Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

Witam, szukałam podobnego tematu ale nie znalazłam, więc pytam. Jeśli jest juz to proszę o przeniesienie i przepraszam za kłopot. Mam problem z odczytaniem wyników badań moczu mojej szczurzynki. Badania były robione w czerwcu (2 badania). Fredzia miała czerwony mocz. Nie wiem czy była to krew czy porfiryna. Po pierwszym badaniu Fredka dostała antybiotyk, przy drugim badaniu moja wetka stwierdziła, że jest dużo lepiej po czym miałam po tygodniu ponownie przynieść mocz do badania, ale wyjechałam. Dzisiaj Fredka dalej oddaje czerwony mocz. Jak najszybciej będę leciała z nią do weterynarza. Mam wrażenie, że więcej pije, lecz może to przez to, że jest ciepło. Proszę, jeśli ktoś potrafi odczytać to badanie i mógłby podać prawidłowe parametry badania to byłabym bardzo wdzięczna. Strasznie mi na tym zależy.
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: nausicaa »

nie bardzo rozumiem- a wet Ci nie powie interpretacji, jak do niego pójdziesz albo chociaż zapytasz przez tel? podaj albo wrzuć tutaj skan wyników, bo tak to nie wiadomo, co interpretować:P
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Vivian
Posty: 19
Rejestracja: sob wrz 10, 2011 8:10 am
Lokalizacja: Wrocław/Lubań

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Vivian »

wyślij skan to postaramy się pomóc
Moje Słońce: Dżuma :)
Moje Maleństwo: Mała
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

No tak, mam nadzieje ze jutro uda mi sie to zeskanowac. W domu mam totalny haos, ale moze uda mi sie podlaczyc sprzet.
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

Nie potrafię wstawić zdjęcia, cały czas wyskakuje mi błąd :(
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Flaumel »

Wstaw na imageshack.us i wklej linka :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

Udało się :)
http://imageshack.us/photo/my-images/7/dsc00198ia.jpg/
Karteczka po prawej to pierwsze badanie
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

Przepraszam z lewej strony jest pierwsze badanie. Kobieta kierunki...
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Paul_Julian »

Na mój rozum, to te badania po prawej maja podwyższone te rzeczy, które sa oznaczone gwiazdką.
Udało mi sie znaleść taka tabelę http://www.elabmed.pl/wetref.pdf ale nie ma tu szczurów. Ale można choc troszke na niej bazować (chocby na śwince).

Jest ogromny skok leukocytów (białe cialka krwi) z 25 na 500. Mogą być nerki, może byc jakiś stan zapalny.
PRO = protein = białko
UBG=urobilinogen - też jest spory skok.
BLD = obecność krwinek - wciąz wyższy , to chyba ta krew w moczu.

Ja bym zrobił USG brzuszka ( no i pęcherz, nerki, drogi rodne). To , ze więcej pije jest chyba też związane z chorobą nerek czy czegoś w okolicy , niech pije tyle ile chce. Tylko chyba powinna dostać coś na wzmocnienie od weta , bo wysikuje minerały ( czy co to tam jest).

Nie jestem wetem, tylko google i ksiazki, i trochę doświadczenia. Nawet jesli gdzieś sie pomyliłem , to i tak sądzę, że USG sie przyda zrobić. Jak nie USG to RTG chociaz, też coś może pokazać.

Tahtimittari i Entreen uczą sie na wetów, możesz do nich napisać.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

Dziekuje za tabelkę, ja przesiedziałam wczoraj pare godzin na internecie, żeby znaleźć cokolwiek co nie dotyczyłoby człowieka lub psiny z niezadowalającym efektem. Dzisiaj podałam jej perviwet, czy jak to się pisze.. Mnie też wydaje się, że większość z tego uległa pogorszeniu. Co ciekawe, pamiętam jak przy odbiorze wyników moja wetka powiedziała, że widzi znaczną poprawę.. Zaczynam wątpić w jej kompetencje. Najgorsze jest to, że w moim mieście ciężko o kogoś kto zna się na ogonach.
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Paul_Julian »

Jeszcze znalazlem taką strone http://www.ratfanclub.org/values.html
Moze to komus pomoze?
Najlepiej jakbys zmienila wetke na jakąs inną.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: nausicaa »

a nie dostałaś do tego karteczki z normami (nawet takimi dla ludzi)? ja jak robie, to zawsze dostaję...
nie wiem, czy sa jakieś specjalne normy moczu dla szczura, trzeba by weta zapytać. możesz nawet zadzwonić do jakiejś lecznicy z innego miasta, gdzie znają się na gryzoniach i zapytać. w przybliżeniu porównywałabym te wyniki do norm dla ludzi, bo w końcu i tak jesteśmy ssakami i podejrzewam, że różnice dla gryzoni nie będą się bardzo różnić. te wyniki, które podałaś świadczą o bardzo zaawansowanej chorobie, więc nawet gdyby normy były troszkę inne, to nic to nie zmieni.

LEU czyli lekocuty- powinno ich być 0-10 leu/ul, powyżej 20 to już patologia, a tam jest ich aż 500!
BLO czyli erytrocyty- powinno ich być poniżej 3 ery/ul, a tam jest aż 250!
PT czyli białko - powinno być 0-10 mg/dl czyli po przeliczeniu 0,1g/L, a tam jest 5g/L!
UBG czyli urobilinogen- norma to poniżej 17 umol, więc tu jest akurat na granicy.

leukocyty: najczęstszą przyczyną są ostre i przewlekłe bakteryjne zakażenia układu moczowego. Zwiększona ilość leukocytów może być spowodowana przez śródmiąższowe zapalenie nerek jako wynik reakcji na leki (np. aminoglikozydy, cefalosporyny, tuberkulostatyki, sulfonamidy, leki diuretyczne, cyklofosfamid, niesterydowe leki przeciwzapalne, fenacetyna, sole litu, azatiopryna), toksyny, jady egzogenne, czynniki fizyczne. Ponadto może być spowodowane przez duży wysiłek fizyczny, stany gorączkowe, odwodnienie, przewlekła niewydolność krążenia, zmiany zapalne narządów sąsiadujących z układem moczowym.

eyrtrocyty: Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, jest bardzo częstym objawem chorób układu moczowego. Źródłem krwinkomoczu (niewielka, niewidoczna dla oka utrata krwinek czerwonych) lub krwiomoczu może być uszkodzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Najczęstszą, najbardziej popularną przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej.

białko: Zwiększone wydalania białka nawet do kilkudziesięciu gramów/doba (białkomocz) stwierdza się najczęściej w chorobach nerek lub dróg moczowych.

no i teraz pytanie, czy to kwestia zakażenia bakteryjnego, czy problemów z nerkami albo może sa kamienie lub pasożyt? a nie dałoby się zrobić jeszcze badania bakterii w moczu? szczurka ma problemy z sikaniem?

podrzucam tu wszystkie linki, z których korzystałam:
http://www.anytestkits.com/utk-blood-in-urine.htm
http://www.anytestkits.com/protein.htm
http://www.anytestkits.com/leukocytes.htm
http://www.anytestkits.com/utk-urobilin ... -urine.htm
http://mediweb.pl/medicaltest/wyswietl.php?id=154
http://www.eioba.pl/a/1iwf/normy-laboratoryjne


polecam też przeczytać sobie leczenie takich dolegliwości na ratguide:
http://ratguide.com/health/urinary_renal/hematuria.php
http://ratguide.com/health/urinary_rena ... _lower.php
http://ratguide.com/health/urinary_rena ... hiasis.php

gdyby było trzeba, to moge podać nr telefonów do kilku bardzo dobrych wetów, możesz zapytać o te wyniki i jak leczyć, a potem zasugerowć swojej wetce.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Zuzolka
Posty: 332
Rejestracja: pn mar 21, 2011 3:37 pm
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Zuzolka »

Bardzo dziękuję Wam za informacje. Mam nadzieję, że jutro uda mi się zrobić jeszcze jedno badanie moczu i poproszę o badanie bakterii w moczu. Bardzo się boję, że po tak długim czasie mogę spodziewać się tylko najgorszego... Nie zauważyłam, żeby Fredzia miała problem z oddawaniem moczu, próbowałam też wczoraj zbadać brzuszek, nie wyczułam nic powiększonego ani nie pokazała przy tym, że ją boli. Być może źle to zrobiłam, gdyż się nie znam... Według mnie zachowuje się normalnie, tylko ten czerwony mocz, czasem z malutkimi skrzepami. Choć wczoraj zdarzyło się, że Fredka po przejściu przez moją rękę 'zkropelkowała' się na nią czystym moczem. Już miałam nadzieję, że jakiś cud czy coś, ale po chwili znalazłam na pododzę czerwone, wręcz lekko brunatne siuśki :(. Karteczki z normami nie dostałam..
w mam Zuzię Uszka Tosię Bilkusia Lusię Fredzię Pusię Tusię Mali Alaskę Doriana i Rubi.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: nausicaa »

jak zrobisz badanie na bakterie, to bedzie wiadomo, czy to jakaś infekcja czy jednak nerki lub kamienie. ale jeśli sika normalnie i nic jej nie boli, to raczej nie powinny być kamienie.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Licho
Posty: 652
Rejestracja: sob sty 10, 2009 10:07 pm

Re: Odczyt wyniku badania moczu, czerwony mocz

Post autor: Licho »

jak poszło? co powiedział wet??
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”