Strupki, dziwne rany

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

whisky, a szczurek jest sam czy ma towarzyszy?
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
whisky
Posty: 119
Rejestracja: pt cze 03, 2011 7:41 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: whisky »

Był jakiś czas sam. (Dzisiaj własnie walczymy z przyłączeniem nowego kumpla ) Może po prostu tak mocno się zadrapał?... Od piątku nie pojawiają się nowe ranki, przynajmniej nie jest to zauważalne. Na pewno trzeba trochę czasu, ze zagoily się te...
Jakas nowa hipoteza? :)
[*] Paragraf, [*] Marker, [*] Rewers, [*] Radar, [*] Akord, [*] Krawat
Obrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

często drapanie się jest też objawem stresu- moja pierwsza szczurzyca Duża, kiedy była sama miała cały czas takie ranki. po dołożeniu towarzyszki zniknęły jak ręką odjął:) więc może u Twojego też znikną?
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
whisky
Posty: 119
Rejestracja: pt cze 03, 2011 7:41 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: whisky »

Mam nadzieję. Ma ich mało, nie pojawiaja się nowe, nie ropieją... Jestem dobrej myśli. Ale jeszcze trochę potrwa zanim przywyknie do mlodego - na razie to on jest czynnikiem stresowym ;)
Dzięki za rady, czuję sie spokojniejsza
[*] Paragraf, [*] Marker, [*] Rewers, [*] Radar, [*] Akord, [*] Krawat
Obrazek
Awatar użytkownika
klauduska
Posty: 2919
Rejestracja: wt gru 14, 2010 9:01 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: klauduska »

klauduska pisze:Aneta, tutaj jest filmik, generalnie gucio widać, ale no widać przynajmniej ten największy placek rany na skórze http://www.youtube.com/watch?v=68GvQN8NPTU
ja tylko zrobię up'a, że to martwica jednak po zastrzyku..
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Afera »

Odświeżam. U mojego Prezesa jakiś miesiąc/ półtora miesiąca temu pojawiły się strupki takie same jak na zdjęciach, które wrzuciła założycielka tematu. Były tylko na pupie i plecach. Wtedy byłam z tym u weta, Prezes dostał leki na pasożyty i odstawiłam mu białko (gerbery, jogurty, itp). Strupki zniknęły bez śladu... jednak od kilku dni znowu się pojawiły. Pasożyty na bank to nie są, bo był pod tym kątem leczony niedawno, a nie miał jak się zarazić nimi. Jedynie co się zmieniło to ściółka żwirek drewniany Pet's Dream i ostatnio dostawał częściej gerberka z mięsem i świeże kolby kukurydzy. Razem 5 szczurów (w tym Prezes) zjadło 4 duże kolby. Jak myślicie czy to może być efekt przebiałczenia? A może alergia lub reakcja na ściółkę? Odstawiam wszelakie dodatki, tylko sucha karma i woda... zobaczymy jak dalej będzie to wyglądać.
9 duszyczek za TM [*]
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Blanny »

To mogą być pasożyty. Jeśli zachowałaś z tamtego okresu jakiś niewyprany ręcznik, narzutę na łóżko, DREWNIANE wyposażenie klatki - pasożyty mogły tam zostać i przy kolejnej styczności ze szczurkiem, mógł się on nimi znowu zarazić.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Afera »

A reszta stada tego nie ma... to jest taka opcja, że tylko jeden by miał a reszta nie?
9 duszyczek za TM [*]
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: L'urine-Boruta »

aferson nigdy nie można wykluczyć, że to pasożyty... najlepiej zbadać jeszcze raz i kolejny i następny... Możliwe, że jeśli to pasożyty to mają je wszystkie szczurki, ale w innym stadium rozwoju itd... Miejmy nadzieję, że to jednak nie małe robale zajadają się twoim szczurkiem... Mi to wygląda ogólnie na chorobę skóry... Poza tym, jeśli Twój szczurek ma też przerzedzoną sierść jak ten na zdjęciach [założycielki] to jak dla mnie na 90% to choroba skórna i być prawdopodobnie indywidualna... Może nie dawaj mu znów tych pyszności jakimi są gerberki, kolby, jogurty i wszelkie inne tego typu smakołyki? Jeśli ranki ustąpią, to zapewne jest to jakiegoś rodzaju alergia... Odstaw wszystkie te smakołyki i poczekaj do wyzdrowienia skóry i następnie dawaj po jednej pyszności... tj... tydzień po tygodniu np: kolba... jeśli strupki nie powrócą, dodaj gerberka, jeśli nadal będzie zdrowy dodaj jogurt [kolejność zmyślam], w ten sposób dowiesz się na co być może szczórek ma alergię albo inną przypadłość. :) Szybkiego powrotu do zdrowia...

P.S. Jest jakiś sposób, leki, witaminy na to, aby szybciej goiły się rany? Moja Lurka po raz kolejny ma martwicę, boję się, że zabraknie jej w końcu skóry do naciągnięcia na ranę [była operowana i w pon. znów będzie...]
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Blanny »

Vibovit nie zaszkodzi. :)

Może być tak, że tylko u tego szczurka widać. W moim stadzie tak było: Zero miał koszmarne rany na całym ciele, reszta wcale. Dopiero po dwóch tygodniach Nessiemu wyszło coś pod oczkiem. A reszcie nie, mimo że wszystkie miały.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

szczury mogą mieć różną "wrażliwość" na pasożyty. organizm może być lepiej przystosowany do wali z pasożytami i niektóre sa nosicielami, ale nie będą się drapać. no i zależy to też od kondycji- osłabiony/chory szczur będzie miał mniej siły na walkę i pasożyty zaatakują.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Afera »

Dzięki za odpowiedzi.
9 duszyczek za TM [*]
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Afera »

A czy te pasożyty mogły się wziąć od ściółki? Te strupki pojawiły się odkąd zmieniłam ściółkę i kupiłam Pet's Dream (żwirek drewniany). Może to od tego? Niestety okazało się, że strupki wychodzą u wszystkich szczurów ze stada tylko w mniejszym stopniu... także bez leczenia się nie obejdzie, lecimy do weta.
9 duszyczek za TM [*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: nausicaa »

niestety mogły być od ściółki- czasem są w trocinach albo jakimś sianku. najlepiej dawać ten drewniany żwirek, będzie spokój
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Strupki, dziwne rany

Post autor: Afera »

Tak, ale właśnie strupki pojawiły się odkąd do kuwet nasypałam żwirek drewniany Pet's Dream. Jak miałam wióry nie było żadnych strupków ani pasożytów.
9 duszyczek za TM [*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”