Pytania ogólnie o szczurach

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Sier
Posty: 1
Rejestracja: ndz sie 19, 2012 1:21 pm

Początek pasji i problemy przed rozpoczęciem działań

Post autor: Sier »

Witam,
w ostatnich dniach zastanowiłem się bardzo dokładnie nad tym, co chcę zrobić. Chodzi o szczura. Pragnę zakupić lub adoptować to zwierzę i się nim opiekować. Przeczytałem dużo stron internetowych na ten temat i myślę, że mógłbym odpowiedzialnie się nim zająć. Ale mam też kilka problemów. Jednym z nich jest moja matka. Moja starsza siostra miała w przeszłości chomika, którym nie umiała się zająć i dlatego niechętnie myśli o zwierzętach, a szczególnie o gryzoniach. Myśli również stereotypowo o szczurach, uważa, że umieją tylko gryźć, jeść i wydalać się (i nic więcej). Gdy przedstawiła mi te argumenty powiedziałem jej to, co można zdziałać i, że nie musi być tak źle. Ona jest jednak nieugięta. W domu mamy jeszcze psa, sukę w podeszłym wieku. Opiekuję się nią, wyprowadzam i myślę, że kolejne, szczególnie tak małe zwierzątko (choć to nie jest wskaźnik) nie sprawi mi kłopotu. Mimo zbliżającego się roku szkolnego mam sporo wolnego czasu (również w jego trakcie). Kolejny problem to wyposażenie. Mimo przeczytanych poradników nie wiem do końca jakie minimalne wymiary powinna posiadać klatka (sprzeczne informacje). Wiem jednak, że powinna być przestronna dla zwierzaka. Interesuje mnie też to, czy taniej będzie kupić ją w internecie czy pojechać do sklepu zoologicznego (nie mieszkam w dużym mieście, i brakuje tutaj sklepu zoologicznego - do najbliższego mam 35km).

Prosiłbym o pomoc i z góry dziękuję za pomoc,
Sier.
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początek pasji i problemy przed rozpoczęciem działań

Post autor: mikanek »

Najtaniej to z allegro, nawet używaną czasem warto kupić , a pojawiają się często w korzystnych cenach. Długość takiej klatki to co najmniej 70 cm (np. przy dwóch samiczkach) i odpowiednio wysoka, żebyś miał , gdzie instalować im zabawki.
W jednym Twoja mama ma rację- szczury gryzą i wydalają. Zastanów się czy w przypadku, gdy szczury pogryzą coś cennego rodzice nie każą Ci ich oddać? Klatkę szczurzą trzeba też regularnie sprzątać. Szczury znaczą również teren kropelkując moczem (zwłaszcza samce).
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Początek pasji i problemy przed rozpoczęciem działań

Post autor: pyfyryfy »

Na początku poczytaj ten temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=15893
Pamiętaj, że szczury to zwierzęta stadne, muszą być co najmniej 2, samotny szczurek to nieszczęśliwy szczurek. Nie kupuj zwierza w zoologicznym, adoptuj z forum :) jest tu wiele młodziaków potrzebujących nowy dom.
Jeżeli chodzi o klatkę, jej minimalne wymiary na dwa ogony powinny wynosić w granicach 40cm szerokości, 60cm długości i jak najwyżej w górę :D przejrzyj dokładnie forum, gumtree lub tablica.pl, można kupić używaną klatkę za małe pieniądze :)
Zastanów się również dobrze nad przyjęciem ogonka pod swój dach. Wymagają on masę poświęceń i uwagi, niejednokrotnie trzeba wpakować trochę kasy (szczególnie jak zacznie chorować). Poczytaj o zapachu w klatce i znaczeniu terenu, o niejednokrotnie ciężkim charakterze, bo nie każdy szczur to kochany miziak do kochania i przytulania. Forum na które trafiłeś to prawdziwa skarbnica wiedzy, warto poczytać i dopiero wtedy podjąć odpowiedzialną decyzję.
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
Awatar użytkownika
mania85
Posty: 932
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 6:25 pm
Numer GG: 1473173
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Początek pasji i problemy przed rozpoczęciem działań

Post autor: mania85 »

Fajnie że najpierw czytasz i później dopiero adoptujesz szczurki a nie odwrotnie ;D Jakby co ja mam dwóch rocznych chłopców do adopcji, bardzo ze sobą zżytych więc nie było by problemu z łączeniem ;)
Ze mną: Stefan, Filip, Kajtek, Edek i ManiekObrazek
Nevildevil
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 17, 2012 4:24 pm

Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Nevildevil »

Hej. W tym temacie chciałbym rozpisać się troszkę na temat moich doświadczeń ze zwierzętami i gryzoniami. Prosiłbym osoby nierozumiejące praw natury (wąż --> mysz, lew --> antylopa, lis --> kura itp.) o NIE czytanie tego wątku.

Nazywam się Hubert i mam 14 lat. Mieszkam sobie w małym miasteczku Jarosław na Podkarpaciu. Ze zwierzętami jestem związany od dziecka. Psy, koty, rybki, chomik i myszoskoczki. Od dwóch lat zacząłem przygodę z terrarystyką wężami, pająkami i dotychczas się tym zajmuję. Wczoraj na chrzcinach kuzynki ktoś z innej strony całkowicie mi obcy podjął temat zwierząt. Opowiedziała mi, jakie szczury to inteligentne zwierzęta. Aż się zdziwiłem jak ta pani zaczęła mówić ile mają szczurów w domu, jej córka 9l i synek 5l także mają swoje dwa szczurki. Opiekują się nimi, bawią się z nimi normalnie szok dla mnie. Gdy ona opowiadała jak łatwo oswajała swoje szczurki to.. zdziwiłem się. Wypuszcza po pokoju, szczurki biegają, wchodzą do klatki normalnie - jak ludzie xD

Postanowiłem się i ja powoli zabierać za 'hodowlę' takich dwóch szczurków (z tego co wyczytałem, to zwierzęta stadne). Rozumiem, że jak w przypadku gadów NIE wolno kupować z zoologicznego. W takim razie, gdzie mogę kupić takiego szczurka? Jestem z małej miejscowości i to może być problemem. Czy te zwierzęta gryzą meble, kable?

Pozdrawiam,
Hubert
Awatar użytkownika
imagine
Posty: 21
Rejestracja: ndz wrz 16, 2012 5:25 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: imagine »

Skoro dopiero zacząłeś się interesować szczurami to polecam zabrać się za wczytywanie w forum. Powinieneś znaleźć odpowiedź na każde pytanie i takie którego sam byś nie zadał :) To ważne żebyś wiedział o nich możliwie..wszystko :)
A kiedy już będziesz gotowy zajrzyj do wątku z ogonkami do adopcji: http://szczury.org/viewforum.php?f=163
Nevildevil
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 17, 2012 4:24 pm

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Nevildevil »

Dzięki wielkie :) Wiem, że muszę czytać. Nigdy nie chcę by zwierzęta miały niefajnie w moim domu i na świecie. A krzywdzenie żywej istoty dla zabawy jest najgorszym chamstwem więc już zabieram się do lektury :) Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam
Venice
Posty: 705
Rejestracja: pn cze 25, 2012 4:10 pm

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Venice »

Zaadoptuj na na forum. Pytasz czy szczury gryzą kable? ::) Oczywiście że tak! Zostawisz je tylko na chwilę lub spuścisz z oka, a tu wieeelka dziura. Wierz mi, wiem coś o tym. A temat podrzucił poprzedni użytkownik.

Jeśli chcesz się jednak zagłębić w wiedzę, że szczurów z zoologa się nie kupuje, poszperaj po prostu na forum. ;)


Pozdrawiam,
Roksana...
Ze mną: Edwin
Za TM: Tosia i Frania [*][/color][/b]
Nevildevil
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 17, 2012 4:24 pm

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Nevildevil »

Hah. poważnie? No to muszę coś wykombinować gdyż u mnie w pokoju wszędzie kable :D A co z meblami? Ich ząbki potrafią to przegryźć?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Paul_Julian »

A moze najpierw poczytaj forum, zanim zaczniesz zadawać pytania, na które odpowiedzi już są ? :) Oprócz tego jednego dzialu sa jescze inne, i jest szukajka.

Poczytaj tu o zabezpieczaniu pokoju:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t= ... pok%C3%B3j
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: saszenka »

Nevildevil pisze:Hah. poważnie? No to muszę coś wykombinować gdyż u mnie w pokoju wszędzie kable :D A co z meblami? Ich ząbki potrafią to przegryźć?
Ich ząbki potrafią przegryźć wszystko! Ale wybiegi i tak muszą być kontrolowane, żeby szczurek nie zrobił sobie krzywdy albo ktoś jemu niechcący, więc to nie jest tak, że wypuścisz szczury i masz od razu sieczkę z mieszkania ;)
Przecież psy też potrafią nieźle narozrabiać, łącznie z przegryzaniem kabli i zjadaniem kanapy ;)
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
Awatar użytkownika
marryjuana
Posty: 179
Rejestracja: wt sie 21, 2012 6:20 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: marryjuana »

Moje szczury są nauczone, że wybieg mają wyłącznie na łóżku, nie schodzą na podłogę = nie mają dostępu do kabli. Ja też mam ich mnóstwo w mieszkaniu (kabli, nie szczurów ;) ) i jeszcze więcej ciemnych zakamarków, które są dla szczurów kuszące i... niebezpieczne, bo meble są tak stare, że ledwo stoją.

Na łóżku nic im nie grozi, MI ewentualnie grozi zabrudzenie/pogryzienie narzuty, ale to już mój biznes, żeby położyć taką, której nie szkoda :). Nie możesz wypuścić ogona samopas, nie zastanowiwszy się wcześniej głęboko nad tym, gdzie może uciec/czy coś mu nie zagraża.
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Hanka&Medyk »

Hubercie, najpierw zdecyduj jakiej płci chcesz szczurasy :) W temacie SZCZURZE ABC: CO KAŻDY POCZĄTKUJĄCY WIEDZIEĆ POWINIEN masz sporo podstawowych informacji, od których warto zacząć, żeby potem sięgać po bardziej szczegółowe posty. Niestety nie wszystkie linki tam działają, ale myślę, że sobie poradzisz, używając "szukajki".

I tak jak przedmówcy, zachęcam Cię serdecznie do adopcji - jest w tej chwili masa zwierzaków szukających domu, wypieszczonych przez domy tymczasowe lub opiekunów samic (w przypadku miotów-niespodzianek jako gratis do samicy z zoologa). Jeśli jednak zależy Ci bardzo na szczurach z rodowodem i większą szansą na dobre zdrowie czy przewidywalne zachowanie, możesz zwrócić się do jednej z hodowli rodowodowych. Widziałam jakieś zapowiedzi miotów ostatnio, ale trzeba się zawsze spieszyć - zapisy na maluchy szybko się kończą, bo jest wielu chętnych ;)

A co do niszczenia - niestety to ryzyko wpisane w posiadanie gryzonia w domu :) Ja już wymieniłam peryferia komputerowe na bezprzewodowe (no, poza monitorem), bo kable miałam poobgryzane z izolacji i gdzieniegdzie było widać miedziane przewody. Dla szczura uszkodzenie przewodu to czasem nawet jedno kłapnięcie pyszczka ;) Więc dla ich bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa sprzętów domowych, warto wszystko pozabezpieczać.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: Arau »

Tak, szczury niszczą. Wszystko co się da, trzeba sprawdzić ząbkami. Ubrania, kable, skórzane paski, pościel, kwiatki w doniczkach rzęsy, czy palce właściciela.
Szczury sikają. Mniej lub bardziej, ale sikają. Na ręce, nogi, ubrania, myszkę od komputera (moje regularnie). Nie da się tego oduczyć.
Szczury wymagają. Czasu, uwagi, pieniędzy. Musisz być gotowy na to, że zniszczą wyposażenie klatki, albo coś z domowych sprzętów. Mogą się między sobą potłuc i będzie potrzebna interwencja weterynarza. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i mnóstwo cierpliwości.
Szczury chorują. Żyją krótko i są narażone na choroby, często nowotworowe. Stary szczur wymaga opieki.
Szczury są indywidualistami. Szczur może Cię kochać, albo tylko tolerować. Może być spokojnym misiakiem albo postrzeleńcem z motorem w tyłku. Niezależnie, skąd szczur będzie - to może być rodzeństwo, szczurki z najlepszej hodowli, albo z laboratorium - nie przewidzisz ich charakteru. Dwa szczury mogą się kompletnie od siebie różnić. Musisz być przygotowany na niewiadome.

Świetnie, że najpierw się dowiadujesz co i jak. Każdy powinien tak robić, ale niestety...
Jeśli powyższa lista Cię nie zraziła, to znaczy, że będziesz odpowiedzialnym właścicielem.
Szczury są niezwykłymi zwierzętami. To piekielnie inteligentne bestie, dają właścicielowi wiele radości. Nie ma piękniejszego widoku jak szczurki wtulone w siebie, ani lepszego uczucia jak bycie wyiskanym i wylizanym przez szczura :) Potrafią okazywać uczucia człowiekowi - moje cieszą się na mój widok kiedy wracam z pracy, zanim polecą na wybieg wejdą mi na ręce, wyliżą dłonie. Garną się do człowieka, potrafią się bawić, szybko uczą się sztuczek. Potrafią się śmiertelnie obrazić, potrafią przebaczyć. To cudowne zwierzaki, ale nie dla każdego.
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
Awatar użytkownika
figoifagot
Posty: 631
Rejestracja: sob sie 20, 2011 10:14 am
Lokalizacja: Radomsko

Re: Rozpoczęcie przygody ze szczurkami

Post autor: figoifagot »

I trzymajmy kciuki, aby w razie deficytu myszek w Jarosławiu, którymi Nevildevil skarmia węża, szczurki nie trafiły w objęcia gada.
Z nami: Dyrektor, Siwy i Ciapaty
Za TM: Tytusek, Marti, Figo, Fagot, Ojciec
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”