Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: tamiska »

Rece sie zalamuja jak takie cos sie czyta.. Miedzy Psem a szczurem jest jedna glowna roznica. Pies jest zwierzeciem dziennym i jest najbardziej aktywny w dzien kiedy to wlasciciel moze sie z nim bawic itd., a szczur ma szczyt swojej aktywnosci w nocy i nad samym ranem.

Siedzisz w nocy ze swoim szczurem i sie z nim bawisz? :]

W dzien szczur marzy tylko o spaniu, a nie o tym aby go jakas badziewiasta reka tarmosila, wiec nie mowi mi o spedzaniu duzo czasu ze zwierzeciem chyba ze w nocy z nim siedzisz, a w dzien sobie spisz to ok...
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Cyklotymia »

ry5i3kszczur pisze:LOL....człowieku, PODAJ MI WYPOWIEDŹ, GDZIE NAPISAŁEM, ŻE TRZYMAM SAMICE I SAMCA W JEDNEJ KLATCE!
Może i tego nie napisałeś, ale te wypowiedzi:
ry5i3kszczur pisze:Teraz zastanawiam się nad rozmnożeniem, ale zobaczymy jak to będzie.
ry5i3kszczur pisze:Samiec z samiczką bawią się razem - o dziwo nie ciągnie ich do rozmnożenia, ale jak już tutaj wspominałem, mam w zamiarze stadko, więc nic się wielkiego nie stanie
Tu nie chodzi o trzymanie samicy i samca w jednej klatce - bo jeśli pan jest kastratem, to co za problem? Problem jest w tym, że chcesz je rozmnażać. Radzę Ci dobrze, poczytaj sobie o genetyce, chociaż odrobinkę. O chowie wsobnym. O rozmnażalniach szczurów czy o szczurach laboratoryjnych, gdzie chów wsobny i "hodowla" szczurów z nowotworami/chorobami (na badania) to norma. Skąd masz swoje szczury? Z hodowli szczurów rasowych? Bo jeśli z rozmnażalni (czytaj - z zoologa), albo "odzysk" z laboratorium, albo wpadki po rodzicach z tych źródeł, to NIE POWINNO SIĘ ICH ROZMNAŻAĆ.
Radzę poczytać ten temat - http://szczury.org/viewtopic.php?f=19&t=9634
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: tamiska »

Fajnie, ze chcesz miec stadko, ale ciekawe co zrobisz z 14 maluchami, ktore po 5 tyg zycia osiagna dojrzalosc plciowa i zaczna miedzy soba dalej sie mnozyc...
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Izold »

Ok.Tym bardziej że potencjalni nabywcy są różni.Kiedy moja koleżanka kupiła szczura który urodził 5 małych,to chętnych było całe mnóstwo! kilka osób z jej klasy,kilka moich znajomych...A kiedy szczurki dorosły to nastała cisza, i tłumaczenia typu "Wiesz,nie mogę,mam chomika"/"Tata nie pozwala"/"Pies by je zagryzł"/"Mama sie boi" etc.Pomogłam jej i dwa wylądowały u koleżanki mojej siostry a ja sama przyjęłam 3.Gdyby tak się nie stało,właśnie w tym momencie wąż oblizywał by się zachwycony daniem głównym.
Też chciałam rozmnożyć,aż ktoś mnie nakierował na dział ze szczurkami czekającymi aż ktoś je adoptuje.Jest tam całe MNÓSTWO szczurków czekających na dom,a ja te szanse mogłam im odebrać.Nie lepiej dołączyć do samca kolegę,lub wykastrować i dołączyć chłopca do samic?
No,chyba że chcesz szczurki które umrą w wieku roku,będą chorowite, słabe, trudne do oswojenia.
Dodam że takie szczurki są droższe w utrzymaniu (Wet nie jest tani jak barszcz).

Szczurka może urodzić podobno do 25 maleństw.Dajmy na to że Tobie urodzi się 18.Co z nimi zrobisz? Np. jeśli połowa znajdzie dom a 9 zostanie?Zostawisz je u siebie?
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Nina »

Skończcie dyskusje o rozmnażaniu i zmieńcie ton bo posypią sie ostrzeżenia.

Kolejne posty nie na temat polecą do kosza.
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
Mucha321
Posty: 1672
Rejestracja: pn kwie 13, 2009 2:37 pm
Lokalizacja: GRODKÓW / STARY GRODKÓW
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Mucha321 »

ry5i3kszczur, mam rozumieć, że znasz szczurzy język, tak? :] I że bez problemu wyiskasz szczura? :]
Szczur potrzebuje towarzystwa 24h na dobę. :] Nie kilka (a nawet kilkanaście) marnych godzin dziennie ale ZAWSZE I WSZĘDZIE, BEZ PRZERWY, CIĄGLE, BEZUSTANNIE, STALE, NA OKRĄGŁO! :] Dasz mu to? Nie, bo musisz pracować. Nie, bo musisz spać. Nie, bo musisz robić kilka innych ważnych rzeczy, przy których szczur nie może Ci towarzyszyć. :] Proste.
' czasie, zwolnij, bo nas wszystkich pozabijasz. //


z nami: Noël Rotta Taivas, Ozzy Rotta Taivas, Pascal Rotta Taivas i Rumcajs Rotta Taivas.

+ RESZTA TOWARZYSTWA :)
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 1786
Rejestracja: pn lis 24, 2003 4:01 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Agata »

Zgodnie z zapowiedzią Niny, posty nie na temat oraz pisane w wojowniczym tonie poleciały do kosza.
(...) szczurki nie znają dobrych manier. Ale chłopcy powinni.
Moje kapturowe szczęście: Dziunia[']; Koko['] i Kiki[']
Kokosanki: Nika['], Lala['] i Mila
Justysia
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 06, 2009 1:40 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Justysia »

Mój kolega ma jednego szczura i ma go ponad dwa lata. Na nic nie chorował <może to dzięki piwku które bardzo lubi ;) > i jest bardzo żywym i sympatycznym zwierzakiem :) kolega dostarcza mu dużo zabaw i żeby był w ruchu i nie zauważyłam był by jakiś osowiały i wogóle samotny. Kolega ma małe mieszkanko i młodsze rodzeństwo wiec na drugiego szczura nie może sobie pozwolić.Kocha swojego Chestera i nie zauważyłam sladów zaniedbania. Jak ktoś ma jednego szczurka nie znaczy że go nie kocha i nie dba i że się nudzą jak ktoś umie zapewnić rozrywkę szczurkowi to czy sam czy będzie ich więcej to nie będą się one nudzić. Ja nikogo nie oceniam i jak ktoś chcę mieć jednego i będzie go kochać i się nim troszczyć to nie widzę problemów. Ja nie ulegam opinii innych. Możecie mnie oceniać i takie tam ale ja wyraziłam swoje zdanie i nie będę karcić kogoś że chce mieć jednego szczurka jak chce to niech go ma jak go kocha i dba i poświęca mu swój czas to znaczy że jest mu oddany i chce mieć z nim jak najlepszy kontakt.
Awatar użytkownika
Mucha321
Posty: 1672
Rejestracja: pn kwie 13, 2009 2:37 pm
Lokalizacja: GRODKÓW / STARY GRODKÓW
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Mucha321 »

Justysia, myślisz, że to ludzie sami sobie (ot tak) ubzdurali, że szczurów "nie wolno" trzymać pojedyńczo? Nie. To natura stworzyła szczury jako zwierzęta stadne. Uszanuj to. :] MY SZANUJEMY.
' czasie, zwolnij, bo nas wszystkich pozabijasz. //


z nami: Noël Rotta Taivas, Ozzy Rotta Taivas, Pascal Rotta Taivas i Rumcajs Rotta Taivas.

+ RESZTA TOWARZYSTWA :)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Nakasha »

nie zauważyłam był by jakiś osowiały i wogóle samotny.
Bez porównania do widoku i zachowania 2 - 6 szczurów nie da się tego ocenić ;)
dzięki piwku które bardzo lubi
Szczurom nie wolno dawać alkoholu! To trucizna!
wiec na drugiego szczura nie może sobie pozwolić.
Prawdopodobnie trzyma go w za małej klatce. A jeśli na 2 nie może sobie pozwolić, to lepiej żeby nie miał szczuró w ogóle.
jak ktoś chcę mieć jednego i będzie go kochać i się nim troszczyć to nie widzę problemów
A szkoda. Bo to znaczy, że nie znasz się za dobrze na szczurach...
Ja nie ulegam opinii innych.
I gdy lekarz powie Ci, że potrzebujesz na zapalenie płuc antybiotyku Ty też nie ulegniesz jego opinii i nie będziesz brać leków? To nie jest zbyt mądre podejście, szczególnie gdy opinie wydają osoby, które świetnie znają się na danym temacie - w naszym przypadku na szczurach.

Opieka nad jednym lub więcej szczurów to nie jest tylko kwestia wyboru.

Szczuty to zwierzęta stadne. One potrzebują towarzystwa do normalnego funkcjonowania. Szczur to nie chomik, który może być sam... Specyfiką szczurów jako gatunku jest to, że żyją one w stadach. Nie można im zabierać towarzystwa dla swojej zachcianki....
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: tamiska »

Najwazniejsza jest specyfika gatunku. Ludzie tez zyja w wielkich stadach i dlatego np. w niemczech zamknieto rodzicow ktorzy wiezili samotnie corke cale zycie w piwnicy, bo jest to znecanie sie nad czlowiekiem. Tak samo znecaniem nad szczurem jest trzymanie go samotnego.

To tak samo jak wiesz, ze psowate jako gatunek sa miesozerne, a karmisz swojego psa tylko warzywami, bo tak.

Nie mozna lamac praw natury. Szczury sa b inteligentnymi zwierzetami (wiele osob nie zdaje sobie z tego sprawy) o zlozonej psychice i do ich prawidlowego rozwoju sa potrzebni przedstawiciele jego gatunku.

Wystarczy troche sie wysilic, poczytac i zglebic podstawy behawioryzmu tego gatunku.

Nie masz co sie chwalic, ze glupio upierasz sie przy swoim.
Awatar użytkownika
akimichi
Posty: 46
Rejestracja: śr sie 12, 2009 4:00 pm

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: akimichi »

Jestem nowy i jeśli popełnię jakąś gafę co do tematu lub czegoś innego to przepraszam. Mam pytanie. właśnie leczę swoją małą ale gdy leczenie się zakończy mam zamiar sprawić jej towarzystwo, a mianowicie drugą szczurzycę tyle że "dumbo". Czy będzie to jakiś problem ? Czy jest tak, że dwie samiczki mogą się gryźć itd ? i czy to ze nowa koleżanka będzie większa i nieco inaczej wyglądająca będzie grało jakąś rolę ?
[*] L'ka
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: zalbi »

szczurka z uszkami odmiany dumbo możesz kupic jedynie z hodowli shsrp - zapisz się na miot w którejs z nich.

inne szczurki mozesz zaadoptowac z forum.


szczurów nie kupuje sie w sklepach/allegro/od pseudo hodowców.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: smeg »

akimichi pisze:Czy jest tak, że dwie samiczki mogą się gryźć itd ? i czy to ze nowa koleżanka będzie większa i nieco inaczej wyglądająca będzie grało jakąś rolę ?
Jeśli połączysz je według wskazówek (przeczytaj tematy w dziale "Stadko") to samiczki zostaną najlepszymi przyjaciółkami :) Niektórzy sprzedawcy w zoologach twierdzą, że nie można trzymać razem osobników tej samej płci, ale to bzdura. Powiedziałabym raczej, że nie można trzymać razem szczurów różnej płci, chyba że chce się mieć ich kilkadziesiąt po pół roku. Myślę, że szczur nie zwróci uwagi na to, że drugi ma inne uszy :P Ale ich wielkość może zaważyć na hierarchii w stadzie - zapewne większa zdominuje mniejszą, która łatwiej się podporządkuje. Chociaż to też nie jest reguła, każdy szczur ma inny charakter ;) Gratuluję dobrej decyzji o dołączeniu przyjaciółki :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Dlaczego szczury powinny byc trzymane razem?

Post autor: Nakasha »

Charakter szczura i jego zachowanie nie zależą od wyglądu. ;) Szczury to zwierzęta stadne, rozpoznają siebie jako gatunek i to jaki mają kolor, jaką sierść i jakie uszy nie ma najmniejszego znaczenia.

Są pewne zasady łączenia i jeśli o nich poczytasz i się do nich zastosujesz, to wszystko powinno być ok. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”