Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: nienazwana »

Jednorazowo raczej nie powinno im nic być. Zresztą błąd dietetyczny zauważyłabyś niemal od razu (np biegunka po paru godzinach albo wzdęcie brzuszka).
Ale generalnie bakalii unikamy - mają dużo tłuszczu (orzechy) i cukru (suszone owoce) a przede wszystkim są konserwowane siarką i często są do nich dodawane niezdrowe składniki - dodatkowy cukier (kandyzowanie), barwniki, tłuszcz palmowy.
No chyba, że kupuje się takie naprawdę bio w sklepach ze zdrową żywnością, ale i tak ze względu na kaloryczność powinny być tylko zdrowym przysmakiem w niewielkich ilościach.
micitanka
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 19, 2015 3:21 am

APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: micitanka »

Czy można podawać marchewkę z groszkiem szczurowi, przyzwyczaić go do warzyw? I nie podawać mięsnych pokarmów?
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: noovaa »

Szczur nie potrzebuje mięsa w diecie. Podstawą diety szczura powinny być ziarna (różnorodne ), a dalej owoce i warzywa. Produkty zwierzęce mogą, ale nie muszą służyć jako dodatek ( ot np. 1% suszonych krewetek w karmie - jest taka legenda że ktoś tą krewetkę w karmie widział :P ).
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: APEL - Nie tuczmy naszych szczurów!

Post autor: smeg »

Moje szczury dostają czasem mięso, mniej więcej raz na miesiąc, bo wtedy przygotowuję karmę dla swoich kotów. Szczurom dostaje się wtedy kawałek surowej wątróbki albo kość indycza lub wołowa do obgryzienia - czyszczą z mięsa jak mrówki :D
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: IHime »

Marchewkę z groszkiem raz na jakiś czas mogą dostać, o ile nie jest zaprawiana mąką, dosładzana ani solona.
Mięsa nie muszą, tylko mogą dostawać, można poprzestać na innych produktach odzwierzęcych (jogurt naturalny, jaja), ewentualnie można iść w pełen wegetarianizm, o ile ktoś umie zbilansować pełnowartościowe białko.
dumbofuzz
Posty: 3
Rejestracja: sob sie 29, 2015 7:20 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: dumbofuzz »

Kieruję pytanie do was odnośnie podawania szczurkom suchej kociej karmy? Poczytałam na forach, że dużo właścicieli ją podaje. Jakie wy macie zdanie na ten temat? Podajecie swoim taki pokarm? Moje dostają mieszankę zbóż, owoce warzywa i nabiał. Mięsa nie chcę podawać bo miałam kiedyś szczura, który gryzł w palce i jako jedyny dostawał mięso. Teraz chcę tego uniknąć. Swojemu kotu kupuję suchą karmę z puriny lub royala i czy mogę podać ją też szczurom, czy lepiej sobie podarować i zaprzestać na tym co obecnie podaje. Czekam na wasze spostrzeżenia
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Malachit »

Niestety teoria jakoby tylko szczury jedzące mięso gryzły jest błędna - jeśli by tak było, to szczury po spróbowaniu mięsa wg tej teorii powinny zacząć rzucać się na siebie nawzajem, bo skoro nie są w stanie rozróżnić mięsa (wyciętych, wyczyszczonych mięśni jakby nie patrzeć) od palca, to dlaczego miałyby rozróżniać od innego szczura? Teoria o wzbudzaniu w szczurach agresji przez mięso jest tak samo bez sensu. Gryzienie szczurów w palce może być spowodowane generalnie podawaniem jedzenia w palcach (np. szczur się rozpędzi i złapie za palca, albo przyzwyczajony, że to zawsze związane z jedzeniem), albo z powodu hormonów, albo nieprawidłowego wychowania lub złych doświadczeń. Część moich szczurów dostawała mięso i żaden nie gryzł (część, bo jestem zbyt leniwa na bawienie się w przygotowywanie im mięsa).
Co zaś do kociej karmy - według mnie lepiej nie podawać. Karma dla kotów jest... dla kotów :P jeśli bardzo się chce urozmaicać szczurom życie, to można kupić suszone krewetki (takie do karmienia żółwi), ale generalnie przy dobrej, szczurzej karmie (a tym bardziej przy podawaniu dodatkowo od czasu do czasu nabiału) nie trzeba szukać dodatkowych źródeł białka. Czasami wręcz trzeba uważać, żeby nie przebiałczyć.
Wyszukiwarka nie gryzie
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: nienazwana »

Czy szczurom można podawać świeże listki mięty?
Mam posadzoną w doniczce na parapecie ( i nie mam koncepcji na wykorzystanie ;( ) , a w czasie jesienno-zimowego deficytu zieleniny ....na bezrybiu i rak ryba ;)
orzeszkowa
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 16, 2015 4:22 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: orzeszkowa »

Dajecie do jedzenia ryby?
Moje to uwielbiają, wędzonych nie daję, ale na parze jak najbardziej :)
aanulkaa
Posty: 22
Rejestracja: śr gru 16, 2015 8:38 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: aanulkaa »

I ja mam pytanie, przyznam się że nie przeczytałam całego tematu 8) obecnie daje dziewczynom beaphar care, własną mieszankę i wieczorem ugotowane warzywa lub gerberka (2xna 2tygodnie). Beaphar znika jako pierwsze. Skład własnej mieszanki: ziarna (mieszanka gotowa, na oko mieszczucha jest tam owies, pszenica, 1ziarno którego niezidentyfikuje), buraki suszone, pietruszka,marchew, seler (sama suszylam), makaron suchy, płatki kukurydziane, kasza gryczana, pestki dyni, słonecznika(nie solone), popcorn. po trochu fistaszkow, śliwek, moreli, rodzynek suszonych i gotowe chrupki owocowe. Mozliwe ze o czymś zapomniałam... Owoce suszone generalnie sa w niełasce... mojej karmy zostało niewiele a ponieważ niebawem zamierzam zrobić zamówienie w hipciu i tak sie zastanawiam czy warto robić własną. Zastanawiałam się nad jr farm ucztą lub Wellness... młodsza szczurka chrupie zwykłe ziarna i nie wiem czy warto to zmienić. A może Beaphar wystarczy? Główne pytanie brzmi czy własną zamienić na gotową karmę? Drugie pytanie odnośnie uzupełnienia VL protein, zalecane dla karmiących ale może dla moich panienek też sie nada jako przysmak od czasu do czasu? Dodam że dostają jeszcze mieszankę kory i warzywno-ziolowa HP.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: nienazwana »

Ale dużo tego, co za dużo to niezdowo ;)
Moim zdaniem......
Beaphar to dobra karma. Mieszanki gotowe dobrej jakości są zawsze lepsze i bardziej dopasowane składowo niż robione samodzielnie. Ja przynajmniej nie znam na tyle wartości odżywczej poszczególnych składników by dobrze dobrać.
Ja daję vilmie, ale beaphar jest też bardzo dobra.
Co do dodatków:
-owoce suszone (rodzynki) są wysokokaloryczne, zawalone cukrem i barwnikami i często siarkowane ( w zasadzie wszystkie z wyjątkiem tych naprawdę bio) więc bym wywaliła
-gotowe pseudochrupki pseudoowocowe - wywal natychmiast, nawet wróblom nie dawaj - sama chemia, cukier, mąka i barwniki
- popcorn (czyli mam nadzieję po prostu ziarna kukurydzy a nie gotowy popcorn?) - jest ok
- warzywa po co gotujesz, większość lepiej dawać surowe
- dodatkowego białka nie trzeba, łatwo przebiałkować a to obciąża układ trawienny i powoduje uczulenia (dodatkowe białko tylko dla chorutków, maluszków i karmiących mam, a i to pod kontrolą) - jako przysmak ale nieczęsto
-gerberków bym nie dawała - poczytaj skład - naprawdę nie są takie zdrowe jak wmawiają reklamy - są drogie i zdrowym szczurom zbędne - szczury dla zdrowia powinny jeść twarde jak najmniej przetworzone rzeczy a nie papki, nadają się do podawania leków lub jeśli szczurek choruje
i to tyle z grubsza moim zdaniem ;)
aanulkaa
Posty: 22
Rejestracja: śr gru 16, 2015 8:38 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: aanulkaa »

Popcorn- oczywiście chodziło mi o ziarna. Własną mieszankę zrobiłam zanim kupiłam Beaphar, stąd pytanie czy w ogóle warto podawać 2 na przemian, np.dla urozmaicenia. A jeśli tak to czy zrezygnować z własnej i kupić gotowce, o które pytałam, czy ta moja jest właściwa dla szczurów. Nie mam dużego stada, więc mogę sobie pozwolić na dogodzenie dziewczynom. Warzywa podaję również surowe, choć dziewczyny zdecydowanie wolą gotowane. Gotowane dostają głównie jak gotuję dla dziecka, oczywiście są to same warzywa bez ulepszaczy. Rodzynek i tak nie ruszają, widocznie wyczuły chemię :)
aanulkaa
Posty: 22
Rejestracja: śr gru 16, 2015 8:38 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: aanulkaa »

W temacie gerberkow- w okresie niemowlecym syn cierpiał na atopie i mnóstwo alergii, w tym nawet ziemniaki. 3lekarzy alergologow oraz 2 pediatrow polecało dla niego wyłącznie słoiczki. Kupowałam Hippy. Składy czytałam wielokrotnie, niektóre z porozumieniem z lekarzem, na wypadek alergii krzyżowej. Więc z chemią w słoikach bym nie przesadzała. Rozumiem, że szczury mają inne zapotrzebowanie niż człowiek i taki argument jak najbardziej przyjmuje.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: nienazwana »

Okej, okej może i te słoiczki są dobre dla dzieci ;), co moim zdaniem nie zmienia faktu, że dla szczurków powinny być jedynie okazjonalnym smakołykiem. Szczury są sprytne, zawsze będą wybierały co smaczniejsze (słodkie, tłustsze, z dużą ilością białka i węglowodanów). Jak im dasz np surową marchew i gotowaną zawsze wybiorą gotowaną. Podobnie oleją ziarna, które powinny jeść najbardziej, a wybiorą gerberki, serki i takie tam ;). Ale to od nas zależy co będą dostawały i czy będzie to z korzyścią dla ich zdrowia.
Dobrze się mają te Twoje szczurki ;)
Domena
Posty: 26
Rejestracja: pt mar 11, 2016 12:35 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Domena »

Czy moge podawac raz na jakic czas odrobinke miesa wolowego zmielonego dla psa z firmy Mank?
Czy karma Versele Laga complite w formie granulek (jak np.dla kota) wystarczy czy musze kupic jeszcze ziarenka?
Zemna:
Fiel i Azurro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”