[KICHANIE] temat główny

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Paul_Julian »

Bardzo mozliwe, ze to nadal świerzb. Ivermektynę powinno sie podac 2-3 razy. Pierwsza dawka, potem druga po 10 dniach, i następna po kolejnych 10ciu.
Mozesz podac link do zdjecia szczurka? Małe ogonki maja delikatne futerko, i byc moze albo to jest jeszcze dzieciece futerko, albo taka odmiana (np. rex ma miękkie "pierzaste" futerko).

Pani doktor dobrze Ci poradziła, zeby odstawić zwirek. Zamiast leków dobrze by było kupić u weta betaglukan i dawać np. 1/5 kapsułki raz dziennie przez 10 dni. Albo dawać 1-2 krople bioaronu albo tranu albo rutynacei w syropie ( w zwykłej aptece będzie).
Nie ma sensu faszerowac malucha antybiotykami, jesli tylko kicha.

Napuszone futerko w trakcie choroby jest równiez napuszone na łebku między oczami. Czy szczurek ma dobry humor, apetyt ?

Pamiętaj o adoptowaniu drugiego szczurka, jak tylko tamten wyzdrowieje, i jak bedziesz miec 100% pewnośc co do płci, zeby nie było maluchów.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Olciak0204
Posty: 9
Rejestracja: ndz mar 15, 2015 9:52 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Olciak0204 »

Zdjęcie mogę wysłać najszybciej jutro.
Mała dostała trzy zastrzyki na świerzb z iwermektyną. Ma adoptowaną koleżankę.
Futerko ma napuszone na główce też, drapie się, ale jest bardzo żywa, bardzo dużo je, całymi dniami i nocami biega i kradnie co się da. Martwi mnie tylko jej kichanie, napuszone futerko i fakt że się drapie. Wszystkie chrostki z ogona i uszek zeszły. Może przeziębiła się przy zawożeniu jej do weterynarza?
Miałam ją w transporterku w kocyku w torbie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Paul_Julian »

Hmm, moze to takie kichanie jak zwykle na początku szczurki mają ? Takie stresowe, że nowe miejsce itd. Jak była w transporterku i w kocyku to raczej nie było jej zimno. Tran albo bioaron jej nie zaszkodzi, i nadal ją trzymaj na ręczniczkach papierowych i na polarkach.
Jesli ma jeszcze gdzies jakies strupki to mozna pobrac u weta zeskrobinę i zobaczyć pod mikroskopem czy sa jeszcze pasozyty. Koszt to max 20 zł i wynik jest od razu lub na drugi dzień.
Jak sa pasożyty to szczurek sie drapie dośc nerwowo. Np. w trakcie jedzenia szczur nagle niemal podskakuje i się zaczyna drapac.

Jesli by sie okazało, ze to kichanie przeradza się w chrumkanie, piskanie, odglos jakby ktos jezdził mokrym palcem po szybie - to wtedy trzeba bedzie juz zacząć antybiotyki. A na razie to chyba lepiej wzmacniać. Mam nadzieję, ze przejdzie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Olciak0204
Posty: 9
Rejestracja: ndz mar 15, 2015 9:52 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Olciak0204 »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Pieniądze u weterynarza nie grają roli, ale mała już nie ma żadnych śladów po pasożytach. Stres to raczej też nie jest bo puszczana po pokoju sama przychodzi do mnie.
Będę na razie ją wzmacniać,a w czwartek i tak mam wizytę kontrolną u weterynarza.
Jeszcze raz bardzo dziękuję :)
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Fancy »

Nie do końca wiem co o tym myśleć...
Mój szczurasek przyszedł już do mnie z katarem. Pokichiwał sobie głównie na moich rękach, więc to mógł być stres, ale kiedy nie przechodziło kupiłam mu vibovit do podawania z wodą (dawałam przez 3 dni 1/3 saszetki Bobasa do poidełka - oczywiście nigdy wody całej nie wypił i dzielił się tą miksturą z bratem, więc ile faktycznie tego przyjął ciężko obliczyć). Dostaje też echinaceę, 1/4 tabletki (kropelek nie umiałam dostać ;/) dziennie - póki co przyjął cztery dawki.
No i tak - porfina z noska i oczu zniknęła całkowicie po dwóch dniach, szczurek kicha wyraźnie rzadziej, ale (!) zaczyna... chrumkać. Robi to głównie przy jedzeniu i kiedy czyści pyszczek i nosek, ciężko opisać mi ten dźwięk, choć już go słyszałam - mój chomik robił tak przez całe swoje życie, nigdy nie doszłam do tego, dlaczego, a że żadnych innych objawów nie było i dożył sędziwego wieku, to przyzwyczaiłam się, że taka jego natura.
Ale wracając do tematu - mam się martwić? Choroba się rozwija, czy szczur po prostu czyści zatkany nos? Czy powinnam wybrać się do veta? Szczur jest jeszcze nieoswojony, boi się własnego cienia, jeśli to nie jest konieczne nie chcę go narażać na kolejne stresy. Oprócz tego jest żywy, ciekawski, zdecydowanie nie-osowiały, ma lśniące futro, żadnych śladów porfiny i je za dwóch.
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Sky »

Zabrać do weta i osłuchać. Może to być niegroźne chrumkanie, ale może tez rozwijająca się infekcja. Miałam szczura, który był niedoleczony z zapalenia dróg oddechowych i potem nawracało ono do końca jego życia, pojawiły się zrosty na płucach, ostatecznie były tak zniszczone, że szczurek się dusił i trzeba było go uśpić. Lepiej dmuchać na zimne niż nie dopilnować, komplikacje mogą być poważne.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Fancy »

Miałam szczura, który był niedoleczony z zapalenia dróg oddechowych i potem nawracało ono do końca jego życia, pojawiły się zrosty na płucach, ostatecznie były tak zniszczone, że szczurek się dusił i trzeba było go uśpić.
O kurde, biedactwo :(
W takim razie faktycznie się wybiorę, nie ma co ryzykować. Dziękuję za odpowiedź :)
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Shane
Posty: 25
Rejestracja: pn sie 18, 2014 5:04 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Shane »

Mam problem ze szczurkami... w styczniu u Zgredka zdiagnozowano zapaleni górnych dróg oddechowych. Brał antybiotyk, ale nie przeszło... dostał zastrzyk, jakiś czas miałam spokój. Któregoś dnia wstaję, podchodzę do klatki, a tam i Nokturn, i Zgredek kichają, Zgredek tak mocno, że cały się trzęsie. Szczurki są żywe, mają apetyt, miały zmienianą karmę i ściółkę. Problem nie zniknął. Niedługo wybieramy się do weterynarza. Stąd moje pytanie. Szczurki są ze sklepu zoologicznego - wiem, źle, kiedy ich stamtąd brałam tego nie wiedziałam. Jakie badania powinnam zrobić, ile mogę mniej więcej wydać?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: ol. »

Warto przed serwowaniem następnego antybiotyku zrobić wymaz z nosa. Żeby był miarodajny najlepiej zrobić go pod narkozą wziewną. Będzie wiadomo co to za bakteria i jak ją skutecznie zwalczyć.
Zapisuj sobie też nazwy leków jakie szczury dostają, warto kontrolować na co i czym są leczone.
Awatar użytkownika
Shane
Posty: 25
Rejestracja: pn sie 18, 2014 5:04 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Shane »

A wiesz może ile mogę zapłacić za takie badanie na dwa szczury?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: ol. »

To zależy od lecznicy, myślę, że najlepiej zapytać na miejscu.
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Fancy »

Mam pytanie - czy któryś z Waszych szczurków przyjmował może antybiotyk o nazwie Ciloxan? Byłam dziś u weta z kichającym szczurkiem, powiedziałam o objawach - kicha, od zawsze kicha, nigdy mocniej nigdy słabiej - po prostu kicha. Pani weterynarz praktycznie bez obejrzenia stwierdziła, że to mu pomoże, ale jakoś mnie to nie przekonało - nie osłuchała go, po prostu popatrzyła trochę i stwierdziła, że węzły chłonne powiększone nie są, czyli w zasadzie jest okej, może mu coś pyli, niech to bierze. Z tym że jak dla mnie antybiotyki to nie są witaminki, żeby je łykać profilaktycznie... Na necie googlowałam, nie znalazłam przypadków podawania szczurkom, dowiedziałam się, że to lek na oczy dla ludzi.
Jak sądzicie - wykupować?
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Tofcia »

a jaka masz ściółkę?
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
Fancy
Posty: 105
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 1:39 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Fancy »

Żwirek drewniany. I to tylko w kuwetce, resztę mają obłożoną papierami/ręczniczkami (jeśli nie są akurat w praniu). To bym wyeliminowała... Czy szczury mogą być uczulone na coś innego? Coś może je podrażniać?
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Tofcia »

może proszek do prania ??? . lepiej szare mydło używaj do prania bo nie ma detergentów.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”