Jakich używacie ściółek?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)

Jakich ściółek używasz ? ( ankieta od 2011 r.)

trociny/wiórki
68
27%
siano
10
4%
żwirek drewniany
102
41%
żwirek silikonowy
3
1%
żwirek zbrylajacy(takie szare albo białe granulki)
43
17%
inna- napisz jaka
11
4%
nie używam
12
5%
 
Liczba głosów: 249

Awatar użytkownika
wiadrowod
Posty: 42
Rejestracja: pn kwie 18, 2011 8:35 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: wiadrowod »

z ogonami jestem na kontroli średnio co miesiąc u znajomego weta ^^ wiec nie mam sie o co martwić, ogonki są czyste i zdrowe :)
Awatar użytkownika
olka_p
Posty: 33
Rejestracja: śr wrz 14, 2011 6:08 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: olka_p »

ja używam żwirku drewnianego uniwersalnego hiltona. niestety w osiedlowym zoologu jest tylko Pinio, z którego za szybko robi się pył w porównaniu do hiltona.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=32827 Dexter, Ciapek i Corey.
ku pamięci Indiany [2002-2003] tej pierwszej i niezapomnianej.
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Sky »

Pierwotnie zagłosowałam na trociny, od kiedy trafiłam na te z firmy DOMUS, były idealne jako ściółka. Ale...
Nie nadają się do mojego mieszkania, gdzie mam wykładziny. Mam niską kuwetę do klatki na zamówienie, nie mogę jej zmienić i szczury wysypują je na potęgę. Po jednym dniu trociny są w całym mieszkaniu, wplątują się w dywan, nie idzie tego łatwo zamieść, trzeba wszystko odkurzać. Miałam tego już dość, więc ostatecznie przerzuciłam się na żwirek bentonitowy, zbrylający, który wg mnie jest najlepszy w stosunku cena-jakość.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Pokrzywa09
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 28, 2011 10:08 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Pokrzywa09 »

Ja teraz mam Pinio granulowane
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: greenfreak »

Sky pisze:Pierwotnie zagłosowałam na trociny, od kiedy trafiłam na te z firmy DOMUS, były idealne jako ściółka. Ale...
Nie nadają się do mojego mieszkania, gdzie mam wykładziny. Mam niską kuwetę do klatki na zamówienie, nie mogę jej zmienić i szczury wysypują je na potęgę. Po jednym dniu trociny są w całym mieszkaniu, wplątują się w dywan, nie idzie tego łatwo zamieść, trzeba wszystko odkurzać. Miałam tego już dość, więc ostatecznie przerzuciłam się na żwirek bentonitowy, zbrylający, który wg mnie jest najlepszy w stosunku cena-jakość.
Będę mieć podobnie, bo wprawdzie zadowalają mnie moje trociny (Pinio), to do nowej klatki nie będą się nadawać. Sky, po przerzuceniu się na żwirek nie miałaś problemu ze szczurami usiłującymi go jeść? Boję się, że moje mogą się pochorować, bo próbują zjeść niemal wszystko, a żwirku na oczy nie widziały...
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Sky »

Moje też wcześniej żwirku nie miały, w dodatku kupiłam Hiltona morskiego, gdzie granulki są większe, niektóre kolorowe. Obserwowałam je na początku i z ciekawości brały kilka ziarenek w łapki, rozgryzały je, ale nie jadły, wyrzucały z powrotem. Po jakiejś godzinie przestały, kiedy zaspokoiły ciekawość i zrozumiały, że to nie zamieni się w magiczny sposób w coś do jedzenia :P Teraz traktują żwirek normalnie. Dodam, że moje to gryzaki, gryzą wszystko.
Powinno być dobrze, większość szczurków raczej będzie tylko rozgryzało granulki, bez połykania.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
rattulia
Posty: 190
Rejestracja: pn sie 22, 2011 9:11 am
Lokalizacja: Płock

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: rattulia »

Słuchajcie mam spory kłopot. Ostatnio używałam drewnianego żwirku dla kota i gryzoni (tak było napisane) Pinio. Przez dobry miesiąc zachwycam się, jak to cudownie chłonie, że dziewczyny nie kichają, że nie śmierdzi itp. Aż tu nagle, przed chwilą wyczytałam, że drzewa iglaste są szkodliwe dla szczura! A takowy żwirek jest z drzew iglastych :-\
Jeśli jest napisane, że dla gryzoni to dla szczura chyba też, nie?
No, bo w końcu szczur nie płaz.

Co wy o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Belli015
Posty: 80
Rejestracja: wt sty 17, 2012 12:32 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Belli015 »

A ja używam żwirku zbrylającego Brylant o delikatnym zapachu morskim i widze że jest dużo lepszy niż drewniany, przy Piniu i czterech panach musiałam co trzy, cztery dni zmieniać u nich bo śmierdziało ( może to był taki zapach drewniany zmieszany z siuśkami, ale mnie on się nie podobał :-\ ) Teraz jak Brylanta mają to wcale nie śmierdzi i chodzić przynajmniej mogą swobodnie po kuwetce :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Belli015
Posty: 80
Rejestracja: wt sty 17, 2012 12:32 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Belli015 »

rattulia pisze:Słuchajcie mam spory kłopot. Ostatnio używałam drewnianego żwirku dla kota i gryzoni (tak było napisane) Pinio. Przez dobry miesiąc zachwycam się, jak to cudownie chłonie, że dziewczyny nie kichają, że nie śmierdzi itp. Aż tu nagle, przed chwilą wyczytałam, że drzewa iglaste są szkodliwe dla szczura! A takowy żwirek jest z drzew iglastych :-\
Jeśli jest napisane, że dla gryzoni to dla szczura chyba też, nie?
No, bo w końcu szczur nie płaz.

Co wy o tym sądzicie?
Myślę, że to zależy od szczura, moje na przykład kichały przy Piniu tak samo jak przy trocinach i sianie, widocznie są uczulone na jakieś składniki znajdujące się w nich. Jeśli twoje dziewczyny nie kichają to możesz go spokojnie używać, ja osobiście wolę Brylanta ;) I to nie prawda, że się najedzą nim, przecież to jest niesmaczne raczej ;) ;)
Obrazek
valhalla
Posty: 2245
Rejestracja: pt gru 10, 2010 11:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: valhalla »

Pinio jest ok, to żwirek, nie trociny z drzew iglastych. Aczkolwiek mnie denerwuje to, że na początku pachnie pięknie, a potem tak zajeżdża kupami, że ledwo się da wytrzymać. Dużo bardziej wolę Timę Natur, na której szczury są sobie spokojnie tydzień albo dłużej i nic nie śmierdzi. Ale ostatnio kupiłam Pinio, bo się zagapiłam i Tima się skończyła ;/
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
Awatar użytkownika
Carlotta
Posty: 53
Rejestracja: sob gru 24, 2011 10:56 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Carlotta »

Ja używam Chipsi Plus Green Apple, po nim moje dziewczyny prześlicznie pachną jabłuszkiem. Jednak nie wiem czy aromatyzowane ściółki to dobry wybór dlatego chciałam zasięgnąć opinii forumowiczów :) Jakie jest wasze zdanie w tym względzie?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Paul_Julian »

Ja nie uzywam chipsi zapachowych , od kiedy moje 2 albinoski miały po tym choroby płuc :(
Wiec bardzo nie polecam zapachowych. Kiedys kupowałem własnie jabłuszko i cytrynkę , i nic nie było szczurkom, az do wypadku z albinoskami. NIgdy potem nie doleczyły płucek.

Dobre z zapachowych jest Benek Green Forest (zielony worek) . Zbrylający bentonit, delikatnie pachnie.
Mieszam go ze zwykłym Benkiem , albo z drewnianym cat's bestem.

Jescze jest Hilton leśny, ale chyba za mocno pachnie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: smeg »

Paul_Julian pisze:Ja nie uzywam chipsi zapachowych , od kiedy moje 2 albinoski miały po tym choroby płuc :(
Wiec bardzo nie polecam zapachowych. Kiedys kupowałem własnie jabłuszko i cytrynkę , i nic nie było szczurkom, az do wypadku z albinoskami. NIgdy potem nie doleczyły płucek.
Te albinoski miały przecież genetyczne predyspozycje do problemów z płucami, nie sądzę, żeby to była wina ściółki. Kiedyś używałam cytrusowych i nic się nie działo, ale zrezygnowałam z nich, bo ogólnie nie przepadam za trocinami ;) Szczurom dużo bardziej szkodzi pył, niż sztuczny zapach, ale z tego co pamiętam, to Chipsi nie pylą zbyt mocno.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Paul_Julian »

Masz rację, dlatego uścisliłem, ze uzywałem wczesniej i nic nie było :) Aż do albinosków, i teraz nie używam w ogóle, tak na wszelki wypadek.
Chipsi zapachowe średnio pylą, są fajnie sprasowane, ale fruwają wszedzie. No i nie jestem pewien czy ten sztuczny zapach nie zaszkodzi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Carlotta
Posty: 53
Rejestracja: sob gru 24, 2011 10:56 pm

Re: Jakich używacie ściółek?

Post autor: Carlotta »

LUDU NIE STRASZCIE MNIE! ;) No właśnie również mam wątpliwości odnośnie zapachu, dlatego na wszelki wypadek przerzucę się na co innego. Dzięki Wam za odpowiedzi :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”