Strupki, dziwne rany

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: aneczkaa »

tahtimittari pisze:Ważne jest, żeby powtórzyć podanie leku, cykl rozwojowy pasożytów uniemożliwia wybicie za jednym razem.
Wiem wiem studuję biologie 8)
i wetka kazała się zgłosić w pon czyli jutro :)
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: L'urine-Boruta »

hej... chciałam założyć nowy temat, ale postanowiłam nie zaśmiecać i napiszę tu o moim (mam nadzieję nie-) problemie.

Jakiś miesiąc temu podczas czochrania Lurci, poczułam strupek przy jej prawej łopatce [bardziej przy kręgosłupie] zaniepokoiłam się, ale po dokładniejszym, codziennym doglądaniu nieproszonego gościa, ten odpadł - sam.
Stwierdziłam więc, że strupek był skutkiem drapania się, albo jakiegoś zahaczenia czy zabawy z Gandzią. Dzisiaj znów poczułam strupka. Tym razem po lewej stronie. Prawie symetrycznie z poprzednim! Widać, że już jest zagojony: tj. zaczyna odpadać. Lurcia drapie się co chwile po tamtej stronie, wnioskuję, że to jednak normalna reakcja : strupek goi się i swędzi, jak człowieka. :) Poza tym, w miejscu poprzedniego strupka sierści nie ubyło. Bynajmniej nieznacznie. Lurka w zachowaniu się nie zmieniła, ciągle skacze i podgryza mi palce u stóp :P Co to może być? Rzeczywiście zadrapanie??

Czochrałam Gandzie i strupka nie zauważyłam, jednak jest coś innego. Przy jej lewej pasze [od wewnątrz] jest jakaś krostka. Nie widać jej bo próbowałam kilkakrotnie, ale ją czuć jak się ją drapie po brzuchu. Jak naciskam lekko, Gandzia nie piszczy, czyli raczej ją to nie boli.

Każda z nich ma po jednym tym swoim osr**ym kłopocie... co mam zrobić??

Nie moge zrobić zdjęcia bo dziewuchy są za szybkie :P Nawet gdyby Gandzia się dala, to jak pisałam wcześniej, tego nie widać...

proszę o pomoc... mam iśc do wetaa??
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

te strupki to może ona się po prostu o coś zahacza? jakaś siatka albo bójka? jak to małe jest i się goi, to nie wygląda na groźne. chyba, że zacznie brzydko wyglądać albo będzie tego więcej

a z tą krostką- to nie jest sutek?:P jeśli nie, to lepiej pójść do weta. to może być kaszak albo zrobi się z tego ropień. moja Espri tak miała- była twarda kulka, wetka stwierdziła, że to kaszak, bo to nie rosło, a było twarde. któregoś dnia ona to sobie rozdrapała, zrobiła się dość paskudna rana, ale z enro, przemywaniem i maścią z gentamycyną ładnie się zagoiło.

no i to może też być guz, jeśli rośnie. na wcześniejszym etapie jest większa szansa, że leki by go zatrzymały
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: L'urine-Boruta »

w takim razie Lurcia gdzieś musi się zachaczać bo strupki same odpadają.. ;)

Co do Gandzi ... to na pewno nie sutek ;DD pójdę na dniach do weta, zapytam. Co do wyglądu... zero zaczerwienień, nic.
Skóra normalna, jak wszędzie indziej. Co do twardości... coś ja pryszcz :P:)
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: L'urine-Boruta »

tak dzisiaj się zastanawialam nad tym sutkiem... ile szczurki mają sutków?? ;D
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
klauduska
Posty: 2919
Rejestracja: wt gru 14, 2010 9:01 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: klauduska »

Słuchajcie mam ogromny problem ze strupami u Aguta. Ma całe plecy w strupach i nie mam zielonego pojęcia od czego mogą być. Mam wrażenie, że ciągle jest ich więcej. Nie mam gdzie się igłą wbijać, taki kark okropny jest.
To nie może być martwica, bo nie miał przecież robionych zastrzyków w zoologu, a strupy już przed tym, jak ja mu Furosemid zaczęłam podawać miał.
Przypomnę, że ma poważną wadę serca i niewydolność krążeniową. to może być coś z tym powiązanego?
Rany też nie mogą być od dziabów, bo Beż ugryzł go tylko raz na karku i rana mimo, że nadal bardzo widoczna, podobno się goi.
Dopiero w pt jadę do dr Rzepki, ale kurde przejmuję się tymi plecami.

Zdjęcie tego wszystkiego ciężko mu zrobić, bo nie ma kto mi go potrzymać.
Włosy na strupach rosną.
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: L'urine-Boruta »

a strupki same odpadają? idź do weta. powiedziałabym, żebyś smarowała plecki tribiotykiem, ale nie wiem czy on jest uczulający dla zwierząt... może to choroba skóry, a nie chwilowe strupy...
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Paul_Julian »

Klauduska chodzi do weta, o to akurat nie ma obaw :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

niestety choroby serca mogą być związane z chorobami skóry...

http://emedicine.medscape.com/article/1094269-overview
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
klauduska
Posty: 2919
Rejestracja: wt gru 14, 2010 9:01 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: klauduska »

nausicaa tak też zaczęłam myśleć, że to może być właśnie od tej niewydolności. inne teorie zaproponowane: przebiałczenie [też w sumie białka dostaje każdy tyle samo i wcale nie daję zbytnio], uczulenie [nie wiedziałam, że może tak wyglądać], bakterie, pasożyty [wykluczone, bo pyt się dr Gosi czy to pasożyty mogą być, ale nie wygląda na to].
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

uczulenie i przebiałczenie też mogą być. może na coś w karmie jest uczulony? spróbuj różne rzeczy poodstawiać i te białkowe produkty, bo jednak alergia byłaby lepszą opcją niż to serce...
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
klauduska
Posty: 2919
Rejestracja: wt gru 14, 2010 9:01 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: klauduska »

Aneta, tutaj jest filmik, generalnie gucio widać, ale no widać przynajmniej ten największy placek rany na skórze http://www.youtube.com/watch?v=68GvQN8NPTU
Awatar użytkownika
whisky
Posty: 119
Rejestracja: pt cze 03, 2011 7:41 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: whisky »

Paragraf tez ma takie malutkie strupki, nie ropieją, jest na nich trochę zaschniętej krwi. Z tym, ze naprawdę są o wiele mniejsze i mniej straszne niż w wymienianych przypadkach (ze zdjeciami). Głównie w okolicach karku i łopatek. Byliśmy u weta, polecił karmę vitakraft i odstawienie innych rzeczy na tydzień. Jak przejdzie, to dobrze, pewnie alergia albo to nieszczęsne białko (to już moje wnioski po przeczytaniu forum).

Teraz misiek jest na mnie śmiertelnie obrażony... ;)
[*] Paragraf, [*] Marker, [*] Rewers, [*] Radar, [*] Akord, [*] Krawat
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Paul_Julian »

Whisky, a wykluczyliście z wetem pasożyty ? Jesli tak ( najlepiej pobrać zeskrobinę ) , to wtedy może być faktycznie uczulenie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
whisky
Posty: 119
Rejestracja: pt cze 03, 2011 7:41 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: whisky »

No musze przyznać, ze weterynarz nie zbyt mu się przyjrzał.
Na świerzb mi to nie wygląda, bo z tego co tu i w innych miejscach czytam zajmuje głownie uszy, ogon... A u mojego malucha to nie są grudki czy krostki, tylko takie małe, krwawe ranki na karku i łopatkach... Z resztą pojawily się dość nagle, bez kontktu z czymś nowym. A jako ściółkę mam żwirek...
Jeśli się nie poprawi albo (odpukać) pogorszy, to oczywiscie pójdę jeszcze raz, wtedy już na pewno do większego specjalisty :)
Po prostu trochę się niepokoję...
[*] Paragraf, [*] Marker, [*] Rewers, [*] Radar, [*] Akord, [*] Krawat
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”