W markecie spożywczym

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
ogon wisielca
Posty: 402
Rejestracja: ndz sie 23, 2009 9:23 am
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

W markecie spożywczym

Post autor: ogon wisielca »

..Czyli co szczurom przy zakupach?

Człowiek błądzi po działach spożywczych rytmicznie, ale kiedy przyjdzie wybrać coś szczurom, mam problem- co będzie odpwiednie, niesłodzone, bez przypraw i tłuszczu?
Dlatego w tym dziale będziemy doradzac sobie produkty odpowiednie do wspólnego posiłkowania.
Temat przydatny tym bardziej, że wiele wartościowych wyrobów albo się nie zauważna, albo nie myśli, że mogą nadać.

Dlatego proszę, zaczynamy ode mnie:

-Kotlety sojowe (suche formy(i jako suche podane), albo te do własnego przygotowania- smażyć na jajku, bez tłuszczu)
-gulasz sojowy( bez doprawiania)
-jednodniowe soki warzywno-owocowe
-suchary bez cukru
-mieszanka studencka
-kasza kuskus, gryczana z warzywami
-mrożone mieszanki warzy i owoców
-paluszki rybne
-Gerbery
-chrupki kukurydziane(bez cukru- nie flipsy)
-serek wiejski, jogurty(można dostać niesłodzone, ale nie zwracam na to uwagi. Kupuję 7zbóż, albo light jogobelli. Niesłodzone są najczęściej naturalne, a moje naturalych nie lubią)
-musli (dział zdrowej żywności, bez cukru)
-pestki dyni, miesznki orzechowe
-kaszki dla dzieci, manna
-wafle ryżowe
-pieczywo typu pumpernikiel


Tyle na razie sprawdziłem, nie jestem pewny tylko tego pierwszego- kotlety sojowe.
Często mówiliście tu, żeby nie podawać produktów smażonych-chodziło tylko o tłuszcz, czy smażenie w ogóle?
Smażę bez tłuszczu
[*]Kornel, Zefir, Dantuś, Labik, Eden[/color]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: W markecie spożywczym

Post autor: Paul_Julian »

Sądzę , ze chodzi o smazenie . Szkodzi brzuszkom (ludzkim tez ) . Mozesz dać ugotowane , ale soja to fasola , a fasola pęczy , wiec nie wiem czy to dobre .

dodam jescze jajka przepiórcze :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Nieróbka
Posty: 158
Rejestracja: wt gru 18, 2007 10:49 am
Lokalizacja: Kraków

Re: W markecie spożywczym

Post autor: Nieróbka »

To ja dodam też zwykłe jajka :-P
Tylko z tym wszystkim trzeba baaardzo uważać żeby nie przesadzić: pokarmy dla ludzi zawierają masę białka, i trzeba o tym pamiętać jak się daje jajeczka, kaszki, soję itd, i ograniczać się jednak. Lepiej żeby ogonki były zdrowe niż rozpieszczone ;-)
Awatar użytkownika
isia28
Posty: 317
Rejestracja: sob sty 31, 2009 5:34 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: W markecie spożywczym

Post autor: isia28 »

jedza Wasze jajka? miałam juz sporo szczurow i zaden na jajka nawet nie chcial patrzec, niektore probowaly żółtko ale tylko z ciekawości. a teraz mam dwie szczurzyce ktore jedza ser biały a żółtego nie chca.uwielbiaja natomiast makrele wedzona.....mam nadzieje ze nie szkodzi im???
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Devona
Posty: 275
Rejestracja: czw sie 28, 2008 1:47 pm

Re: W markecie spożywczym

Post autor: Devona »

Paluszki rybne to raczej nie jest dobry pokarm dla zwierząt - dużo soli i przypraw, panierka mocno tłusta (bo są podsmażane przed mrożeniem). Chyba prościej, taniej, a na pewno lepiej kupić po prostu świeżą rybę i ją ugotować ;) , może też być dobrej jakości rybna puszka dla kotów (czyli taka, która zawiera rybę w galarecie, nie Kitekat o smaku ryby ;) ).

Serki wiejskie mają sporo soli, a jogury owocowe - bardzo dużo cukru oraz barwniki i dodatki smakowo-zapachowe. Bez takich "przysmaków" szczurki przeżyją, lepiej zmiksować słodkie owoce z jogurtem naturalnym ;) lub dać kawałek zwykłego twarogu.

Kotlety sojowe można spróbować podać ugotowane bez przypraw, może akurat ogonki zechcą ;) . Z pieczywa polecam suszony chleb pełnoziarnisty - zdrowy i przyda się do ścierania ząbków. Szczurki lubią też wafle ryżowe, macę i pieczywo chrupkie, można znaleźć takie produkty bez soli, a nawet jeśli z solą - mają jej znacznie mniej niż np. serek wiejski ;) .

Najzdrowszym i najlepszym przysmakiem dla szczurków są surowe i gotowane warzywa, okazjonalnie owoce oraz produkty zbożowe z pełnego przemiału ugotowane bez soli (brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, płatki żytnie pełnoziarniste).
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: W markecie spożywczym

Post autor: yss »

ej chwila, ktoś kiedyś trąbił, że akurat żyto nieprzetwarzane jest dla szczurów bardzo niezdrowe, czyli np chleb żytni może być, ale płatki już nie - trzeba poszukać na forum, bo argumenty tyż były, a ich nie pamiętam.

słodkie jogurty PRECZ :) tylko naturalne jeśli już.
paluszki rybne też precz. cóż za pomysł :)
a granulaty sojowe na sucho i np kotlety na sucho tez mogą być, u mnie zawsze znikały z miseczki jako pierwsze :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: W markecie spożywczym

Post autor: alken »

moje lubią bran flakes. i suchy makaron. suchy ryż też. i suchą kaszę. gotowane też z resztą ;)
paluszki rybne to zło, lepiej rybkę filetowaną na wodzie ugotować jak lubią.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: W markecie spożywczym

Post autor: merch »

Ja paluszki daje ,zwlaszcza jak sama jem tyle tylko ze bez panierki- niezdrowa panierke zjadam sama :P

Ja dla szczurow kupuje kurczakowa noge wloszczyzne i peczak.

Serek wiejski tez kupuje bardzej dla siebie ale czasem sie dziele , zwlaszcza jak nie mam wyjscia - szczurze oblezenie.
jogurty owocowe tez daje , to prawda ze i slodzone i tluste ale jednak maja tez troche owocow , no i szczury je uwielbiaja , a coz warte zycie bez odrobiny kulinarnej przyjemnosci.

Dopisuje ogorek :)
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
vasmara
Posty: 4
Rejestracja: sob gru 05, 2009 9:30 am

Re: W markecie spożywczym

Post autor: vasmara »

żółtko jajka mozna podawac,ale w nie zadużych ilościach ponieważ zawiera sporo cholesterolu,ale ma dobry wpływ na sierść szczurków.Mój szczurek lubił surowe i lekko ścięte.Suchy chleb razowy tez jest dobry,dzięki niemu ogony scierają zęby

dodaje jeszcze otręby zawierają błonnik, który wspomag prace jelit
Awatar użytkownika
Telimenka
Posty: 4993
Rejestracja: czw lut 01, 2007 2:37 pm
Lokalizacja: Poznań :)

Re: W markecie spożywczym

Post autor: Telimenka »

Jednodniowe soki ktore stoja na magazynie dwa tygodnie ;) .
Płatki kukurydziane,migdały ;D
W oczekiwaniu na dwa Nakotowe Bebetki :):) <3

[']..: Rudolf,Telimenka,Bazylek,Jogi,Kuha,Pupa,Ylah,Eliot,Capri,Ember,Ekler,Fizyk, Flos...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: W markecie spożywczym

Post autor: Paul_Julian »

Płatki kukurydziane powodują wzdęcia ! Dowiedziałem sie wczoraj od pani wet ( zaszczurzonej) , jak pokazałem Nicponię , która wygladała markotnie ( a to nie w jej stylu) . Okazało sie , ze ma kolkę i wzdęło ją po kukurydzianych płatkach . Dostała srodek rozkurczowy i przeszło .

Kukurydza w kolbach nie wzdyma , ale ta w płatkach tak . Kukurydza z puszki -nie dawac , za duzo konserwantów . Banany tez wzdymają i zatykają żoładek . Rzepa/rzodkiew też nie za dobra , bo wzdyma .
Jesli chodzi o chlebek - dawac tylko czarny -zawiera błonnik. Pszennego (białego ) nie mozna dawac- za duzo węglowodanów .
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: W markecie spożywczym

Post autor: ol. »

Ta pani wet chyba przesadza. Jasne, że to co wymienione nie może stanowić pokarmu podstawowego, ale w rozsądnych ilościach można podawać. Przy produktach, które powodujących wzdęcia, istotne jest przygotować żołądek szczurka na ich przyjęcie, tzn. po raz pierwszy podać w minimalnych ilościach i stopniowo więcej.
Rozumiem, że może się zdarzyć wyjątkowo wrażliwy szczur, ale to raczej wyjątki.
Myślę, że pierwszy raz należy do wszystkiego podejść ostrożnie, bo jeśli nie wzdęcia, to a nuż wystąpi nietolerancja czy alergia.
Płatki kukurydziane - nie do miski, tylko pod kontrolą kilka sztuk.
Kukrydza z puszki nie ma konserwantów, jedyne co zawiera nieodpowiedniego dla szczurów to sól i cukier (pewna firma reklamuje się obecnie jako nieużywająca cukru ;) ), można się tego w części pozbyć przegotowując kukurydzę.
Podaję tak też groszek i fasolę z puszki, nigdy nie było żadnych perypetii. No i oczywiście bez przesady z iością. Pierwszy raz lepej dać z 5 ziarenek na próbę (fasoli wystarczy jedno :P ), żeby zobaczyć jak żołądek zareaguje. Szczególnie przy wrażliwym szczurku.
Banany, rzodkiewki, a także groch, soczewicę także podaję. Po grochu przyda sie rozkurczowy majeranek.
Moje nawet jedzą nawet drożdże, uznawane za bardzo wzdymające. Ale też trzeba to nich przygotować żołądek szczura (człowieka zresztą też) - pół godziny przed i po podaniu żadnych produktów wysokowęglowodanowych (chleba, chrupek), bo wtedy drożdże mają pożywkę i garują. Ale zjedzone na pusty żoładek są bezpieczne.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: W markecie spożywczym

Post autor: Paul_Julian »

Moje wszystkie ogony jadły wczesniej płatki kukurydziane i nic im nie było (tej wzdętej też nic nigdy nie było) .
A pani wet jest zaszczurzona.
Poza tym , nie jest nigdzie napisane , że takie rzeczy szkodzą w kazdym przypadku i że są trujące :) Ktos podał przykład , ze płatek przykleił się do srodka pysia i był kłopot :( Inne szczury jedzą wszystko i nic im nie jest .
Trzeba po prostu uwazać , i tak jak mówisz -kontrolować sytuację .
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”