Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
aleksandra_w
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 31, 2006 9:56 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: aleksandra_w »

zona_braunera -> mam nadzieję że będzie wszystko dobrze z Teklunią.. Podrap ją i reszte stadka ode mnie po brzuszku
Ostatnio zmieniony pt paź 06, 2006 1:08 pm przez aleksandra_w, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje grubasy
za TM:Zocha (18.09.2004-28.10.2006)
zona
Posty: 941
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 6:39 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: zona »

Tekluni na razie po brzuszku nie podrapię, nie chcę stracić ręki :jezor2: Już jest lepiej, szczura syczy, ale nie gryzie. Wierzę, że za kilka tygodni sama będzie przybiegała na głaskanie :flex:
zona
Posty: 941
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 6:39 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: zona »

Ok, minął ponad miesiąc, a poprawy nie ma... Do tego Tekla zaczyna atakować najmłodszą szczurcię - zdarzyło się już ugryzienie do krwi. Nie bardzo wiem co mam robić, Tekla atakuje nawet mojego chłopa - tak sama z siebie, wystarczy, że biega po pokoju kiedy on siedzi przy komputerze... Kiedy ją głaskam, trzymam na kolanach - syczy i się wyrywa, wypuszczam - od razu robi w tył zwrot i dziabie do krwi...
Ostatnio zmieniony czw lis 09, 2006 2:07 pm przez zona, łącznie zmieniany 1 raz.
Ratata
Posty: 397
Rejestracja: pn lip 10, 2006 9:35 am
Kontakt:

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: Ratata »

Zona, ubierz może grube skórzane rękawice i spóbuj ją zdominować ? Z moim dorosłym i mega agresywnym Picią pomogło, co prawda zajęło dużo czasu i nieraz dostał gazetą w łeb, ale przez następne półtora roku był mega przytulakiem i nie pogryzł mnie już nigdy ;)
GMR || GMC || Szczurza ortoreksja
Tola
Posty: 45
Rejestracja: śr wrz 21, 2005 7:11 pm

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: Tola »

[quote="Ratata"]Z moim dorosłym i mega agresywnym Picią pomogło, co prawda zajęło dużo czasu i nieraz dostał gazetą w łeb, ale przez następne półtora roku był mega przytulakiem i nie pogryzł mnie już nigdy[/quote]
Ja bym się bała, ze tym sposobem tylko pogorsze sytację...
Jakos sposoby "na szczeniaka" nie pasują mi do szczurów :roll:
Ale, może się mylę...
zona
Posty: 941
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 6:39 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: zona »

Zdominować to ja ją mogę i bez rękawic. Tylko że to nic nie dawało. Gazetą w łeb dawać nie będę na 100% :jezor2:
Nie ma ktoś jakichkolwiek innych pomysłów? Dominacja i przysmaki nie działają, sposób "na wannę" i trzymanie na kolanach też nie przyniosło efektów...
Ratata
Posty: 397
Rejestracja: pn lip 10, 2006 9:35 am
Kontakt:

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: Ratata »

Z tą gazetą to prodze nie myśleć, że tak dosłownie... nie był bity, gazeta miękka jest i chodziło raczej o to, żeby hałas odwrócił jego uwagę, gdy wpadał w furię i akurat masakrował moją rękę - czasem pomagało mu się to uspokoić, albo przynajmniej puszczał moją kończynę i mogłam go wtedy dominować. A za każdy przejaw sympati w kierunku człowieka był nagradzany smakołykiem. Ale Picia był jakimś skrajnym przypadkiem, może Ty poradzisz sobie inaczej ;)
GMR || GMC || Szczurza ortoreksja
Anita
Posty: 937
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Radość

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: Anita »

Hm, a może głodówki i karmienie tylko z ręki jakimiś gerberkami?
I może jednak zakładaj te rękawice, szczurze ugryzienia chyba nie najlepszą rzeczą na świecie? :roll:
Albo dominowanie po każdym ugryzieniu?

Nic innego mi nie przychodi do głowy... Chyba, że to jakies hormony... kastracja? :drap:
zona
Posty: 941
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 6:39 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: zona »

Głodówki - chyba nie przejdą, musiałabym oddzielić Teklę od stadka... Z gerberkami i jogurtami już próbowałam - je, gryzie, ucieka...
I chyba wolę pogryzione ręce, niż całe, ale w rękawicach. Przecież Tekiel wtedy dopiero by się przestraszyła i zaczęła atakować ze zdwojoną mocą... W sumie nie wiem dlaczego ona gryzie - ze strachu, czy chce po prostu wszystkich zdominować...
Nie wiem, poczekam jeszcze trochę, poczekam na odpowiedź Ivy, ona jest obeznana ze szczurzą agresją.

Kastracja to już ostateczność, nie chciałabym jej narażać...
zona
Posty: 941
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 6:39 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: zona »

Przez 2 miesiące próbowałam sposobu z miłością i wyrozumiałością. No i 2 tygodnie temu stało się - Tekla pogryzła mnie, kiedy zawieszałam hamaczek. Nie wytrzymałam, założyłam skórzane rękawice i ją zdominowałam. Od tamtej pory jest coraz gorzej. Kiedy ją dominuję jest ok, po 5 minutach znowu zaczyna... Nie mogę non stop chodzić na uczelnię z pogryzionymi rękoma, co jakiś czas muszę posprzątać klatkę, wymienić wodę w poidle, dosypać ziarna - a z Teklą normalnie się nie da. Dzisiaj weterynarz nie mógł jej osłuchać, bo się rzucała, nastroszona syczała i dziabała rękawice. Poza tym zaczęła wyżywać się na najmłodszej Enigmie...
Kastracja szczurzycy może zmniejszyć jej agresję?
Ostatnio zmieniony pn gru 18, 2006 7:10 pm przez zona, łącznie zmieniany 1 raz.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: ESTI »

zona_braunera, kastracja moze zmienic jej usposobienie, gdyz zmniejszy sie poziom hormonow, jednak jest to inaczej niz u samcow. W sumie to nigdy nie spotkalam sie az z taka agresja u samiczki... cos jest nie tak, ale ciezko powiedziec co.
A moze cos sie dzieje w jej glowie...

Ja osobiscie chyba zdecydowalabym sie na kastracje, gdyz terapia hormonalna jest nieznana u szczurkow, a weci nie wiedza na razie jak ja przeprowadzac. Moze skonsultujesz sie z wetem Ivy? On jest dobrym specjalista, moze cos mu przyjdzie do glowy?
Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: krwiopij »

Kastracja może pomóc, jeśli to hormony leżą u podstaw problemu. A skąd takie podejrzenie? U samca łatwo sprawdzić, u samicy niestety nie. Ja bez pewności, że to wina hormonów, nie ryzykowałabym.

Terapia hormonalna znana jest na zachodzie. Środek się Tardak nazywa. Podaje się go szczurom, których z różnych powodów wykastrować się nie da lub właśnie jako sposób na sprawdzenie, czy agresję wywołuje zbyt wysoki poziom testosteronu. Może on pomógłby Tekli? Kiedyś pisałam o tym do dr Wojtyś, jej pomysł nawet się podobał. Niestety nie mam już tego maila...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
zona
Posty: 941
Rejestracja: ndz cze 26, 2005 6:39 am

Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: zona »

Umówiłam się na styczeń w klinice w Katowicach, wet obejrzy Teklę i zastanowi się, co dla niej będzie lepsze... Powiem o tym Tardaku i dam znać co i jak już w nowym roku. Tymczasem mamy niecałe 2 tygodnie na wypróbowanie jeszcze jednej metody, mogę z niej wyjść bez rąk, ale a nuż pomysł wypali...
Pml
Posty: 14
Rejestracja: ndz lut 04, 2007 5:51 pm

RE: Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: Pml »

Witam! Mieszkam w Anglii, wczoraj kupilam, slicznego bialego szczurka (ON) , ma ok. 12 tygodni i jest strasznie plochliwy. Pierwszego dnia ugryzl mnie kilka razy do krwi. Kiedy podaje mu jedzienie z reki, gryzie razem z palcem. Nie wiem dlaczego, ale boje sie, ze tak mu zostanie. Chociaz wiem, ze on potrzebuje duzoo czasu, zeby przyzwyczaic sie do nowego otoczenia itp. Po jakim czasie moge spodziewac sie odrobiny hmm.. "czulosci" z jego strony? Jak zachecic go do 'wspolpracy'? Z gory dzieki! :)
Awatar użytkownika
sue
Posty: 376
Rejestracja: pn gru 05, 2005 9:23 pm
Lokalizacja: Lublin

RE: Jak oswoić dorosłego, agresywnego szczura

Post autor: sue »

Przebywać z nim jak najwięcej czasu, brać go pod bluzę, do klatki wrzucać stare bluzki przesiąknięte Twoim zapachem. Kupiłaś go ze sklepu? Może warto mu dokupić towarzysza, wbrew pozorom szybciej się może oswoić. Powodzenia!
Nobody is perfect. My name is nobody.

['] Pestka [II 2006 - 31 VIII 2007]


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”