Strona 1 z 1

Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 3:40 pm
autor: P!ter
Witam, mam takie pytanie... Mam dwa szczurki, oba młode, ze 4 miesiące mają i mam takie pytanie... Dziś jak wyjąłem jednego szczurka i puściłem po podłodze, to zauważyłem coś następującego...
Jak chodzi, myje się - jest wszystko w porządku, ale w momencie gdy zatrzymuje się żeby hmmmm... "pomyśleć", to główka przechyla jej się w lewą stronę. Nie doprowadza to do żadnego upadku, bo za chwilę główkę prostuje, albo idzie do przodu i jest wszystko po staremu... Gdy trzymam ją na rękach, to nie zauważam, żeby coś takiego się działo, tylko jak jest na podłodze. Apetyt ma taki jak dawniej. Dodam jeszcze, że ostatnio dość często się bije z drugim szczurkiem, ale z tego co czytam w innych wątkach, to jest to jedynie walka o dominację, co prawda zdarzają się ranki, no ale chyba tak już będzie, aż się nie podporządkuje?

Tak czytam tutaj:
http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=30673
to pkt 5 nie odzwierciedla tego samego, bo mój przypadek jest o wiele łagodniejszy.

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 5:21 pm
autor: noovaa
Może to być początek problemów neurologicznych ....

Czy szczurek ma czarne oczka ? Jeśli tak, to czy widzi dobrze ?

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 6:01 pm
autor: P!ter
Szczurek ma hmmmm...
czerwono-czarne oczka, bo to taki pół-albinos...
Wydaje mi się, że widzi dobrze...
Jakby miał problemy ze wzrokiem, to objawiałoby się to wpadaniem na różne rzeczy poza klatką i w klatce?

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 6:16 pm
autor: P!ter
P!ter pisze:Szczurek ma hmmmm...
czerwono-czarne oczka, bo to taki pół-albinos...
Wydaje mi się, że widzi dobrze...
Jakby miał problemy ze wzrokiem, to objawiałoby się to wpadaniem na różne rzeczy poza klatką i w klatce?
Przepraszam, że post pod postem, ale no nie mogę znaleźć opcji EDYTUJ O.o
Sprawdziłem, poczytałem i objawami ślepoty, są białe kropeczki na oczach?
Nic takiego u mojej szczurki nie zauważyłem...

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 6:39 pm
autor: noovaa
Nie ... :) Białe plamy to zdaje się zaćma.

Jakie to są "czarno czerwone" ? :P
W ciapki ? ;D

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 6:57 pm
autor: P!ter
Hmmmmm... mają one kolor w zależności od natężenia światła... W rzeczywistości pewnie są ciemnoczerwone, ale ja mam takie wrażenie jakby one były raz czarne, raz czerwone (wiem, że jest to nierealne) dlatego tak napisałem ;)
To jakie będą te objawy ślepoty?
I co z tym początkiem problemów neurologicznych? Da się to jakoś zahamować? I jakie może nieść to za sobą konsekwencje?

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 7:04 pm
autor: noovaa
Szczurek może mieć czarne oczka, które błyszczą "w środku" na czerwono ( niektóre husky tak mają ).

Czerwonookie szczury gorzej widzą zawsze. Przy słabszym wzroku możemy zobaczyć bujanie się na boki, przechylanie w celu złapania ostrości, trzymanie nisko nosa, wpadanie na przedmioty (czasem).

Bardziej prawdopodobne pewnie są problemy ze zdrowiem. Na pewno dla dobra szczura lepiej je sobie założyć. Jeśli to problemy neurologiczne, powinien szczurka zobaczyć lekarz. W tym wypadku skuteczne może być podawanie wit. B i leki wspomagające przewodnictwo ( np. nootropil, nivalin ).

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 7:59 pm
autor: P!ter
Kurczę, poważnie to wygląda...
No to wybiorę się do weterynarza i zobaczymy co się okaże...

Dzięki za pomoc ;)

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 8:33 pm
autor: smeg
To może być też zapalenie ucha. Powąchaj uszka, czy nie śmierdzi z nich ropą. Nawet jeśli nic nie czuć, to i tak szczurka powinien obejrzeć weterynarz. Poproś, żeby zajrzał do uszek wziernikiem.

Re: Odwracanie łebka

: śr lut 29, 2012 10:57 pm
autor: P!ter
Obwąchałem, to nic specjalnego prócz zwyczajnego zapachu szczurka nie wyczułem... ale powiem wetowi żeby dokładnie zbadał.

Re: Odwracanie łebka

: czw mar 01, 2012 11:17 am
autor: Entreen
Możliwe, że szczura widzi słabiej na to oko i sobie przekrzywia łebek, by zogniskować wzrok. Albo po prostu przekrzywia głowę, jak duma. Mój Speedy też tak czasem robi i nic mu nie jest :P.

Re: Odwracanie łebka

: czw mar 01, 2012 9:22 pm
autor: P!ter
OOOOOO... To powiem, że czujee się pocieszony ;)
Ale kontrolnie wybiorę się jeszcze do weta... W końcu jej zdrówko jest najważniejsze ;)

Re: Odwracanie łebka

: wt mar 05, 2013 1:51 pm
autor: EratoTiaTuatha
Witam

Pierwszy post na forum ale już spieszę się (i swoje dziewczyny) przedstawić w odpowiednim miejscu. Trafiłam na ten temat i nie chciałam go zgubić, dlatego zaczynam tu ;)

Parę dni temu wzięłam dla mojej małej towarzyszkę, jej pół siostrę (ten sam tata) w prawie tym samym wieku. Nie udało mi się dowiedzieć ile dziewczyny mają, ale pewnie około 3 miesięcy aktualnie, może 4.

Nowa dziewczynka to beżowy kapturek z czerwonymi oczkami i zachowuje się dokładnie tak, jak szczur opisywany w tym wątku - przez 90% czasu całkiem normalnie, chodzi, rozgląda się, wspina, ale jeśli się czegoś przestraszy i zamiera bez ruchu albo gdy po prostu się rozgląda, macha łebkiem i w zasadzie całą przednią połową ciała: Wygląda to mniej więcej jak stara maszyna do pisania, najpierw powoli przechyla się w lewo, potem szybkim ruchem wraca do pionu i znowu. Widać, że "skanuje" teren, a przynajmniej tak to wygląda.

Sama z siebie raczej się nie martwię, bo nie tylko wiem, że czerwonookie widzą gorzej, po małej dobrze widać że ma słabszy wzrok. Nie przeszkadza jej to w funkcjonowaniu, ale łatwo zauważyć że w przeciwieństwie do drugiej szczuraski ma problemy z rozpoznaniem mnie na wzrok, przez co spokojna jest tylko gdy najpierw się odezwę lub dam ostrożnie powąchać.

Dla pewności jednak wolę napisać i usłyszeć Waszą opinię. Dodam, że szczurka jest bardzo ciekawska, żywa i kocha ludzi, nie ma problemów z jedzeniem i piciem, ani z poruszaniem.

Re: Odwracanie łebka

: wt mar 05, 2013 3:22 pm
autor: smeg
Czerwonookie szczury tak robią, w ten sposób łapią ostrość ;) Nie ma powodów do obaw. Moja syjamka też się tak buja, kiedy się czemuś przygląda :)

Re: Odwracanie łebka

: wt mar 05, 2013 3:34 pm
autor: EratoTiaTuatha
Dzięki ogromne z uspokojenie mnie ;) Jak mówiłam, domyślałam się że tylko o to chodzi, zmyliło mnie tylko trochę że ludzie przeważnie opisują takie machanie głową dość lakonicznie i nie byłam pewna czy fakt, że ma swoją "ulubioną stronę" do bujania nie oznacza jednak przypadkiem czegoś niepokojącego, bo skubana zawsze powoli buja się w lewo, a w prawo wraca szybko i tylko do pozycji wyjściowej ;P

Swoją drogą ciekawie to wygląda, śmieję się z niej że widzi cyfrowo a nie analogowo bo zamiast łapać ostrość na cały obraz, wygląda jakby czytała go po linijce (analogia z maszyną do pisania xD)