NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
iga90
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 05, 2011 2:11 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: iga90 »

Odeszła ;(( Gdyby ktoś potrzebował Galastopu, zostało mi 3 ml do oddania. Może jakiemuś ogonkowi uratuje życie. Proszę zgłosić w prywatnej wiadomości. Dziękuję wszystkim za pomoc.
iga90
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 05, 2011 2:11 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: iga90 »

Odeszła ;(( Gdyby ktoś potrzebował Galastopu, zostało mi 3 ml do oddania. Może jakiemuś ogonkowi uratuje życie. Proszę zgłosić w prywatnej wiadomości. Dziękuję wszystkim za pomoc
NowaUżytkowniczka
Posty: 20
Rejestracja: ndz sie 26, 2012 7:46 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: NowaUżytkowniczka »

Moja szczurzyca, z objawami guza przysadki dostała 2 dawki galastopu po 2 ml, po których nie ma poprawy. Czy zwiększyć trzecią dawkę? Wet mówi, że nie ma takiej potrzeby (polecany na forum). Proszę o odp.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

2 ml to mało, ile waży szczur? Przy wadze ok. 400 g powinien dostać 4 ml co 3 dni. Na Twoim miejscu zwiększyłabym dawkę.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
NowaUżytkowniczka
Posty: 20
Rejestracja: ndz sie 26, 2012 7:46 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: NowaUżytkowniczka »

dałam jej teraz 2,5 ml, za pół godz dostanie jeszcze 1,5. Kiedy mogę spodziewać się poprawy, jeśli lek miałby zadziałać? nie chcę jej długo męczyć, bo bardzo cierpi:(
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Jeśli do jutra zupełnie jej się nie poprawi, to już raczej nie ma co męczyć szczurka. W Medicavecie też na pewno wiedzą, co robią.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
NowaUżytkowniczka
Posty: 20
Rejestracja: ndz sie 26, 2012 7:46 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: NowaUżytkowniczka »

Zdecydowaliśmy się dziś ją uśpić:( nie chciałam, żeby kolejną noc się męczyła. Nie wiem czy to słuszna decyzja, może jutro lek zacząłby działać, ale nie mogłam tak czekać i patrzeć jak cierpi.

Zostało mi 1,9 ml galastopu, może komuś się przyda?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

NowaUżytkowniczka, to trudna, ale dobra decyzja. Lepiej minute za wczesnie, niz sekunde za pozno.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
nancy1989
Posty: 298
Rejestracja: wt cze 12, 2012 8:21 am

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: nancy1989 »

Została mi kabergolina po moim Rufusku. Kupiona taniej w Niemczech (na przyszłość jeśli ktoś dostanie receptę na Cabergolin/Cabaser może mi ją wysłać i mogę ją zrealizować - mieszkam przy granicy z Zittau, chętnie pomogę)
aktualnie zostało mi 9 tabletki Cabergolin AL 1mg /9,50zł za sztukę. Data ważności - wrzesień 2015
Moje ogoniaste: JUVEK, JJ i RUFUS <-- nasz wątek
Szczurki na straganie - nasz bazarek --> KLIK
Night
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 26, 2012 8:33 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Night »

Kochani, chciałabym się podzielić wiedzą z Wami, dopóki jeszcze nie zapomniałam wszystkiego co usłyszałam.

Wrzucam artykuł, choć w dużej części typowo weterynaryjny, to opisujący typowe objawy dla szczurka z guzem przysadki, sposoby rozpoznania oraz leczenia. Napisany przez lekarza weterynarii, który rozpoznał go u mojej dziewczyny, gdy było już stanowczo za późno na cokolwiek.

http://www.vetpol.org.pl/zyciewet/czaso ... 07-artykul

Ponadto musicie wiedzieć, że steroid, który podaje się szczurom na guza przysadki, działa tylko na nieco ponad 50% przypadków (zależy od umieszczenia). Najrzadziej niestety reagują zwierzaki, których objawy to:
- guz sutka
- problem z błędnikiem - słaniają się jak chodzą
- ropomacicze
(razem).

Jeśli leczenie nie daje poprawy po 24-36 godzinach, tak naprawdę nie można spodziewać się już poprawy.

Ponadto wykonywanie zabiegów wymagających uśpienia szczurka, który ma guza przysadki sprawia, że jest dużo większe prawdopodobieństwo, że z takiego zabiegu się nie wybudzi.

Nasze cuda należy karmić papkami, gerberkami albo rozmymłanym mięsem (czymkolwiek co z chęcią je). Czasem szczur jest tak słaby że jest już w stanie tylko zlizywać jedzenie z palca, a nie je już z np. małej miseczki czy podstawki do herbaty.

W artykule jasno jest napisane, że nie da się jasno potwierdzić guza przysadki, ponieważ można to tylko zrobić tomografem komputerowym dla tak małych zwierząt. A najbliższy jest w Czechach :(

Mam nadzieję, że moja wiedza pomoże komuś uratować albo przedłużyć życie jego podopiecznego :)
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: ssylvusia »

Ja tylko dorzucę od siebie, że tomograf dla małych zwierząt jest dostępny w PL, między innymi warszawski Ogonek we współpracy z Kliniką Bemowo wykonuje takie badania (szczegółów niestety nie znam, pewnie więcej na ten temat mogą powiedzieć osoby, które leczą zwierzaki w Ogonku).
Night pisze:Jeśli leczenie nie daje poprawy po 24-36 godzinach, tak naprawdę nie można spodziewać się już poprawy.
To nie do końca prawda, czasami potrzeba dwóch lub nawet trzech dawek kabergoliny, żeby móc powiedzieć, że lek działa lub nie.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Sky »

ssylvusia pisze:Ja tylko dorzucę od siebie, że tomograf dla małych zwierząt jest dostępny w PL, między innymi warszawski Ogonek we współpracy z Kliniką Bemowo wykonuje takie badania (szczegółów niestety nie znam, pewnie więcej na ten temat mogą powiedzieć osoby, które leczą zwierzaki w Ogonku).
Ja jeszcze dorzucę od siebie, ze we Wrocławiu też jest to możliwe - na klinikach weterynaryjnych w katedrze egzotyków, koszt jednak to około 400 zł - wczoraj mi proponowano.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
karolaina
Posty: 74
Rejestracja: czw lip 26, 2012 4:38 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: karolaina »

hej,
właśnie wróciłam od weterynarza. jedna z moich szczurzyc od kilku dni ma problemy z równowagą, chodzi, ale ma jakby lekki niedowład, problemy z równowagą, kilka razy prawie spadła z półeczki w klatce, poza tym je, pije i generalnie zachowuje się normalnie.
dostała galastop w dawce 0,3 ml codziennie oraz encorton 1/10 tabletki. czy taka dawka jest ok? z tego, co tutaj czytam podaje się większą dawkę, co kilka dni.
moja szczurka ma już ponad dwa lata, bardzo się zmartwiłam, choć wiem, że to już staruszka. czy ktoś mógłby napisać jak szybko rozwijają się tego typu guzy? Chmurka miała kilka miesięcy temu operację usunięcia guza sutka. czy jest możliwość wykonania jakiś badań, aby potwierdzić lub wykluczyć tego guza? z tego wszystkiego zapomniałam się zapytać o to weterynarza, dowiedziałam się jedynie, że może być to guz przysadki albo jakieś inne problemy neurologiczne, za tydzień mam się zgłosić na kontrolę.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Nie ma żadnych badań, które pozwoliłyby wykryć guza przysadki - jego obecność stwierdza się na podstawie reakcji na leki i pośmiertnie na sekcji. Dawka jest zdecydowanie za mała, średniej wielkości szczur powinien dostać ok. 4 ml co 3 dni. Taka dawka, jak u Was nie ma szansy zadziałać, zwłaszcza na początku leczenia dawki powinny być dużo większe.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
karolaina
Posty: 74
Rejestracja: czw lip 26, 2012 4:38 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: karolaina »

Niestety, oba moje szczuraczki odeszły w tym tygodniu;(
Zostało mi trochę leków także chętnie oddam:
-Jakieś 3-4 ml galastopu
-Encorton 1mg prawie całe opakowanie
-Enroxil kilka tabletek
Odbiór w Warszawie, ewentualnie mogę jakoś wysłać pocztą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”