Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Y-Tish
Posty: 11
Rejestracja: śr lut 15, 2012 3:20 am

Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Post autor: Y-Tish »

Hej, jak w temacie.

Chciałem przekupić swoje oseski prażonym amarantusem (dużo białka), ale w składzie dopatrzyłem się melasy buraczanej i nie wiem, czy im to nie zaszkodzi.

Drugie pytanko dotyczy jogurtu naturalnego. Ten Danone'a może być? Bo z doświadczenia wiem, że wszystkie i tak są słodzone, a czytałem, że cukrów nie można szczurkom podawać w nadmiarze (choć nie bardzo rozumiem zależności, bo węglowodany są również w zbożu, dlatego super by też było gdyby ktoś powiedział mi jak się ma sprawa z tymi cukrami w diecie). Oczywiście w malutkich ilościach, dećko na łyżeczce, co by księżniczki poraczyły się wejściem na dłoń po smakołyk :D

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Y-Tish.
'Flawia' oraz 'Yenefer'
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Post autor: Kameliowa »

Melasa buraczana jest swego rodzaju "cukrem". Zaszkodzic ni zaszkodzi, natomiast nie przesadzałabym z ilością.
Co do jogurtów do danone może byc, byle naturalny, bo reszta to mega chemia. Niestety na róznicach między węglowodanami sie nie znam, więc tu nie pomogę :)
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Post autor: Hanka&Medyk »

Nie mam zaufania do Danone'a... z różnych względów. Polecałabym raczej coś ze sklepu z żywnością organiczną (w Wawie cena takiego jogurtu naturalnego jest identyczna z ceną Danone w przeliczeniu na litry; byle nie natualny ze smakiem, typu aloesowy, bo ma dużo cukru) albo z Krasnegostawu - mają bardzo porządne jogurty naturalne z prebiotykami.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Post autor: IHime »

Co do cukrów: szczurom nie podajemy za dużo cukrów prostych (zwanych też węglowodanami prostymi lub monosacharydami), oraz dwucukrów (disacharydów), ponieważ są tuczące i poza tym, nie mają za dużo wartości. Występują w miodzie, słodyczach, owocach, wszelkich produktach dosładzanych (czyli słodkich jogurtach).
Natomiast cukry/węglowodany złożone, występujące głównie w zbożach, podajemy jak najbardziej i powinny być podstawą diety w połączeniu z błonnikiem.
Cukry proste można dawać szczurom chorym, potrzebującym dużo energii, np. w postaci roztworu glukozy.

Melasa buraczana nie zaszkodzi, ale trzeba ja traktować jak "słodycze", chociaż zawiera sporo soli mineralnych i aminokwasów.

W składzie jogurtów trzeba wystrzegać się cukru, wszelkich zagęstników, skrobi, żelatyny (nie są szkodliwe, ale "fałszują" jogurt i są tuczące). Ja lubię jogurty typu greckiego i moje szczury czasem takie dostają, np. zmiksowane z owocami, ale trzeba pamiętać, że ten typ jogurtu jest bardziej tłusty od standardowego.
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Post autor: Hanka&Medyk »

Ihime, czy pod kategorią "cukier" w jogurtach mieści się również laktoza? Pytam z ciekawości, a może jesteś lepiej poinformowana.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Melasa buraczana w prażonym amarantusie

Post autor: IHime »

Hanka&Medyk pisze:Ihime, czy pod kategorią "cukier" w jogurtach mieści się również laktoza? Pytam z ciekawości, a może jesteś lepiej poinformowana.
W składzie powinna być podana jako osobna kategoria: laktoza lub cukier mleczny, ale podadzą tylko, jeśli dosypują. Naturalnej laktozy z mleka nie podadzą, nawet jeśli nie jest całkowicie przefermentowana. Natomiast w wartościach odżywczych laktoza będzie zsumowana z innymi cukrami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”