ODMIANY, KOLORY

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

BerkShire?

Post autor: WildMoon »

Wiem i zdaje sobie z tego sprawe, jutka. Obojetnie gdzie, zawsze standard bedzie inny. Hodowcy myszek rasowych w Polsce opieraja sie na standardach finskich, o ile sie nie myle. Bo stamtad przyjechalay myszki rasowe do Polski.
U nas (tzn. w Polsce, ale ja tu jestem jedynie wirtualnie) z pozoru 'hodowcy' opieraja sie na standardach brytyjskich. Ale w Polsce jak dotad nie ma obowiazujacych standardow, jesli chodzi o odmiany szczurow. Widac to po tym, ze nadal uzywa sie potocznych nazw w sklepach zoologicznych, a takze na tym forum.
Zreszta tak jak sama zauwazylas, fotke wyslac nie zaszkodzi ;)
----------------

W Finlandii obowiazuja standardy brytyjskie (mowa tutaj o szczurach).
W ogole to jest troche smieszne, bo zaloze sie, ze gdybym poszperala o tych finskich mysich standardach, to by sie moze okazalo, ze tak naprawde wywodza sie z Wielkiej Brytanii... ;)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
mataforgana
Posty: 1399
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 7:10 am

BerkShire?

Post autor: mataforgana »

ha! a ja się ucze francuskiego, 3 rok dopiero, fakt, ale ambitnie się na romanistykę za rok wybieram, więc... :> moi kochani, jak już wreszcie od poniedziałku, daj boże, będę mieć stały i nieograniczony ( :D ) dostęp do netu, w ramach ćwiczeń językowych chętnie się pozabawiam w tlumaczenie francuskich stronek, co wy na to? :) a wzamian pani prof. Wild określi mi dokładnie jakie są moje pannice :) oki?

tylko no, nie obiecuję, że to tłumaczenie pójdzie piorunem, bo cholernie dużo roboty w szkole :/ ale będę się starała z przyjemności i sukcesywnie donosić nowe fragmenty mojej przetłumaczonej wersji :)

hmmm? :)


a propos,
Le rat Vache possède plusieurs taches de taille moyenne sur le corps.
- szczur 'krowa' posiada na ciele wiele ( więcej, kilka ) łatek średniej wielkości :)

aTUTAJ nie mają zdjęcia krówki i proszą o podesłanie, jeśli ktoś ma. toteż jeśli Mona i Kuba wyrażą zgodę i podrzucą mi ładne i wyraźne zdjęcia Lili, chętnie wyślę im tą modelową vache, pomyślcie, Lila będzie sławnaaa! :twisted:

( czekam na brawa ;) a, z tej stronki którą podlinkowałam nie przetłumaczę wam dokładnie teraz, bo jest pare specjalistycznych słowek, których nie znam, a słownik mam w Łodzi, musicie poczekac do poniedziałku ;) ogólnie wam zdradze, że piszą o tym, że łatki moga być mniejsze i większe i bardziej lub mnie 'wyśrodkowane', poza tym rysunek nie jest standardowy - czyli te ciapki to różnie moga być umiejscowione :) )

Link usunięty /Paul Julian, mod
BEZSZCZURZEWIE
['] Agrafka,Iskierka,Milva,Ryjek,Nitka,sunia Iskra,Zu,Bea,Arsen,Nan,Nezumi,Eskel&Askaro,Aslan&Amber,Nike,Sepia,
Ryu,Risa,Don,Ori,Diego,Gringo,Effe,Jamajka,Saskia,Imbir,Firmin,Cynamon,Paddy,Karmel,Phoenix,Geralt,Anemon
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

BerkShire?

Post autor: WildMoon »

Brawooooo mataforgana! :klask: :kciuki:
Przyznam, ze ja francuski rozszyfrowywuje na chybil/trafil. :lol: Ale czesto proste teksty mozna pojac znajac dobrze angielski :roll: Niemniej jednak RESPECT! :thumbleft:
No mataforgana! Chyba dobrze wiesz jakie to sciury masz pod dachem? ;) Ale jesli ufasz mi calkowicie to moge zerknac i na bazie tego co widze okreslic co jest co... Lub raczej kto jest czym. Tak jak rzeczoznawca, quasi. ;) Ktorym wcale nie jestem. :lol:
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
mataforgana
Posty: 1399
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 7:10 am

BerkShire?

Post autor: mataforgana »

Wild, no ba, pewno że wiedzieć, wiem ;)

ale czytając twoje posty dochodze do wniosku, że wiem tylko mniej więcej ;) chociaż te moje szkarady to chyba jakoś specjalnie się nie wyróżniają i są dosyć standardowe... ;) podrzucę później kilka dokładnych zdjęć, proszę pani :)

Mona i Kuba, dostałam odpowiedź od Francuzów - bardzo czekając na Lilki zdjęcia :>
BEZSZCZURZEWIE
['] Agrafka,Iskierka,Milva,Ryjek,Nitka,sunia Iskra,Zu,Bea,Arsen,Nan,Nezumi,Eskel&Askaro,Aslan&Amber,Nike,Sepia,
Ryu,Risa,Don,Ori,Diego,Gringo,Effe,Jamajka,Saskia,Imbir,Firmin,Cynamon,Paddy,Karmel,Phoenix,Geralt,Anemon
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

BerkShire?

Post autor: WildMoon »

O wow! Tak szybko sie odezwali? ;) No ladnie, ladnie :) Za niedlugo Lilka bedzie slaaawna na cala Polske i Francje, jeszcze francuzi z delegacja przyjada :twisted:

Psze pani mataforgano, ale przeciez kolorki i znaczenia mozesz sprawdzic sama. Wystarczy porownac ulozenie latek w internecie na ktores ze stron i juz (mniejwiecej) wiesz jaki to ciur ;) Ja sie bron bosz nie chce pakowac w WildMoonowe ciuroznawstwo. 8) Ale chetnie sprawdze :)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Awatar użytkownika
Mona i Kuba
Posty: 200
Rejestracja: sob cze 25, 2005 7:10 am
Lokalizacja: Poznań

BerkShire?

Post autor: Mona i Kuba »

No to po kolei, żeby się nie pogubić :)

Lila jest dość oryginalnie umaszczona, to jej trzeba przyznać, ale teraz pojawia się pytanie w jakiej szufladce ją zamknąć. Zastanawialiśmy się właśnie jakie standardy obowiązują w Polsce, ale skoro są często pozornie wykorzystywane, to może jednak wygodniej mieć francuską krówke :) Jakoś tak bardziej nam pasuje.

Dla mataforgana ogromne brawa :klask: Bardzo dziękujemy. Teraz poczekamy na dalsze tłumaczenia, szczerze mówiąc, wydaje nam się że właśnie na tej stronce dowiemy się czegoś więcej. Ach, te przeczucia...

Jeśli chodzi o zdjęcie, to również dziękujemy za pomysł i pierwsze kroki. I przy okazji pytanko do mataforgany, czy oprócz posady tłumacza, przyjełaby fotelik menagera Lilki :wink: Zdjęcie postaramy się załatwić, choć Lila jest ruchliwa i nie przepada za aparatem. Może już zaczyna odczuwać ciężar sławy :wink: W każdym razie odezwiemy się!
Teraz z nami: Zoe, Layla i Koja
Obrazek
Aniolki [']: Abi, Nevi i Lila
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

BerkShire?

Post autor: jutka »

Wild, ja wiem, że ty wiesz :D
Też jestem ciekawa, czy określą tę krówkę jako variegated, czy może jest to dla nich, ja wiem, bareback with fault (na przykład).

Ja zupełnie nie umiem z pomocą internetu sprawdzić kolorów w przypadku bardziej subtelnych odcieni. Na przykład ten "szczur beżowy" - może być beige, może champagne, może fawn, może mocha, może silver fawn/amber - zależy od odcienia. A że każde zdjęcie wychodzi z trochę innym światłem i kolorem, to już zupełnie nic nie mogę odróżnić
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

BerkShire?

Post autor: WildMoon »

[quote="jutka"]Ja zupełnie nie umiem z pomocą internetu sprawdzić kolorów w przypadku bardziej subtelnych odcieni. Na przykład ten "szczur beżowy" - może być beige, może champagne, może fawn, może mocha, może silver fawn/amber - zależy od odcienia. A że każde zdjęcie wychodzi z trochę innym światłem i kolorem, to już zupełnie nic nie mogę odróżnić[/quote]
Zgadam sie i musze przyznac, ze rude i bezowe szczury sa bardziej zagadkowe. Tutaj np. trzeba widziec kolor podszycia szczura (base color) az po koncowki wlosow.
Np. u szczurow Cinnamon pearl (takiego wlasnie mam, wiec moge potwierdzic) wlos ma 3 odcienie. Zaczynajac calkiem przy skorze odcien kremowy, posrodku znajduje sie odcien niebieski, a calkiem na koncowce pomaranczowy (rudy). Calosc jest przeplatana srebrnym wlosem oslonowym (mam nadzieje, ze tak to sie zwie po polsku?)

Specjalnie dla Ciebie jutko podam takie cos :) To, to juz czarna magia :lol: (no i szkoda, ze niektore fotki troche marnej jakosci :? Ciury sie za mocno wiercily ;))
Jak zaczna sie po Polsce 'rozlazic' takie rasowce jak na tej stronie, to ja bardzo dziekuje za uczestnictwo w tym temacie. :strach: :znika:

Np. do dzisiaj nie wiem dokladnie jakiego koloru jest Spinka nezu, jakiego koloru byl Albert (szczur z miotu Banshee) a nawet ten ostatni bezowy samiec od kpohl (teraz Kasiek) byl dla mnie zagadka. Przypuszczam, ba jestem pewna, ze w Polsce powstaja nowe, nieznane dotad kolory w calkiem naturalny sposob ;)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
mataforgana
Posty: 1399
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 7:10 am

BerkShire?

Post autor: mataforgana »

Mona i Kuba, to dla mnie zaszczyt :D jak bedą zdjęcia dajcie znać na pw albo od razu na maila, kika.hs@wp.pl to im wysmażę taki liścik że ach ;)

pani Wild, ale ja jestem leniuch :]

tymczasem spadam się pakować, hej ho, hej ho, do łodzi by się jechało, a szczury znowu zostają w domu... :?

[ Dodano: Pon Wrz 12, 2005 2:14 pm ]
no to tak - żeby nie było, że sobie nabijam posty - poprzedniej wiadomości nie moge zedytować, bo minęło 60 minut, bla bla.


Le "vache" est une appellation courante pour les hooded loupés dont la bande fait des taches plus ou moins grandes et plus ou moins centrées. Ce n'est pas un standard, mais c'est usuel. Ne pas confondre avec les variegated, dont les taches sont diffuses.
‘Krowa’ jest nazwą pospolitą dla kapturków xxx ( konsultacja z panią profesor jutro, w słowniku brak słówka, a pokrewne wydają się w tym miejscu bez sensu ) zatem umaszczenie tworzy plamki większe lub mniejsze, bardziej lub mniej wyśrodkowane. To nie jest standard, ale tak jest zazwyczaj. Nie mylić z variegated, gdzie plamki są rozproszone ( rozmyte ).

Le variegated : ressemble à une combinaison entre le bicolore et le dalmatien. Une flèche ou une étoile sont bienvenus (et d'ailleurs très fréquents).
Variegated – podobny do kombinacji między bicolore a dalmatien. Strzałka lub gwiazdka są pożądane ( mile widziane ;) ), a zresztą bardzo często spotykane.


tadam. to tyle na początek ;) ja tymczasem zagłębić się muszę w maksymalne powtórzenie całej poznanej mi dotychczas francuskiej gramatyki, na jutro :drunken:

pani Wild, ponadto podrzucam kilka zdjęć mych skarbów do analizy ;)

[ Dodano: Pon Wrz 12, 2005 2:22 pm ]
aaa, to tak to sie teraz robi, fajne! ;>

nie wiedziałam, że się samo zedytuje ;)

iskra iskra
iskra
iskra

iskra i milva

nitka nitka

milva

triss

falka
falka

czekam na opinię pani biegłej ;)

i mam nadzieję, że moje 'tłumaczenia' z francuskiego coś pomogły :drunken:
BEZSZCZURZEWIE
['] Agrafka,Iskierka,Milva,Ryjek,Nitka,sunia Iskra,Zu,Bea,Arsen,Nan,Nezumi,Eskel&Askaro,Aslan&Amber,Nike,Sepia,
Ryu,Risa,Don,Ori,Diego,Gringo,Effe,Jamajka,Saskia,Imbir,Firmin,Cynamon,Paddy,Karmel,Phoenix,Geralt,Anemon
an
Posty: 1480
Rejestracja: pn lip 11, 2005 5:03 pm

BerkShire?

Post autor: an »

Wild: zglaszam sie do Ciebie, jako ekspertki:) czym sie rozni kolor beige od topaz? dla mnie to jest to samo, na zdjeciach nie widze konkretnej roznicy, ale moze zle zdjecia ogladam...
Black American Irish, Black Hooded, Dumbo Topaz, Dumbo Rex Black, Dumbo Rex Merle Lilac Aguti, Dumbo Blaze Beige Fuzz
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

BerkShire?

Post autor: limba »

[quote="WildMoon"]Specjalnie dla Ciebie jutko podam takie cos To, to juz czarna magia (no i szkoda, ze niektore fotki troche marnej jakosci Ciury sie za mocno wiercily )
Jak zaczna sie po Polsce 'rozlazic' takie rasowce jak na tej stronie, to ja bardzo dziekuje za uczestnictwo w tym temacie. [/quote]
faktycznie czarna magia...ekhm...dobrze ze ja nie mam problemu :lol: no może że bysmy Żelcie rozpatrywali po względem agouti jakiegoś tam...
a właśnie ...kaptur to kaptur..ale są kapturki które mają tak jakby rozdzielone czarne pod pysiem i na szyi białym równym paskiem a niektóre tego nie mają...czy mimo to pozostaja "zwykłymi" kapturkami ...khyhy...mozna się zagubić...
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
czukukkcza
Posty: 544
Rejestracja: czw sie 18, 2005 11:16 am

BerkShire?

Post autor: czukukkcza »

ha,ja takich problemów nie mam :wink:
albinosek to albinosek :D
klarownie,żadnych znaczeń,przebarwień,różno kolorowych segmentów włosa;)
Pabluś i Stachanek razem na Niebieskiej Łące...
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

BerkShire?

Post autor: nezu »

Wild specjalistko..;)

To mi jeszcze powiedz co wyroslo z Pajdy, siostry mojej Zszywki ktora mieszka u mojej sis w Warszawie...
http://szczury.org/album_page.php?pic_id=216
O tu ja widac, po srodku, pomiedzy dwiema czarnymi diablicami berkshire..;)

Zerknijcie na te cetki...I mi powiedzcie.
Jak byla mniejsza wygladala jak bareback, ale na pewno nim nie jest. Latki jakie sa kazdy widzi oO'
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

BerkShire?

Post autor: Nakasha »

Hmmm ja się zastanawiam, czy moja 2 kapturki to przypadkiem nie variegated, bo właśnie tak wyglądają.... Ich plamy są w miarę drobne i "rozmyte", może nie aż tak jak na modelowych zdjęciach, ale też nie mają równych i wyraźnych krawędzi.

Wpierw córka Izet [zdjęcia słabej jakości, bo to to wiercipięta a lepszą cyfrówkę zabrał na razie Mój Ukochany :D]

z boku: http://img363.imageshack.us/img363/7056/izetvari0ix.jpg

z góry: http://img363.imageshack.us/img363/6546 ... ted5sn.jpg

z góry 2: http://img363.imageshack.us/img363/8545 ... ri36jt.jpg


Jej mama, Siona:

dupka: http://img363.imageshack.us/img363/4489 ... ri48nq.jpg

z góry: http://img363.imageshack.us/img363/3602 ... ri14fc.jpg

z boku: http://img363.imageshack.us/img363/3645 ... ri30py.jpg



Nezu, ja bym powiedziała, że Vache, ale ma rozmyte plamki, czy całe?... cięzko ocenić po zdjęciu ;).
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

BerkShire?

Post autor: jutka »

Wild, stronka normalnie jedwabista :)

I kto to wspominał, że albinosek to albinosek? A nie ma ten albinosek przypadkiem lekko kremowego albo błękitnawego futerka? Nie jest to przypadkiem cream, platinum, pearl, albo silver? :alien:
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”