ODMIANY, KOLORY

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Nakasha »

Wszystkie panny to irish, nr 4 english irish. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: aneczkaa »

Ooo dziękuję! ;D
grzech[u]
Posty: 2
Rejestracja: sob lis 05, 2011 4:30 am

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: grzech[u] »

Witam
Kupiłem szczura w sklepie zoologicznym. Nie chciałem żadnego rasowego dumbo czy innego rexa tylko zwykłego bo najbardziej mi się podobają. Moje pytanie brzmi tak. Zwykły szczur to znaczy szczur wędrowny czy śniady? Jest czarny i ma biały brzuch i łapki. Jeśli to komuś coś powie to nazywa się Gryzelda
Awatar użytkownika
zyberka
Posty: 1043
Rejestracja: pt sie 29, 2008 3:08 pm
Lokalizacja: wlkp.

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: zyberka »

szczur śniady i wędrowny to szczury dzikie znaczy wolno żyjące.
Uszka czy sierść nie świadczą o byciu rasowym tylko rodowód ;)
Przypuszczam, że Twój szczurek to berkshire chociaż na opisie trochę poskąpiłeś :P
Nie kupuj więcej zwierząt w zoologicznym, lepiej zaadoptować http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=24678
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: smeg »

Nasze szczury domowe pochodzą od szczurów laboratoryjnych, które z kolei są chyba bliżej spokrewnione ze szczurem wędrownym, niż śniadym. Skoro śniady to oddzielny gatunek, to wnioskuję, że nie może się rozmnażać z wędrownym? A zdarzały się na forum sytuacje, kiedy dziki wędrowny samiec dopadł domową samiczkę i ją zapłodnił :P Stąd wniosek, że bliżej im do wędrownego, ale to takie gdybanie na chłopski rozum ::)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Niamey »

Nasze szczury to po prostu Rattus norvegicus - czyli szczury wędrowne. Różnią się od swoich dzikich pobratymców tym, że od ponad stu lat żyją przy człowieku i przez niego są hodowane. Najpierw jako zwierzęta laboratoryjne, a potem również jako zwierzątka domowe.

Ze szczurem śniadym nie mają nic wspólnego, mimo, że trzydzieści lat temu krążyły takie pomysły.

Rasowość u szczurów to nie uszy czy sierść, tylko rodowód i znajomość przodków kilka pokoleń wstecz.
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: aneczkaa »

smeg pisze:Skoro śniady to oddzielny gatunek, to wnioskuję, że nie może się rozmnażać z wędrownym?
Takie sytuacje się zdarzają, dla przykładu niedźwiedź brunatny i polarny mogą się swobodnie między sobą krzyżować, mimo, że wydzielono je jako inne gatunki ;)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Nakasha »

Podobno w naturze śniade i wędrowne walczą o nisze... gdzieś kiedyś czytałam, że nie mogą się krzyżować, ale nie jestem pewna... ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
baja0799
Posty: 202
Rejestracja: pn lip 11, 2011 2:06 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: baja0799 »

Ja mam szczurkę ,która jest cała biała i ma lekkie beżowe plamy ,układ -kapturek !
Dowiedziałam się od koleżanki ,że na takiego szczurka nie mówi się albinos tylko simons !
Jest to prawdą ?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: smeg »

baja0799 pisze:Ja mam szczurkę ,która jest cała biała i ma lekkie beżowe plamy ,układ -kapturek !
Dowiedziałam się od koleżanki ,że na takiego szczurka nie mówi się albinos tylko simons !
Jest to prawdą ?
Haha, koleżanka ma bujną wyobraźnię :D Taki szczurek to nie albinos, ale po prostu beżowy kaptur.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Niamey »

nie są znane żadne żyjące hybrydy śniadego i wędrownego. Tak więc mogą się krzyżować, ale raczej nic z tego nie wychodzi.

Rzeczywiście - oba gatunki walczą o niszę, a w zasadzie można powiedzieć, że wędrowny prawie całkowicie wyparł śniadego. Np. w Polsce śniady jest już obecny tylko w kilku miejscach.

I nie, nie ma szczura "simonsa" ;D
baja0799
Posty: 202
Rejestracja: pn lip 11, 2011 2:06 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: baja0799 »

Heh ,ale jak moja Rastka ma czerwone oczka to nadal jest beżowym kapturkiem czy albinosem ?
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Flaumel »

Beżowym kapturkiem. Albinos jest cały biały i ma czerwone oczka, więc nie wygląda jak Twoja Rastka :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Lusia
Posty: 363
Rejestracja: ndz paź 10, 2010 9:40 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Lusia »

Jaki to kolor, odmiana? Szukałam ale dla mnie daltonistki;p to wszystko takie podobne ehhe
brzuszek ma trochę jaśniejszy
Obrazek
Klusek[*][/color][/b] Hasko[*][/color][/b] Lusiek[*][/color][/b] Shogun[*][/color][/b]
Obrazek
Awatar użytkownika
Vesper
Posty: 533
Rejestracja: pt cze 18, 2010 11:50 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: ODMIANY, KOLORY

Post autor: Vesper »

black, standard ;)
Ze mną:Primental, Edgar, Cocolino
Za TM [*][/i]: Nivek, Vito, Kaspar, Sascha, Virus, Dero, Zero, Layla, Bubi, Łatka
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”