[GRZYBICA] objawy i leczenie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Solveigh »

Hej,jestem tu nowa i chyba muszę się poradzić. Mam z moimi gadziorami mały problem. Od około tygodnia bardzo się drapały,jeden z nich wręcz przy tym piszczał. Przejrzałam im sierść i okazało się,że na skórze mają jakby pomarańczowy łupież, w innych miejscach mają ja zaczerwienioną (nie bardzo ale jednak). Nie wypada im sierść,mają ją dosyć lśniącą,jedynie troszkę nastroszoną. U jednego z nich sierść miejscami stała się żółta,a inny miał małe ranki. Wczoraj wybrałam się z nimi do weta i lekarka uznała,że wygląda jej to na grzybka :-[ . Dała mi w strzykawce jakiś płyn i kazała ich smarować przez tydzień,a później jeszcze trzy razy co tydzień. Jeżeli po dwóch aplikacjach nie przestaną się drapać kazała przyjechać i będą odrobaczane,a później będzie się kombinować w inną stronę. Po przyjeździe zaraz ich tym posmarowałam. Martwię się trochę bo wetka jest zaraz po studiach i sama przyznała,że nie jest pewna. Poza tym jestem w okolicy jedynym właścicielem szczurków. Z moim poprzednich chodziłam do jej taty,bardzo dobrego weterynarza,teraz jednak bardzo trudno na niego trafić.Przyznam,że do niego mam większe zaufanie... Jego córka siedzi w gabinecie,a on jeździ w teren. Ani jedno z nich nie jest specjalistą od szczurków, jednak nigdzie w okolicy niestety nie mam takiego.W związku z tym mam parę pytań. Czy ktoś miał taki przypadek u sierściuchów i to faktycznie była grzybica? Druga sprawa. Czy powinnam codziennie wyparzać im klatkę i wszystko wymieniać? Wetka kazała wyrzucić trociny bo być może w nich coś było więc wyłożyłam im klatkę papierowymi ręcznikami... Poza tym moje szczuraski właściwie cały czas siedzą poza klatką. Wchodzą nie niej jedynie zjeść i się załatwić i zamykam je w niej kiedy wychodzę z domu. Jeśli to faktycznie grzybica to czy jest zaraźliwa dla ludzi i na czas leczenia nie lepiej zamknąć ich w klatce?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Paul_Julian »

Najlepiej by było pobrać zeskrobine i obejrzec pod mikroskopem. Wtedy na 100% bedzie wiadomo co to. Grzybica jest zarazliwa dla ludzi. Pomarańczowy łupież mają samce, ale w trocinach latwo przywlec pasozyty. Kazdy wet sie uczy, czasem objawy moga być mylące, szczególnie jesli świerzb np. nie zdążył zaatakować uszek czy ogona.
Być moze to świerzb , być moze grzybica. leczy się je innymi lekami, więc najlepiej własnie pobrać zeskrobinę.

Mamy spis weterynarzy http://szczury.org/viewforum.php?f=13 , sprawdz kto moze byc blisko Ciebie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Solveigh »

Właśnie wiem,że to może być pomarańczowy łupież,słyszałam jednak,że futrzaki nie odczuwają raczej przy tym tak wielkiego swędzenia więc sama nie wiem. Z ojca wetki byłam zadowolona kiedy leczył mojego pierwszego szczurasa. Zawsze poradził sobie z chorobą maleństwa szybko i sprawnie. W ogóle oboje uwielbiają szczurki z tego co zauważyłam. Wetka obiecała się go poradzić i poprosiła,żebym dała znać telefonicznie jeśli po dwóch dniach swędzenie się nie złagodzi. Wtedy postara się go ściągnąć,a wizyta chyba będzie potrzebna bo szczurasy drapią się coraz mocniej. Na pewno spytam o sprawdzenie tego pod mikroskopem. Staram się być spokojna bo wiem,że wetka też hodowała szczury więc może jednak coś nie coś wie...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Paul_Julian »

Dobrze, że wetka obiecała sie poradzić ojca :) Co do wyparzenia klatki, dobrze by było ją porządnie wyszorować z Ajax baking soda ( pręty też ). A może wetka moze Ci dać troszkę proszku bakteriobójczego (do rozcienczenia) , i tym mozna zdezynfekowac klatkę ? Np. proszek Virkon.
Na pewno ma taki do dezynfekcji u siebie w gabinecie ( ja w kazdym razie dostalem trochę od swojego weta) . Nie wiem czy mozna to gdzieś dostać w sklepie ( może w duzym zoologicznym) , ale na pewno jest na allegro.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Solveigh »

Dzięki:) Na pewno spytam.Wyszorowałam im dzisiaj klatkę,wymyłam domestosem właśnie,wyparzyłam. Jutro na wszelki wypadek zrobię to samo bo jakoś cały dzień w niej śpią jak nigdy. W ogóle mam wrażenie,że są jakieś przytłumione...
tylkodarunia
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 18, 2010 12:48 am

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: tylkodarunia »

Mam takie małe pytanko - czy 1% clotrimazolem można smarować oczka szczura?
Awatar użytkownika
Dulcissima
Posty: 906
Rejestracja: sob mar 28, 2009 12:04 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Dulcissima »

tylkodarunia, po wyszukaniu w google ulotki do clotrimazolu:

Wskazania: Choroby skóry. Clotrimazolum 1% krem jest lekiem stosowanym w terapii grzybicy skóry wywołanej przez dermatofity, drożdżyc skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych oraz łupieżu pstrego. Nie stosować preparatu dopochwowo i do oczu.
tylkodarunia
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 18, 2010 12:48 am

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: tylkodarunia »

dziękuję. to chyba trzeba będzie jakoś dostać krople do oczu z gentamycyną...
Awatar użytkownika
Dulcissima
Posty: 906
Rejestracja: sob mar 28, 2009 12:04 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Dulcissima »

Z tego co pamiętam, gentamycynę ostatnio dostałam na receptę u weta. Jakieś groszowe sprawy.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: Paul_Julian »

tylkodarunia pisze:dziękuję. to chyba trzeba będzie jakoś dostać krople do oczu z gentamycyną...
Tylko ostrożnie, poczytaj ten temat http://szczury.org/viewtopic.php?f=173& ... 2A#p737183
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
szop
Posty: 120
Rejestracja: sob paź 29, 2011 4:03 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: szop »

nie wiem czy piszę w dobrym temacie, ale ostatnio zauważyłam u mojej szczurzycy łysiejącą plamkę, jest ubarwienia husky i zaczęła z czarno białego koloru coraz bardziej być całkiem biała i już tak jest do połowy, tej od ogona, a reszta z czarnych pozostałości jest bardzo jaśniutka, a między uszkami pojawił się łysy placek - taka jakby fryzura "na mnicha" :P Sophie nie drapie się, skóra tam jest gładka i różowiutka, żadnych problemów poza wizualnymi i pewnie bym się nie martwiła, ale mój brat miał kiedyś chomika, któremu identycznie wyłysiała główka, a potem pojawił się w tym miejscu wielki okropny guz na skutek czego chomik zdechł ;(
czytałam kiedyś na jakiś obcojęzycznych stronach (nie po angielsku więc niewiele zrozumiałam) o rasie/odmianie (nie pamiętam niestety nazwy) która w okolicy główki ma łysą plamkę, myślałam że może sophie jest czymś w tym rodzaju, ale ta łysina się coraz bardziej powiększa, a jest w takim miejscu że nie może sobie wygryzać tego futerka, ze strony jej kompanki jest to również raczej nie możliwe
możecie mi jakoś pomóc czy lepiej wybrać się z nią do weterynarza?

o to zdjęcia, na szczęście łatwo je zrobić bo to jest jej ulubiona pozycja snu

https://picasaweb.google.com/1169913684 ... 2791224770
https://picasaweb.google.com/1169913684 ... 0054877730
https://picasaweb.google.com/1169913684 ... 5539460850
zdjęcia są z dość dawna, teraz ma tam regularny łysy placek


dodam jeszcze, że niedawno nasz pies miał grzybicę, ale już wyleczoną
ze mną: Lilo i Sophie

zapraszam wszystkich:
Szczury Szopa - http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=33688
mandas
Posty: 36
Rejestracja: czw gru 02, 2010 9:56 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: mandas »

obecnie przechodze podobny problem ze swoja szczurką i moj wet powiedzial ze jest to grzybica,a objawy podobne,z tym ze u mojej jest jeszcze dosc duzych rozmiarow strupek na tylnej lapce,ale tez pojawily sie takie lysawe miejsca na karku i na poczatku sie nie drapala,podobno grzybica nie zawsze swedzi,a teraz mam wrazenie ze czesciej sie drapiue ale tak ogolnie wszedzie nie tylko w tych miejscach, w pt ide na kontrole ale z tego co sie dowiedzialam to wszyscy na tego typu zmiany polecaja masc clotrumazolum i niestety niewdzieczna choroba do leczenia, gdyz mozna ja tylko zaleczyc jak opryszczke i jest to proces powolny,ale zycze wytrwalosci i zdrowia dla szczurasa:)
mandas
Posty: 36
Rejestracja: czw gru 02, 2010 9:56 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: mandas »

*clotrimazolum
Awatar użytkownika
szop
Posty: 120
Rejestracja: sob paź 29, 2011 4:03 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: szop »

dziękuję, mam taką w domu więc spróbuję smarować ją przez tydzień raz dziennie
a jakiej poprawy mogę oczekiwać? futerko zacznie odrastać i po jakim czasie o ile to wgl jest grzybica...
ze mną: Lilo i Sophie

zapraszam wszystkich:
Szczury Szopa - http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=33688
mandas
Posty: 36
Rejestracja: czw gru 02, 2010 9:56 pm

Re: [GRZYBICA] objawy i leczenie

Post autor: mandas »

z tym pytaniem nie potrafie Ci pomoc, gdyz ja jestem dopiero na poczatku leczenia,takz efektow jeszcze nie widze i nie wiem jakich sie spodziewac, napisze wiecej po jutrzejszej wizycie u weta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”