[Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
altaj89
Posty: 296
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 1:53 pm
Lokalizacja: Warszawa

[Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: altaj89 »

Witam Wszytskich,
moja szczurzka ma problem z okiem :(
Zauważyłam wczoraj, że wokół jednego oczka ma futerko lekko przybrudzone na czerwono ale nie zaniepokoilo mnie to bo myslalam ze to poryfina a czasem sie zdarza ze troche jej leci, np jak sie zestresuje. Zdziwiło mnie jedynie to ze tylko z jedego oka a zdrugiego nie. Pozaatym oko wyglada normalie, jest czarne. Dzisiaj tej krwi/poryfiny jest troche więcej, szczurek sie zachowuje normalnie, jje, pije, biega, "glaskalam" ją delikatie po tym oku i zamyka je normalie, nie piszczy więc chhyba jej nie boli. Wydaje mi sie ze chyba jest to krew a nie poryfina skoro leci tylko z jednego oka. Jak sie patrzy na łepek z góry to widac ze to oko z ktorego leci krew/poryfina jest odrobine mniej wypukle niz drugie, teraz zauwazylam tez ze szczurek lekko je przymruża. Co sie moglo stac? czytalam ze szczurkowi moze pękac w oku jakas zylka/kanalik i nastepuje wylew, niekiedy jest to niegrozne, trzeba przeczekac, ale troche sie martwie. Jesli to nie wylew tylko infekcja bakteryja to czy moze dotyczyc jedego oka? Nie wiem czy isc do lekarza.
Dziekuje Wszystkim którzy zechcą odpowiedzieć i doradzić.
ze mną: Fifka, Stokrotka, Jagoda, Szarusia
za TM: Dżuma, Trufla, Krówka, Kleo, Cyrylka
Obrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: nausicaa »

jest kilka opcji:

-zapchał się kanalik w oku i stąd ten duży wypływ porfirynki (bo to porfiryna jest)
- szczurek ma problem z zębami, mam u siebie identyczny przypadek- całe jedno oko w porfirynce od dłuższego czasu, potem pojawiła się opuchlizna pysia po jednej stronie. wet zdiagnozował ropień okołozębowy-po podaniu enro i doksy zeszło, oby na dobre.
-najgorsza opcja to jakiś guz, nie chcę Cię martwić, ale to powiększone oczko mogłoby tak sugerować (guz wypycha oczko)
-ewentualnie może jakieś zap. ucha? nie wiem, tylko czy wyciek porfirynki byłby wtedy tylko z tego oczka

na Twoim miejscu poszłabym do weta, ale takiego dobrego, z działu weterynarze. powinien osłuchać szczurka i dokładnie zajrzeć szczurkowi do pysia,na tyle na ile się da (niestety bardzo dokładne oględziny wymagają narkozy). można też zrobić rtg- wtedy wyjdą dokładnie problemy z zębami. moja wetka podała antybiotyk bez rtg, ale wtedy obrzęk wewnątrz pysia był dobrze widoczny, ale też można spróbować z takim leczeniem.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
altaj89
Posty: 296
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 1:53 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: altaj89 »

Dziękuje nausica za odpowiedź.
co do guza - to oko z którego wycieka poryfia jest właśnie miej wypukłe od drugiego, jest bardziej płaskie. Z zebami był rzeczywiscie ostatnio problem bo szczurce wyłamały się oba ząbki przy samym dziąśle, było to jakis miesciąc temu, nie wiem co było przyczyną bo dbam o szczurki, dostaja do jedzenia wszytsko co potzrebne. Byliśmy z ząbkami u weta i pani powiedziala ze tez nie wie dlaczego zeby sie zlamały, szczurka dostala jakies witamiy i glukoze i zabki szybko odrosły. Ogolnie ta akurat szczurzyczka jest dosyć chorobliwa, jest bardzo malutka i drobna, niestety zostala kupiona w sklepie(dowiedzialam sie ze nie nalezy tego robic dopiero jak już mialam szczurka) i mysle ze to przez to jest taka słaba:( Czy to naprawde az tak powazne? Wolałabym nie poddawac szcurka narkozie (ostatnio wet przedawkował narkoze i zabił mojego psa), to niebezpieczne, czu to naprawde konieczne?
ze mną: Fifka, Stokrotka, Jagoda, Szarusia
za TM: Dżuma, Trufla, Krówka, Kleo, Cyrylka
Obrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: nausicaa »

nie musisz od razu robić narkozy, to jest potrzebne dopiero, jeśli trzeba będzie bardzo dokładnie obejrzeć dziąsła. na razie idź do weta, niech zajrzy, czy np w środku nie ma zapalenia dziąseł albo zepsutych ząbków, jak zajrzy o pysia. no i na drugi rzut możesz zrobić rtg, wtedy będzie widać, czy zapalenia nie ma w korzeniach zębów. skoro były problemy z ząbkami, to bardziej prawdopodobne, że ta porfirynka i oczko to wynik właśnie tego.

w ogóle, które ząbki jej się złamały? przednie? to pewnie przyczyna chowu wsobnego w zoologu, niestety. spróbuj jej dawać witaminki(vibovit, echinacea) i więcej produktów z wapniem (jogurty, możesz też kupić wapienko).

a dałabyś radę zrobić jej zdjęcie tych oczek i w ogóle mordki?

nie martw się narazie na zapas, miejmy nadzieję, że to tylko te zęby. weź małą do weta jeszcze w przyszłym tygodniu, bo święta idą, a szczury zwykle mają w zwyczaju w święta się rozłożyć
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
altaj89
Posty: 296
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 1:53 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: altaj89 »

Tak zrobie. Pojde do weta a tygodniu. Dzisiaj juz z okiem jest dobrze. Porfiryny nie ma, jedynie lekko jescze to oko przymruża ale bardzo nieznacznie i mam wrażenie że nadal jest troche bardziej płaskie niż drugie, ale moze jestem przewrazliwiona. Obejzalam dokladnie mordke malucha, nie jest spuchnieta, chyba wszytsko w porzadku.
Zdjecia sprubuje zrobic poziej bo narazie szczuraski śpią i nie chce ich budzic:)

A te ząbki które sie zlamały to były 2 góre siekacze - wyłamały się przy samym dziąśle, jak ogladalam te zeby to czulam dziwny nieprzyjemy zapach, ale weterynarz obejzał ją dokladnie i stwierdził ze zadych zmian w dziaslach nie ma, zadnej ropy itp, nie wiedział czemu zabki sie zlamały. Kolor mialy prawidlowy - ciemno zolty. Przez jakis czas dawałam szczurci nutridrika zeby sie wzmicniła bo ona jest taka wątła i biedna :( ale druga szczurzyczka (ktora jest okazem zdrowia i siły) wypijała napoj i nie dopuszczała slabszej do miski. Jogurty daje codziennie albo co drugi dzień, boje sie tez zeby nie przedawkować im białka bo podobno mozna. Wapienko tez ma, ale nie uzywa go wogole. Mam akurat echinacee wiec jej dam skoro tak doradzasz:) nie wiem tylko ile tego dolewac? a co do oczek to ta chorowita szczurzyczka często ma zaklejone jak sie obudzi, moge jej to przemywac rumiankiem? Nie zaszkodzi to przy tej porfirynie? Jeszcze raz dziekuje za zaiteresowanie i odpowiedz :)
ze mną: Fifka, Stokrotka, Jagoda, Szarusia
za TM: Dżuma, Trufla, Krówka, Kleo, Cyrylka
Obrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: nausicaa »

nutridrinka dawaj jej osobno na miseczce, jak druga np śpi:P echinacei to chyba tak na oko, ja moim chyba nie dawałam, poszukaj na forum, gdzieś o tym dawkowaniu było.

a może ona ma po prostu oczko podrażnione, skoro je tak mruży? możesz przemyć rumiankiem, ktoś na forum też herbatą zimną przemywał. ciężko powiedzieć, lepiej idź do weta, na święta może nic się nie wydarzy:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
altaj89
Posty: 296
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 1:53 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: altaj89 »

Witam ponownie,
Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak: tej porfirynki było jescze troche przez 2-3 dni, do wtorku, od wtorku juz było ok, porfiryny nie było, oko wyglądało dobrze więc sie ucieszyłam że nic sie nie dzieje.

Niestety dziś znowu pojawiła się porfiryna - bardzo niewiele, ale widac ze wokol oczka jest przybrudzone na czerwono.

Dziwne jest to że na poczatku keidy to zauwazylam to oczkoz ktorego ciekła porfiryna było normalne, a nawet bardziej płaskie niż oczko "zdrowe" a dzis zauwazylam ze jest na odwrot :( oczko z porfiryną jest bardziej wypukłe , roznica jest niewielka ale da sie zauważyć, to oko wygląda jakby coś je wypychało, bardzo sie boje że to guz :'(

Bylam ze szczurką u weta i jestem niezadowolona z wizyty:/ Kobieta stwierdziła, że oko jest zdrowe, tzn reaguje na swiatło i ogolnie działa. Obejzałą tez ząbki i dziasla (na tyle na ile sie dało, bo szczurka sie bardzo wierciła) i z zebami tez raczej jest ok, nie ma opuchlizny. Wet. powiedziała ze nie może mi za wiele poradzić, kazała obserwować szczura i zapisała jakeis krople do oka, ale na moj gust to raczej nie chodzi o to oko bo widac ze ono szczurka nie boli ani nic :/ na moją sugestie - czy to moze byc objaw guza, wet powiedziała ze może tak może nie i że nawet jesli guz sie dopiero rozwija i jest niewielki to i tak rtg nie wykaże.

Zrobilam tez szczurkowi zdjęcia - neistety mala sie strasznie rusza i wyszły niewyrazne, nie wiem czy pomogą ale zamieszczam:
http://img840.imageshack.us/i/29772154.jpg/
To zdjęcia ktore zrobilam kilka dni temu, widac na nich ze oczko jest przybrudzone porfiryną i ze szczurek je mruży

http://img52.imageshack.us/i/91894601.jpg/
A to zdjęcia zrobione dzisiaj, i na nich widac zmiane ktora zaszła - chore oczko jest bardziej wybałuszone niż to drugie

Ogólnie sprawa nie wygląda powaznie, szczur wydaje sie zdrowy, normalnie sie zachowuje, nie jest spuchniety ani obolały, tej porfiryny są śladowe ilości. Ale jednak bardzo sie martwie, wydaje mi sie ze to nie bez przyczyny ta porfiiryna z jednego oka ??? Prosze o porade co moge zrobic, jesli to guz to jakie jescze są tego objawy i jakie szczurek ma szanse? :'( Jesli niie to jakie moga byc inne przyczyny porfiryny z oka? jak moge pomóc maleństwu?
ze mną: Fifka, Stokrotka, Jagoda, Szarusia
za TM: Dżuma, Trufla, Krówka, Kleo, Cyrylka
Obrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [Oko] Krew/ poryfina z jednego oka. Czy to wylew?

Post autor: nausicaa »

jeśli guz zaczyna wypychać oko, to duży jest, a nie mały, nawet na logikę... wetka tak średnio się znała, w dodatku nawet logicznie nie myśląca. nie da rady pojechać do innego weta?

no i to raczej nie jest kwestia oka, tylko czegoś w pysiu w ogóle, także tych kropli to bym wcale nie podawała.czy wetka zajrzała też do środka pysia, tak, żeby dziąsła obejrzeć czy tam nie ma opuchlizny?

na tych fotkach to widzę, że na pierwszym to oczko z porfirynką jest mniejsze, z kolei na drugim, że są takie same...

ja bym zrobiła rtg. może problem jest z zębami (jakiś ropień okołozębowy, korzenie i nie widać z zewnątrz). to wyjdzie na rtg, tak samo jak guz. a jak nic nie wyjdzie, to wtedy można się zastanawiać dalej.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”