Czy szczur może być wegetarianinem?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

Czy szczur może być wegetarianinem?

Post autor: pomarańczowy jelcz »

o właśnie a`propos wypowiedzi Krwiopijki (wiem,ze to nie bardzo na temat)-czy to moralne (w sensie takim czy moge z czystym sumieniem zrobic to,nie robiac szczurowi krzywdy) wychowac szczura-wegetarianina ("tylko" dlatego,ze sie jest wege ;)? Bo mam małe wyrzuty sumienia podając mu mięso,ale miałabym też nie podając go (czyli możliwe,że nie dostarczając mu potrzebnych składników).bu :?
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Czy szczur może zostać wegetarianinem?

Post autor: krwiopij »

jelcz, wydaje mi sie, ze mozna... ale sama nie wiem, jak trzeba by diete ulozyc, zeby byla odpowiednio bogata w bialko... moze soja? moje bardzo lubia... skoro sa bezmiesne karmy dla psow i kotow, to tym bardziej szczurki bez miesa moga sobie poradzic...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Aga
Posty: 158
Rejestracja: pt wrz 24, 2004 3:27 pm

Czy szczur może zostać wegetarianinem?

Post autor: Aga »

Pomarańczowy jelcz sama jesteś wege (jak piszesz) więc pewnie układasz dla siebie dietę odpowiednio zbilansowaną.
Wydaje mi się, że szczurkowi potrzeba tych samych składników odżywczych co nam. Niekoniecznie mięsa...
Najważniejsze aby nie jadł rzeczy smażonych i mocno przyprawionych-- tak mi się wydaje... :wink:
W szczurkowym raju--> Figunia..........(07 lutego 2006r)
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

Czy szczur może zostać wegetarianinem?

Post autor: pomarańczowy jelcz »

hmmm...wydaje mi sie,ze nic z tego,groszek nie chce ruszac soi,soczewice lubi,ale to mu nie wystarczy... no coz,nici z moich gornolotnych marzen ^_^
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

Czy szczur może zostać wegetarianinem?

Post autor: lajla »

[quote="pomarańczowy jelcz"]hmmm...wydaje mi sie,ze nic z tego,groszek nie chce ruszac soi,soczewice lubi,ale to mu nie wystarczy... no coz,nici z moich gornolotnych marzen ^_^[/quote]

e czemu nici? moj szczur i ja jestesmy wegetarianami ;)
jest jeszcze rybka, tylko ja podaje Floydowi, zadnego innego miesa...
w ogole dla szczura mieso nie jest koniecznoscia...tylko urozmaiceniem diety, moje szcury zawsze dostawaly malo miesa a jesli dostawaly to tylko rybie... w ogole moim zdaniem rybie mieso jest najzdrowsze...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: krwiopij »

kilka dni temu kupilam nowe wydanie 'szczurow' michaela mettlera... to ta ksiazeczka:

Obrazek

co mnie zadziwilo, to pierwsze zdanie w akapicie 'pokarm odzwierzecy'... brzmi ono nastepujaco:
Szczury są z natury wegetarianami.
w tym momencie zwatpilam w pana mettlera... :? jak to 'z natury sa wegetarianami'?! przeciez to nielogiczne! kazdy glupi chyba wie, ze to zwierzaki wszystkozarne... jasne, ze pokarm roslinny powinien byc podstawa ich diety... ale przeciez wlasnie brakowi specjalnych wymagan zywieniowych zawdzieczaja przetrwanie... niby skad u nich taki silny instynky lowczy, skoro niby miesa nie jedza? :roll: ech... ja juz sama nie wiem, co o tym sadzic... wydaje mi sie, ze pan mettler napisal straszne bzdury... moze ktos z was czytal cos madrego na ten temat lub ma jakas szersza wiedze i oswieci mnie troche?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Eruntale
Posty: 1089
Rejestracja: pt maja 21, 2004 1:18 pm
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: Eruntale »

cóz, wydaje mi sie ze ten pan mial na uwadze to ze zasadniczo szczur jest przystosowany do radzenia sobie z twardym pokarmem roslinnym...wskazywalyby na to ich niezwykle rozwiniete siekacze-nie spotyka sie ich u zwierzat miesozernych.spotkalam sie z taka teoria iz szczury poczatkowo byly "weganami"( :lol: ), nastepnie, po przeniesieniu sie do ludzkich osiedli wzbogacily diete o mieso... :?
"Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami
Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami"

Do what thou Wilt, but harm none
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: krwiopij »

no tak, ale one zyja przy ludziach od dobrych kilkuset lat... toz to tysiace pokolen... przez ten czas na pewno zmianily sie nieco ich przyzwyczajenia zywieniowe - uznajac nawet, ze kiedys zjadaly tylko roslinki... :roll: no przeciez poluja... i zjadaja swoje ofiary... wiec co za knoty ten pan stara mi sie wcisnac?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Eruntale
Posty: 1089
Rejestracja: pt maja 21, 2004 1:18 pm
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: Eruntale »

ja nie wiem-mówię tylko to co zasłyszałam.tylko mam jedno pytanie:na co szczury polują? o tym nie słyszałam...
"Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami
Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami"

Do what thou Wilt, but harm none
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: lajla »

sadze ze kazdy szczur poradzi sobie bez miesa, nasze szczury w cale tak naprawde nie musza go jesc bo my mozemy im calkowicie je zastapic. Szczury jesli jedza juz mieso to tylko surowe, przeciez zaden dziki szczur nie dostanie ugotowanego...

zdaje mi sie ze szczury nie poluja, one bardzej jedza padline, szczur biegajacy za krolikem? lapiacy ptaka, w naturze to mieso to raczej dzdzownice, robaki, zuki, cmy itd,itp moze niektorym i uda sie zlowic rybke przynajmiej tak twierdzi m.m...

ogolnie czlowiek tez jest wszystko zerny jesli on moze ze swojej diety wylaczyc mieso i produkty pochodzenia zwierzeciego, szczur tez moze... tak przynajmiej sadze...
a w ogole wydaje mi sie (wiem sarsznie duzo uzywam w ogole) ze jesli ktos przechodzi na jakas diete to na wege jeszcze nie widzialam i nie slyszlam o czlowieku ktory je samie mieso i prodkuty miesne... a w ogole jesli sie nie myle ludzie tez na samiutkim poczatku byly wegetarianami... tak mi sie zdaje... bo sorry golymi rekami by nie zabili zadnego zwierzecia oprucz szczura, wiewiorki, ptaka czy co to tam bylo... sadze ze ich poczatki to byly poprostu korzonki... lecz zapewne sie myle...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: krwiopij »

spokojnie, Eruntale... to zaden atak na ciebie... :) to slowa mettlera mnie dziwia...

szczury w naturze poluja... poluja oczywiscie na zwierzeta sporo mniejsze od siebie - owady, male ssaki (na przyklad myszy), gady i plazy, czasem uda im sie wykrasc piskleta z gniazda... moja mef raz uoplowala swierszcza - blyskawicznie i smiertelnie wprawnie... to musi byc instynkt... i to silny...

[quote="lajla"]ogolnie czlowiek tez jest wszystko zerny jesli on moze ze swojej diety wylaczyc mieso i produkty pochodzenia zwierzeciego, szczur tez moze... tak przynajmiej sadze... [/quote]
problem jest tylko jeden - ja wiem, jak zapewnic sobie wystarczajaca ilosc bialka i innych slkadnikow odzywczych po wylaczeniu z mojej diety miesa... jak karmic szczura, zeby dostawal wszystko to, czego potrzebuje? nie wiem...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: Pleiades »

Ja myslę, że szczura idzie przestawić na wegetarianizm, tak jak to my robimy ze sobą.
Ale w tym przypadku my, jako opiekunowie musimy pomyśleć o zaspokojeniu jego potrzeb żywieniowych. Bałabym się wykluczyć zupełnie z diety białko zwierzęce, więc dieta wegańska odpada, ale mięso chyba wykluczyć można, zapewniając np. twarogi, jogurty czy też jaja jako źródło białka ?

Ale autor tej książki jednak chyba niefortunnie użył zacytowanego przez Ciebie sformułowania, że szczury są _z_natury_ wegetarianami, bo to nieprawda. To oportuniści, którzy są wszystkożerni. Gryzonie z pewnością mają uzębienie przystosowane do pobierania pokarmów roślinnych, ale wiele gatunków (nie tylko szczury) raz po raz z pewnością nie pogardzi owadem czy ptasim jajem.. Szczury ten pokarm zwierzęcy w swej diecie spożywają dość często, zresztą sama, Krwiopijko, zauważyłaś, że instynkt łowiecki jest u nich silny. Moja szczurzyca też, jak dałam jej larwę drewniaka, to rzuciła się na nią jak mały lew :) Polowanie leży w ich naturze.
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: Angua »

[quote="lajla"] a w ogole jesli sie nie myle ludzie tez na samiutkim poczatku byly wegetarianami... tak mi sie zdaje... bo sorry golymi rekami by nie zabili zadnego zwierzecia oprucz szczura, wiewiorki, ptaka czy co to tam bylo... sadze ze ich poczatki to byly poprostu korzonki... lecz zapewne sie myle...[/quote]
Zależy, co rozumiesz przez "początki człowieka" ;) Przodkami człowieka były malpy, zasadniczo roślinożerne, chociaż przypuszczam, ze tak jak wspólczesnie zyjace małpy tamte tez uzupełniały dietę owadami, moze drobnymi plazami itp. Natomiast przypuszcza się, ze na skutek zmian klimatu we wschodniej Afryce zniknely lasy deszczowe bedace naturalnym srodowiskiem życia małp, a one znalazły się na sawannie, gdzie owoców nie mogły znalezc. Tutaj są dwie teorie - jedna, ze zaczeły od jedzenia padliny - za ta teoria przemawia, ze jest to pokarm wysokobiałkowy, który wplynal m.in na bardzo szybkie powiekszenie objetosci mozgu (jakaś przyczyna musiała byc, problem w tym, ze nie wiemy jaka ;)) Druga - ze przodkowie ludzi zywili sie na sawannie pokarmem wylacznie roślinnym - ale tutaj częsci traw chyba odpadaja, bo naczelne nie są przystosowane do takiego pokarmu; mogły to byc jadalne bulwy, np z tej rodziny co ziemniaki - psiankowate - ale tutaj problem jest taki, ze na surowo są czesto trujące, a ognia przeciez na poczatku nie mieli. Na pewno zawsze pozostawało zbieranie owadów. A co do polowania - jest teoria, ze na poczatku ludzie byli w stanie wykonczyc zwierzę przez "zabieganie" na smierc. Człowiek jest z natury tak przystosowany, ze moze biegac bardzo długo, wystarczy spojrzec na wyczyny mieszkancow wschodniej Afryki... tymczasem dzikie zwierzeta robia szalony wysiłek uciekajac blyskawicznie kawałek dalej, po czym musza odpoczac; jezeli bedzie sie je bezustannie przeganiac z miejsca na miejsce, nie wytrzymaja.
(wsiadłam na swojego konika :P ) w sumie teorii na temat poczatkow człowieka jest duzo, ja jestem ze szkoły, która głosi tak a nie inaczej i te teorie do mnie najbardziej trafiaja, ale kazdy moze sobie uważac, co chce.
A wracajac do szczurów, twierdzenie jakoby byly z natury wege jest lekko nietrafione; gryzonie takie jak myszy lesne czy norniki sa z natury przystosowane do pokarmu wylacznie roslinnego, ale szczur to gatunek synantropijny, który ewoluowal razem z człowiekiem, odkąd ten zaczał sie osiedlać na stałe, wiec oczywiste jest, ze zywił sie tym, co ludzie. Co nie znaczy, ze szczur nie moze zostac wege ;) moje akurat są juz od pol roku :)
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
Iras
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 26, 2004 6:26 pm

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: Iras »

Powiem tak: szczur jako gryzoń jest wegetarianinem, przystosowanym do jedzenia twardych rośliń (siekacze) jednak nie jest typowym wegetarianinem,... pokażcie mi gryzonia który nie tknie białka zwirzęcego... zdaje sie że takiego nie ma... i jeszcze coś, gdy dawałam jedzenie mojej eshin to pierwsze co brała było mięso....
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

szczur wegetarianinem? :/

Post autor: WildMoon »

No nie no, dla mnie szczur jest jak najbardziej omivorous, czyli zywi sie tak samo roslinami jak i miesem. A moze pan Mettler ma na mysli, ze szczur to ovo-lacto-wegetarianin? Ktory spozywa takze produkty mleczne i jajka? :twisted:

Swinka morska czy krolik (przykladowo) to zwierzeta ktore zywia sie JEDYNIE pokarmem roslinnym. Sprobujcie dac swince lub krolikowi parowke - jestem pewna ze ani nie tknie ;)
Jesli szczur bylby z natury faktycznie wegetarianinem, to dlaczego mialby sie zasiedlac blisko czlowieka? Przeciez dzikie szczury nie chodza po smietnikach, zeby znalezc tam jakies suche ziarenka, trawki lub salate? ;) I wybaczcie, ale dzikiego zajaca jeszcze na smietnikach lub na osiedlach nie spotkalam :P :roll: :)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”