[SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: nausicaa »

niestety, ale może przeżyć w formie przetrwalnikowej nawet kilka tygodni, o ile się nie mylę...
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: pariscope »

Wykładzinę starannie odkurzaj, a co się da to umyj. Ivermektynę można stosować na 3 sposoby: iniekcja podskórna, kropla na skórę między uszkami, podanie doustne. Oczywiście dawki ustala wet.
Ja w tej chwili mam w lodówce 2 dawki dla swojej szczury. W ubiegłą sobotę Perełka dostała Ivermektynę w zastrzyku, a ja dostałam jeszcze właśnie te 2 dawki do podania doustnie w odstępach dziesięciodniowych. Specjalnie teraz sprawdziłam ile tego jest w każdej ze strzykawek i okazało się, że to niespełna jedna kreska w insulinówce. Czyli to będzie tak nie więcej niż 1 kropla do pysia.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
junge
Posty: 31
Rejestracja: pt sty 21, 2011 7:09 pm

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: junge »

Ja mam w strzykawce 4 kreski, ale szczur waży dobre pół kilo, więc to pewnie dlatego. Nie dostałam leku "na wynos" na te pasożyty, bo za 10 dni mam się stawić ponownie, ze wszystkimi czterema (poprzednio miałam ze sobą 3). No cóż, najwyżej jeden szczur będzie "opóźniony" o 10 dni w leczeniu, o ile weterynarz zdoła go na tej przyszłej wizycie okiełznać. ;) O tyle dobrze, że nie widzę na nim żadnych strupków, więc myślę, że go nic raczej nie męczy.

Czyli generalne sprzątanie tak czy siak mnie czeka, a szczurów nie ma co kisić w klatce. Ok, dziękuję za pomoc. :)
polonistka
Posty: 40
Rejestracja: sob lut 20, 2010 5:56 pm

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: polonistka »

Witam
Rzadko się tu udzielam, zwykle na drugim forum, ale że nie działa, szukam pomocy tutaj.
Dziś na wybiegu zauważyliśmy, że Eris ma wyrwane (wypadnięte?) kępki sierści i różowe strupki. Nie silnie czerwone, ale właśnie delikatnie zaróżowione.
Nic poza tym się nie dzieje. Żadnej porfiryny, nie drapie się jakos wyjątkowo często.
Przejrzałam dokładnie sierść - jest biala, więc dokładnie widać, co i jak - czysto, żadnych zauważalnych pasożytów.
Inne szczury nie mają żadnych objawów.

Macie pomysł, co to może być i co z tym robić?
Na razie obseruję - bo może po prostu w jakiejś bójce oberwała? Ale nei wiem, nie wiem...

Aha, trzymam je na ściółce (Pinio), nigdy nie miały sianka ani trocin. Żadnych innych zwierzaków w domu nie ma.

Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Vi.
Posty: 26
Rejestracja: sob lis 13, 2010 11:24 am
Lokalizacja: Lubin.

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: Vi. »

Moja szczurka chyba ma to co opisujecie.
Mianowicie, ma kilka czerwonych plamek na uszach oraz jakby wygoloną sierść i w tym miejscu jest strupek...

Co z tym należy zrobić ?
Ile może kosztować leczenie ?
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: nausicaa »

Vi., znalazłaś dobry temat i w nim są wszystkie potrzebne info...:)

wizyta u weta kosztuje 20-30zł plus ivermektyna (to jakieś drobne sumy za lekarstwo)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Vi.
Posty: 26
Rejestracja: sob lis 13, 2010 11:24 am
Lokalizacja: Lubin.

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: Vi. »

Witam !

Byłem z Claire u lekarza, dostała zaszczyk z tego prepearatu którym tutaj mówicie, pan weterynarz posmarował jej te ranki i w środe mam iść na kontrole.
Byliśmy w środę i już widzę poprawę :)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: nausicaa »

to super:) pamiętaj tylko o porządnym wysprzątaniu klatki i pokoju,gdzie chodził szczurek. pasożyty lubią się gdzieś zabunkrować.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Marycha89
Posty: 3
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 8:30 pm

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: Marycha89 »

Mam ten sam problem z moją Zgagą, byłam wczoraj u weta na razie dostałam antybakteryjny szampon do smarowania 2 razy dziennie na 5 minut przez 5 dni. Zobaczymy co będzie. Zgaga chyba już się mnie boi przez to smarowanie :(
Zgaga
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: nausicaa »

a to na pewno nie pasożyty? wtedy szczur dostaje raz zastrzyk albo kroplę na kark i w sumie tyle. czemu wet kazał szczurka kąpać w szamponie? zebrał zeskrobiny i zbadał pod mikroskopem?
to jeszcze może być przebiałczenie (za dużo białka typu jogurty, mięso, ser) albo alergia na ściółkę
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
valhalla
Posty: 2245
Rejestracja: pt gru 10, 2010 11:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: valhalla »

Pisałam o problemie Frodzika jakiś czas temu i z tym już jest ok - martwicowe strupki zeszły same szybko, pod nimi pojawiła się ładna zdrowa skóra, ale... nadal nie ma futerka :( To normalne? I właściwie jak wygląda odrastanie futerka u szczurka? Bo mój mąż twierdzi, że te łyse placki mu się zaczynają zwężać, czyli jakby to futro odrastało. A ja szczerze mówiąc zgłupiałam i nie wiem, czy mu się nie przywidziało, bo tak normalnie bez grzebania patrząc, to te placki w ogóle były mało widoczne (niewielkie, więc sierść je zakrywała, z daleka prawie nie było widać), a ja nie mierzyłam ich średnicy. Frodo tam w tym miejscu nie ma już żadnych strupów, żadnego zaczerwienienia, ma taką skórę jak normalnie na reszcie ciała... odrośnie jeszcze to futerko? :)
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: Paul_Julian »

Po martwicy futerko rzadko odrasta, niestety :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
valhalla
Posty: 2245
Rejestracja: pt gru 10, 2010 11:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: valhalla »

Przyjrzałam się dziś i wydaje mi się, że co najmniej jeden z tych dwóch placków jest mniejszy. Zobaczymy.
Ale szczurkowi to nie szkodzi, prawda? Bo jeśli chodzi o wrażenia estetyczne, to naprawdę o to nie dbam. Dla mnie Froduś jest najpiękniejszy i to się nie zmieni. Tylko żeby jemu ta łysina nie przeszkadzała.
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: Paul_Julian »

No pewnie , ze nie przeszkadza :) To jak blizna. I mozliwe, ze się trochę jeszcze zmniejszy. Więcej na temat martwic jest tu :
http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=7763
Temat jest spory, ale możesz sobie poczytac o leczeniu i zapobieganiu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
pavelm
Posty: 1
Rejestracja: ndz mar 13, 2011 10:33 pm

Re: [SIERŚĆ I SKÓRA] czerwone strupki

Post autor: pavelm »

Witam mam niemały problem z moim 6 miesięcznym szczurkiem Pyrcią. Odkąd ją dostałem jest bardzo chorowita miała już 2 zapalenia płuc. A teraz borykam się z jakąś infekcją skórną. Najpierw zauważyłem u niej strupki w okolicach szyi i często się drapała. Poszedłem do weta i po zbadaniu zeskrobiny skórnej stwierdzono że to drożdżaki, dostałem imaverol do rozrobienia z woda i smarowania zmienionych miejsc raz dziennie. To było jakieś 3 tygodnie temu. Pomimo codziennego smarowania nie widzę większej poprawy strupki co prawda znikają a na ich miejsce pojawiają się nowe i szczurek dalej drapie się do krwi.
Zastanawiam się czy wynik badania był poprawny i czy na pewno są to drożdżaki. Niestety w moim pobliżu nie ma żadnego weta znającego się na szczurkach a u poprzedniego weta byłem przejazdem.
Ostatnio zauważyłem jeszcze białe krostki w uchu i nie wiem czy to również sprawka pasożytów.
Od poniedziałku szczurek zaczął chodzić z przechyloną na lewą stronę główką i ma problemy z równowagą. Udałem się do weta który podał mu w zastrzykach jakiś antybiotyk i kompleks witamin B, szczurek zachowuje się normalnie jest żywy i ma apatyt jednak dalej jest wykrzywiony. Kuracja troszkę pomogła ale wet nie był w stanie stwierdzić przyczyny. Najbardziej wykrzywiona jest zaraz po przebudzeniu ale jak troszkę pobiega to jest trochę lepiej ( po przebudzeniu ma ucho prawie przy podłodze później już nie).
Nie wiem czy jest to skutkiem pasożytów czy może zapalenia ucha lub zaburzeń neurologicznych.
Nie wiem już co mam zrobić, wet w mojej okolicy nie jest w stanie mi pomóc a nie mam możliwości pojechać do specjalisty.
Będę wdzięczny za pomoc i rady. Może jakieś sugestie które mógłbym podsunąć wetowi.
Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”