Temat archiwalny Karm polecanych - nieaktualny!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Karmy POLECANE

Post autor: evanduril »

125 stron informacji o polecanych karmach... Czy ktoś mógłby te informacje jakoś "zsyntetyzować" i podać faktycznie te najlepsze? 5-10 propozycji? Nie ukrywam, że przydałoby mi się to do poradnika, a przebijanie się przez 125 stron dyskusji mi się nie uśmiecha ;
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Sky »

http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=34608

Swoją drogą pisząc poradnik to chyba trzeba mieć choć nikłe pojęcie o temacie, nie trzeba przekopywać 151 stron wątku, żeby wiedzieć, co się szczurowi kupować powinno, a co nie. Temat się ten przewija często i każdy szczury posiadający coś już o tym wie.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Karmy POLECANE

Post autor: evanduril »

Zakładam, że nie przeczytałeś/łaś postu w którym opisuję dlaczego piszę poradnik?

Dziękuję za link.
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karmy POLECANE

Post autor: mikanek »

Jak się pisze poradnik dotyczący danego zwierzaka to powinno się o nim dużo wiedzieć z własnego doświadczenia , a nie na zasadzie kopiuj-wklej. Żadne suche dane nie zastąpią PRAKTYKI i DOŚWIADCZENIA.
A dobre karmy to (kolejność losowa):
JR Farm Uczta Szczura (jeszcze są inne szczurze warianty tej firmy, np. wellness)
Timma Rattima
Vilmie
Rat Complete Versele Laga
Rat Nature Versele Laga
Labofeed

To ścisła czołówka ;)
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Megi_82 »

mikanek pisze:Jak się pisze poradnik dotyczący danego zwierzaka to powinno się o nim dużo wiedzieć z własnego doświadczenia , a nie na zasadzie kopiuj-wklej. Żadne suche dane nie zastąpią PRAKTYKI i DOŚWIADCZENIA.
Myślę, że doświadczenie trzeba jakoś zdobyć, a zanim się zdobędzie doświadczenie, to warto mieć wiedzę choć teoretyczną, no inaczej się nie da. Ja ją czerpałam z forum, a evanduril próbuje zebrać te wszystkie istotne informacje w jednym miejscu, i w tym wypadku kopiuj-wklej wcale nie jest takie głupie. To tak czy inaczej mrówcza praca i dużo wiedzy w pigułce, łatwiejszej do odnalezienia niż przebijanie się przez forum (dla nowej osoby jest to trudne,trochę wiedzy i mnóstwo dyskusji). Dlatego myślę, że warto człowiekowi pomóc, nawet jeśli pyta o rzeczy, które oczywiście są na forum, a poradnik posłuży wielu innym osobom, nie tylko autorowi.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: gosja1 »

Jest to prawda, ale wybieranie drogi na skróty jest chyba w takim razie sprzeczne. Poradnik pisze ktoś, kto wykazuje jakieś zaangażowanie, a "podajcie mi listę, bo nie chce mi się czytać".. Co najmniej dziwne. Tym bardziej, że ludzie tutaj, podając karmy, jakie polecają, często piszą o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach, a to też jest korzystne. Choćby adnotacja "karma ma dużo kukurydzy", a szczury nie lubią kukurydzy, więc ktoś wybierze karmę o innym składzie. Na zdjęciach nie zawsze takie rzeczy widać, albo też nie zawsze widać, że jakiś producent daje czasami w opakowaniu więcej ziaren, niż człowiek mógłby się spodziewać. Jaki jest sens poradnika bez tych wszystkich informacji? Dla mnie marny.
Jest tutaj na tyle dużo wątków zbiorczych, że nie widzę sensu pisania kolejnego.
Ja, jako osoba początkująca, nie szukałam tylko info o karmach dostępnych na rynku, ale też o ich składzie, a przede wszystkim zależało mi, aby zorientować się w opiniach, jakie tutaj się pojawiają. Jakimś cudem bardzo szybko zorientowałam się, co jest polecane... używając wyszukiwarki :P
Nie jestem również zwolennikiem pisania poradników, jeśli ktoś nie jest doświadczony. Doświadczenie jest niezbędne. Ja po ponad 2 latach przygody z ogonkami nadal nie mam pojęcia o wielu rzeczach i nie chciałabym, aby mój nick pojawił się choćby w domyśle przy jakimś większym źródle wiedzy dla początkujących.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Malachit »

Proszę o trzymanie się tematu wątku, ewentualne opinie nt. samego poradnika zawsze można napisać w temacie, który ku temu założył autor, o tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=40929 ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Megi_82 »

Kupiłam dla spróbowania JR Farm ucztę szczura, i szczerze, to albo chętnie odprzedam komuś, kogo ogony to jedzą, albo przebiorę... Poza chrupkami i garstką słonecznika jest tam tylko jakieś nadmuchane ziarno, normalnego ziarna zero. Mnóstwo, z połowa karmy. Moje baby tego nie tykają, nasypię pełną miskę, to wyjedzą wszystko oprócz tych dmuchawców.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Blanny »

mikanek pisze:Jak się pisze poradnik dotyczący danego zwierzaka to powinno się o nim dużo wiedzieć z własnego doświadczenia , a nie na zasadzie kopiuj-wklej. Żadne suche dane nie zastąpią PRAKTYKI i DOŚWIADCZENIA.
A dobre karmy to (kolejność losowa):
JR Farm Uczta Szczura (jeszcze są inne szczurze warianty tej firmy, np. wellness)
Timma Rattima
Vilmie
Rat Complete Versele Laga
Rat Nature Versele Laga
Labofeed

To ścisła czołówka ;)
Beaphar nie jest już polecany? Nie karmię nim od dawna, ale z dawnych czasów pamiętam, że był mega polecany. I XtraVital i przede wszystkim Care.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Megi_82 »

Jest polecany :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: gosja1 »

Chyba nadal jest polecany ;) Tyle jest tych karm, że można się pogubić.

Megi_82, moje szczury też nie jadają tych dmuchanych, z JR Farm... Z Vilmie też im nie pasowało! Myślałam, że tylko ja mam takich dziwaków.
Generalnie dla mnie Tima, Vilmie, JR Farm są średnimi karmami pod względem zadowolenia szczurów, zawsze też wydawały mi się dość ubogie w składzie. Tzn. nie dziwi mnie, że są tanie.. Robienie preparowanych ziaren jest tanie.
A jeśli chodzi o szczury i ich upodobania.. Cóż, mam dwa rozwydrzone szczury. Podejrzewam jednak, że przy dużym stadzie i czynniku ekonomicznym (mocno ograniczającym), człowiek jest bardziej surowy, a ponadto w stadzie zawsze znajdzie się amator jakiegoś rodzaju chrupek i karma zniknie :P

Z poprzednimi szczurami miałam duży problem, bo prawie nic nie chciały jeść, a ja byłam zbyt delikatna. Przy obecnych jestem bardziej stanowcza, ale są karmy w które wolą nasikać, wywalić, zrobić cokolwiek, niż je zjeść. Natomiast, gdy kupię XtraVital, to zjadane jest 90%, w tym ziarna. Wiadomo, że nie wszystko równomiernie i ostatniego dnia znikają nie-smakołyki, ale znikają, a nie zostają wywalone przez sfrustrowanego, głodnego szczura :) dlatego mam niejasne przeczucie, że to wychodzi mi taniej, niż wywalać pół tańszej karmy...
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Megi_82 »

gosja1 pisze: Megi_82, moje szczury też nie jadają tych dmuchanych, z JR Farm... Z Vilmie też im nie pasowało! Myślałam, że tylko ja mam takich dziwaków.
Generalnie dla mnie Tima, Vilmie, JR Farm są średnimi karmami pod względem zadowolenia szczurów, zawsze też wydawały mi się dość ubogie w składzie. Tzn. nie dziwi mnie, że są tanie.. Robienie preparowanych ziaren jest tanie.
A jeśli chodzi o szczury i ich upodobania.. Cóż, mam dwa rozwydrzone szczury. Podejrzewam jednak, że przy dużym stadzie i czynniku ekonomicznym (mocno ograniczającym), człowiek jest bardziej surowy, a ponadto w stadzie zawsze znajdzie się amator jakiegoś rodzaju chrupek i karma zniknie :P
Tyle, że w Timie i Vilmie nie ma aż tylu tych wydmuszek, a resztę wcinają chętnie. Ja się aż tak nie kieruję ceną, po prostu wypróbowuję po kolei polecane karmy, VL też w połowie była niezjadana (chrupki zostawały, ziarno i reszta znikało). Mogę czegoś dorzucić do karmy (np. ziarno dziewczyny chętnie jedzą), no ale nie jak to w połowie jest niezjadane, to bez sensu kupować i podmieniać składniki, faktycznie ni czorta tanio nie wychodzi :) Moje baby też nie grymaszą aż tak, żeby wywalać jedzenie czy nasiuśkać do miski, jak muszą, to zjedzą, co jest, ale nie widzę sensu ich zmuszać, póki nie ma konieczności (karmy nie wyrzucam, niech zjedzą inne szczurki, którym smakuje). Cały czas też jest w użyciu Science selective (od Ciebie brałam?) Uwielbiają, dorzucam im do miski pół na pół :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: smeg »

Dziwne, moje szczury o wiele chętniej jedzą dmuchane ziarno, niż zwykłe ;) Ogólnie są nauczone zjadać wszystko - przez to, że nie dorzucam im karmy, dopóki mają starą porcję oraz wydaje mi się, że z powodu licznego stada (mam tyle szczurów, że każdy wie, że jeśli czegoś nie zje, to za chwilę kto inny to zje i nie będzie wcale :P).

Aktualnie podaję im mieszankę w systemie: tania karma + średnia karma + bogata karma, mniej więcej w równych proporcjach. Jako tanią podstawę wrzucam np. Versele Laga Zero Classic albo ostatnio JR Farm Super dla gryzoni. Jako średniej używam teraz Vilmie, wcześniej była Tima albo JR Farm Uczta Dla Szczura. Jako "bogatą" wrzucam im jakiś fajny dodatek: najczęściej JR Farm Food Light (ma mnóstwo suszonych owoców i warzyw, ziół, kwiatów, fajnie pachnie), czasem Wellness, do tego dorzucam paczuszkę JR Farm Ratatouille. Teraz do tego wszystkiego dorzuciłam jeszcze Selective, pierwszy raz ją zamówiłam, zobaczymy, jak się sprawdzi. Dzięki takiemu mieszaniu otrzymuję bardzo fajną karmę, zróżnicowaną w składzie, ale niezbyt drogą - zależy mi na stosunkowo niskiej cenie przy dużym stadzie ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: gosja1 »

Megi_82 , a tak, pewnie ode mnie brałaś, bo kojarzyłam skądś Twój nick, ale nie wiedziałam, skąd :P

Ja akurat musiałam trafić na fatalne paczki, bo zawsze tych dmuchanych dużo miałam.. Pamiętam, że chyba Timę w ogóle całą odsprzedałam komuś, bo poprzednie szczury totalnie nie chciały jeść. Z obecnymi mogę więcej pokombinować z pokarmem, ale tak jak napisałam, zdarzy im się wywalić i już :P

Nie chcę, aby ktoś pomyślał, że krytykuję te karmy. Może "ubogie", to złe określenie, bo się negatywnie kojarzy :)
Teraz naszła mnie refleksja, że w ogóle najgorsze co można robić, to dosypywać do starej karmy świeżą. Szczury wtedy zaczynają sądzić, że jak odpowiednio długo poczekają, to dostaną dokładkę "lepszego". Oczywiście przy poprzednich szczurkach popełniłam wszystkie możliwe błędy, co skutkowało tym, że w pewnym momencie nie było sensu sprawdzać jakiejkolwiek karmy :P

smeg, ja też mieszam karmy :) tzn. trudno żebym się wypowiadała w tej kwestii jako znawca, bo u mnie nigdy nie znika cała miska... :) Ale i tak najlepsze efekty są, jak dam coś lepszego, gorszego i nie przyzwyczajam ich do tego, że zawsze mają tylko swoje najbardziej ulubione chrupki..
Jako dobrą "podstawę" jakiś czas temu znalazłam VL Muesli Hamster & Co. Oczywiście to jest karma tzw. "uzupełniająca", ale kosztuje 10-12 zł/kg, ładnie pachnie, i do niej dosypuję teraz Reggie Rat, a jako najlepszą XtraVital, bo to ulubiona ogonków, tylko obawiam się podawać im ją cały czas, bo jeszcze się znudzi i nie wiem, co wtedy wymyślę :P
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: smeg »

gosja1 pisze:Jako dobrą "podstawę" jakiś czas temu znalazłam VL Muesli Hamster & Co. Oczywiście to jest karma tzw. "uzupełniająca", ale kosztuje 10-12 zł/kg, ładnie pachnie, i do niej dosypuję teraz Reggie Rat, a jako najlepszą XtraVital, bo to ulubiona ogonków, tylko obawiam się podawać im ją cały czas, bo jeszcze się znudzi i nie wiem, co wtedy wymyślę :P
VL Muesli Hamster & Co. ma 10% tłuszczu, czyli dwukrotnie więcej, niż powinna mieć szczurza karma - ja bym z nią uważała, a na pewno nie traktowała jej jako podstawę karmy ;) Oczywiście wszystko zależy od proporcji.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”