Szczurka ciągle sie drapie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Ala_89 »

Witam, jestem nowa na forum. Od tygodnia mam szczurka, a raczej szczurkę (bowiem wczoraj na świat przyszły jej maleństwa i okazało się, że to jednak ona). Niepokoi mnie jednak to, że Mała ciągle się drapie. Nie zauważyłam niczego na futerku, więc nie wiem czym to moze być spowodowane.
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Agusta »

Hej. A skąd masz szczurka?
Pamiętaj że szczur nie może być sam, to zwierzaki stadne potrzebują towarzystwa innego szczura dla prawidłowego rozwoju.
Drapanie -> być może ma uczulenie na ściółkę. Jakiej używasz?

Pozdrawiam :)
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Ala_89 »

Szczurka mam z zoologicznego niestety. I juz nie jest sama bo od wczoraj jest mamą, co było nie lada niespodzianką. Uzywałam trocin i sianka - Animals, ale od wczoraj zamiast trocin stosuje podłoże dla gryzoni no i dalej sianko.
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Agusta »

Zoologiczna niespodziewanka :) Ale dobrze że urodziła u Ciebie a nie w sklepie, przynajmniej małe nie pójdą na sprzedaż :)
Słuchaj, siano się nie nadaje, mogą być tam pasożyty różnego rodzaju, trociny tej firmy również nie są zbyt dobre.
Najlepsze to są żwirki/ściółki drewniane np. Pinio. Albo żwirki bentonitowe np. dla kotów. Nie pylą.
A trociny te tanie i siano to masakra. Mówie Ci.
Weź teraz wyczyść klatkę i wyrzuć troćki z siankiem i wyłóż klatkę ręcznikami papierowymi (bezzapachowymi) i szmatkami (najlepiej kawałki polaru) i zobacz jakiś czas czy nie będzie poprawy.

Szczury bardzo często źle reagują na trociny, siano...
A tym bardziej teraz jak są małe to koniecznie polar i ręczniki papierowe - żadnych trochin i siana. Trociny będą się do malców przyklejać a w sianko to niechcący mogą się małe zawinąć i udusić. Zmień to ;)
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Ala_89 »

z małymi jest tak ze urodziły sie w domku, który jest wyłożony szmatkami i recznikami papierowymi, tylko wokół domku jest sianko. Mogę tak od razu zabrać się za zmiane sianka, skoro maluchy maja dopiero 2 dzień?
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Agusta »

Tak :) Po prostu wyjmij sianko z klatki. Nie rusz małych narazie, może źle podpowiedziałam z myciem klatki - zapomniałam o małych :) Ale wyjmij sianko jak dasz radę przez drzwiczki klatki ;) Nawrzucaj luzem ręczników pap. i szmatek :)
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: smeg »

No nie wiem, ja bym na razie gniazda nie ruszała. Owszem, możesz wrzucić trochę ręczników papierowych, mamusia powinna je dołączyć do gniazda. Siano spoza gniazda też możesz wyjąć. A później jakoś stopniowo możesz wyciągać siano z gniazda, kiedy maluchy trochę podrosną. Jeśli szczurka już złapała pasożyty, to wyciągnięcie siana nie sprawi, że one znikną, a uczulenie raczej objawia się kichaniem.

Wyleczyć szczurkę będzie można zapewne też dopiero wtedy, gdy przestanie karmić młode.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Agusta »

Nie chodzi mi o ruszanie gniazda tylko wyjęcia siana poza nim. Ja widziałam szczury które drapały się niemiłosiernie od alergii... Ale równie dobrze mogą być to też pasożyty. A w zoologach o to łatwo.
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Ala_89 »

Szczurka nie miała gniazda, małe są w domku. I tam nie było sianka tylko reczniki papierowe. Sianka z klatki juz sie pozbyłam a małym dodałam tez kawałeczki polarku i zabrałam papier poszarpany i dałam świeży. Chyba nic się nie stanie z małymi po mojej ingerencji w domku?
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Agusta »

Trochę starych ręczników papierowych możesz zostawić by był ich zapach stale w klatce. Gniazdo to miejsce gdzie szczurzyca urodziła swoje małe.

Ile jest maluszków? :)
Pamiętaj o znalezieniu malcom dobrych domków. Nie oddawaj ich do zoologa.
A każdego przyszłego opiekuna prześwietl ;)

Młode muszą być z mamą (moim zdaniem) tak najlepiej 5 tygodni, napewno nie mniej.
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Ala_89 »

Maluchów jest 7. Na pewno nie zostaną oddane do zoologa. Raczej zostaną z nami. Tylko musimy kupic jeszcze 1 klatkę:)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: smeg »

Maluszki możesz oddać tutaj na forum, w dziale "Oddam" ;) Możesz przeprowadzić dokładny wywiad wśród chętnych, żeby upewnić się, że trafią w dobre ręce. Mamusi zostawcie koniecznie przynajmniej jedną córeczkę ;) Posiadanie stada męskiego i żeńskiego jest trochę kłopotliwe, bo wybiegi trzeba robić oddzielnie, a szczurki różnych płci nie mogą się ze sobą spotykać nawet na sekundę, bo może to się skończyć kolejną ciążą. Zdarza się też, że samice w rui otwierają sobie klatki albo przegryzają kuwety, żeby tylko dostać się do samców ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Agusta »

Tak jak mówi smeg. Samice z samcami to kiepski pomysł :)
A klatka na 8 szczurów musi być ogromna ...
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Ala_89
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 26, 2012 9:18 pm

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: Ala_89 »

Na razie maluszki sa jeszcze małe więc jest sporo czasu na zastanowienie się.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurka ciągle sie drapie

Post autor: smeg »

Ja tam mam 11 szczurów, stado męskie i żeńskie, więc wiem co mówię :D Na szczęście już tylko jeden chłopak został mi do wykastrowania, niedługo będą wszystkie w jednej klatce.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”