowy i wydaje mi sie ze ma malutkie jasne skarpeteczki ;)
ukochany fredzio 24.7.2003-11.8.2005
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

BerkShire?

Post autor: WildMoon »

Wtedy to Black Silvered ;) On jest jeszcze mlody, wiec przybedzie mu bialych wloskow. Tutaj mozesz poczytac o black silvered: http://www.spoiledratten.com/breedingrats5.html (prawie u dolu strony) :)

pani_rotten
, dalabys rade zrobic dobra fotke tego grafitowego brzuszka? Chetnie zobaczylabym :)

P.S. Mam taki nawyk, ze w kazdym zoologu mietosze i ogladam z wszystkich stron ciurasy (oprocz moich wlasnych, of course ;)) Ale czarnulka z grafitowym brzusiem jeszcze nie widzialam! :shock:
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
an
Posty: 1480
Rejestracja: pn lip 11, 2005 5:03 pm

BerkShire?

Post autor: an »

dzieki za pomoc, Wild:) teraz juz wiem, ze wezme sobie beige, nie topaza:>
Black American Irish, Black Hooded, Dumbo Topaz, Dumbo Rex Black, Dumbo Rex Merle Lilac Aguti, Dumbo Blaze Beige Fuzz
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

BerkShire?

Post autor: Nakasha »

A ja mam albinosy, które nie są typowymi albinosami, w sensie, nie są self.... I nie wiem za bardzo, do czego je zaklasyfikować ^^''

To Noma, która ma łaty jak kapturek, odcień champagne albo pearl [chyba za jasny na champagne...]:
http://img303.imageshack.us/img303/8474/noma1qe.jpg

A tu cudeńko - zagadka, Kada, która ma łatki trochę podobne do husky, koloru jakby platinum:
http://img350.imageshack.us/img350/1361/kada2fd.jpg
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

BerkShire?

Post autor: nezu »

Od siebie dodam jeszcze ze Kada byla do niedawna typowa biala albinoska bez zadnych znaczen, ciemnieje dopiero teraz wiec niejako przeczy prawidlom oznaczen husky...o_o

Tak wygladala jeszcze niedawno, konkretnie w czwartek w zeszlym tygodniu...:
http://oak.pl/~nezumiru/117_1731.jpg

Byla BIALA jak sniezynka bez zadnego nalotu w innym kolorze.. :shock:
pani_rotten
Posty: 219
Rejestracja: czw sie 11, 2005 3:30 am

BerkShire?

Post autor: pani_rotten »

[quote="WildMoon"]pani_rotten, dalabys rade zrobic dobra fotke[/quote] to jest bardzo trudne ale sprobuje na dniach i podesle ci na priva, beda telefonem wiec bez rewelacji ;)
neo bardzo zbielal przez te dwa tygodnie ale mam nadzieje zostanie my troche szarosci, a jak nie to bede miec albinoska black eyed :) natomiast morfi z dnia nadzien ma coraz wiecej bialych wloskow po bokach, i zachouje sie jak stateczny starszy pan ;) hi hi chyba ze bawia sie w ganianego
ukochany fredzio 24.7.2003-11.8.2005
an
Posty: 1480
Rejestracja: pn lip 11, 2005 5:03 pm

BerkShire?

Post autor: an »

pani rotten: to calkiem prawdodpodobne, ze Neo bedzie zupelnie bialy, bo bronka ma moze 3 szare wlosy na krzyz:) Z kolei Wackowi zbielaly troszke wlosy na brodzie, wiec tego tez mozesz spodziewac sie u Morfiego:)
Black American Irish, Black Hooded, Dumbo Topaz, Dumbo Rex Black, Dumbo Rex Merle Lilac Aguti, Dumbo Blaze Beige Fuzz
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”