Strupki, dziwne rany

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Blanny »

Ja początkowo chodziłam do lekarza w małym mieście, gdzie są tylko trzy lecznice, i za zeskrobine, badanie i podanie pierwszego zastrzyku dwóm szczurom zapłaciłam 25 zł... Więc myślę, że u normalnego lekarza to jest naprawdę 'groszowa' sprawa, a nie 200 zł.. >:(

Agus84, przede wszystkim, wyklucz uczulenie. Umyj dokładnie całą klatkę. Na dno daj papierowe ręczniczki albo ligninę, którą teraz stosujesz (i nic poza tym!). Przez tydzień nie podawaj ogonkowi nic poza karmą i wodą. Karma powinna być niskobiałkowa. Wyjmij z niej słonecznik i wszelkie kolorowe elementy (chodzi mi chrupki/płatki). Możesz mu ewentualnie dać kawałek suchego chleba. Jeśli po tygodniu nie będzie żadnej poprawy - to raczej nie uczulenie.
Po tym tygodniu i tak nie dawaj mu trocin, ani siana - podrażniają, wywołują często uczucie świerzbu (szczególnie siano) u bardzo wrażliwych szczurków, które już mają rany. (Przetrzyj sobie po świeżej ranie sianem - zrozumiesz, o czym mówię. :P )
Co do spuchniętego policzka - być może to guz albo ropień. Lepiej szybko iść z tym do kompetentnego weta.
W ogóle polecam Ci przejście się do innego lekarza, być może ten jest dobry, ale stosuje nietrafne leczenie, skoro zwierzę dalej cierpi. Być może inny weterynarz zaleci inne metody, które w końcu pomogą.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Paul_Julian »

Agus84 pisze:Witam
Mam podobny problem z moim szczurkiem, ma identyczne strupki, byłam z nim u weterynarza, oddawałam zeskrobiny do analizy, okazało się że to gronkowiec skórny. Lekarz podawał enrofloksacynę w zastrzykach, pomagało na jakiś czas, ale problem ciągle powraca, fakt szczurek do tej pory miał trociny jako ściółkę, niedawno zamieniłam mu na ligninę, zobaczymy, aha ostatnio zobaczyłam że tych strupów ma na prawdę sporo więc znów poszłam do weta, powiedział, że na razie nie będzie dawał mu zastrzyku, zalecił zastosować "Dexapolcort", który działą antyalergicznie i przeciwzapalnie, ale szczurek nie da mi się pryskać, ostatnio trochę spuchł mu lewy policzek, może to od podcinania zębów, bo urosły mu strasznie długie, sama nie wiem już co robić aerozol jak na razie nie pomaga... stosuję go od kilku dni a szczuras ciągle się drapie, ja już nie wiem co może być tego przyczyną:(( pomóżcie:(
Agus jeszce pisała tu :
http://szczury.org/viewtopic.php?f=168& ... 77#p765777

Proszę wszystkich, ktorzy chcą pomóc o czytanie obu topików, bo mogła umknąć jakaś informacja.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Agus84
Posty: 40
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 9:59 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Agus84 »

Dziękuję wszystkim za informacje :) zgadza się pisałam jeszcze w innych postach, tam też szukałam jakiejś pomocy forumowiczów. Tak też zrobiłam, zmieniłam ściółkę, teraz odstawiam białko zobaczymy, powiem szczerze że zastanawiam się czy nie jechać ze szczurkiem do weta w Warszawie, mimo, że mam kawałek drogi i tu moja kolejna prośba, nie chciałabym jeździć w ciemno, w stolicy jest bardzo dużo różnych lekarzy...więc może ktoś zna jakiegoś dobrego weterynarza specjalizującego się w leczeniu gryzoni, u mnie w Siedlcach ten, do którego chodzę prowadzi centrum wet. małych zwierząt, pozostali zajmują się albo drobiem albo leczą psy i koty, więc za dużego wyboru nie mam niestety, a chcę dla szczurasków jak najlepiej. Może ktoś zna namiary na dobrych i sprawdzonych weterynarzy w Warszawie, będę bardzo wdzięczna za pomoc. Aha słyszałam od znajomych że jest w Warszawie lecznica zwierząt egzotycznych na potockiej, bardzo chwalili to miejsce. Może ktoś z Was mógłby coś napisać :)
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Blanny »

Proponuję dr Rzepkę w przychodni Anima - jedna z najlepszych lekarzy w Warszawie, w dodatku chyba też jedna z najtańszych. :) Poza tym ewentualnie Ogonek, a w nim dr Kliszcz. Ale do Animy jest nawet łatwiejszy dojazd. :)
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Agus84
Posty: 40
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 9:59 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Agus84 »

Dziękuję bardzo :) znajdę w necie namiary na tę Panią Doktor i spróbuję do niej pojechać póki co muszę iść z nim jutro do weta w Siedlcach.
Awatar użytkownika
klauduska
Posty: 2919
Rejestracja: wt gru 14, 2010 9:01 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: klauduska »

możesz też jechać do dr Kamińskiej z MedicaVetu [na ochocie jest klinika]. super wetka też.
Claudia
Posty: 85
Rejestracja: wt mar 09, 2010 2:10 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Claudia »

A więc śmiało mogę powiedzieć, iż te groźne rany okazały się być reakcją na trociny. Szczurek nie ma już ani jednego strupka, skórę ma w normalnym kolorku. Obylo się tym razem bez naciągajcego mnie kolejnego weta
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: aneczkaa »

Moja szczurka ma podobne rany, na początku myślałam, że są to ranki po walce z innymi szczurkami (niedawno ją adoptowałam, mieszkała ze stadem, które od czasu do czasu ją gryzło, kiedy trafiła do mnie miała ranki na ciele od pogryzienia...)
Jednak kiedy wróciłam dziś na mieszkanie (przez święta ktoś codziennie do szczurków zaglądał, żeby nie było :P) zauważyłam, że ranek jest coraz więcej,poszukałam na forum i trafiłam na ten temat. Ranki wyglądają tak jak na zdjęciach od założycielki tematu. Nie wiem jakiej ściółki używała poprzednia właścicielka - ja używam Pinia.
W piątek czeka nas wizyta u weta (niestety czw cały dzień na uczelni:/), zobaczymy co powie...
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: tahtimittari »

Na przyszłość - gronkowce normalnie bytują na skórze. Gdybyśmy sobie zrobili posiew ze swojej skóry, to też byśmy je znaleźli (robiliśmy na mikrobach nawet ;D ).

aneczkaa - możesz zmienić ściółkę na żwirek dla kota, taki zbrylający. Drewniane kołki też pylą i mogą spowodować reakcję, choć tutaj już rzadko. Ale warto spróbować zmiany..
Czekam na to, co wet powie.
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: aneczkaa »

Właśnie planowałam teraz kupić żwirek zbrylający, miejmy nadzieję, że nic groźnego się nie dzieje...

W każdym razie jutro czeka nas wizyta u weta.
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: aneczkaa »

tahtimittari pisze:aneczkaa - możesz zmienić ściółkę na żwirek dla kota, taki zbrylający. Drewniane kołki też pylą i mogą spowodować reakcję, choć tutaj już rzadko. Ale warto spróbować zmiany..
Czekam na to, co wet powie.
Właśnie wróciłyśmy od weta. Dziewczyny zaczęły coś ciężej oddychać wczoraj, dostały po antybiotyku (zabrałam obie ze sobą), i leki przeciwzapalne w zastrzyku, dodatkowo Binia dostała jeszcze zastrzyk przeciwpasożytniczy, Wetka powiedziała, że właśnie od pasożytów mogły się pojawić te rany. W każdym razie teraz mam je obserwować, jutro pojadę z obiema na kolejną dawkę antybiotyku jeśli nie będzie widocznej poprawy z oddychaniem. Za parę dni z Binią mam przyjść na kontrolę jej skóry.

Zmieniłam też Pinio na żwirek zbrylający. Miejmy nadzieję, że jedno albo drugie pomoże. Teraz dziewczyny odpoczywają po lekach dawce stresu jaki im zafundowałam (chociaż zachowywały się bardzo dzielnie ;) )
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: aneczkaa »

Kurcze Binia drapie się coraz bardziej, nigdy się tak nie drapała, czy to możliwe, żeby była to reakcja na żwirek?:/
macik001
Posty: 905
Rejestracja: czw gru 02, 2010 4:54 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: macik001 »

Potrzymaj ją na chusteczkach dzień dwa. Jak nie przejdzie to do weta, chociaż ja i tak wybrałabym się wcześniej.
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: aneczkaa »

No i pomogło, tylko nie wiem co - zastrzyk przeciwpasożytniczy czy zmiana ściółki.
W każdym razie stare rany się goją, nowych nie ma, szczurka się nie drapie :)
Jutro jeszcze wizyta kontrolna u weta i miejmy nadzieję, że będzie spokój :)
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: tahtimittari »

Pewnie zastrzyk :)
Ważne jest, żeby powtórzyć podanie leku, cykl rozwojowy pasożytów uniemożliwia wybicie za jednym razem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”