Mam/chcę mieć 1 szczura

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: alken »

muszą być dwa, szczur to zwierzę stadne. nie masz kasy na klatkę to zbieraj, załóż bazarek na forum i sprzedaj niepotrzebne graty, szukaj tanich używanych klatek. wymiar minimalny na dwa to 70x60x40.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: Niamey »

Tak - albo 2 albo żaden :) Jeśli masz za małą klatkę, to poczekaj trochę odłóż pieniądze na większą i dopiero wtedy zacznij się rozglądać za szczurkami :)

No i nie kupuj ich w sklepie. W końcu to nie rzeczy, żeby kupować je w sklepie ;) Lepiej zaadoptuj za darmo ze szczurzych for - w ten sposób pomożesz zwierzakom szukającym nowych domów.
Powodzenia.
Extragirl
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 08, 2012 5:31 pm

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: Extragirl »

Extragirl pisze:Mam pytanie czy mągę kupić jednego szczura(dokładniej szczurzyce) czy jak chce kupić jednego żebym sobie odpuściła?
Bo mam klatkę dla jednego szczurka 2 się nie zmieszczą, a bardzo chcę mieć takie zwierzątko;-(
Jeszcze dodam jedną rzecz że nie chce mieć 2 szczurków bo chciałam mieć jednego;-((
A widziałam że wiele osób co ma po jednym szczurku i te szczyrki są naprawde fajoskie ;) ;)
Moi rodzice gdy byli mali też mieli szczurki po jednym i były miłe. Moi rodzice i wszyscy których znam i ci co mają jednego szczurka mówią że może być jeden czemu nie?!
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: alken »

bo są STADNE. bo mieszkając same cierpią i nie mogą realizować swoich potrzeb. szczury są zwierzetami nocnymi, w dzień większosć czasu śpią, wiec jak człowiek śpi to się nudzą. potrzebują iskania i towarzystwa które porozumiewa się na podobnych częstotliwościach dźwiękowych. potrzebują się przytulić do drugiego szczura gdy śpią. żaden człowiek który zna się na szczurach i ich potrzebach nie trzyma szczura samego. jak chcesz sobie kupić szczura dla lansu to odpuść po prostu.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Irja
Posty: 49
Rejestracja: śr sty 30, 2008 1:18 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: Irja »

Jeszcze dodam jedną rzecz że nie chce mieć 2 szczurków bo chciałam mieć jednego;-((
To wybierz sobie takie zwierze, które też chce być same ;)
A widziałam że wiele osób co ma po jednym szczurku i te szczyrki są naprawde fajoskie
Ja widziałam wiele osób robiących i mówiących głupie rzeczy, ale to że tylu ich było nie znaczy, że mieli rację, prawda? ;)
Jeśli argument ilościowy do ciebie przemawia, to na tym forum jest na pewno więcej ludzi niż tych, których ty widziałaś i WSZYSCY mają więcej niż jednego szczurka, poczytaj jakie one są dopiero "fajoskie".


Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby to zrozumieć: tak jak ludzie są istotami społecznymi i potrzebują towarzystwa drugiego człowieka, tak samo wszystkie zwierzęta stadne (a więc i szczury) potrzebują towarzystwa swojego gatunku. I to jest podstawowa potrzeba psychiczna, tak jak podstawową potrzebą fizyczną jest jedzenie czy picie.
Piszesz, że samotne szczurki są miłe, ale tak samo albo i bardziej miłe są zwierzaki trzymane razem, to o niczym nie świadczy, za to na pewno te drugie są znacznie szczęśliwsze - wyobraź sobie, jak ten jeden szczurek zostaje na całą noc i sporą część dnia zupełnie SAM w swojej małej klatce, nikt go nie wyiska, nie ogrzeje, nie przytuli w nocy,nie pobawi się z nim w zapasy, nie pogoni. A on tęskni do towarzystwa.
Człowiek mu drugiego szczura nie zastąpi - tak jak pies czy kot nigdy nie zastąpi człowiekowi drugiego człowieka.

Tak więc jeśli chcesz tylko jednego szczurka to rzeczywiście - lepiej żebyś sobie odpuściła i poszukała zwierzaka, który jest samotnikiem z natury, jak niektóre chomiki, czy samce myszy.
"Trzeba mieć odwagę, aby zmienić to, co można zmienić, zyskać pogodę ducha, by zaakceptować to, czego zmienić nie można oraz posiąść mądrość, aby odróżnić jedno od drugiego" [św. Franciszek]
Awatar użytkownika
mania85
Posty: 932
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 6:25 pm
Numer GG: 1473173
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: mania85 »

Ja swojego pierwszego szczurka dostałam z przypadku(brat przyniósł ze szkoły) i był sam prawie dwa miesiące. Fakt był fajny, chętnie wychodził z klatki, lubił spać u mnie pod bluzką i jadł z palca ale większość czasu spędzał sam kiedy byłam w pracy nie mówiąc już o nocy kiedy nie miał się do kogo przytulić jak mu było zimno. Zaczęłam się uczyć o szczurach gdy już miałam tego pierwszego i po jakimś czasie adoptowałam z forum bidkę do towarzystwa i nie żałuję w ogóle. Stefan był tak spragniony towarzystwa że już pierwszego dnia chciał się przytulać, iskać i nie opuszczał nowego szczurka nawet na chwilę(oddał mu swój ulubiony hamak oraz przynosił jedzenie). Stał się bardziej żywy, zaczął biegać a wcześniej tylko spał i dopiero teraz widzę że jest szczęśliwy. Szczurek samotny oczywiście będzie wychodził się pobawić ale dla niego to za mało, on nie przyjdzie i nie powie że mu smutno bo nie zrozumiesz tego co chciałby powiedzieć za to drugi szczurek jest do tego niezbędny. Teraz jak patrzę na moje dwie wtulone kuleczki zastanawiam się jak ludzie mogą skazywać szczurki na samotne życie. Trzymam kciuki za przygarnięcie dwóch szczurków :) Zobaczysz jakie będą szczęśliwe mogąc poganiać się po klatce, poiskać czy po prostu wtulić się w siebie i pójść spać ;)
Ze mną: Stefan, Filip, Kajtek, Edek i ManiekObrazek
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: KITEgirl »

możesz mieć jednego szczura. i tak jak bardzo będziesz chciała to nikt cie nie powstrzyma. ale wiedz że twój szczurek będzie nieszczęśliwy. a dlaczego nie chcesz mieć 2? takie konkretne argumenty.
Awatar użytkownika
kadzik
Posty: 65
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Numer GG: 39225509
Lokalizacja: Sulechów/Zielona Góra

drugi szczurek

Post autor: kadzik »

Witam ciepło, mam pytanko. Aktualnie posiadam szczurzycę w wieku ok 7miesięcy.
Jutro chciałabym jej kupić koleżankę do towarzystwa.
Czy starsza szczurzyna będzie mocno walczyła o terytorium? Bardzo się boję, że poleje się krew, mimo, że Szyszka jest raczej łagodnie usposobiona, nigdy mnie jeszcze nie dziabnęła, nie wiem jednak jak zareaguje na nowego szczura.
Zawsze mogę nowego sprzedać, jeżeli się nie zaakceptują, ale wolałabym wiedzieć najpierw czy Szyszka już nie jest za duża na dołączanie młodziaka, żeby się nikomu nic nie stało.
Dzięki wielkie za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kadzik
Posty: 65
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Numer GG: 39225509
Lokalizacja: Sulechów/Zielona Góra

Re: drugi szczurek

Post autor: kadzik »

Dobra, za późno przewertowałam forum. Znalazłam pomocne informacje, przepraszam strasznie za spam ^^""
Awatar użytkownika
Cytrrryna
Posty: 200
Rejestracja: pn wrz 19, 2011 10:27 am
Lokalizacja: Bieniowice/Legnica

Re: Muszą być 2 szczury albo w ogóle?

Post autor: Cytrrryna »

Jak było mówione wcześniej, szczur to zwierze stadne i potrzebuje drugiego szczura by był szczęśliwy. Oczywiście trafiają się wyjątki, gdzie szczur woli być sam, ale bardzo rzadko, a więc nie wiesz na jakiego szczura trafisz. Poza tym uwierz mi, że taki samotnik tak naprawdę gdzieś w głębi serduszka też chciałby mieć takie małe coś swoich rozmiarów, do czego może się przytulić. To jest tak jak z ludźmi. Pomyśl sobie , jakbyś miała żyć sama, bez nikogo... I tylko co jakiś czas takaaa wielka ręka Cię wyciąga i pogłaska, a Ty tak czy tak biegasz i bawisz się sama, czy Twoje życie nie byłoby nudne i takie puste? Pomyśl sobie, jesz sama, śpisz sama, ciągle jesteś sama, nawet nie masz się do kogo odezwać i kogo przytulić. Chyba nie byłoby Ci fajnie? Poza tym szczurka nie kupuj, tylko adoptuj, przez adopcje możesz nawet uratować mu życie, wiele szczurków szuka nowych, dobrych domków i kochających i co najważniejsze ODPOWIEDZIALNYCH właścicieli. Jeśli są małe wydaje mi się, że klatka mała może być, ale w miesiąc musisz się szybko zmobilizować i kupić większą klatkę, bo szczurki w jakieś dwa-trzy miesiące rosną dość sporo. Na allegro jest dużo klatek w przystępnej cenie. Zobacz sobie w temacie o klatkach o tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=5&t=22657 Więc wg mnie albo dwa albo wcale, no niestety... Na swoim przykładzie mogę Ci jeszcze powiedzieć, że mój pierwszy szczur, którego oddałam Eve widocznie potrzebował stada, niestety u mnie tego nie miał, dlatego był dziki, więc go oddałam, nie chciałam by był nieszczęśliwy. Teraz mam dwa i widać, że potrzebują siebie... Poza tym dosłownie widać szczęście na ich pyszczkach... Pomyśl dwa razy zanim zdecydujesz się jednak na jednego. Pamiętaj też o tym, że szczur to nie zabawka, ale żywe stworzenie i trzeba być osobą odpowiedzialną i przypadkiem nie "zapomnieć" o nim..
"Jeśli nie jesteś dobrym człowiekiem, nie obchodzi mnie kim jesteś"
~Serj Tankian
_________________________________________
Dupy moje ♥ Mysza, Pinky, Lilu, Lulu ♥
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=35687
xiao-he
Posty: 3307
Rejestracja: śr gru 15, 2010 4:08 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowe szczurki

Post autor: xiao-he »

Szczerze mówiąc nie wiem po co ten post. Wszystkie potrzebne info znajdziesz na forum ;)
Spółka z.o.o., czyli moje małe wafle :)
Ze mną: DTciaki
Za TM: Zając
[*] Królewna[*] Beza[*] PanBe[*] Szyszka[*] Nesca[*] Mocca[*] Szajba[*] Izzi[*] Inka[*] Fryga[*] Filifionka[*] Fistaszek[*] Florka[*] Archibald Ogryzek[*][/color][/i][/b]
shadow;)
Posty: 8
Rejestracja: ndz maja 27, 2012 5:34 pm

Dokupywanie szczurków

Post autor: shadow;) »

Mam szczurka, ale jak czytałam na forum, to większość osób mówi że szczyry nie mogą być samotne. mój kuzyn miał kiedyś szczury,i mówił mi że jak mają być tej samej płci to musi to być rodzeństwo, bo inaczej się pogryzą. Czy to prawda??? Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
heh
Awatar użytkownika
Fuzia
Posty: 476
Rejestracja: pn lip 18, 2011 8:03 am
Numer GG: 13888145
Lokalizacja: Polkowice

Re: Dokupywanie szczurków

Post autor: Fuzia »

Nie , szczurki muszą być tej samej płci , ale nie muszą być rodzeństwem ;D . A i szczurów nie kupujemy , tylko adoptujemy tutaj na forum ;D
Majka , Tośka, Kuleczka

Za TM : Zosia vel Mała [*], Mika [*]
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=34871 <- Wpadajcie często :*
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dokupywanie szczurków

Post autor: Malachit »

Szczury nie muszą być rodzeństwem - wystarczy, że w odpowiedni sposób się je połączy - fakt, będą się gryzły, jeśli np. nagle wrzuci się nowego szczura do klatki starego i liczy się na to, że będą się lubić (to tak, jakby ktoś ci się wbił nagle do domu i powiedział, że z tobą mieszka od dziś :P)
Najlepiej poczytaj ten temat http://szczury.org/viewtopic.php?f=16&t=1149 a przede wszystkim pierwszy post w nim ;)

Większość ludzi, którzy mają stadko większe niż 2 ma szczury, które nie dość, że nie są rodzeństwem, to jeszcze są w różnym wieku i jest wszystko ok ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dokupywanie szczurków

Post autor: Sky »

Szczurki nie muszą być rodzeństwem. Mogą ze sobą zamieszkać szczurki nawet w różnym wieku. Jedyne, co trzeba zrobić, to odpowiednio je połączyć. Wtedy nie ma z tym problemu :) Pamiętaj oczywiście, że szczurki muszą być tej samej płci. Temat od łączeniu szczurków:
http://szczury.org/viewforum.php?f=16

Co do źródła nabycia szczurka - nie polecamy kupować szczurków w sklepach. Walczymy z tym, aby zwierzaki zniknęły ze sklepów zoologicznych, ponieważ często mają tam złe warunki. W dodatku często szczurki sklepowe są z chowu wsobnego, ich rodzice byli ze sobą spokrewnieni, przez co w późniejszym wieku mogą poważnie chorować. Szczurki za to można zaadoptować za darmo z naszego forum:)
http://szczury.org/viewforum.php?f=163

Powodzenia w szukaniu i łączeniu :)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”