Kuweta, nauka kuwetowania

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Kuwetowanie

Post autor: Izold »

Kuwetki zrobiłam z denka od kartonu po butach,odpowiednio go przycinając.

Więc tak:
Bura od początku bycia u mnie swoje potrzeby załatwiała zawsze w jednym rogu.Więc przyzwyczajenie jej do kuwety jest małym problemem.

Tequila&Trufla&Piernik - Cała trójka ma gdzieś,załatwia się przy posłaniu.

Kwasek&Wirus&Trzeciktóryniemajeszczeimienia - Trzeciktóryniemajeszczeimienia - ladnie zalatwia się do tego rogu co zarzadzilam,chociaz jest mlodszy-powinni brac z niego przykład.Ale te stare dziady mają gdzies,i robią gdzie się da.

Więc wole już nie probować,bo tylko się wkurzam ::)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kuwetowanie

Post autor: smeg »

Karton to chyba kiepski pomysł, bo zaraz przesiąknie sikami i będzie śmierdzieć dużo gorzej niż zaszczany żwirek :P
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Kuwetowanie

Post autor: Mycha »

smeg pisze:Karton to chyba kiepski pomysł, bo zaraz przesiąknie sikami i będzie śmierdzieć dużo gorzej niż zaszczany żwirek :P
Racja.
Ale skąd Ty Ilozd masz takie grzeczne maluchy to ja nie wiem... Moje karton od razu by sobie zabrały gdzieś i poszatkowały na posłanie ::)
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kuwetowanie

Post autor: alken »

U mnie większość sików ląduje w kuwecie tylko dlatego, że została sypialnią :P reszta w domku, który też jest wysypany ściółką, sporadycznie na tarasach i w rurach. Za to bobczą wszędzie i moje pracowite wrzucanie kupek do kuwety na nic- no może tyle tylko, że się na mnie oburzają, jak mogę im kupy do łóżka wzucać ;)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Kuwetowanie

Post autor: Izold »

Mycha pisze: Moje karton od razu by sobie zabrały gdzieś i poszatkowały na posłanie ::)
Nie,zasypałam tę kartonową kuwetkę mnostwem trocinek,i tylko boczki troszkę wystawały.


A w klatce Tequili,Trufli i Pierniczka kuwetka służy jako posłanko.Niewiem skąd ten pomysł,mają w klatce line do siedzenia,koszyczek wiklinowy i domek z kaptura zawieszony u góry a te śpią na ziemi. ::)
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kuwetowanie

Post autor: tamiska »

Mozliwe, ze teraz jest im za goraco. Moje szczury spia w lecie albo w plastikowych koszykach, albo najlepiej na ziemi na husteczkach, bo jest im za goraco w hamakach i w polarze.
blasshka
Posty: 24
Rejestracja: śr maja 06, 2009 11:46 pm

Re: Kuwetowanie

Post autor: blasshka »

wiecie, a mi sie z siusianiem udało :) Niuśka chyba tydzien po napisaniu mojego ostatniego posta w tym temacie, zaczeła pieknie siusiac w kuwetke narozna ze zwirkiem :) jestem strasznie happy :) natomiast kupska najlepiej walic pod siebie podczas snu :/ nigdy, nigdzie indziej mi sie nie załatwiła. w sumie jest całkiem pozadna, bo robi w jedno miejsce :P Ciekawa jestem, jak to bedzie jak dojdzie do nas druga szczurzynka o ktora juz sie staram :D
Awatar użytkownika
szczuruleczka
Posty: 665
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 8:32 am

Re: Kuweta

Post autor: szczuruleczka »

Haha, a ja mam sposób żeby z klatki duuuużo mniej śmeirdziało! Kup żwirek ZDROBNOZIARNISTY dla kotów, może być bezzapachowy, jedyny problem to ze moje dziewuchy mają niską kuwetę i tak z ten żwir wysypują... Moje dziewuszki uczą się robić do kuwety ale coś nie idzie :(
Klara & Luna - za TM [*]
Prochacki [']
Hera [']
Sana [']
Fred [']
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Kuweta

Post autor: Paul_Julian »

Cierpliwosci :) Jedne sie nauczą , a inne nie. U jednych szybciej , a u innych wolniej.
Zwirek wykopują , bo albo przed kupkowaniem przygotowuja sobie grunt i szukają czystej ściółki , albo po kupie "zamiatają" po sobie ( tak jak psy) .
Dodatkowo trzeba sie nauczyć rozpoznawać,kiedy szczurek chce sie zalatwić , i wtedy go złapać (mimo wrzasków) i do kuwetki. Jak kota .
Łatwo rozpoznać, bo szczurek bedzie sie nerwowo rozglądał , az w koncu sobie gdzies przycupnie i bedzie miec głupią minę i nie bedzie ani niuchał ani nic , tylko sie skupi ... na kupie :D
Rano, albo jak się obudzą po dłuzszej drzemce to też chcą siku. Ale do kuwety im się nie chce, więc warto je tam przeniesc.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
szczuruleczka
Posty: 665
Rejestracja: ndz cze 13, 2010 8:32 am

Re: Kuweta

Post autor: szczuruleczka »

Cenne rady, cenne Paul :* Thank U :)
Ale myślę że się nauczą, kuweta saszczana po brzegi :) Małe ciuryny, mądre potworki ^^
Klara & Luna - za TM [*]
Prochacki [']
Hera [']
Sana [']
Fred [']
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Kuweta

Post autor: Paul_Julian »

Pierwszy raz o tym "sadzaniu" na kuwete przeczytałem na Dapper rat (australijska strona) . No i wierzyć mi sie nie chciało, że to sie da , a poza tym , ze to sie zauwazy, że szczurek chce siku ?
Da się , jak najbardziej, sam jestem w szoku. Soran jest u mnie od niecałych 2 miesiecy ,a sika do kuwety. Oczywiscie, nie 100% ląduje w kuwecie, ale jak ktoś słusznie kiedyś stwierdził - 1 kupa w kuwecie, to 1 mniej do sprzatniecia :D I oszczednośc na zwirku. O0
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Pająk
Posty: 407
Rejestracja: wt lis 02, 2010 7:07 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Kuweta

Post autor: Pająk »

Ech, nie mogę oduczyć szczury skojarzenia szmatka-kuweta. Nie mam właściwie na to pomysłu.
Nasze szczury praktycznie od początku naszej bytności u nas załatwiały się w koszyczkach, tam gdzie były szmatki.
Ostatnio nauczyliśmy je załatwiać się w kuwecie, ale istnieje warunek - musi być w niej szmatka. Po dwóch tygodniach spróbowaliśmy zabrać szmatkę z kuwety - szczury przestały się tam załatwiać.
Za to pojawił się koszyczek ze szmatkami i oczywiście urządziły sobie tam toaletę. A właściwa kuwetę omijają.
Oczywiście rozwiązanie jest proste - żadnych szmatek dla szczurów, ale, trochę mi żal, że miałyby siedzieć w plastikowym koszyczku bez miękkiego pod tyłkiem.

Jakieś pomysły?
Obrazek
Horda: Pestek [*], Eshin, Skyre, Szary prorok, Avalon, Merkury [*], Parszywek, Ćwirki dwa (Dunder i Piorun), Malygos HF
klota
Posty: 7
Rejestracja: wt gru 28, 2010 7:50 pm

Jak oduczyc szczury kupkania poza klatką?

Post autor: klota »

Mam dwa szczurki od piątego stycznia, są jeszcze małe, ale już są dosyc oswojone. To znaczy zdarza im się przestraszyc jakiegos nagłęgo głośnego dźwięku, a poza tym nic. Ale najgorsze jest to, że jak je wyciągam [ narazie ich nie puszczam po pokoju ] to na krzesle, lub na kanapie, ładują bobów nie do zliczenia . Bezpośrednio na mnie jednak nie stawiają bobów. Nie robią też tego ze stresu . Miałam wcześniej szczurka , na początku jednego , wiem, że źle, dlatego szykowałam się do kupienia mu kumpla, ale zanim zdążyłam to zrobic Bobek zachorował i odszedł w sylwestra ;(((((( . On jednak, załatwiał się tylko w klatce. W 1 dzień trochę bobów poszło, ale to ze stresu, a potem nic.
Bobek... na zawsze w moim sercu. Dziękuję za czułość, pieszczochu. Szkoda, że tak szybko...</3
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: Jak oduczyc szczury kupkania poza klatką?

Post autor: syntonia »

Są jeszcze młode i do tego dochodzi stres, bo są z Tobą dość krótko. Z wiekiem zaczną kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne i kupkanie poza klatką stanie się sporadyczne albo same się nauczą robić tylko wtedy jak są w klatce. Chyba, że trafisz na jakiś ciężki przypadek ;)
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Jak oduczyc szczury kupkania poza klatką?

Post autor: pariscope »

Możesz spróbować nauczyć je porządku, dając im na wybiegu kuwetkę ze ściółką. Ja robię takie z pudełek po chusteczkach higienicznych (o, tu widać http://www.youtube.com/watch?v=nx0dLTnO1Rc ). Początkowo musisz zbierać bobki i wkładać je do kuwetki. Szczurki powinny szybko załapać o co chodzi.
Ja musiałam coś wymyślić, bo moje szczuraki na wybiegu nie mają dostępu do klatki (są w innym pokoju), więc muszą mieć i toaletę i dostęp do jedzenia i picia, bo wybieg trwa 6 i więcej godzin.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”