Każdy szczurek ma inny charakter i niektóre potrzebują więcej czasu na oswojenie, inne mniej. 2 dni to bardzo krótko, czasami na oswojenie szczura ze sklepu trzeba poświęcić kilka miesięcy. Daj mu czas, musi się przekonać że hałasy nie są groźne, a Twoje ręce nie robią mu krzywdy.
http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=8489 - tu są podstawowe zasady oswajania, przeczytaj
No i przede wszystkim - nie można mieć tylko jednego szczura. To zwierzęta stadne, więc koniecznie powinieneś mu przygarnąć towarzysza tej samej płci. Nie wystarczą tylko spotkania ze szczurkiem kolegi, towarzystwo jest mu potrzebne 24 godziny na dobę, zwłaszcza w nocy, kiedy Ty śpisz i nie możesz się z nim bawić, a on jest najbardziej aktywny. Poza tym szczury w stadzie mniej się boją i szybciej oswajają. Drugiego nie kupuj jednak w sklepie zoologicznym, bo może być chory, sprzedawcy często nie umieją rozpoznawać płci albo będzie tak samo nieoswojony jak Diego (
http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=24678 - tutaj więcej o tym, dlaczego nie kupować szczurów). Na forum mamy dział "Oddam/Sprzedam" i można tam przygarnąć za darmo szczurki, które szukają domu. Mogą być nawet z drugiego końca Polski, bo ktoś kto jedzie akurat stamtąd w Twoje okolice może Ci go przywieźć przy okazji, często tak robimy
Upewnij się też, że masz klatkę odpowiednią na dwa szczury. Minimum dla dwóch samców to 70x40x60 cm. Sprzedawca w sklepie zoologicznym mógł Ci wcisnąć jakąś maleńką, w której szczur się będzie męczył, bo oni się na tym kompletnie nie znają. Odpowiednią klatkę najlepiej kupić na Allegro, bo tam są największe i najtańsze, taka o powyższych wymiarach kosztuje ok. 120 zł. Szczurów nie wolno trzymać w akwarium.
Przekaż to wszystko koledze, on też powinien przygarnąć towarzystwo dla swojego szczura

Albo połączcie je ze sobą, niech mieszkają cały czas razem, a Wy będziecie się nimi razem opiekować

Tylko najpierw upewnijcie się, że to nie chłopak i dziewczynka, bo wystarczy kilka sekund spotkania i będziecie mieli nie 2 szczury, ale 20.